Amalfi Kasabası için Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Yamaçlara güzelce konuşlandırılmış evler, rüzgarlı ve dar sokaklar bitmek bilmeyen bir güzellik sunuyor bu şirin kasaba. Sorrento Yarımadasından başlayıp kıyı boyunca devam ettiğinizde bu kıyıların en güzel kasabaları olan Positano, Amalfi ve Ravello’yu karşınızda buluyorsunuz.

Amalfi kıyıları boyunca uzayan nefis manzaralı yollar Positano‘dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Bir zamanlar İtalya şehir devletleri arasında en güçlü 4 deniz kuvvetinden biri olan Amalfi, bugün yamaçta sıralanan evleri, nefis manzarası, bahçelerini süsleyen mis gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları ile her yıl milyonları kendisine çekiyor.

amalfi gezilecek yerler
Amalfi, İtalya

Amalfi Gezilecek Yerler

Amalfi, deniz ile yüksek dağlar arasında kalan bir bölgede kurulmuş olan; şahane deniz manzarası, huzurlu ve güzel sokaklarıyla zamanda yolculuk yaptırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks villaları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri.

Küçük bir kasaba olan Amalfi’nin hemen her yerine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Kasabanın en eski tarihi yapılarından biri olan 9. yüzyıla ait Cattedrale di Sant’Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso kasabada mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Şehrin en yüksek bölgesine inşa edilen ve kağıt yapım tekniklerine ait bilgilerin anlatıldığı Kağıt Müzesi (Papar Museum) ve bu müzenin yanı başında yer alan Değirmenler Vadisi (Valley of the Mills) de görülecek yerler arasında.

Piazza Duomu, kentin kalbinin attığı nokta. Buradan çevredeki birçok noktaya ulaşım sağlanıyor. Belediye Müzesi, Piazza dei Dogi, Piazza dello Spirito Santo meydanları yerel yaşamı deneyimlemek için görülmeli. Capri Adası, Ravello ve Sorrento da çevrede görülmesi gereken kasabalar arasında.

Amalfi gezi rehberi blog yazımda Amalfi kıyları ve civarda gezilecek diğer şahane kasabalar hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Bu coğrafyaya bir tatil planlıyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Coğrafyanın her köşesi inanılmaz güzel ve baş döndürücü güzel. Şurayı da görseydim keşke dememek için öncesinde araştırıp gitmenizde fayda var.

Malta

1. Piazza Duomo

Amalfi Piazza Duomo

Piazza Duomo (Duomo Meydanı), nefis kafeleri, rengarenk hediyelik eşyalar satan dükkanları ve şekerlemecileriyle tüm gün boyunca kasabanın kalbinin attığı yer. Şehrin kalbinin attığı ve merkez olarak kabul edilen Piazza Duomo’dan her yere ulaşmak mümkün.

Belediye Müzesi’nin bulunduğu Palazzo Morelli’de Akdeniz Bölgesi’nde kullanılan, Amalfi’de 10. yüzyılda yazılan deniz hukuku kitabı Tavola Amalfitana’yı görebilirsiniz. Göz alıcı The Duomo Sant’Andrea Katedrali de bu meydanda yer alıyor.

2. The Cathedral of St. Andrew

amalfi nasıl gidilir
Cathédrale d’Amalfi

Sant’ Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso (Cennet Manastırı), zengin tarihi geçmişinin yansımalarının hala ayakta olduğu Amalfi’de 9.yüzyıla ait Ortaçağ mimarisine tanıklık ediyor. Dış kısmı mozaiklerle kaplı olan katedral 1066’da inşa edilmiş. Romanesk kolonlar ve fresklerin görüldüğü iç dekorasyonda Arap akımından izlere de rastlanıyor. St. Andrew’in lahdinin de bulunduğu katedral, Amalfi’nin en etkileyici yapıları arasında gösteriliyor.

🕘Sant’ Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso ziyaret saatleri 10.00-16.30. Katedral, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶Sant’ Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso giriş ücreti 7,50€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

3. Chiostro del Paradiso

Amalfi-Gorulecek-Yer
Chiostro del Paradiso

Chiostro del Paradiso da Ortaçağ mimarisinin en güzel temsilcilerinden. Sant’ Andrea Katedrali’nin arkasındaki bahçe içerisinde yer alan Arap stili mimarideki Chiostro del Paradiso manastırını 1266’da inşa edilmiş. Yapı, Gotik kemerleri, beyaz sütunları ile görülesi bir yer.

4. Maestra dei Villaggi Yolu

Amalfi-Town

Maestra dei Villaggi Yolu nefis bir manzaraya sahip. Doğrusu Amalfi’nin hemen her köşesi bu manzaraya nazır ama burası bir başka güzel. Kayaların üzerine birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde kurulmuş kule evlerin arasında dolaşın. Bu bölgede çok güzel treeking rotaları bulunuyor.

5. Hotel Cappuccini Amalfi

Hotel Cappuccini Amalfi
Hotel Cappuccini Amalfi

Hotel Cappuccini Amalfi, San Pietro della Canonica manastırı olarak 13. yüzyılda yapılan bir binada yer alıyor. Otel günümüzde Amalfi’nin en şahane manzaralı otellerinden birisi. Yoğunluk ve yüksek fiyattan dolayı konaklayamasanız da soluklanmak için bir kahve veya limoncello için.

6. Paper Museum ve Valley of the Mills

Amalfide-Yapilacak-Seyler

Kağıt Müzesi (Paper Museum) ile müzenin hemen yanında bulunan ve kağıt yapımında kullanılan değirmen millerinin yer aldığı Değirmenler Vadisi (Valley of the Mills), Amalfi’de şehre hakim bir tepe üzerinde yer alıyor. Hediyelik eşya olarak düşünülebilecek el yapımı kağıtlar, Amalfi’nin yüzyıllardır sürdürdüğü bir gelenek ve Vatikan’da bile kullanılıyor.

Avrupa’daki en eski kağıt üreticisi Amatruda, şehir merkezinde yer alıyor. Müze, kağıt yapım tarihine dair bilgilerin yer aldığı sergisi ve atölyesi ile keyifli bir durak. Tepeler arasında bir nehir yatağına da sahip olan vadiden ilerledikçe orman ve şelalelerle karşılaşılıyor.

🕘Kağıt Müzesi ziyaret saatleri 10.00-16.30. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶Kağıt Müzesi giriş ücreti 7,50€. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

7. Çikolata Pastanesi: Andrea Pansa

Gezilecek-Yerler-Amalfi
Andrea Pansa

Andrea Pansa Çikolata Pastanesi, Amalfi’nin kalbinin attığı merkez Piazza Duomo’da yer alıyor. Şekelerleme ve el yapımı çikolatalarıyla ünlü pastanede farklı tatlıları da keşfedebilirsiniz. Yerel hediyelik düşünenler için de iyi bir alternatif.

8. Piazza Flavio Giola

Piazza Flavio Giola‘dan kıyı bölgelere ve plajlara gidiliyor. Amalfi ulaşımın en hareketli yeri, taksi, otobüs ve botların kalktığı deniz limanı olan Piazza Flavio Giola günün her saati hareketli. Temiz denizi, plajları ve kaliteli tesisleri ile Amalfi’de dalış ve tekne turu seçenekleri de var.

İtalya’nın milli içkisi limoncello Amalfi’de en çok bulunan içecek. Limon likörü olan alkollü içecek, hemen hemen tüm dükkanlarda karşınıza çıkıyor.

Malta

Şehrin denizci kimliğini yansıtan ve her 4 yılda bir büyük bir gemi içinde gerçekleştirilen Regatta Ancient Maritime Festivali (Antik Denizcilik Festivali) İtalya ve diğer ülkelerden ziyaretçilerin katıldığı büyük bir şölene dönüşüyor.

Amalfi nerede

Amalfi, Güney İtalya’nın Salerno Körfezinde yer alıyor. 839 ile 1200 yılları arasında Akdeniz’de önemli bir ticaret gücü olan Amalfi Dükalığı olarak bilinen denizcilik cumhuriyetinin başkentiydi. UNESCO Dünya Mirası Listesinde. Positano, Ravello gibi Amalfi Kıyılarındaki diğer kasabalarla birlikte İtalya’nın en ünlü tatil yerlerinden biri.

Amalfi’ye nasıl gidilir

Amalfi Bölgesine Napoli’nin 8 km dışında bulunan Aeroporto Capodichino (NAP), hizmet veriyor. Ben İstanbul’dan Napoli’ye direkt Türk Hava Yolları seferiyle uçtum. Haftanın her günü karşılıklı tarifeli seferler düzenleniyor.

İtalya’ya ulaşım en çok Roma’nın Aeroporto Leonardo da Vinci, yada daha iyi bilinen adıyla Fiumicino (FCO) ile Milan’ın Aeroporto Malpensa (MXP) havalimanları ile sağlanıyor. İtalya’nın diğer şehirlerine ulaşmak için ya bu ikisinden birinden yada bir başka Avrupa şehrinden aktarma yapmanız gerekiyor. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşların yapıldığı havalimanından Napoli ile Roma arası 45 dakikalık uçuşlar her gün bulunuyor.

amalfi nerede

Roma’dan Amalfi’ye ulaşım: Roma’da dilerseniz havalimanından tren ile Termini istasyonuna gidip oradan da Napoli trenine binebilirsiniz. Havalimanından istasyona geçiş yaklaşık 1 saat kadar sürüyor ve Roma’dan Napoli’ye giden trenlerin en hızlısı da 70 dakika civarında.

İtalya’daki havalimanları yeni, eğlenceli yada işleyişi hızlı yerler değiller. Güvenlik taramlarında rasgele bagaj kontrolü, köpekli aramalar çok can sıkıcı gibi gözükse de aslında standart bir gezgin için her hangi bir problem çıkartmıyorlar.

Napoli’den Sorrento’ya ulaşım: Napoli’den Sorrento’ya giden trenler ana istasyon Piazza Garibaldi’de ki Stazione Napoli Centrale’den her sabah 6 ile akşam 11 arasıda her yarım saatte bir kalkıyor. Her gün için geçerli olan bu seferler yaklaşık 45 dakika veya 1,5 saat kadar sürüyor.

Daha hızlı bir şekilde gitmek isteyenler ‘direttisimo’ yazan trenlerlere binebilirler. Bunlar Circumvesuviana’ya ayrılmış Napoli Centrale’nin alt katından kalkıyor ve daha az durakta duruyorlar. Sorrento’ya Nasıl Gidilir yazısında çok daha detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Napoli Havalimanı’ndan Positano’ya ulaşım: Positano’ya ulaşmak için en yakın havalimanı Napoli Uluslararası Havalimanı. Kiralık araçlar havalimanından Positano’ya ulaşmak yaklaşık 1 saat 15 dakika sürüyor. Yaz döneminde yollardaki trafik çok yavaş ve yoğun olabileceğini aklınızda tutun. Positano Gezi Rehberi blog yazımda çok daha detaylı bilgiler vermeye çalıştım.

Amalfi, İtalya’nın en çok turist ağırlayan bölgelerinden. Muhteşem doğal güzelliklerin olduğu kıyı şeridi zengin tarihi geçmişin yansımalarına sahip.

Önceki blog yazısıPositano Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıGüney İtalya Kıyılarının Gözdesi: Amalfi Kıyıları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Mayıs ayında bir haftalık turla gittim italya’ya çok yer gezdik ama çok kısa sürdü. Hani derler ya gör gözüm, tat damağım Napoli’de bile 2-3 saat kaldık. Ben sıcak Akdeniz evlerini de görmek isterdim onun için tekrar tekrar gitmem gerekecek.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın