El Nido, Filipinler’in en popüler tatil adalarından olan Palawan Adası‘nın ücra kuzey ucunda yer alan enfes bir coğrafya. El Nido Kasabası açıklarında yer alan koruma altındaki Bacuit Bay, doğanın güzelliklerini cömertçe sunduğu muhteşem bir körfez. Denizin ortasından yükselen devasa kirç taşı kayalıklarının oluşturduğu adalarda pek çok gizli lagün, plaj ve mağara var.

El Nido Tour D ile bölgenin en cazip yeri Bacuit Bay’in bazı bölgelerine tekne turu yapılıyor. Bölgede yapılan diğer El Nido tekne turu kadar popüler olmasa da Tour D ile de şahane yerler ziyaret ediliyor. El Nido Tour D ile Paradise Plajı, Pasandigan Koyu, Cadlao Lagünü ve Küçük Lagün ziyaret ediliyor

El Nido Tour D: Ipil Beach, Cadlao Lagoon, Paradise Beach, Pasandigan Beach, Natnat Beach, Bukal Beach ve Small Lagoon. El Nido’da en az ziyaret edilen tekne turlarından biriydi, ancak rotaya Küçük Lagün eklendiğinden beri popüler bir tur haline geldi. Tur D fiyatları 1260 PHP’den başlıyor.

El Nido Tour A: Small Lagoon, Big Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu Island ve Seven Commandos Beach. El Nido’daki en iyi turlardan biri. Tur A fiyatları 1260 PHP’den başlıyor. Bu tekne turunda güzel lagünleri ve plajları keşfedebilir, şnorkelle yüzebilir veya kano kiralayabilirsiniz ✔︎

El Nido Tour B: Snake Island, Pinagbuyutan Island, Entalula Beach, Snorkeling Site, Cudugnon ve Cathedral Cave. Tur B, kayalıkların iç kısımda yer alan gizli sahillerin bembeyaz kumlarını, turkuaz sularını ve el değmemiş doğasını keşfetmeye davet ediyor. Tur B fiyatları 1365 PHP’den başlıyor.

El Nido Tour C: Matinloc Shrine, Secret Beach ve Hidden Beach, Helicopter Island, Tapiutan Island. Güzel beyaz kumlu plajları ziyaret etmek ve berrak sularda şnorkelle yüzmek için ideal. Tur C fiyatları 1470 PHP’den başlıyor ✔︎

El Nido Art Cafe, El Nido tekne turu düzenleyen çok sayıda irili ufaklı acente içerisinde en iyisi. İsviçreli bir çiftin sahibi olduğu acente en iyi organizasyona sahip. Fiyatları diğerlerinden pahalı olsa da tüm tekne turları kaliteli.

Malta

Bacuit Bay, sırt çantalı gezginlerin gözde rotalarından biri olan, Palawan Adası kuzey doğu ucundaki El Nido kasabasının açıklarında yer alıyor.Göğe doğru uzanan keskin karstik kaya oluşumlarının arkasında, bembeyaz kumları ile uzanan gizli plajlar, enfes lagünler var.

Kayalık içinden geçildiğinde ulaşılabilen gizli lagünleri, saklı plajları ve inanılmaz adalarıyla şimdiye kadar gördüğüm kartpostal görünümündeki en güzel yerlerden biri oldu. Yemyeşil ve berrak lagünler, nadir koylar, turkuaz kumsallar ile karşılaşılıyorsunuz.

Bölge koruma altında olduğundan gelen turistlerden küçük bir ayak bastı ücreti alınıyor. Belediye görevlisi çevre koruma ücretini (200P) sizi tekneye binmeden önce tahsil edip veriyor, makbuz 10 gün boyunca geçerli.

EL NIDO’DA NEREDE KALINIR
🏨 Lüks oteller Lihim Resorts, El Nido Resorts Lagen Island, Seda Lio, orta bütçede oteller The Coco Resort, Viewdeck Cottages, Inngo Tourist Inn ve Lagùn Hotel. Uygun fiyatlı hosteller Frendz Hostel, Happiness Hostel ve Mad Monkey Hostel Nacpan Beach ✔︎

El Nido Tour D Tekne Turu: Cadlao Adası ve Paradise Beach

El Nido Tour D, tüm tekne turları arasında en az popüler olanı. Çoğu kişi bu tura katılmadan El Nido’dan ayrılıyor. Oysa tüm manzaraları harika olan turda 4-5 farklı durağı ziyaret ediyorsunuz. Teknede daha az zaman geçiriyorsunuz.

Özellikle güzel ve huzurlu beyaz kumlu plajları keşfetmek istiyorsanız D Turu kesinlikle iyi bir tur. Ziyaret edilen Cadlao Adası, El Nido’ya çok yakın bir yerde. İki lagünü görebileceğiniz tek tur burası. Tur yaklaşık 7 saat sürüyor. Öğleden sonra saat 4 civarında şehre geri dönmeyi planlayın.

Tour D tekne turunda, duraklar arasında geçerken dahi muhteşem manzaraları izleyerek geçiyorsunuz. Her turda, tipik ızgara balık, domuz eti, tavuk, sebzeler, haşlanmış pirinç, ananas ve karpuz gibi bol miktarda taze meyve içeren ücretsiz öğle yemeği dahil.

Paradise Beach

Paradise Beach, Tour D’deki ilk durak genellikle Cadlao adasının güneydoğu ucundaki bu güzel plaj. Aslında, bir kaya yığını ile ayrılmış bir çift kumsala sahip. Her ikisinin de yumuşak beyaz kumu ve şnorkelle yüzme için harika mercanları var. Batı sahilinde, bölgeyi daha iyi görebileceğiniz küçük bir platform var.

Pasandigan Cove

Pasandigan Cove, bazı harika şnorkelli yüzme fırsatlarına sahip bir grup koy ve plaj. Dronunuz varsa, bütün bu alanı havadan fotoğraflayabileceğiniz muhteşem manzaralara sahip. Natnat Plajı, turun favori yerlerinden.

Kireçtaşı karstları, palmiye ağaçları ve yumuşak kumu yani El Nido’ya özgü her şeyi bir arada sunan bir plaj. Turdaki öğle yemeği molası genellikle Bukal Plajı, Natnat plajı veya Cadlao adasındaki diğer birçok muhteşem plajdan birinde veriliyor.

Cadlao Island

Cadlao Island, Bacuit takımadalarının en büyük adası ve lagünü El Nido’yu çevreleyen adaların en iyilerinden biri. Tur D çoğunlukla bu ada çevresinde gerçekleştiriliyor. Her iki tarafta da uçurum kayalıklarının yükseldiği Cadlao Lagünü, El Nido’da ziyaret ettiğim en çarpıcı plajlardan biriydi.

Pasandigan Plajı, Natnat Plajı ve Bukal Plajı adanın en güzel yerleri. Zümrüt renkli su göz kamaştırıyor. Sahilde küçük bir kulübede veya gölgeli ağaçlardan birinin altında geçirebilirsiniz.

Bukal Plajı, hakkında özellikle özel bir şey söylemem gerek. Çoğu turda El Nido kasabasına geri dönmeden önce burada dinlenmek ve yüzmek için mola veriliyor.

Small Lagoon

Small Lagoon, Miniloc adası üzerinde yer alan küçük bir lagün. Bacuit Bay’in en ünlü yerlerinden biri. Daha önce Tur A’nın bir parçasıydı, ancak çok popüler hale geldiği için Tur D’ye taşındı. El Nido’daki en doğal ve güzel yerlerden biri.

Lagüne giriş kısmı birkaç metre genişlikte, ancak denizin altına doğru V şeklinde daralarak iniyordu. Su berrak olduğundan görüntü şahaneydi. İçeride L şeklinde büyükçe bir oda bulunuyor. Yine küçük mağaramsı bir küçük odası da bulunuyor.

Tour D paketlerini 900 pesoya dahi bulabilirsiniz (17 USD). Ancak EL Nido D Turu için grup turu bulmak biraz zor olabiliyor. Olağan durakları Paradise Beach, Natnat Beach, Cadlao Lagünü ve Small Lagoon. Ayrıca ücretsiz öğle yemeği ve otelden alma ve bırakma hizmeti dahil.


El Nido’da üst üste yaptığım tekne turu sonrasında elimde yüzlerce fotoğraf, onlarca yer ismi ve notlarım vardı. İki gün boyunca bunları elden geçirmek, düzenlemek ve yazmak için El Nido’da kaldım.

Kaldığım Sands Inn’in hemen yakınındaki The Alternative adlı başka bir otele geçtim (500 Peso). Her odaya bir isim verilmiş, love, smile, lough… Asıl beni cezbeden ise ikinci katta buluna restoranının manzarası. Dalgalar otelin duvarına vuruyor. Restoranın açıklarında ise panoramik ada manzarası gözlerimin önüne serilmişti.

Ahşaptan olan dekorasyon ferah bir hava veriyor. Anlatımlarıma bakmayın siz, öyle lüks bir havası hiç yok otelin, kendi halinde bir yer. Lüks otellere, konfor ve sahip olduğu manzarası ile bize verdiği hisler için o kadar dolar harcamıyor muyuz?

Sadece El Nido’da değil Asya’nın pek çok yerinde böylesi manzaraya sahip bir yerde kalmak için yüzlerce dolar ödemenize gerek yok. Çok daha düşük bütçelerde bu keyfi yaşayabiliyorsunuz işte. İşte bu manzara için 22 TL ödedim (2011). Starbucks’ta harcadığımızdan iki kahve parası bu.

El Nido’da The Alternative otelde iki gece kaldıktan sonra 8 saatlik bir yolculuk sonrası Puerto Princesa’ya geçtim (600P). El Nido koy ve adaları, şimdiye kadar gördüğüm en güzel yerlerden biri oldu. Filipinler’in El Nido bölgesinin, National Geographic Traveler’s Magazine dergisi tarafından dünyanın en iyi seyahat destinasyonları arasında vurgulandığını da hatırlatayım.

Day 485, Filipinler:32. Puerto Princesa Palawan, 1 Aralık 2011

15 Yorumlar

 1. Filipinler’e seyahat etmek isteyenler için başkent Manila’da size rehberlik yapacak Filipinli arkadaşımız mevcuttur. Arkadaşımız Manila’da ikamet etmekte olup size Filipinler ile ilgili tüm konularda yardımcı olabilecek bilgi ve beceriye sahiptir.

 2. Selam, uzun süredir sizi facebook sayfanızdan takip ediyorum. Ben de tatuta sayesinde Türkiye’de çeşitli yerlerde ekolojik çiftliklerde gönüllü olarak kaldım. İnanılmaz güzel günler geçirdim ama artık yurt dışına çıkma vaktimin geldiğine inanıyorum. Sizin gibi gezebilmeyi, yeni kültürler yeni insanlar görmeyi o kadar çok isterdim ki.

 3. Sitenizi severek takip ediyorum. Sayenizde belki ilk kez yurtdışına seyahat imkanım olacak. Gidemesem de gitmiş kadar oluyorum. Burdan teker teker resimlere bakıyorum. 🙂

 4. Tayland’ın Adaları tek kelimeyle yeryüzündeki cennet! Romantizmi, doğanın en bakir halini yaşamak için mutlak suretle gidilmesi gereken bir destinasyon. İleride 9-10 saatlik uçak yolculuğunu göze alabilirsem ölmeden önce bir kez gitmeyi istediğim ender yerlerden bir tanesi.

 5. Aslında evet itiraf ediyorum: sayfanızı uzun zamandan beri Facebookta takip etmeme rağmen, günlük koşturmanın içinde hiç okuyamıyor ve geçiştiriyordum. Sonra şu seyahat hediyenizi görünce niye yalan söyleyeyim sırf bu hediyeyi kazanmak için uzun uzun okudum yazılarınızı. Okumaya da devam ediyorum. Artık bu yarışmaya kazanmasam da inanın hiç mühim değil. Yazılarınızı okurken öyle keyif alıyorum ki.

  Görmediğim yerleri görmüş gibi hissettirdiniz bana. Neden diğerlerine değil de bu makalenin altına yorum bıraktığıma gelince, kendimi en çok görmek istediğim bir yer burası. Umarım daha fazla yaşlanmadan 🙂 görmek kısmet olur. Eğer olur da bu yarışmayı kazanırsam sizin de eşlik etmenizi çok isteriz eşimle ben. (Ne hayal ama, kazandık darşlik etmeniz eksikkaldı:))

  Ama dediğim gibi bu çekiliş bana bu makaleleri okuma fırsatı yaratmamı sağladı. Büyük zevkle okumam da aslında benim için bir hediye.

  Size imreniyorum ve eminim bir çok kişi de benim gibi düşünüyor. Umarım hayatınız hep böyle kişileri imrendirecek kadar sizi mutlu kılsın. (Merak etmeyin maşallah dedim, kulaklarımı çekip tahtaya vurdum)

  Bol seyahatli, saglıklı günler diliyorum.

 6. Eşimle sizin takipçiniziz.Henüz 4,5aylık bebeğimizi de gezgin ruhlu olması yönünde yetiştireceğiz.Tropik adalar en sevdiğimiz destinasyonlardan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz