Derler ki seksen beşli yıllarda 25-30 kişilik bir hippi grubu, dünyada en güzel dolunayın Tayland’daki Phangan Adası’nda olduğuna şahit olmuşlar. Kokonat ağaçları altındaki salaş bir barda beyaz kumlar üzerinde dans ederek, içerek bunu kutlamışlar. O geceki kutlama ağızdan ağıza yayılarak öyle bir hal almış ki, dünyanın dört bir yanından binlerce insanın çılgınca eğlenmeye geldiği, dünyanın en popüler partilerinden biri olmuş.

Şimdilerde her Dolunay Partisi’nde Koh Phangan’daki Haad Rin plajında kendilerini müziğin ritmine bırakan 20-30 bin insan görebilirsiniz.

Malezya’da, Penang Adası’ndaki Georgtown şehrinden sabahın 4:30’da beni turist minibüsü aldı (130MYR, 77TL) ve öylece 15 saatlik yolculuğum başlamış oldu. 2 saat sonrasında Tayland sınırında otobüsten inip pasaport kontrolüne girdik. Her nedense 90 günlük olan Tayland vizem orada 60 güne düşürüldü.

Oradan hareket eden minibüsümüz 2 saat sonra bizi Tayland’ın Hatyai şehrinde bir turizm acentesinde bıraktı. Bu şehir Malezya veya Singapur’dan Tayland’a gidenler için bir transfer noktası olduğu gibi, diğer birçok Tayland şehrinden gelenler için de Koh Samui ve Phangan ile Tao adalarına gitmek için bir merkez. Burada 7-Eleven marketi bulup ATM’den para çektim. Bankalar debit kart kullanarak her para çekmenize 150 Thai Bahtı (8.85TL) ücret alıyor ve para çekmenin üst limiti 10.000THB (590TL).

Bizleri alan diğer bir minibüs ile kendimizi Koh Phangan’a gidecek feribota bineceğimiz limanda bulduk. Koh Phangan’a gidecek feribotun hareket ettiğinde saat 16.30’du. Uyumuşum feribotta. Koh Phangan iskelesinde bekleyen dolmuş şeklinde işleyen Tayland tarzı kamyonet taksilerden (100THB) birine atladığımda, yarım saat sonra 15 saatlik yolculuk sonrasında Haad Rin’e varmıştım.

Şu an Koh Phangan’da olma sebeplerimden biri aslında Bekran. Ben Yılbaşına Kuala Lumpur veya Georgetown’da girerim diye düşünmüştüm, ancak Bekran yılbaşı ve Full Moon Parti’nin bir arada olacağını söyleyince ben de ona katılmaya karar verdim. Kaldığı otelde buluştuk. Bekran aylarca öncesinden erken rezervasyon otelleri fırsatını yakalamış ve yerini ayırtmıştı. Otelinin gecelik ücreti kahvaltı dâhil 2000 THB (118TL).

Malta

Koh Phangan’a dünyanın her yanından bu partilere katılmak her ay için binlerce kişi geldiğinden, kasabada dünya mutfaklarından ne ararsanız bulabilmeniz mümkün. Bir İtalyan restoranında yemeğimizi aldık, büyük boy vejetaryen pizza ve kola ısmarladım kendime (240THB, 14TL). Benim herhangi bir otel rezervasyonum yok, öylesine çıktım geldim Phangan Adası’na.

Birkaç otelden sorup soruşturduğumuzda kalan son odaların fiyatının 600 veya 1000THB olduğunu öğrendik. Oysa bu odaların sezon veya Full Moon Parti zamanları haricindeki fiyatı 200-500THB arasında. En basit dorm odaları bile 500THB’den başlıyor. Her zaman böylesi fiyat uygulamalarına gıcık olmuşumdur. Otellere bu parayı ödemeyi düşünmediğimden, etrafta birkaç yer bakınıp çadırı kurabileceğim yer bulduk. Tam da tepede tüm Haad Rin plajına hakim, basamak şeklinde olan yolun altında bir yer.

Koh Phangan’da “Bucket” adi verilen ilginç bir konsepti var. Hani çocukların sahilde oynarken içlerine kum doldurdukları kova var ya ondan. İşte onun içerisine içkileriniz dolduruluyor. Cin, votka, Bacardi, viski… artık canınız ne istiyorsa bunları cola ve bolca bu ile karıştırıp, içlerine de 3-5 pipet koyup size veriyorlar. (200-300THB).

Kasabanın her yanında bu bucketleri satan tezgâhlar olduğu gibi, sahilde yan yana dizili onlarcası bulunuyor. Bunların her biri sizi kendi stantlarına çekmek için kıyasıya yarış içerisindeler ve ilginç yöntemler deniyorlar. Kimisinde bu stantlarda çalışanların ilginç kostümleri olduğu gibi, kimisinde standın önünden her geçene “I love you” diye seslenen kızlar bulunuyor. Kimisinde ise bedava kucaklaşma yazan pankartlar var, “free hug”. Bu bucketlerin sarhoş turistlere o kafayla abuk fiyatlara satıldığını görmek mümkün. Ortalama fiyatın 200THB olduğunu unutmamak gerekiyor.

Biz de kendimize birer bucket aldık. Bizim aldığımız stanttaki duvara gezginler diledikleri notu bırakabiliyorlar. Biz de elimize kalemi alıp o an aklımıza geleni yazdık, fotoğraftaki yüzlerce yazı arasından bakalım bulabilecek misiniz acaba neler yazdığımızı?

Sahilde elinizde içkiniz sadece eğlenip dans etmek dışında başka şeyler yapmak istiyorsanız tam size göre aktiviteler var! Örneğin ateşler içerisindeki halatta ip atlayabilirsiniz, ya da halata tırmanıp 10 metre yukarıdaki kaydıraktan, aşağıya kumların üzerine meşaleleler arasında kayabilirsiniz, kafa üstü kuma gömülmemeye dikkat etmek lazım tabi. Ellerinde ateş toplarıyla gösteri yapanları izlemek mümkün. Fotoğraf çekimi için şahane fırsatlar sunsa da bir tripodunuz olması şart.

E bu kadar çok içki yudumlarsanız ha bire tuvalete gidip gelmeniz gerekecek ki zor iş bu ortamda ve bu kafayla. O yüzden yurdum insanı buna kolayca çözüm bulmuş. Ne gerek var tuvalet aramaya, dön yüzünü karanlık denize, işte al sana açık hava tuvaleti. Kız erkek fark etmiyor tabi, tam anlamıyla umumi yani. İşte böylesi on binlerce insanın arasında, kova içerisinde viski ve cola karışımı olan içkilerimizi pipetten yudumlarken, diğer elimizde fotoğraf makinesi ile dünyadan insan manzaralarını izlemeye ve fotoğraflamaya koyulduk.

Day 512: THB:1 Koh Phangan, 28 Aralık 2011

Önceki blog yazısıMalezya-Borneo-Singapur Turu Gezi Rotam
Sonraki blog yazısıParti Adası: Koh Phangan
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

16 YORUM

 1. Koh Phi Phi mi yoksa Koh Phangan mı? İkisi de güzeldir ama tercih yapacak olursak hangisini tavsiye edersiniz? Phuket’ten Phangan’a nasıl gidilir?

  • Koh Phangan daha iyi. Full Moon partisine denk getirmeye çalışın. Tayland’ın Hatyai şehrine gidip oradan Koh Phangan’a gidin veya Phuket’te acentelerde Phuket-Koh Phangan transferi yapan firma var mı araştırın.

  • Her iki adada kendine ozgu muhteşem bence. Phi phi’yi görmeden gelmeyin. Phuket’ten her yere her acente götürüyor. Benim tavsiyrm vaktiniz varsa en az 3 gün için Phuket’ten phi phiye gidin. Phi Phi’den de Ko Phangan’a gidin ve en az 3 gün ayırın. Party seviyorsanız gizli bir koyunda yapılan eden paritye Had Rin Plajından taxi botlarla gidip o partide sabahlayıp günün doğusunu izleyin Eden Party çok blinmiyor ama efsane bir yerde. Genelde cumartesileri oluyor, denk getirin. Full moon partyden cok daha aklınızda kalacagına eminim.

   • Unutmadan acentelerle pazarlık yapın, 2 katı fiyat cekiyorlar. Bir yerden baska yere gecmek konusunda hiç sorun yok. Biz Ko Phangan’dan Kuala Lumpur’a donduk mesela 🙂 Acenteden alırsanız aktarmalarda hiçbir şeye karısmıyosunuz. Ordan alıp oraya koyuyolar ve hoop varacagınız yerdesniz. Yani hiç bir şey bilmeden istediğiniz yerden istediğinize geçmek cok kolay.

 2. Bu dolunya partisine katılmaya niyetimiz var. Bakalım nasıl oalcak. Çok emrak ediyoruz. 5 arkadaşla gidiyoruz. İkisi alkol almıyor 🙂 Birilerinin ayık kalması iyi olur tabi 🙂

  • Malezya’da kastın Kuala Lumpur ise evet gidilir. ister trenle ister otobüsle Tayland’ın Hat Yai şehrine gitmen gerekiyor. Oradan da Surat Thani ve Koh Phangan Adası’na geçmen gerekiyor. Fiyatlar konusunda bilgim yok, anca 70-80 TL civarında olması gerek. Ben Penang Adası’na geçip oradan gitmiştim.

   • Kuala Lumpur’un büyük otobus istasyonuna gidin basik saladan mı oyle bir adı var. Ordan istediğiniz yere bileti alın gidin. Surat Thani bence en mantıklısı. Surat Thaniden de vapurla gidin.

 3. “Her nedense 90 günlük olan Tayland vize orada 60 güne düşürüldü.”

  Does this mean they changed your visa? Stupid google translate, it never makes the finer details clear…..

 4. Esenlikler !

  Bu “Kova Olayı” da amma komikmiş ! Kova yetmeyince “Varil” mi veriyorlar ? 🙂

  Selamlar.

  Ayhan

  • Kovalar aslında küçük sayılmaz hani. Ancak fotoğrafların birinde de görüldüğü gibi kocaman kovalar da var. Varil modeli şu an yok, belki de düşünememişlerdir 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın