Karadeniz’in doğusunda, Kafkaslarda yer alan Gürcistan, Karadeniz boyunca uzanan sahilleri, insanlık tarihi ile yaşıt etkileyici kentleri, özgün sivil mimari yapıları ve nefes kesen doğal güzellikleri ile birçok alternatifi bir arada sunan bir destinasyon. Gürcü kültürü de aynı Gürcistan’ın doğası gibi çok zengin.

Gürcistan vatandaşları başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat edebiliyor. Son olarak 2017’de Avrupa Birliği (AB) Konseyi ile yapılan vize muafiyeti anlaşmasıyla Gürcistan vatandaşları biyometrik pasaportlarıyla Schengen Bölgesi ülkelerine vizesiz seyahat etme hakkına kavuştu.

Tiflis, Gürcistan

BATUM’DA NEREDE KALINIR
🏡 Batum otel konusunda oldukça gelişme gösterdi ve çok yeni oteller açıldı. Merkezi konumdaki yıldızlı oteller Sheraton Batumi Hotel, Intourist Palace Hotel, Radisson Blu Hotel Batumi ve Divan Suites Batumi en konforlu ve talep gören oteller olarak tavsiyem. Hotel Park, Hotel Varios, Mariinsky Boutique Hotel ise oldukça merkezi konuma sahip temiz oteller. Hostel Old Batumi, Iveria, Hostel California, Back2ME gibi hosteller ise sırt çantalılar için uygun.

Gürcistan Pasaportu ile Vizesiz Gidilen Ülkeler 

Gürcistan pasaportu, 199 ülke pasaportu arasında 52. sırada yer alıyor. Gürcü pasaportu ile 116 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyorsunuz. Bu oldukça iyi bir skor anlamına geliyor. Dünyada ülkelerin vizesiz seyahat edebileceği destinasyonlara göre pasaportların gücünü analiz eden Henley Pasaport İndeksi‘ne göre bu sıralama oluşturulmuş.

Malta

Biyometrik pasaportu olan Gürcistan vatandaşları iş, turizm, aile ziyareti amaçlı seyahatlerinde 22 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke ve 4 AB üyesi olmayan ülkeye gerçekleştirecekleri 90 günü aşmayan seyahatlerinde vizeden muaflar. Türkiye ise pasaportların gücüne göre sıralamada 54. ve 110 ülkeyi vizesiz ziyaret edebiliyoruz.

Gürcistan vatandaşları Avrupa’ya vizesiz girebiliyor. Gürcistanlılar’ın vizesiz seyahat edebildiği 22 Avrupa Birliği üyesi ülkeler şunlar: Belçika, Avusturya, Almanya, Danimarka, İspanya, Estonya, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Yunanistan, Fransa, Slovenya, Slovakya, Macaristan, Finlandiya, İsveç ve Çek Cumhuriyeti.

Gürcüler ayrıca AB üyesi olmayan dört devlete (İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre) ve dört Schengen aday ülkesine (Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya ve Hırvatistan) vizesiz seyahat edebiliyor.

Gürcistan vatandaşları toplamda dünyanın 114 varış noktasına vizesiz ya da kapı vizesi (varışta vize alarak) seyahat edebiliyor. Bu ülkeler ise şunlar: Moldova, Azerbaycan, Ermenistan, Arjantin, Panama, Barbados, Bahamalar, Belarus, Brezilya, Saint, Lucia, Dominika, Tacikistan, Mısır, Tunus, Ekvador, Türkiye, Şili, İran, Özbekistan, Ukrayna, İsrail, Uruguay, Kolombiya, Kazakistan, Kırgızistan ve Haiti.

Gürücü pasaportuyla nerelere gidilir

Yukarıdaki fotoğrafta güncel olarak hangi ülkelere Gürcü pasaportu ile vizesiz gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Görüntüyü passportindex.org web sitesinden aldım. Linki tıklayıp detaylara bakabilirsiniz. Ayrıca Wikipedia’da şu içerikte de bilgiler var ama güncel olmayabilir.

Gürcistan, ülkemizden sadece kimlikle, pasaportsuz gidilebilen ülkeler arasında. Gürcistan’a gitmek için TC Kimlik Kartınızın olması yeterli. Gürcistan’ın turizm kenti Batum başta olmak üzere, başkent Tiflis de ülkemizden sıklıkla gidilen şehirler arasında.

9 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz