Amalfi Kasabası için Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Yamaçlara güzelce konuşlandırılmış evler, rüzgarlı ve dar sokaklar bitmek bilmeyen bir güzellik sunuyor bu şirin kasaba. Sorrento Yarımadası’ndan başlayıp kıyı boyunca devam ettiğinizde bu kıyıların en güzel kasabaları olan Positano, Amalfi ve Ravello’yu karşınızda buluyorsunuz.

Amalfi kıyıları boyunca uzayan nefis manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Bir zamanlar şehir devletleri arasında en güçlü 4 deniz kuvvetinden biri olan Amalfi, bugün yamaçta sıralanan evleri, nefis manzarası, bahçelerini süsleyen mis gibi kokan limon bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları ile her yıl milyonları kendisine çekiyor.

Amalfi Gezilecek Yerler
Amalfi

Amalfi Gezilecek Yerler

Deniz ile yüksek dağlar arasında kalan bir bölgede kurulmuş olan Amalfi, şahane deniz manzarası, huzurlu ve güzel sokaklarıyla zamanda yolculuk yaptırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks vilları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonların başına yerleşti. Amalfi gezi rehberi bilgilerini daha önce paylaşmıştım. Amalfi küçük bir kasaba ve hemen her yerine yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

1. Piazza Duomo

Amalfi-Piazza-Duomo

Duomo Meydanı nefis kafeleri, rengarenk hediyelik eşyalar satan dükkanları ve şekerlemecileriyle tüm gün boyunca kasabanın kalbinin attığı yer. Şehrin kalbinin attığı ve merkez olarak kabul edilen Piazza Duomo’dan her yere ulaşmak mümkün.

Belediye Müzesi’nin bulunduğu Palazzo Morelli’de Akdeniz Bölgesi’nde kullanılan, Amalfi’de 10. yüzyılda yazılan deniz hukuku kitabı Tavola Amalfitana’yı görebilirsiniz. Göz alıcı The Duomo Sant’Andrea katedrali bu meydanda yer alıyor.

2. The Cathedral of St. Andrew

Amalfi Gezilecek Yerler
Cathédrale d’Amalfi

Zengin tarihi geçmişinin yansımalarının hala ayakta olduğu Amalfi’de 9.yüzyıla ait Sant’ Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso (Cennet Manastırı) Ortaçağ mimarisine tanıklık ediyor. Dış kısmı mozaiklerle kaplı olan katedral 1066’da inşa edilmiş. Romanesk kolonlar ve fresklerin görüldüğü iç dekorasyonda Arap akımından izlere de rastlanıyor. St. Andrew’in lahdinin de bulunduğu katedral, Amalfi’nin en etkileyici yapıları arasında gösteriliyor.

3. Chiostro del Paradiso

Amalfi-Gorulecek-Yer
Chiostro del Paradiso

1266’da yapılan Chiostro del Paradiso da Ortaçağ mimarisinin en güzel temsilcilerinden. Sant’ Andrea Katedrali’nin arkasındaki bahçe içerisinde yer alan Arap stili mimarideki Chiostro del Paradiso manastırını da ziyaret edin. Gotik kemerleri, beyaz sütunları ile görülesi bir yer.

4. Maestra dei Villaggi Yolu

Amalfi-Town

Maestra dei Villaggi sokağı nefis bir manzaraya sahip. Doğrusu Amalfi’nin hemen her köşesi bu manzaraya nazır ama burası bir başka güzel. Kayaların üzerine birbirinin manzarasını kapatmayacak şekilde kurulmuş kule evlerin arasında dolaşın. Bu bölgede çok güzel treeking rotaları bulunuyor.

5. Hotel Cappuccini Amalfi

Hotel Cappuccini Amalfi
Hotel Cappuccini Amalfi

San Pietro della Canonica manastırı olarak 13. yüzyılda yapılan bina şimdi Amalfi’nin en şahane manzaralı otellerinden birisi. Soluklanmak için bir kahve veya limoncello için.

6. Paper Museum ve Valley of the Mills

Amalfide-Yapilacak-Seyler

Hediyelik eşya olarak düşünülebilecek el yapımı kağıtlar, Amalfi’nin yüzyıllardır sürdürdüğü bir gelenek ve Vatikan’da bile kullanılıyor. Avrupa’da ki en eski kağıt üreticisi Amatruda, şehir merkezinde yer alıyor.

Şehrin tepesine kurulu, Kağıt yapım tarihine dair bilgilerin yer aldığı Kağıt Müzesi (Paper Museum) ile müzenin hemen yanında bulunan ve kağıt yapımında kullanılan değirmen millerinin yer aldığı Değirmenler Vadisi (Valley of the Mills) görülecek yerler arasında. Tepeler arasında bir nehir yatağına da sahip olan vadiden ilerledikçe orman ve şelalelerle karşılaşılıyor.

7. Çikolata Pastanesi: Andrea Pansa

Gezilecek-Yerler-Amalfi
Andrea Pansa

Şekerlemelerin ve el yapımı çikolataların tadına bakılabilir. Hediyelik bir şeyler almak için de uygun. Piazza Duomo’da yer alan oldukça şirin ve leziz bir yer.

8. Flavio Gioia Heykeli ve Çeşmesi

9. Piazza Flavio Giola

Amalfi ulaşımın en hareketli yeri, taksi, otobüs ve botların kalktığı deniz limanı Piazza Flavio Giola’dan kıyı bölgelere ve plajlara gidiliyor. Temiz denizi, plajları ve kaliteli tesisleri ile Amalfi’de dalış ve tekne turu seçenekleri de var.

İtalya’nın milli içkisi limoncello Amalfi’de en çok bulunan içecek. Limon likörü olan alkollü içecek, hemen hemen tüm dükkanlarda karşınıza çıkıyor.

Şehrin denizci kimliğini yansıtan ve her 4 yılda bir büyük bir gemi içinde gerçekleştirilen Regatta Ancient Maritime Festivali (Antik Denizcilik Festivali) İtalya ve diğer ülkelerden ziyaretçilerin katıldığı büyük bir şölene dönüşüyor.

Amalfi’ye nasıl gidilir

Amalfi’ye gitmek için en yakın havalimanı Napoli’de Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye uçuyor. Güney İtalya turu yapmayı düşünenler için Napoli, Pompei, Sorrento, Positano ve Amalfi nefis bir rota olur. Seyahate Napoli’den başlanılması tavsiyem. Napoli’de en az bir kaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

6 YORUM 💬

  1. Mayıs ayında bir haftalık turla gittim italya’ya çok yer gezdik ama çok kısa sürdü. Hani derler ya gör gözüm, tat damağım Napoli’de bile 2-3 saat kaldık. Ben sıcak Akdeniz evlerini de görmek isterdim onun için tekrar tekrar gitmem gerekecek.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın