Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından. Bir zamanlar sadece küçük bir balıkçı kasabası olan Positano, 1950’li yıllarda sanatçılar ve yazarlar tarafından keşfedilmeye başlayınca çok hızlı popüler olmuş şirin bir kasaba.

Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor bu güzel kasaba. Evler yamacın en altından en yukarıya kadar birbirinin manzarasını kesmiyor, bir merdiven gibi dizilmişler. Aşağıdan bakınca evlerin manzarası, tepeden bakınca da masmavi denizin ve şahane koyun manzarası büyüleyici.

positano gezi rehberi

Positano, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarından birisi. Sarp kayalıklarda rengarenk, pastel renkli evlerin inci gibi dizildiği Positano, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif. Film setini andıran muhteşem manzarasıyla Positano, görenlere buraya tekrar gelme hissi uyandıracak kadar etkileyici.

İtalya Amalfi Kıyıları’nın bu havalı kasabası, her yıl milyonlarca turist çekiyor. Dik bir yamacın üzerinde dizilmiş evlerin arasında uzayan sokaklarıyla Positano, insanı baştan çıkaran bir çekiciliğe sahip.

Hele alışverişi de seviyorsanız burası kendinizi biraz da kontrol etmeniz gereken bir yer, fiyatlar pek de ucuz sayılmaz çünkü. Butik ve dükkânlarıyla pek bir havalı kasaba Positano. Bu yüzden yaz dönemlerinde sokaklar tıklım tıklım.

Rüya Gibi Bir Coğrafya: Positano Gezi Rehberi

Positano kasabası, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında yer alıyor. İsmi Yunan mitolojisindeki ‘Poseidon’ ya da adı ‘Pestano’ olan Cladius zamanında bu bölgelerde bir çok villa sahibi olan adamdan ve hatta Roma’da özgür insanlara söyledikleri Posdii’den türemiş olabilir. En popüler teori ise Pestano’dan gelmiş olması.

Pisa 1268 yılında bu bölgeyi yağmalamış ancak özenle ve dikkatle inşa edilen savunma kuleleri ile Positano tekrar Amalfi’nin en güçlü bölgelerinden biri haline gelmiş. Napolili aileler burada bir derebeylik olarak yaşadıkları 17. yüzyıl boyunca Positano ilk başlarda ipek ve sonraları da kanaviçe üretmeye başlamış, ancak 18. yüzyılın sonlarında tekrar bir düşüş başlamış.

Malta

19. yüzyılın ortalarında buharlı gemilerin gelmesiyle 8 bin kişilik nüfus Amerika’ya, çoğunlukla New York’a, göç edince geride tekrar ilk başlardaki gibi ufak bir balıkçı köyü bırakmışlar. Ancak bu 20. yüzyılda özellikle II. Dünya savaşının ardından Picasso, Stravinsky, Diaghilev, Olivier, Seteinbeck, Klee ve hatta Lenin ile birlikte bir çok gezginin tekrar keşfetmesine kadar sürmüş. Limon, üzüm, zeytin, balık gibi kaynakların çokça bulunmasıyla da birlikte turizm tekrar ayaklanmış.

John Steinbeck 1953 yılında Positano’yu ziyaret ettiğinde burada turizmin ve endüstrinin gelişmesinin çok zor olduğunu çünkü yeterince turist olmadığını yazmış. Ancak şimdilerde yeterince kavramından çok daha fazlası var.

Steinbeck’in yazdığı ve halen de geçerli olan bir başka şey ise “Positano çok derin bir anlama sahip. Orada olduğunuzda bu büyülü yerin farkına varmanız imkansız gibi ancak ayrıldığınızda sürekli aklınıza gelecek ve o zaman büyüsünü hissedeceksiniz”.

positano gezilecek yerler

Dünyada en fazla fotoğrafı çekilen balıkçı kasabası olan 4 bin kişiye ev sahipliği yapan Positano, başta Napoli olmak üzere, Capri, Sorrento ve Amalfi olmak üzere bir çok yerden ziyaretçi akınına uğruyor. Lattari dağına tutunmuş gibi duran köy için Paul Klee “Dünyada yatay yerine dikey olarak yaşanan tek yer” demiş.

Revaklı, küp gibi evleri gün batımında duvarlarında gökyüzünü yansıtan kırmızı, turuncu, mor renklere sahip. Aslında bu renkler Suriye’den etkilenilmiş, balıkçılara uzaktan yaşadıkları yeri görmelerine yardımcı olması için bu renklerde yapılmış.

Positano’nun hikayesine baktığımızda her şey bir ekmek ile başlamış da olabilir. Roma İmparatoru Tiberius, Capri’de yaşayanların kendisini zehirlemek istediğini düşündüğü için Positano’daki değirmene 3 gemi adamını gönderir. Bu değirmen artık modernize olmuş ve halen un öğütmeye devam ediyor, ancak Positano sadece bir üretim ve alışveriş bölgesi olmaktan çok daha fazla ileriye gitmiş.

Gürültü patırtıdan uzak, insan ruhunun dinlenebileceği, nefis manzarasıyla insanı kendinden geçiren bir yer Positano. Her an her yerde karşınıza çıkan manzara, limon bahçelerinin ve begonvillerin süslediği nefis sokaklar çok göz alıcı. Her an durup insanın fotoğraf çekesi geliyor ki ben de öyle yaptım.

Positano Gezilecek Yerler

Positano‘da tüm şehir yürümek için yapılmış olduğundan etrafı keşif için en iyi yol da bu. Eğer otobüs ile gelirseniz Positano’nun tepesindeki Chiesa Nuova’da ineceksiniz. ‘Bin Basamak’ adı verilen rüzgarlı merdivenlerden ana caddeye ve oradan da sahil kısmına ulaşabilirsiniz.

Ana cadde üzerinde sizi hem tepeye hem de tepeden aşağıya götürebilecek bir otobüs bulunuyor. Ana cadde başında bavullarınıza yardım edecek görevliler bulunuyor. Positano’dan hemen bölgenin biraz dışındaki köyleri, plajları ve diğer bölgelere yürüyerek gidebilirsiniz. Ancak isteğinize bağlı olarak bu bölgelere araba ya da deniz taksileri ile de gidebilirsiniz.

Sarp kayalıklar üzerine inci gibi dizilmiş pastel renkli evlerin olduğu şirin kasaba Positano’nun, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif. Aşağıda bazı bilgileri sıraladım, ancak zaman kalırsa vaktiniz varsa sokaklarında rastgele dolaşın.

1. Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi

Santa Maria Assunta Kilisesi (Chiesa di Santa Maria Assunta), Onuncu yüzyılda San Vito’ya adanmış eski bir Benedictine manastırının kalıntıları üzerine inşa edilmiş. İtalyan çinisi ile bezenmiş harika bir kubbesi var ve çoğu yerden görülebiliyor.

İçeride, ana sunağın yukarısında, Güney İtalya’nın en önemli resimlerinden biri olarak kabul edilen on ikinci yüzyılın Bizans eseri Siyah Madonna tablosu bulunuyor. 08.00-12.00, ardından 16.00-20.00 arası ziyarete açık. Positano fotoğraflarına kilisenin çatısı görsel bir zenginlik kazandırıyor.

2. Museo Archeologico Romano

Museo Archeologico Romano

Museo Archeologico Romano (MAR), Positano’nun tam kalbinde yer alan şaşırtıcı Roma harabeleri. MS 79 yılında Vezüv Yanardağı‘nın patlaması sonrasında kül yağmuru ve molozla gömülen Villa Romana, Pompei döneminin harika fresklerini ve mozaiklerini burada görebilirsiniz.

Malta

Amalfi sahilinde son yılların en büyük arkeolojik keşfi olarak kabul ediliyor. 1 Kasım – 31 Mart arası her gün 10.00-16.00 arası ve 1 Nisan-31 Ekim arası 09.00-21.00 arası açık. Giriş bileti 15€, 12 yaşın altındaki çocuklara ücretsiz. Ziyaret, çok dilli bir rehber eşliğinde yaklaşık yarım saat sürüyor.

3. Spiaggia Grande

Spiaggia Grande

Spiaggia Grande, güneş, deniz, kum tatili için de ideal bir yer. Merkezde yer alan Spiaggia Grande Plajı, 300 metre uzunluğunda, siyah kumlu. Yaz döneminde çok kalabalık ve pahalı. Plajdan Positano’nun görüntüsü bir başka güzel. Deniz keyfinin ardından Spiaggaia Grande boyunca fantastik deniz ürünlerinden tadabilirsiniz.

Volkanik yapısından dolayı siyaha çalan gri renkteki kumlarıyla Fornillo Plajı yüzmek ve güneşlenmek için tercih edilebilir. Hem daha az kalabalık, hem de diğerinin yarı fiyatına. Casa Celeste’den plaja 440 basamağı inerek ulaşıyorsunuz. Spiaggia del Fornillo’dan Spiaggia Grande plajına uzayan yürüyüş yolu enfes.

Ayrıca Positano yakınında Li Galli adında bir plaj daha bulunuyor. Denizinin pek de durgun olmadığını söyleyeyim. Plajlar ücretsiz, ama şezlonglar ve şemsiyeler plaja dizilmiş kafeler tarafından işletiliyor. Şezlong ve şemsiye için de hatırı sayılır bir ücret ödemeniz şart (8-12€). Kumsalların çok çakıllı ve taşlık olduğunu hatırlatayım.

4. Chiesa di Santa Caterina

Chiesa di Santa Caterina, Aziz Catherine’e adanmış. Azizin memleketi olan Mısır İskenderiye ile ticaret yapan tüccar denizciler tarafından inşa edilmiş. 1930’larda harap olan yapı yol inşaatı nedeniyle yıkılarak yerine neo-gotik tarzda bu kilise inşa edilmiş

Güzel renkli mermer sunak, eski kilisenin orijinal sunağı. Yanında Aziz Catherine ve İsa’nın Kutsal Kalbi heykelleri yer alıyor. Bir başka küçük sunakta da Meryem ve kucağında İsa tasviri var. 25 Kasım’da Aziz Catherine’in bayramı burada kutlanıyor.

5. Montepertuso

Montepertuso
‘Dağdaki delik’ anlamına gelen Montepertuso, Positano
Positano trekking paths
Tanrıların Yolu, Path of the Gods trekking rotası

Montepertuso, kasabanın üst kısmındaki bir tepede bulunan Positano kasabasına ait bir yer. Efsaneye göre burası, Meryem Ana ile Şeytan arasındaki efsanevi savaşın yeri. Dağdaki yılanın şekli ve delik Bakire Meryem’in parmak işaretiyle yapıldığına dair bir inanç var. Kasabanın zirvesindeki Montepertuso’nun harikulade manzarası var.

Montepertuso’yu Lattari Dağlarına bağlayan birkaç patika trekking severler için şahane rotalara sahip. 1973 yılında restore edilen Santa Maria delle Grazie kilisesini ve ve mikrobiyolojik olarak saf su berraklığına sahip Fontana Vecchia’yı (Eski Çeşme) ziyaret etmeyi unutmayın.

Positano’dan hem kıyı şeridi boyunca hem de içeri doğru çok güzel yürüyüş rotaları da bulunuyor. Yollar biraz dar, ancak manzara çok güzel. Dik yamaçların ardından denize doğru uzanan birbirinden güzel koylar nefesinizi kesiyor.

Sanatseverlerin ilgi gösterdiği James Martin’in Positano Resim Galerisi ilginizi çekebilir. Via Cristoforo Colombo’da yürüyüşe çıkıp dükkanların, lüks otellerin, kafelerin ve olağanüstü güzellikte manzaraların tadını çıkartabilirsiniz.

Scalinatella, kıyıdaki Punta Reginella’yı Positano’nun en üst tepe noktasına bağlıyor. Grotta la Porta Mağarası‘nda tarih öncesi dönemden kalıntılar bulunuyor.

İtalyan lezzetlerine meraklı olanlar için ise Sorrento Yemek Okuluna yazılabilir, İtalyan yemekleri pişirmeyi öğrenebilir. Dersleri daha iyi anlamak için temel düzeyde İtalyanca ve İngilizce bilmeniz gerekiyor.

Yakınlardaki küçük adacıklarda, güzel sesleri ile şarkılar söyleyerek denizcileri baştan çıkarıp kaçıran Sirenlerin yaşadığına inanılıyor. Kıyıdan bir tekne kiralayarak deniz kızlarının yaşadığına inanılan mağaraları keşfe çıkın.

Gün batımında Positano’yu kızıla boyayan, sanatçı ve yazarlara ilham veren gün batımlarını izlemeyi unutmayın. Deniz kıyısındaki kafeler pek keyifli.

6. Positano yakınlarında gezilecek yerler

amalfi
Amalfi Kasabası

Amalfi Kıyıları‘nda bulunan diğer köyleri günübirlik ziyaret etmek yapılacak şeyler arasında. Bir çok filme konu olmuş, film seti tadındaki muhteşem manzarasıyla tekrar gelme hissi uyandıracak Positano’dan ayrılmadan önce, İtalya’da görülmesi gereken en güzel kasabalarının olduğu Amalfi Kıyılarını keşfedin.

Denize paralel uzanan dağların yamaçlarında kurulmuş olan Positano, Praiano, Conca Dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori ve Vietri Sul Mare kasabaları, Amalfi Kıyıları boyunca inci gibi sıralanıyor. Uçsuz bucaksız bir maviliği çevreleyen limon kokulu bu kıyılar manzarasıyla büyülüyor.

Amalfi, Amalfi Kıyılarına adını veren çok huzurlu ve büyüleyici güzellikte bir yer. Orta çağ mimarisinin mükemmel örneklerini görmek mümkün. Burada hemen her evin etrafında limon bahçeleri var ve limonlar normal boyutun iki misli büyüklüğünde.

Sorrento, İtalya’da gördüğüm en şirin kıyı şehirlerinden diğer birisi. Dağların arasındaki düz bir alana kurulmuş. Harikulade bir kıyı şeridi var. En güzel manzara ise Marina Grande’ye yukarıdan bakmak.

Capri Adası’na her saat başı feribot kalkıyor veya Capri turu satın alabilirsiniz. Daha az popüler olan Ischia Adası’na da vakit ayrılabilir.

Ravello, bölgenin sanata ev sahipliği yapan, denize tepeden bakan görmeye değer bir diğer yer. Sahili olmayan küçük kasaba Ravello, deniz seviyesinden 350 metre yükseklikte dik yamaca kurulu. Manzara aklınızı başınızdan alıyor.

Cetara, Vietri sul Mare, Maiorii Minori, Sant’Agata ve Nerano gibi kıyılardaki diğer köy ve kasabaların her biri görmeye değer güzellikler barındırıyor. Aceleye getirmeden bu kıyıları gezmeniz tavsiyem.

Dünyaca ünlü antik kentler Pompei ve Herculaneum görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Pompei ve Herculaneum Antik Kentleri, Vezüv Yanardağının MS 79’da patlamasıyla küller altında kalmıştı.

Positano alışveriş

limoncello

Positano’da birçok üst düzey kaliteli butik dükkan bulunuyor. Via dei Mulini, Via Christoforo Colombo ve Via Della Tartana caddeleri, kasabanın alışveriş için en iyi yerleri. Kasabanın bu dik caddeleri boyunca sıralanan butik ve dükkânlar dünyaca ünlü Positano modasının da yaratıcısı.

Positano modası daha çok el yapımı ürünler üzerine kurulmuş. Özellikle keten giysiler ve muhteşem el yapımı sandaletler pek bir ünlü burada. Moda Positano bilinen en ünlü markalardan biri. sandalet ve ayakkabı almak için oldukça güzel bir yer. Ayakkabı üreticileri siz beklerken dilediğiniz ayakkabıyı yapabilir.

Safari; Bu küçücük dükkaan, plajlarda kullanabileceğiniz sandaletlerinizi gözlerinizi önünde 1 saatte hazırlıyor. (40-50€). Via della Tartana 2.

3 Denari; Akla gelebilecek her renkte yumuşak mokasen ayakkabı hazırlıyorlar (55€). Turizm ofisinin yanında hemen. Via del Saracino 8-10.

Lo Scrigno di Brunella; geçmişi 1960’lara uzayan bu butikte en kaliteli keten kıyafetler, mayo, pamuklu ürünleri bulmanız mümkün. Via Mulini 24-26.

Emporio Le Sirenuse; Bu klas küçük butik giysi, ayakkabı, plaj ürünleri, küçük ev süsleri sunuyor. Via Cristoforo Colombo 30.

Ceramica Assunta; Dükkandaki seramik ürünler çok etkileyici. Çeşitli renk ve desenlerdeki muhteşem bir ürün yelpazesine mevcut. El yapımı boyanmış seramikler asırlık bir geleneğin de ürünü. Bunların bir çoğu Amalfi Kıyısındaki başka güzel kasaba Vietri sul Mare’den geliyor.

Amalfi Kıyıları, dünyaca ünlü, bazıları neredeyse bir kavun kadar olan limonlarıyla da ünlü. Bu kıyılarda hemen her yerde bu ağaçlara sıklıkla rastlandığından, çeşit çeşit limon ile alakalı ürünlere de rast geliyorsunuz. Marmelat ve reçellerden, bisküvi, şekerleme ve çikolatalara, sabun ve vücut kremlerinden, mum ve likörlere kadar raflar çeşitli limon ürünleriyle dolu.

Limoncello bunların içerisinde en ünlüsü. Alkollü bir içecek olan Limoncello, Amalfi Kıyılarında oldukça popüler. Alkol oranı %35 civarında olan limonçellonun kremalı olanlarının tadı daha hafif. Positano’nun en iyi manzarasına sahip Le Sirenuse oteline gidin ve kendinize bir limoncello söyleyin. Şahane gün batımını izlerken limonçello yudumlamak eşsiz bir keyif.

Positano sokakları
Positano sokakları

Positano’da nerede kalınır

Positano’da kaliteli diyebileceğimiz çok şık oteller var. Palazzo Murat Hotel, Positano’nun en romantik oteli. 4 yıldızlı otel Positano’nun merkezinde tarihi bir binada bulunuyor ve deniz manzarasına sahip. Airbnb’de de özel tasarım ev seçenekleri bulunuyor.

Napoli Otelleri: Royal Continental, Hotel Santa Lucia, Holiday Inn
Sorrento Otelleri: Hotel Michelangelo Sorrento
Positano otelleri: Positano otel seçenekleri için tıklayın.

Positano’ya nasıl gidilir

Positano, İtalya’nın Campania kentinde, Amalfi Kıyıları üzerinde yer alan şirin bir kasaba. UNESCO Dünya Mirası Amalfi Kıyıları’nın tam merkezinde bulunuyor. Güney İtalya’nın en çok turist ziyareti alan yerlerinden biri. Napoli’nin 55 km güneyinde yer alıyor. Özel araçla 1,5 saatte Napoli’den gidilebilir. Positano Roma arası ise 274 km.

Güney İtalya turu yapmayı düşünenler için Napoli, Pompei, Sorrento, Positano ve Amalfi nefis bir rota olur. Seyahate Napoli’den başlanılması tavsiyem. Napoli’de en az bir kaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

Positano’ya en yakın havalimanı İtalya’nın Napoli kentinde. İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın Napoli’ye her gün 2 direkt seferi bulunuyor. İstanbul-Napoli uçuş süresi 2 saat 30 dakika. Farklı Avrupa kentlerinden Napoli’ye aktarmalı olarak ulaşım da mümkün.

Napoli’den Positano’ya ulaşmak için öncelikle Sorrento’ya gitmek gerekiyor. Napoli’deki Corso Garibaldi merkez tren istasyonundan Sorrento’ya her 20 dakikada Circumvesuviana banliyö treni var (5€) ve yolculuk yaklaşık 1 saat 10 dakika sürüyor.

Çoğu otel, arzu edene havalimanı transfer imkânı sunuyor (90-110€). Imperatore Travel, Amalfi Kıyıları ve çevresini turla gezmek isteyenlere hem otel hem de transfer ve rehber ayarlıyor. www.imperatore.it sitesine göz atın.

Sorento’dan Positano’ya nasıl gidilir: Sorrento’ya varınca tren istasyonunun dışında CITA otobüslerini bulun (1,5€). Bu otobüsler her saat başı Positano’ya gidiyor. Bu yol 20 km kadar ve oldukça virajlı, mümkün olduğu kadar otobüsün ön tarafında olmaya çalışın. En iyi yer ise otobüsün sağ tarafı, nefis manzara var. Trafiğe göre yarım saat veya 45 dakikada Positano’ya ulaşılıyor.

Napoli-Positano feribot: The Metro del Mare, Nisan-Ekim arası çalışıyor. Hava iyi olduğu müddetçe en iyi ulaşım feribot. Napoli-Positano feribot 40 dakika sürüyor. Olağanüstü güzellikteki Amalfi Kıyılarını, nefis manzaraları görmek ve fotoğraflamak için ideal bir ulaşım. Fiyatı daha pahalı ama zamandan da tasarruf ediyorsunuz.

Salerno-Positano: Salerno’dan Positano’ya otobüsle ulaşım sağlanıyor. SITA Bus biletlerini otobüse binmeden önce bilet satış ofisinden almak gerek. Yine feribot ile de Salerno’dan Positano’ya ulaşmak mümkün.

Roma’dan Positano’ya nasıl gidilir: Roma Termini Tren istasyonundan öncelikle Napoli’ye ulaşmak gerekiyor. Eurostar Freccia Rossa (TAV) en konforlu ve pahalı olan tren ve 1 saatte NapoliPiazza Garibaldi istasyonuna ulaşıyor. Freccia Rossa trenleri ise her saat başı kalkıyor (40€). Intercity treni ise Roma-Napoli arasını 2 saatte gidiyor (20€).

Interegional tren ise hemen hemen her istasyonda duruyor. Aşağı yukarı 4 saatte Napoli’ye gidiyor (10€). Eğer çok düşük seyahat bütçeniz varsa bunla gidin, diğerlerini tavsiye ediyorum. Trenlerde zaman zaman hırsızlık bildirimleri oluyor, dikkat etmekte her zaman fayda var. Biletleri online almanızı tavsiye ederim. www.trenitalia.com, www.italiarail.com.

positano nasıl gidilir

🚗 Araç kiralama: Temmuz, Ağustos ayları yollar çok kalabalık ve bu virajlı yollarda araç kullanmak için deneyimli olmak gerek. Sabırlı olanlar için bu yollar harikulade. Yüksek sezon dışında araç kiralayarak kıyılar ve köyleri gezmek bence gayet iyi fikir (105-145€).

Dar yollarda araçlar karşılıklı birbirlerine geçiş için izin veriyor. Akılda tutmakta fayda var. Napoli üzerinden yola çıkıyorsanız eğer; Herculaneum, Pompeii, Sorrento, Positano ve Amalfi rotasıyla Positano’ya erişiyorsunuz.

🚌 Positano içinde ulaşım: SITA otobüslerinin Positano’da 2 durakta yolcularını indiriyor. Sorrento’ya yakın olan ilk durak Chiesa Nuovo, diğeri de Amalfi veya Salerno tarafına yakın olan Sponda durağı. Chiesa Nuovo durağında indiğinizde, ‘Bin Basamak’ adı verilen rüzgarlı merdivenlerden ana caddeye ve oradan da sahil kısmına ulaşmak mümkün.

Nisan sonu sonrasında bu otobüsler oldukça kalabalık olabiliyor. Bazen otobüste boş yer bulmak için saatlerce beklemek zorunda kalabileceğinizi akılda tutun. Otelinize hangisi yakında ise orada inmeye çalışın. Konaklama için erken rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Ana cadde üzerinde, hem tepeye veya aşağıya götürebilecek otobüs bulunuyor. Ana cadde başında bavullarınıza yardım edecek görevliler bulunuyor. Tüm şehir yürümek için yapılmış olduğundan etrafı keşif için en iyi yol da bu.

Positano, uçsuz bucaksız bir denize nazır, birbirine kavuşan iki tepenin birleştiği yerde, üstü üste sırlanmış pastel renkli evleriyle olağanüstü bir manzara sunuyor. Gerek tatil, gerek romantik bir balayı, gerek gezgin ruhla seyahat edin; uzaktan baktığınızda size yağlı boya bir tabloyu andıran bu güzelim kasabayı bir sonraki rotanıza ekleyin.

Önceki blog yazısıİngiltere Nerede 📍 İngiltere’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıAmalfi Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

25 YORUM

 1. Fırsatım olsa İtalya’da bir yıl kalmak isterim. Her yönüyle o kadar zengin bir ülke ki; tarih, deniz, güzel koylar, eşsiz bir doğa, sanat, gastronomi… Kuzeyden güneye kadar çok özel bir coğrafya.

 2. Merhaba
  Agustos ayında Italya turu yapmayı düşünüyorum ,yorumlarınızı okuduktan sonra Posinata yada gitmek istedik fakat kalacağımız yerleri tam olarak planlayamadık ,Agustos ayında önceden yer ayırtmadan yola çıksak ne olur sizce 🙂

  • Yer ayırtmadan gitmeyin Positano’ya. Hem yer bulmanız zor, bulsanız da yüksek fiyatlı olma ihtimali yüksek. Yine de siz bilirsiniz. Aracınız veya vaktiniz varsa Sorrento’da da kalabilirsiniz.

 3. Positano tur rotası olarak gerçekten gezilecek yerler Napoli, Pompei, Sorrento, Positano ve Amalfi. Hepsine gitmesem de Pompei ve Pasitano’ya gittim Pasitano demişken dediğiniz gibi konaklama yeri gerçekten güzel. En güzel yerleri tavsiye etmişsiniz.

 4. Pasitona’daki Palazzo Murat Hotel’ine gittim sizin tavsiyeniz üzerine. Beğendim! Deniz manzarası da şahane. Çok teşekkürler.

 5. İtalya’yı tercih edecekler kesinlikle yaz aylarında gitmeyin Ülke tamamen turistlere terkedilmiş durumda, niteliksiz hamura salça, alın size pizzaya mahkumsunuz, makarna da öyle. Sakın aptal bi büfe ye bile oturup cola bile içmeyin, oturma parası ödersiniz. Kahvaltı zaten hiç yok. İtalyan mutfağı filan da yok, hikaye hepsi. Yazın İtalya’da turistseniz yandınız. Benden söylemesi.

 6. Butik alışveriş için çok güzel bir kasaba 🙂 Günümüz tek kullanımlık ve lezzetsiz alışverişlerin aksine keyif veren açık hava alışveriş müzesi gibi yerdi.

 7. Napoli havaalanı- merkez taxi ücretleri sabitlenmiş durumda, alanda yazıyor. 16 euro/ merkez istasyon. 19 euro/ liman.
  Dönüşü de otelden aynı fiyata yapabilirsiniz. Pompei gidiş dönüş 5 euro, sorrento 7.5 euro.
  Sorrento’da sita otobüsleri hop-on hop-off şeklini almış. 8 euro 24 saat geçerli bilet. Erken başlarsanız Positano, Amalfi ve Solerno’yu görüp Sorrento’ya dönebilirsiniz.
  Napoli’de merkez istasyon çevresinde kalırsanız bu bölgelere kolay gider ve yakındaki uygun fiyatlı restoranlarda yiyebilirsiniz. Kasım 2015 bilgileridir.

 8. Ben de 2 ay önce gittim, özellikle günler kısayken tren artı otobüs seçeneğinde Napoli’den erken ayrılmakta fayda var, aksi takdirde yorucu olup gün yolda geçmiş gibi hissedilebiliyor. Ben Amalfi’ye kadar gittim ama Positano’da inmek daha mantıklıymış sanırım.

 9. Geçen yıl gittik buraya. Öyle güzel, öyle romantik bir yer ki… Ben İtalyanlari çok sicak kanlı buldum, mükemmel insanlar. Hepsi tam bu manzara gibi, rengarenk.

 10. Görülmesi gereken harika yerlerden birisi ve ben de görmeyi çook isterim. Burada konaklama ile ilgili de bilgi verirmisin?

 11. Kardeşim buraya çok yakın bir yerde yaşıyor.çok huzurlu ve inanılmaz keyifli biryer.her fırsatta gidiyoruz

 12. Bilgiler için çok teşekkürler. Rota çalışmaları yapıyorum. Çok faydasını göreceğim bu yazılarınızın.

 13. Firsat buluabilirseniz Salerno’dan Napoli’ye kadar olan Amalfi kiyilarini araba ile dolasmanizi oneririm. Positano, bu rota boyunca siralanan tipik Amalfi kasabalarindan birisi.

 14. Nisan’daki Amalfi seyahatim öncesi paylaşımınızın muhteşem yararı olacak. Amalfi sahili görmek istediğim yerlerin ilk sırasında. Gerçekten gidilesi yerler.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın