Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından. Bir yanını dağlara bir yanını denize veren tepelik bir alana kurulmuş bu küçük kasaba, begonviller ve sardunyalar ile bezenmiş daracık labirent gibi sokaklara sahip göz kamaştırıcı bir tatil yeri.

Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor bu güzel kasaba. Evler yamacın en altından en yukarıya kadar birbirinin manzarasını kesmiyor, bir merdiven gibi dizilmişler. Aşağıdan bakınca evlerin manzarası, tepeden bakınca da masmavi denizin ve şahane koyun manzarası büyüleyici.

positano gezi rehberi

Amalfi Kıyıları, Sorrento Yarımadasından Salerno’ya kadar uzanan 40 kilometrelik bir kıyı şeridi. Amalfi kıyısı, yüksek sarp kayalıkları, denize uzanan renkli sevimli köyleri, kıvrımlı yolları, süslü bahçeleri, turkuvaz suları, yeşil dağların üzerinden nefes kesici manzaralarıyla, sadece İtalya’nın değil, dünyanın da en güzel kıyı şeritlerinden birisi.

Bu manzaralı ve rüzgarlı kıyı şeridinin en ünlü kasabası ise Positano. Sarp kayalıklarda rengarenk, pastel renkli evlerin inci gibi dizildiği Positano, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif. Film setini andıran muhteşem manzarasıyla Positano, görenlere buraya tekrar gelme hissi uyandıracak kadar etkileyici.

Malta

Romantik İtalyan Kasabası: Positano

Positano, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında yer alıyor. Napoli’nin güneyindeki Amalfi Kıyısının tam merkezinde bulunuyor. Bu şirin kasabanın oldukça parlak bir geçmişi var. İsmi Yunan mitolojisindeki ‘Poseidon’ ya da Cladius zamanında bu bölgelerde bir çok villa sahibi olan ‘Pestano’ adından birinden gelmiş olabilir.

Hatta Roma’da özgür insanlara söylenen Posdii’den türemiş olabileceğine dair de iddialar var. En popüler teori ise Pestano’dan gelmiş olması. Positano’nun hikayesine baktığımızda her şey bir ekmek ile başlamış olabilir. Roma İmparatoru Tiberius, Capri’de yaşayanların kendisini zehirlemek istediğini düşündüğünden Positano’daki değirmene 3 gemi adamını göndermesiyle kasaba büyümeye başlıyor.

Positano, 9. ve 11. yüzyıllar arasında Amalfi Cumhuriyeti parçası olarak, ilk denizcilik yasalarının çıkarıldığı yer olarak tarihe geçmiş. 10. yüzyılda, Venedik’in en güçlü rakiplerinden biri olarak oldukça önemli bir ticaret şehriydi, oysa ki bir limanı dahi yoktu.

Pisa Cumhuriyeti, 1268’de bölgeyi yağmalamış ancak özenle ve dikkatle inşa edilen savunma kuleleri ile Positano tekrar Amalfi’nin en güçlü bölgelerinden biri haline gelmiş. Napolili ailelerin 17. yüzyılda burada derebeylik kurarak yaşadıkları Positano, ilk başlarda ipek ve sonraları da kanaviçe üretmeye başlamış, ancak 18. yüzyılın sonlarında tekrar bir düşüş başlamış.

1860 ve 1870 yılları arasında, yaklaşık 6 bin kasabalının Amerika’ya göç etmesiyle, Positano sessizliğe bürünmüş. Evler, limon ağaçlarının süslediği bahçeler bakımsızlık içinde kalmış, duvarlar yıkılmış, çatılar çökmüş, renkler solmaya başlamış ve nüfus 2 binlere düşmüş. Geride tekrar ilk başlardaki gibi ufak bir balıkçı köyü bırakmış.

Ancak bu 20. yüzyılda özellikle II. Dünya savaşının ardından Picasso, Stravinsky, Diaghilev, Olivier, Seteinbeck, Klee ve hatta Lenin ile birlikte bir çok gezginin tekrar keşfetmesine kadar sürmüş. Limon, üzüm, zeytin, balık gibi kaynakların çokça bulunmasıyla da birlikte turizm tekrar ayaklanmış.

1950’li yıllarda, sanatçılar ve yazarlar tarafından çok sık ziyaret edilmeye başlayınca ünlenmeye başlamış. John Steinbeck 1953 yılında Positano’yu ziyaret ettiğinde burada turizmin ve endüstrinin gelişmesinin çok zor olduğunu çünkü yeterince turist olmadığını yazmış. Ancak şimdilerde yeterince kavramından çok daha fazlası var.

Steinbeck’in yazdığı ve halen de geçerli olan bir başka şey ise “Positano çok derin bir anlama sahip. Orada olduğunuzda bu büyülü yerin farkına varmanız imkansız gibi ancak ayrıldığınızda sürekli aklınıza gelecek ve o zaman büyüsünü hissedeceksiniz”. Lattari dağına tutunmuş gibi duran köy için Paul Klee “Dünyada yatay yerine dikey olarak yaşanan tek yer” demiş.

Şimdilerde ise ‘yeterince’ kavramından çok daha fazlası var bu şirin kasabada. Yaz aylarında, daracık sokaklarının tıklım tıklım olduğu küçük kasabada, arabanızı park edecek bir yer bulmak neredeyse imkansız gibi. Bugün jet sosyetenin, ünlülerin ve zengin yat sahiplerinin uğrak yerlerinden birisi olan Positano’nun biraz da kendini beğenmiş bir atmosferi var, hoş bunu hak ediyor.

Bir çok filme sahne olmuş ne de olsa, Only You (1994), Under the Tuscan Sun (2003), Kath & Kimderella (2012) ve dahası… 1967 -70 arasında şarkıcı Shawn Phillips’e ev sahipliği yapmış ve en iyi bilinen şarkılarını burada bestelemiş. The Rolling Stones üyelerinden Mick Jagger ve Keith Richards, gurubun ünlü şarkılarından ‘Midnight Rambler’ bestesini burada tatildeyken bir kafede yazmış.

Akdeniz’in güler yüzlü, sıcak kanlı ve hayat dolu insanlarının yaşadığı rüya gibi bir coğrafya burası. Napoli’ye 60 km uzaklıkta yer alan bu şirin kasabaya, İtalya’nın güney sahilleri boyunca, kıvrıla kıvrıla uzayan yoldan geldiğinizde karşılaştığınız manzarası ile yağlı boya bir tabloyu andırıyor sanki.

Limon ağaçlarının her yeri kapladığı, çiçek saksılarının balkonlarını süslediği, rengarenk evleri ve labirent gibi uzayan sokakları ile kartpostalları süsleyecek kadar güzel, romantik bir kasaba burası. Dünyada en fazla fotoğrafı çekilen balıkçı kasabası olan ve 4 bin kişiye ev sahipliği yapan Positano, başta Napoli olmak üzere, Capri, Sorrento ve Amalfi olmak üzere bir çok yerden ziyaretçi akınına uğruyor.

Revaklı, küp gibi evleri gün batımında duvarlarında gökyüzünü yansıtan kırmızı, turuncu, mor renklere sahip. Aslında bu renkler Suriye’den etkilenilmiş, balıkçılara uzaktan yaşadıkları yeri görmelerine yardımcı olması için bu renklerde yapılmış.

Positano Gezi Rehberi

Sorrento’dan Psoitano’ya girdiğimde karşıma çıkan ilk şeylerden biri, yük taşımak için kullanılan eşeklerdi. Kıvrılarak ilerleyen dar sokakların ulaştığı tepedeki ev sahipleri için bu eşekler çok önemli bir rolü üstleniyor. Alışveriş sonrası en iyi taşıma aracı bunlar çünkü. Valiziniz varsa ve tepedeki bir otelde kalıyorsanız ilk konuşmanız gereken kişiler de bu eşeklerin sahipleri.

Positano, yürüyerek keşfedebileceğiniz bir yer, başka türlüsü de mümkün değil zaten. Denize paralel uzanan yamaçta, üstü üste sıralanmış, pastel renkli evlerin arasında uzanan daracık sokaklarda yürümek pek bir keyifli.

Evler, sokaklar, bahçeler ve manzara beni benden aldı. Mevsimin ilkbahara doğru gittiği bu dönemde sükûnetle dolu bir yer Positano. Yazın bu sokaklar adım atamayacağınız kadar kalabalık, fotoğraf çekemeyeceğiniz kadar debdebeli oysa.

Gürültü patırtıdan uzak, insan ruhunun dinlenebileceği, nefis manzarasıyla insanı kendinden geçiren bir yer Positano. Her an her yerde karşınıza çıkan manzara, limon bahçelerinin ve begonvillerin süslediği nefis sokaklar çok göz alıcı. Her an durup insanın fotoğraf çekesi geliyor ki ben de öyle yaptım.

Evlerinin her birinin nefis manzarası var, birbirinin manzarasını kesmeyecek şekilde inci gibi dizilmiş sarp yamaçlara. Mardin’i anımsatıyor bu yapısıyla, ancak evlerin çatısı diğerinin verandası değil tabi. Romantizm kokuyor bu kasaba, benim gibi yalnız bir gezgin değil de bir çift olarak bu şirin kasabaya gelirseniz tadını çıkarın bu atmosferin.

Ilıman iklimi sayesinde tüm yıl boyunca ziyaret edilebilir ancak yüksek sezon Nisan-Ekim arası. İtalya’da okullar tatile girmedikleri dönemde evlerin bir çoğu kapalı. Yaz sezonunun Haziran ortası başlıyor ve Ağustos sonunda sona eriyor burada. Bu dönemde sokaklar kalabalık, oteller dolu ve fiyatlar yüksek.

Bu kartpostal görünümündeki kasabaya Napoli’den trenle ulaşım mümkün. Feribotla gelmek isterseniz de Sorrento, Amalfi ve Salerno’dan buraya ulaşabiliyorsunuz. Napoli’den kalkan Circumvesuviana banliyo treniyle 30 dakikada Sorrento’ya, oradan da SITA otobüslerine binip 20 km’lik harikulade Sorrento-Positano yolunu aşıyorsunuz. Otobüsün sağ tarafında oturmayı unutmayın tabi.

POSİTANO NEREDE KALINIR
Positano’da kaliteli diyebileceğimiz çok şık oteller var. Palazzo Murat Hotel, Positano’nun en romantik oteli. 4 yıldızlı otel Positano’nun merkezinde tarihi bir binada bulunuyor ve deniz manzarasına sahip. Airbnb’de de özel tasarım ev seçenekleri bulunuyor.
Napoli Otelleri: Royal Continental, Hotel Santa Lucia, Holiday Inn
Sorrento Otelleri: Hotel Michelangelo Sorrento
Positano otelleri: Positano otel seçenekleri için tıklayın.

Amalfi sahilinin en ünlü kasabası Positano, tam bir tatil kaçamak destinasyonu. İtalya turları aldığınızda, içerisinde Positano var mı bir daha bakın. Yoksa eğer Positano turları araştırması yapın. Kendinize bir tatil kaçamağı hediye edin, atlayın kendiniz gidin. Karmaşadan ve gürültüden uzaklaşmak isteyenlere tadı damaklarda kalacak bir rota Positano

Positano Gezilecek Yerler 📌

Positano‘da tüm şehir yürümek için yapılmış olduğundan etrafı keşif için en iyi yol da bu. Eğer otobüs ile gelirseniz Positano’nun tepesindeki Chiesa Nuova’da ineceksiniz. ‘Bin Basamak’ adı verilen rüzgarlı merdivenlerden ana caddeye ve oradan da sahil kısmına ulaşabilirsiniz.

Ana cadde üzerinde sizi hem tepeye hem de tepeden aşağıya götürebilecek bir otobüs bulunuyor. Ana cadde başında bavullarınıza yardım edecek görevliler bulunuyor. Positano’dan hemen bölgenin biraz dışındaki köyleri, plajları ve diğer bölgelere yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak isteğinize bağlı olarak bu bölgelere araba ya da deniz taksileri ile de gidebilirsiniz.

Sarp kayalıklar üzerine inci gibi dizilmiş pastel renkli evlerin olduğu şirin kasaba Positano’nun, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif. Aşağıda bazı bilgileri sıraladım, ancak zaman kalırsa vaktiniz varsa sokaklarında rastgele dolaşın. Aceleyle gezmeyin bu daracık sokakları

Oturun herhangi bir kafeye, kaldırın limoncello kadehlerinizi karşılıklı, sükunetin, huzurun ve romantizmin tadını çıkarın. Yamaçtaki sokaklarda avare avare dolaştım; başımı ne yana çevirsem karşımda büyüleyici bir manzara var.Bu nefis kasabaya kendinizi attığınızda kapın bir kadeh prosecco ve oturun bir yere, güneşin denizin üzerinden batışını seyre dalın. En zor kısım da bu, manzara seçmek. Hepsi birbirinden güzel, hepsi baştan çıkarıcı. Çiçek kokan dik yamaçlardan sonsuz maviliğe uzanan eşsiz manzaralar, daracık basamaklar ve İtalyan mutfağının unutulmaz lezzetleri…

Via Christoforo Colombo ve Via Della Tartana sokaklarında, alışveriş için en gözde butikler sıralanıyor. Küçük lüks dükkanlar, resim ve sanat galerileri, hediyelik eşya satan dükkanlar gezilebilir. Burada sıkça bulunan limon ağaçlarından dolayı limon ile alakalı bir çok şeye rast gelebilirsiniz. Limoncello, Amalfi Kıyılarında oldukça popüler bir içecek. Hem denenebilir hem de hediyelik olarak alınabilir.

1. Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi (Chiesa di Santa Maria Assunta), Onuncu yüzyılda San Vito’ya adanmış eski bir Benedictine manastırının kalıntıları üzerine inşa edilmiş. İtalyan çinisi ile bezenmiş harika bir kubbesi var ve çoğu yerden görülebiliyor.

İçeride, ana sunağın yukarısında, Güney İtalya’nın en önemli resimlerinden biri olarak kabul edilen on ikinci yüzyılın Bizans eseri Siyah Madonna tablosu bulunuyor. 08.00-12.00, ardından 16.00-20.00 arası ziyarete açık. Positano fotoğraflarına kilisenin çatısı görsel bir zenginlik kazandırıyor.

2. Museo Archeologico Romano

Museo Archeologico Romano

Museo Archeologico Romano (MAR), Positano’nun tam kalbinde yer alan şaşırtıcı Roma harabeleri. MS 79 yılında Vezüv Yanardağı‘nın patlaması sonrasında kül yağmuru ve molozla gömülen Villa Romana, Pompei döneminin harika fresklerini ve mozaiklerini burada görebilirsiniz.

Amalfi sahilinde son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak kabul ediliyor. 1 Kasım – 31 Mart arası her gün 10.00-16.00 arası ve 1 Nisan-31 Ekim arası 09.00-21.00 arası açık. Giriş bileti 15€, 12 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz. Ziyaret, çok dilli bir rehber eşliğinde yaklaşık yarım saat sürüyor.

3. Spiaggia Grande

Spiaggia Grande, güneş, deniz, kum tatili için de ideal bir yer. Merkezde yer alan Spiaggia Grande Plajı, 300 metre uzunluğunda, siyah kumlu. Yaz döneminde çok kalabalık ve pahalı. Plajdan Positano’nun görüntüsü bir başka güzel. Deniz keyfinin ardından Spiaggaia Grande boyunca fantastik deniz ürünlerinden tadabilirsiniz.

Volkanik yapısından dolayı siyaha çalan gri renkteki kumlarıyla Fornillo Plajı yüzmek ve güneşlenmek için tercih edilebilir. Hem daha az kalabalık, hem de diğerinin yarı fiyatına. Casa Celeste’den plaja 440 basamağı inerek ulaşıyorsunuz. Spiaggia del Fornillo’dan Spiaggia Grande plajına uzayan yürüyüş yolu enfes.

Ayrıca Positano yakınında Li Galli adında bir plaj daha bulunuyor. Denizinin pek de durgun olmadığını söyleyeyim. Plajlar ücretsiz, ama şezlonglar ve şemsiyeler plaja dizilmiş kafeler tarafından işletiliyor. Şezlong ve şemsiye için de hatırı sayılır bir ücret ödemeniz şart (8-12€). Kumsalların çok çakıllı ve taşlık olduğunu hatırlatayım.

4. Chiesa di Santa Caterina

Chiesa di Santa Caterina, Aziz Catherine’e adanmış. Azizin memleketi olan Mısır İskenderiye ile ticaret yapan tüccar denizciler tarafından inşa edilmiş. 1930’larda harap olan yapı yol inşaatı nedeniyle yıkılarak yerine neo-gotik tarzda bu kilise inşa edilmişGüzel renkli mermer sunak, eski kilisenin orijinal sunağı. Yanında Aziz Catherine ve İsa’nın Kutsal Kalbi heykelleri yer alıyor. Bir başka küçük sunakta da Meryem ve kucağında İsa tasviri var. 25 Kasım’da Aziz Catherine’in bayramı burada kutlanıyor.

5. Montepertuso

Montepertuso
‘Dağdaki delik’ anlamına gelen Montepertuso, Positano
Positano trekking paths
Tanrıların Yolu, Path of the Gods trekking rotası

Montepertuso, kasabanın üst kısmındaki bir tepede bulunan Positano kasabasına ait bir yer. Efsaneye göre burası, Meryem Ana ile Şeytan arasındaki efsanevi savaşın yeri. Dağdaki yılanın şekli ve delik Bakire Meryem’in parmak işaretiyle yapıldığına dair bir inanç var. Kasabanın zirvesindeki Montepertuso’nun harikulade manzarası var.

Montepertuso’yu Lattari Dağlarına bağlayan birkaç patika trekking severler için şahane rotalara sahip. 1973 yılında restore edilen Santa Maria delle Grazie kilisesini ve ve mikrobiyolojik olarak saf su berraklığına sahip Fontana Vecchia’yı (Eski Çeşme) ziyaret etmeyi unutmayın.

Positano’dan hem kıyı şeridi boyunca hem de içeri doğru çok güzel yürüyüş rotaları da bulunuyor. Yollar biraz dar, ancak manzara çok güzel. Dik yamaçların ardından denize doğru uzanan birbirinden güzel koylar nefesinizi kesiyor.

Sanatseverlerin ilgi gösterdiği James Martin’in Positano Resim Galerisi ilginizi çekebilir. Via Cristoforo Colombo’da yürüyüşe çıkıp dükkanların, lüks otellerin, kafelerin ve olağanüstü güzellikte manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. Scalinatella, kıyıdaki Punta Reginella’yı Positano’nun en üst tepe noktasına bağlıyor. Grotta la Porta Mağarası‘nda tarih öncesi dönemden kalıntılar bulunuyor.

Yakınlardaki küçük adacıklarda, güzel sesleri ile şarkılar söyleyerek denizcileri baştan çıkarıp kaçıran Sirenlerin yaşadığına inanılıyor. Kıyıdan bir tekne kiralayarak deniz kızlarının yaşadığına inanılan mağaraları keşfe çıkın. Gün batımında Positano’yu kızıla boyayan, sanatçı ve yazarlara ilham veren gün batımlarını izlemeyi unutmayın. Deniz kıyısındaki kafeler pek keyifli.

6. Positano Yakınlarında Gezilecek Yerler

amalfi
Amalfi Kasabası

Amalfi Kıyıları‘nda bulunan diğer köyleri günübirlik ziyaret etmek yapılacak şeyler arasında. Bir çok filme konu olmuş, film seti tadındaki muhteşem manzarasıyla tekrar gelme hissi uyandıracak Positano’dan ayrılmadan önce, İtalya’da görülmesi gereken en güzel kasabalarının olduğu Amalfi Kıyılarını keşfedin.

Denize paralel uzanan dağların yamaçlarında kurulmuş olan Positano, Praiano, Conca Dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori ve Vietri Sul Mare kasabaları, Amalfi Kıyıları boyunca inci gibi sıralanıyor. Uçsuz bucaksız bir maviliği çevreleyen limon kokulu bu kıyılar manzarasıyla büyülüyor.

Amalfi, kıyılara adını veren çok huzurlu ve büyüleyici güzellikte bir kasaba. Orta çağ mimarisinin mükemmel örneklerini görmek mümkün. Burada hemen her evin etrafında limon bahçeleri var ve limonlar normal boyutun iki misli büyüklüğünde.

Sorrento, İtalya’da gördüğüm en şirin kıyı şehirlerinden diğer birisi. Dağların arasındaki düz bir alana kurulmuş. Harikulade bir kıyı şeridi var. En güzel manzara ise Marina Grande’ye yukarıdan bakmak.Capri Adası’na her saat başı feribot kalkıyor veya Capri turu satın alabilirsiniz. Daha az popüler olan Ischia Adası’na da vakit ayrılabilir.

Ravello, bölgenin sanata ev sahipliği yapan, denize tepeden bakan görmeye değer bir diğer yer. Sahili olmayan küçük kasaba Ravello, deniz seviyesinden 350 metre yükseklikte dik yamaca kurulu. Manzara aklınızı başınızdan alıyor.

Cetara, Vietri sul Mare, Maiorii Minori, Sant’Agata ve Nerano gibi kıyılardaki diğer köy ve kasabaların her biri görmeye değer güzellikler barındırıyor. Aceleye getirmeden bu kıyıları gezmeniz tavsiyem.

Dünyaca ünlü antik kentler Pompei ve Herculaneum görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Pompei ve Herculaneum Antik Kentleri, Vezüv Yanardağının MS 79’da patlamasıyla küller altında kalmıştı.

Spiaggia di Laurito, Positano’nun merkezine 3,2 km uzaklıkta bulunan gizli bir mücevher olan bir plaj. Positono kıyı şeridi sarp ve kayalık olduğundan, kasabanın plajları genellikle küçük, kalabalık ve o kadar da hoş değil. Spiaggia di Laurito da küçük ve kayalık, ancak çok iyi korunan bir koy. Şehrin merkezindeki plajlardan çok daha az kalabalık.

Çok hoş plajdaki Da Adolfo restoranı da mükemmel. Plaja tekne veya otobüsle ulaşabilirsiniz. Servis teknesi, Positano’nun ana limanından hareket ediyor. Otobüsle de gidilir ama dönüşte sizi dik bir yürüyüş bekliyor olacağı aklınızda bulunsun.

Positano Alışveriş

limoncello

Hele alışverişi de seviyorsanız burası kendinizi biraz da kontrol etmeniz gereken bir yer, fiyatlar pek de ucuz sayılmaz çünkü. Butik ve dükkânlarıyla pek bir havalı kasaba Positano. Bu yüzden yaz dönemlerinde sokaklar tıklım tıklım.

Positano’da birçok üst düzey kaliteli butik dükkan bulunuyor. Via dei Mulini, Via Christoforo Colombo ve Via Della Tartana caddeleri, kasabanın alışveriş için en iyi yerleri. Kasabanın bu dik caddeleri boyunca sıralanan butik ve dükkânlar dünyaca ünlü Positano modasının da yaratıcısı.

Positano modası daha çok el yapımı ürünler üzerine kurulmuş. Özellikle keten giysiler ve muhteşem el yapımı sandaletler pek bir ünlü burada. Moda Positano bilinen en ünlü markalardan biri. sandalet ve ayakkabı almak için oldukça güzel bir yer. Ayakkabı üreticileri siz beklerken dilediğiniz ayakkabıyı yapabilir.

Safari; Bu küçücük dükkan, plajlarda kullanabileceğiniz sandaletlerinizi gözlerinizi önünde 1 saatte hazırlıyor. (40-50€). Via della Tartana 2.

3 Denari; Akla gelebilecek her renkte yumuşak mokasen ayakkabı hazırlıyorlar (55€). Turizm ofisinin yanında hemen. Via del Saracino 8-10.

Lo Scrigno di Brunella; geçmişi 1960’lara uzayan bu butikte en kaliteli keten kıyafetler, mayo, pamuklu ürünleri bulmanız mümkün. Via Mulini 24-26.

Emporio Le Sirenuse; Bu klas küçük butik giysi, ayakkabı, plaj ürünleri, küçük ev süsleri sunuyor. Via Cristoforo Colombo 30.

Ceramica Assunta; Dükkandaki seramik ürünler çok etkileyici. Çeşitli renk ve desenlerdeki muhteşem bir ürün yelpazesine mevcut. El yapımı boyanmış seramikler asırlık bir geleneğin de ürünü. Bunların bir çoğu Amalfi Kıyısındaki başka güzel kasaba Vietri sul Mare’den geliyor.

Amalfi Kıyıları, dünyaca ünlü, bazıları neredeyse bir kavun kadar olan limonlarıyla da ünlü. Bu kıyılarda hemen her yerde bu ağaçlara sıklıkla rastlandığından, çeşit çeşit limon ile alakalı ürünlere de rast geliyorsunuz. Marmelat ve reçellerden, bisküvi, şekerleme ve çikolatalara, sabun ve vücut kremlerinden, mum ve likörlere kadar raflar çeşitli limon ürünleriyle dolu.

Limoncello bunların içerisinde en ünlüsü. Alkollü bir içecek olan Limoncello, Amalfi Kıyılarında oldukça popüler. Alkol oranı %35 civarında olan limonçellonun kremalı olanlarının tadı daha hafif. Positano’nun en iyi manzarasına sahip Le Sirenuse oteline gidin ve kendinize bir limoncello söyleyin. Şahane gün batımını izlerken limonçello yudumlamak eşsiz bir keyif.

Positano sokakları
Positano sokakları

Positano Nasıl Gidilir

Positano, İtalya’nın Campania kentinde, Amalfi Kıyıları üzerinde yer alan şirin bir kasaba. UNESCO Dünya Mirası Amalfi Kıyılarının tam merkezinde bulunuyor. Güney İtalya’nın en çok turist ziyareti alan yerlerinden biri. Napoli’nin 55 km güneyinde yer alıyor. Özel araçla 1,5 saatte Napoli’den gidilebilir. Positano Roma arası ise 274 km.

Güney İtalya turu yapmayı düşünenler için Napoli, Pompei, Sorrento, Positano ve Amalfi nefis bir rota olur. Seyahate Napoli’den başlanılması tavsiyem. Napoli’de en az bir kaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

Positano’ya en yakın havalimanı İtalya’nın Napoli kentinde. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın Napoli’ye her gün 2 direkt seferi bulunuyor. İstanbul-Napoli uçuş süresi 2 saat 30 dakika. Farklı Avrupa kentlerinden Napoli’ye aktarmalı olarak ulaşım da mümkün.

Napoli’den Positano’ya ulaşmak için öncelikle Sorrento’ya gitmek gerekiyor. Napoli’deki Corso Garibaldi merkez tren istasyonundan Sorrento’ya her 20 dakikada Circumvesuviana banliyö treni var (5€) ve yolculuk yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor.Çoğu otel, arzu edene havalimanı transfer imkânı sunuyor (90-110€). Imperatore Travel, Amalfi Kıyıları ve çevresini turla gezmek isteyenlere hem otel hem de transfer ve rehber ayarlıyor. www.imperatore.it sitesine göz atın.

Sorento’dan Positano’ya nasıl gidilir: Sorrento’ya varınca tren istasyonunun dışında CITA otobüslerini bulun (1,5€). Bu otobüsler her saat başı Positano’ya gidiyor. Bu yol 20 km kadar ve oldukça virajlı, mümkün olduğu kadar otobüsün ön tarafında olmaya çalışın. En iyi yer ise otobüsün sağ tarafı, nefis manzara var. Trafiğe göre yarım saat veya 45 dakikada Positano’ya ulaşılıyor.

Napoli-Positano feribot: The Metro del Mare, Nisan-Ekim arası çalışıyor. Hava iyi olduğu müddetçe en iyi ulaşım feribot. Napoli-Positano feribot 40 dakika sürüyor. Olağanüstü güzellikteki Amalfi Kıyılarını, nefis manzaraları görmek ve fotoğraflamak için ideal bir ulaşım. Fiyatı daha pahalı ama zamandan da tasarruf ediyorsunuz.

Salerno-Positano: Salerno’dan Positano’ya otobüsle ulaşım sağlanıyor. SITA Bus biletlerini otobüse binmeden önce bilet satış ofisinden almak gerek. Yine feribot ile de Salerno’dan Positano’ya ulaşmak mümkün.

Roma’dan Positano’ya nasıl gidilir: Roma Termini Tren istasyonundan öncelikle Napoli’ye ulaşmak gerekiyor. Eurostar Freccia Rossa (TAV) en konforlu ve pahalı olan tren ve 1 saatte Napoli Piazza Garibaldi istasyonuna ulaşıyor. Freccia Rossa trenleri ise her saat başı kalkıyor (40€). Intercity treni ise Roma-Napoli arasını 2 saatte gidiyor (20€).

Interegional tren ise hemen hemen her istasyonda duruyor. Aşağı yukarı 4 saatte Napoli’ye gidiyor (10€). Eğer çok düşük seyahat bütçeniz varsa bunla gidin, diğerlerini tavsiye ediyorum. Trenlerde zaman zaman hırsızlık bildirimleri oluyor, dikkat etmekte her zaman fayda var. Biletleri online almanızı tavsiye ederim. www.trenitalia.com, www.italiarail.com.

positano nasıl gidilir

🚗 Araç kiralama: Temmuz, Ağustos ayları yollar çok kalabalık ve bu virajlı yollarda araç kullanmak için deneyimli olmak gerek. Sabırlı olanlar için bu yollar harikulade. Yüksek sezon dışında araç kiralayarak kıyılar ve köyleri gezmek bence gayet iyi fikir (105-145€).

Dar yollarda araçlar karşılıklı birbirlerine geçiş için izin veriyor. Akılda tutmakta fayda var. Napoli üzerinden yola çıkıyorsanız eğer; Herculaneum, Pompeii, Sorrento, Positano ve Amalfi rotasıyla Positano’ya erişiyorsunuz.

🚌 Positano içinde ulaşım: SITA otobüslerinin Positano’da 2 durakta yolcularını indiriyor. Sorrento’ya yakın olan ilk durak Chiesa Nuovo, diğeri de Amalfi veya Salerno tarafına yakın olan Sponda durağı. Chiesa Nuovo durağında indiğinizde, ‘Bin Basamak’ adı verilen rüzgarlı merdivenlerden ana caddeye ve oradan da sahil kısmına ulaşmak mümkün.

Nisan sonu sonrasında bu otobüsler oldukça kalabalık olabiliyor. Bazen otobüste boş yer bulmak için saatlerce beklemek zorunda kalabileceğinizi akılda tutun. Otelinize hangisi yakında ise orada inmeye çalışın. Konaklama için erken rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.Ana cadde üzerinde, hem tepeye veya aşağıya götürebilecek otobüs bulunuyor. Ana cadde başında bavullarınıza yardım edecek görevliler bulunuyor. Tüm şehir yürümek için yapılmış olduğundan etrafı keşif için en iyi yol da bu.

Positano, uçsuz bucaksız bir denize nazır, birbirine kavuşan iki tepenin birleştiği yerde, üstü üste sırlanmış pastel renkli evleriyle olağanüstü bir manzara sunuyor. Gerek tatil, gerek romantik bir balayı, gerek gezgin ruhla seyahat edin; uzaktan baktığınızda size yağlı boya bir tabloyu andıran bu güzelim kasabayı bir sonraki rotanıza ekleyin.

42 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz