Azerbaycan
Azerbaycan

Bizans ile Osmanlı izlerinin bir arada görüldüğü, Soğuk Savaş Dönemi’nin atmosferini hissettiren geniş cadeleri ve mimari yapılarıyla Sofya, Bulgaristan‘ın başkenti ve ülkenin en kalabalık şehri.

Tarihi geçmişi günümüzden 7,000 yıl geriye giden kent Doğu Avrupa’yı Orta Doğu ve Anadolu topraklarıyla buluşturan önemli bir güzergahın üzerinde yer alıyor. Günümüzde de Avrupa’da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşının özel araçlarıyla Türkiye’ye gelişlerinde üzerinden geçtiği şehir, zengin bir kültürel dokuya sahip.
➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

sofya nasıl gidilir
Sofya Aleksandr Nevski Katedrali

Sofya hakkında kısa bilgiler 🇧🇬

Sofya, resmi adı Bulgaristan Cumhuriyeti olan Bulgaristan’ın başkenti. Ülkenin bilim, sanayi, politika, sanat ve kültür merkezi olan şehir, Güneydoğu Avrupa ile Orta Avrupa’yı birbirine bağlayan önemli bir koridor üzerinde bulunuyor.

14. yüzyıl sonundan 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalan şehirde çok sayıda Osmanlı eseri bulunuyor. Tarih boyunca farklı millet ve inanç grubundan çok sayıda insanın bir arada yaşadığı şehir çok kültürlü görünümüyle tanınıyor.

Sofya’da Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarca konuşuluyor. Şehir merkezinde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Bulgaristan para birimi Leva. Bulgaristan, Türkiye ile aynı saat diliminde. Şehrin nüfusu 1 milyon 250 bin.

Sofya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Bulgaristan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Schengen Vizesi Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Bulgaristan Gezi Rehberi blog yazımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Sofya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Sofya nerede📍

Sofya, Avrupa kıtasında yer alan Bulgaristan’ın şehri. Bulgaristan, aynı zamanda Güneydoğu Avrupa ülkelerinden. Bulgaristan’ın başkenti Sofya, dört bir yanı dağlarla çevrili, içerisinden birkaç küçük nehrin geçtiği Sofya Havzası’nda, Vitosha Dağı eteklerinde kurulu.


Güneydoğu Avrupa’da yer alan Bulgaristan’ın batısında konumlanan Sofya, batısındaki Sırbistan’a 60 km ve güneybatısındaki Kuzey Makedonya’ya ise 110 km uzaklıkta.

ⓘ Sofya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Sofya’ya nasıl gidilir ✈️

Sofya’ya hava yoluyla ulaşım: Türkiye’den Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ulaşım için en hızlı ve en kolay yöntem hava yolunu kullanmak. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın Sofya’ya haftanın 7 günü, her gün 3 seferi bulunuyor.

07.45, 13.45 ve 19.25 saatlerinde sefer yapan THY uçağı ile İstanbul’dan Sofya’ya 1 saat 20 dakikada ulaşılabiliyor. Türk Hava Yolları dışında Türkiye’den Sofya’ya direkt uçan hava yolu şirketi bulunmuyor.

Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Şehir merkezine 5 km uzaklıkta olan Sofya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs ve taksi seçeneği bulunuyor. Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüsle şehir merkezi yaklaşık 20 dakika sürüyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Sofya’ya otobüsle ulaşım: Türkiye’den Sofya’ya ulaşım için en ekonomik seçenek ise otobüs. İstanbul Esenler Otogarı’ndan Sofya’ya giden çok sayıda otobüs firması bulunuyor. Nişikli, Huntur, Has Turizm, Bursa Turizm, Alpar Turizm ve Metro Turizm otobüsleri İstanbul-Sofya arasında sefer yapıyor.

İstanbul-Sofya arasındaki mesafe 545 km. Bu güzergah otobüsle 8-9 saat sürüyor. Otobüsün yol üzerinde molaları, Kapıkule Sınır Kapısı’ndaki bekleme süresi ve İstanbul trafiği gibi etkenlere bağlı olarak yolculuk 10 saati bulabiliyor. Otobüs biletleri ise 150 TL’den başlıyor.

Sofya’ya trenle ulaşım: İstanbul Halkalı’dan her gün 22.40’ta kalkan Sofya Ekspresi ile İstanbul’dan Sofya’ya trenle de gidilebiliyor. Trenin Sofya’ya öngörülen varış saati ise ertesi gün 08.30. Dönüş treni ise Sofya’dan 21.00’de kalkıyor ve ertesi sabah 06.50’de Halkalı’ya varıyor.

Sofya Ekspresi’nin biletleri yalnızca uluslararası bilet gişesi bulunan tren istasyonlarından alınabiliyor. İstanbul’da Sirkeci Garı’nda gişeden TL ya da euro ödeyerek bilet satın alınabiliyor. İstanbul-Sofya standart yolcu bileti 19 euro, yataklı vagonda tek kişi 63 euro, iki kişi 34 euro.

sofya nerede
“Sveti Nikolay Mirlikiyski” Rus Kilisesi

Sofya’ya özel araçla ulaşım: Sofya’ya ulaşım için bir diğer alternatif de özel araçla gitme seçeneği. İstanbul-Sofya arasındaki mesafe 545 km. Özel araçla 7 saatte gidilen bu rotada Kapıkule Sınır Kapısı ve Bulgaristan tarafındaki gümrük kapısındaki kontroller ve bekleme süresi de hesap edildiğinde yolculuk 9-10 saati bulabiliyor.

Özel aracıyla Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin yeni tip ehliyet ve araçları için yeşil sigorta yaptırmaları gerekiyor. Araç sahibinin sınır geçişinde mutlaka araçta olması ya da gelemiyorsa noter onaylı vekaletname çıkarması şart.

Sofya gezilecek yerler 📌

Sofya‘nın her bir köşesinde kiliseler ve katedralleri görmek mümkün. Mimari baş yapıt olarak kabul edilen St. Gregorius Kilisesi, kubbeleriyle ünlü Alexandar Nevski Katedrali, şehrin sembollerinden Sveta Nedelya Katedrali ve bir Bizans yapısı olan Sveta Sofia Bazilikası görülecek dini yapılardan.

Sofya’da Osmanlı Dönemi’nden kalan Türk hamamları, Ulusal Tarih Müzesi, opera binası, Arkeoloji Müzesi, Yeryüzü ve İnsan Müzesi ve Ulusal Tabiat Bilimleri Müzesi de ziyaret edilecek yerler arasında.

⇦ Önceki blog yazısıDamat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir
Sonraki blog yazısı ⇨Torosların Benzersiz Mimari Kültürü: Düğmeli Evler

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın