Karadeniz’in doğusunda, Kafkaslarda yer alan Gürcistan, Karadeniz boyunca uzanan sahilleri, insanlık tarihi ile yaşıt etkileyici kentleri, özgün sivil mimari yapıları ve nefes kesen doğal güzellikleri ile birçok alternatifi bir arada sunan bir destinasyon. Gürcü kültürü de aynı Gürcistan’ın doğası gibi çok zengin.

Gürcistan vatandaşları başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebiliyor. Son olarak 2017’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi ile yapılan vize muafiyeti anlaşmasıyla Gürcistan vatandaşları biyometrik pasaportlarıyla Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına kavuştu. ➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ulkeler 

Gürcistan Pasaportu ile Vizesiz Gidilen Ülkeler 

Dünyada ülkelerin vizesiz seyahat edebileceği destinasyonlara göre pasaportların gücünü analiz eden Henley Pasaport İndeksi‘ne göre Gürcistan pasaportu 199 ülke pasaportu arasında 51. sırada yer alıyor.

Biyometrik pasaportu olan Gürcistan vatandaşları iş, turizm, aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde 22 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ve 4 AB üyesi olmayan ülkeye gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaflar.

Gürcistan vatandaşları Avrupa’ya vizesiz girebiliyor. Gürcistanlılar’ın vizesiz seyahat edebildiği 22 Avrupa Birliği üyesi ülkeler şunlar: Belçika, Avusturya, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Yunanistan, Fransa, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Finlandiya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti.

Gürcüler ayrıca AB üyesi olmayan dört devlete (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) ve dört Schengen aday ülkesine (Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya ve Hırvatistan) vizesiz seyahat edebiliyor.

Malta

Gürcistan vatandaşları toplamda dünyanın 114 varış noktasına vizesiz ya da kapı vizesi (varışta vize alarak) seyahat edebiliyor. Bu ülkeler ise şunlar: Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Arjantin, Panama, Barbados, Bahamalar, Belarus, Brezilya, Saint, Lucia, Dominika, Tacikistan, Mısır, Tunus, Ekvador, Türkiye, Şili, İran, Özbekistan, Ukrayna, İsrail, Uruguay, Kolombiya, Kazakistan, Kırgızistan ve Haiti.

🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Gürcistan, ülkemizden sadece kimlikle, pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında. Gürcistan’a gitmek için TC Kimlik Kartınızın olması yeterli. Gürcistan’ın turizm kenti Batum başta olmak üzere, başkent Tiflis de ülkemizden sıklıkla gidilen şehirler arasında.

Önceki blog yazısıFloransa Nerede📍 Floransa’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıYeraltı Nehrine Açılan Kapı: Sabang Kasabası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Gürcistan üzerinden Nahçıvan, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelere karayoluyla gidebilir miyiz? Vize sorun olur mu vizesiz gidilir mi?

      • Tiflis-Gürcistan’dan Ermenistan’a Ermeniistan’dan İran’a, ordan da Nahcıvan’a kara yolu ile gittim. Çok uzak bir yol. Türkiye’den Ağrı’ya gidin kapı var zaten Nahcıvan’a.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın