El Nido, Uzak Doğu ülkesi Filipinler’in Palawan Adası’nın kuzeybatısında yer alan ve ismi gittikçe daha fazla duyulmaya başlanan yeryüzü cennetlerinden. CNN ve Conde Nast Traveler gibi yayınların El Nido’yu en iyi plajlara sahip destinasyonu olarak göstermesinin ardından yıldızı parlayan sahil kasabası, Filipinler’e seyahat etmek için başlı başına bir sebep.

El Nido’yu bu kadar özel kılan, sahil kasabasını çevreleyen Bacuit Koyu’nun benzersiz doğası. Koyda, irili ufaklı 45 yeşilliklerle kaplı kireçtaşı kayalığı bulunuyor. Güney Çin Denizinin üzerinde görkemli bir şekilde farklı yapılarda ve boyutlarda yükselen ve yerleşim olmayan bu adacıklar, sürprizlerini adacıkları keşfe çıkanlara saklıyor. Bu büyüleyici yere iki defa gitme fırsatı buldum.

El Nido Tour C: Hidden Beach, Secret Beach, Matinloc Shrine, Helicopter Island, Tapiutan Island. Güzel beyaz kumlu plajları ziyaret etmek ve berrak sularda şnorkelle yüzmek için ideal. Tur C fiyatları 1470 PHP’den başlıyor ✔︎

El Nido Tour A: Big Lagoon, Small Lagoon, Secret Lagoon, Shimizu Island ve Seven Commandos Beach. El Nido’daki en iyi turlardan biri. Tur A fiyatları 1260 PHP’den başlıyor. Bu tekne turunda güzel lagünleri ve plajları keşfedebilir, şnorkelle yüzebilir veya kano kiralayabilirsiniz ✔︎

El Nido Tour B: Snake Island, Pinagbuyutan Island, Entalula Beach, Snorkeling Site, Cudugnon ve Cathedral Cave. Tur B, kayalıkların iç kısımda yer alan gizli sahillerin bembeyaz kumlarını, turkuaz sularını ve el değmemiş doğasını keşfetmeye davet ediyor. Tur B fiyatları 1365 PHP’den başlıyor.

El Nido Tour D: Ipil Beach, Cadlao Lagoon, Paradise Beach, Pasandigan Beach, Natnat Beach, Bukal Beach ve Small Lagoon. El Nido’da en az ziyaret edilen tekne turlarından biriydi, ancak rotaya Small Lagoon eklenmesiyle popülerleşti. Tur D fiyatları 1260 PHP’den başlıyor.

Hangi acenteden satın alırsanız alın 4 çeşit tekne turu yapılıyor. Tur A, B, C, D olarak adlandırılan her bir turda birbirinden güzel, ilginç ve heyecan verici yerler ziyaret edilebiliyor. Bazen yeteri kadar başvuru olursa birleştirilmiş turlar da düzenlenebiliyor.

Malta

Bu turlara katıldığınızda yanınıza mutlaka, sandalet, şnorkel ve palet almanız tavsiye edilir. Belediye görevlisi çevre koruma ücretini (200P) sizi tekneye binmeden önce tahsil edip veriyor, makbuz 10 gün geçerli.

El Nido Boutique Artcafe, El Nido tekne turu düzenleyen çok sayıda irili ufaklı acente içerisinde en iyisi belki de ✔︎ İsviçreli bir çiftin sahibi olduğu acente en iyi organizasyona sahip. Fiyatları yerlilerin sahip olduğu acentelerden daha yüksek.

EL NIDO NEREDE KALINIR
🏨 Lüks otel olarak Lihim Resorts, Garden loft 90sqm, Seda Lio, orta kalitede The El Nido Coco Resort, El Nido Viewdeck Cottages, Inngo Tourist Inn ve Lagùn Hotel, uygun fiyatlı Frendz Hostel El Nido, Happiness Hostel ve Mad Monkey Hostel Nacpan Beach konaklama için iyi seçenekler ✔︎

El Nido Tour C Tekne Turu: Hidden Beach ve Matinloc Tapınağı

El Nido C Tekne Turu, göz alıcı tonlardaki kumsalları, küçücük bir delikten geçilen Secret Beach, Talisay Kumsalı ve üzerinde bir tapınağın yer aldığı Matinloc Adasına uğruyor. El Nido Tour C için birlikte yola çıktık. Teknemizde Coron Adası‘nda tanıştığım Alman çiftten başka iki Yeni Zelandalı çift var.

Hindistan asıllı erkek olan Türkiye’yi epeyce gezmiş, çok sevmiş. Bazen insanımızdan şikayetçi olmamış değil. Çoğu otostop denemesi başarısız olmuş. Çoğu zaman Suriyeli veya Arap olduğu zannedilmiş. Turistler aslında pek seven insanımız anlaşılan derisinin rengi koyu olan turistimizi pek bağrına basmamış.

1. Secret Beach

Secret Beach, sadece El Nido’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri değil, aynı zamanda tüm Palawan’daki en iyi plajlardan biri! Tour C rotasının en favori yeri Secret Beach, Matinloc Adasında yer alıyor. El Nido C tekne turunun ilk durağı olarak burayı ziyaret ettik. Rehber olmadan bulmanız imkansız!

İlginç görünümlü kireçtaşı kaya formasyonları nedeniyle engebeli, ormanlarla kaplı olan büyüleyici Matinloc Adası’nda yer alan Secret Beach’e ulaşmak için dalgaların vurduğu küçük bir kayanın içerisinden geçmeniz gerekiyor. Girişin çevresinde güçlü bir su akıntısı var. Deniz de dalgalı olduğundan yüzmek zorlaşıyor.

Şnorkelimi ve paletimi takıp kayalıklara doğru yüzdüm. Kılavuzumuzun yönlendirmesi ile dalgaları da kollayarak kendimi geçitten içeri attığımda ağzımdan çıkan kelime ‘wawwww!’ oldu. El Nido’nun neden bu kadar popüler bir yer olduğunu anlamak için sadece burayı görmek yeterli. Buraya neden Gizli Plaj dedikleri kolayca anlaşılıyordu.

Tamamen siyaha çalan kireçtaşı kayalarıyla dairesel şekilde çevrelenmiş 100 metre genişliğinde, bir tarafı beyaz kumlu bir saklı yeri hayal edin! Etraftaki kireçtaşı kayaları gri, bazıları siyaha çalarken bembeyaz kumlar tezat bir renk kombinasyonunu sergiliyor. Hidden Beach, bembeyaz kumları olan bir oda gibi.

Kayalarda çok girintili, çıkıntılı ve keskin yüzeye sahipler, yoksa bu manzarayı yukarıdan görmek için zirveye tırmanmak ilk işim olurdu. Eğer deniz yüksek seviyede veya çok dalga varsa bu nokta turda pas geçiliyor. Hidden Beach sonrası Colasa Beach’e geçtik. Colasa Beach’te birkaç balıkçı ailesi var. Öğle yemeğimiz sonrası sahildeki kütükler üzerlerinde uyudum.

2. Hidden Beach

Hidden Beach, Matinloc Adasının karşı tarafında bulunan bir başka saklı koy. Plaj açık denizden görülmüyor. Plajın önünde, onu her taraftan çevrelemiş doğal yükselen kayalıklar var. Bu kayaların ardına gizlenmiş huzurlu, kumlu plaja ulaşmak için sığ suda kısa bir süre yüzüyorsunuz ya da yürüyorsunuz.

Hidden Beach de favorilerimden bir diğeri! Matinloc Adası’nın doğu tarafında yer alan plaj mükemmel bir şekilde tenhaydı. Sonra kalabalık birkaç tekne yanaşınca güzelliğinden bir şey kaybetmese de sadece huzurundan biraz kaybetti.

Saklı plaj, kireçtaşı kaya oluşumları ile çevrili. Yüzme alanının kristal berraklığında suları, doğal bir sonsuzluk havuzunu andırıyor. Survivor İsveç, bu plajda üç ay boyunca çekim yapmış. Kumsalda gösteride kullanılan bazı aksesuarlar hala var.

3. Matinloc Adası

Matinloc Adası, diğer 45 adacık gibi yerleşim olmayan bir ada. Matinloc, El Nido’nun yerel lehçesinde ‘kalp’ anlamına geliyor. Ada havadan bakıldığında kalp şeklinde. Önündeki geniş platforma teknemiz yanaştı. Buraya giriş için100 php giriş ücreti alınıyor.

Matinloc Shrine, Matinloc Adasında yer alan bir tapınak. Ömrünüzün sonuna kadar bir yerde yaşamak isterseniz neresini seçerdiniz deseler listemin ilk sırasında herhalde burası olurdu. Tapınaktan çok Yunan Adaları’ndaki evler misali mimariye sahip bir binaya sahipti.

Kutsal Bakire Tapınağı olarak bilinen Matinloc Shrine, sarp kireçtaşı kayalarının arkasında adeta bir sığınak gibi. Seçimlerde aday olup kazanamayan birisi tarafından yapılmış ve şu an terk edilmiş durumda. Çoğu yeri vandallar tarafından görmüş olsa da duvarda klimalar, bazı mobilyalar olduğu gibi duruyor.

Bembeyaz ve terk edilmiş kilise bahçesini çevreleyen kayaların en yüksek noktasına büyük bir haç yerleştirilmiş. Oraya kadar da merdiven yapılmış. O noktaya çıktığınızda neden ‘ben burada ölmek istiyorum‘ dediğimi anlayacaksınız. Görünen manzara nefes kesici. Filipinler’in en güzel izleme noktalarından biri.

Matinloc Adasına teknemizin yanaştığı geniş platformun yanında küçük bir plaj, seyir noktasının arka tarafında etkileyici güzellikte bir başka plajı var. Her iki yer de harika şnorkel alanı.

4. Tapiutan Adası

Tapiutan Adası, Bacuit Körfezi’nde daha uzakta yer alan bir ada. El değmemiş kumlu plajları ve iyi şnorkelle yüzme alanları var. Adadaki Talisay plajı, popüler tekne durakları arasında. Deniz tabanında pek çok zararsız denizyıldızı bulunduğu için bu plaj Yıldız Plajı olarak da adlandırılıyor.

Mercan resiflerinin, rengarenk balıkların güzelliğini sunan muhteşem şnorkel alanı Talisay Beach‘de demirledik. Sığ, sakin suları olan güzel bir beyaz kumlu plaj. Burası genellikle öğle yemeği durağı. Biraz açıklarda ve derinlerden kaplumbağaları görme şansınız var.

Şeklinden dolayı helikoptere benzemesiyle Helicopter Island olarak adlandırılan ancak benim daha çok balinaya benzettiğim şahane plajı olan Helicopter Adası’na geçtik.

5. Helicopter Adası

Helicopter Island, El Nido kasabasından tekneyle 20 dakika uzaklıkta yer alıyor. Asıl adı Dilumacad Adası olan yer adını uzaktan bakıldığında helikopter benzediğinden Helicopter Adası adını almış. Dalış ve şnorkelle yüzmek için uygun bir yer. Kıyı kesimde görüş derinliği çok iyi olmasa da epeyce balık ile bir kaplumbağa gördüm.

Kaplumbağa gördüğüm için şanslıydım, diğer arkadaşlar göremediler. Adanın yakınında Turtle Island olarak bilinen, koruma altına alınmış başka bir ada var. Çokça kaplumbağa bu ada ve çevresinde yaşadığından ziyarete kapalı.

Adalar, koylar, beyaz kumlu göz kamaştırıcı plajlar, enfes öğlen yemeği, şnorkelle dalmak, yüzmekle çarçabuk geçen keyifli bir gün sonrası otelimize döndük.

El Nido Tour C, El Nido’da gizli plajlar ve muhteşem adalar içeren en iyi rotalardan bazılarını sundu. Enfes duraklardan Helicopter Island, Matinloc Shrine, Secret Beach, Tapiutan Island ve Hidden Beach duraklarına uğranıyor. Ayrıca ücretsiz öğle yemeği ve otelden transfer hizmeti var.

Day 480: Filipinler:27, El Nido, 26 Kasım 201114 Yorumlar

 1. Kemal bey merhaba,

  Filipinler`e cok yeni tasindik. Burasi hakkinda arastirma yapiyordum ve (tekrar) sitenize rastladim. Gecen sene de uzakdogu seyahatimizde oldukca faydali bilgiler almistim. Elinize, kolunuza saglik, paylasimlariniz icin tesekkurler..

  • Filipinler benim gönlümü fethetmiş bir ülke. Ne hoş ve şimdi siz orada yaşıyorsunuz. Hangi bölgede ve şehirdesiniz?
   Filipinler hakkındaki deneyim ve gözlemlerinizi sitedeki ilgili yazılara ekleseniz eğer, okuyucular farklı gözlerin deneyimleriyle bilgilenmiş olurlar.

 2. Walla Kemal Bey vize dolayısıyla giriş çıkış yapmam gerekiyor. Aklıma girdiniz Palawan Adası’na bilet aldım 3 günlüğüne. Bakalım hava nasıl olcak 28 Ağustos’ta.

  • Birini desem diğerinin hatırı kalır, A,B,C en iyileri, bazen süreyi kısa tutup bazılarını birleştiriyorlar. Vaktin yoksa birleştirilmiş olanlardan al. Pazarlık yapabilirsin. Hava şartları da iyiyse unutamayacağın yerler göreceksin.

 3. Tek kelimeyle olağanüstü bir yere benziyor. Bir günde bu kadar çok yeri üstü üste görmek nasıl bir şey merak etmiyor değilim hani. Filipinler, Palawan Adası, El Nido, Bacuit Bay… Buralar şimdiden çok merak ettiğim yerler. Plan yapmalı hemen.

 4. Kemal bey merhaba, şuan El Nido’da Art Cafe’deyim. Zamanımız olmadığı için tur A ve B’yi yaptık bugün. Tur C’ye gidecektik, ancak yağmur dolayısı ile iptal edildi. Gördüklerim, o muhteşem manzaralar yetti de arttı bile. Ufkumuzu açtığınız için size çokkkk teşekkür ederim 🙂 El Nido muhteşem bir yer kesinlikle tavsiye edilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz