Azerbaycan
Azerbaycan

Karadeniz’in doğusunda, Kafkaslarda yer alan Gürcistan, Karadeniz boyunca uzanan sahilleri, insanlık tarihi ile yaşıt etkileyici kentleri, özgün sivil mimari yapıları ve nefes kesen doğal güzellikleri ile birçok alternatifi bir arada sunan bir destinasyon. Gürcü kültürü de aynı Gürcistan’ın doğası gibi çok zengin.

Gürcistan vatandaşları başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebiliyor. Son olarak 2017’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi ile yapılan vize muafiyeti anlaşmasıyla Gürcistan vatandaşları biyometrik pasaportlarıyla Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına kavuştu.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

gürcistan pasaportu ile vizesiz gidilen ulkeler 

Gürcistan Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler 

Dünyada ülkelerin vizesiz seyahat edebileceği destinasyonlara göre pasaportların gücünü analiz eden Henley Pasaport İndeksi‘ne göre Gürcistan pasaportu 199 ülke pasaportu arasında 51. sırada yer alıyor.

Biyometrik pasaportu olan Gürcistan vatandaşları iş, turizm, aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde 22 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ve 4 AB üyesi olmayan ülkeye gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaflar.

Gürcistan vatandaşları Avrupa’ya vizesiz girebiliyor. Gürcistanlılar’ın vizesiz seyahat edebildiği 22 Avrupa Birliği üyesi ülkeler şunlar: Belçika, Avusturya, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Yunanistan, Fransa, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Finlandiya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti.

Gürcüler ayrıca AB üyesi olmayan dört devlete (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) ve dört Schengen aday ülkesine (Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya ve Hırvatistan) vizesiz seyahat edebiliyor.

Gürcistan vatandaşları toplamda dünyanın 114 varış noktasına vizesiz ya da kapı vizesi (varışta vize alarak) seyahat edebiliyor. Bu ülkeler ise şunlar: Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Arjantin, Panama, Barbados, Bahamalar, Belarus, Brezilya, Saint, Lucia, Dominika, Tacikistan, Mısır, Tunus, Ekvador, Türkiye, Şili, İran, Özbekistan, Ukrayna, İsrail, Uruguay, Kolombiya, Kazakistan, Kırgızistan ve Haiti.


Gürcistan, ülkemizden sadece kimlikle, pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında. Gürcistan’a gitmek için TC Kimlik Kartınızın olması yeterli. Gürcistan’ın turizm kenti Batum başta olmak üzere, başkent Tiflis de ülkemizden sıklıkla gidilen şehirler arasında.

⇦ Önceki blog yazısıKars Nerede📍 Kars’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısı ⇨Avusturya Nerede 📍 Avusturya’ya Nasıl Gidilir

3 YORUM 💬

  1. Gürcistan üzerinden Nahçıvan, Kazakistan, Özbekistan gibi ülkelere karayoluyla gidebilir miyiz? Vize sorun olur mu vizesiz gidilir mi?

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın