Danimarka‘nın başkenti Kopenhag, Avrupa‘nın en yüksek refah seviyesine sahip, çevre dostu, yaya öncelikli, bisiklet dostu, modern şehirlerinden. Dik çatılı geleneksel mimari yapıları, yemyeşil dokusu, insanlık tarihi ile yaşıt tarihi bölgeleri, şehrin etrafını saran kanalları ve yüksek refah seviyesi ile Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden.

Sahip olduğu etkileyici tarihi mimari yapıları, yemyeşil park ve bahçeleri, zengin koleksiyona sahip müzeleri, geniş caddeleri ve ihtişamlı meydanları ile Kopenhag, gezilecek görülecek onlarca farklı rotada çok sayıda alternatif sunuyor.

kopenhag nerede

Kopenhag hakkında kısa bilgiler 🇩🇰

Kopenhag, resmi adı Danimarka Krallığı olan Danimarka’nın başkenti ve en büyük şehri. Dancada ‘ticaret limanı’ ya da ‘tüccar limanı’ anlamına gelen Kopenhag, İskandinav Yarımadası’nın en önemli ticaret merkezleri arasında.

Diğer Avrupa başkentleriyle karşılaştırıldığında bir hayli küçük bir şehir merkezine sahip olan Kopenhag’da şehir Stroget Caddesi çevresinde konumlanıyor. Çok sayıda akarsu, kanal ve köprüyle birbirine bağlanan şehir merkezinde Christianshavn olarak bilinen hippilerin yaşadığı, gayriresmi bir özerk bölge de bulunuyor.

Malta

Kopenhag’da Danimarka’nın resmi dili Danca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Danimarka para birimi Kron. Kopenhag, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 1 milyon 212 bin.

Kopenhag’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Kopenhag tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Kopenhag nerede 📍

Kopenhag, Avrupa kıtasında yer alan Danimarka’nın şehri. Danimarka aynı zamanda bir Kuzey Avrupa ülkesi. Karadan yalnızca güneyde Almanya ile sınırı bulunan adalar ülkesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag, ülkenin Sjaelland Adası’nın doğusunda yer alıyor.

Oresund Köprüsü aracılığıyla İsveç’in Malmö kentiyle bağlanan Kopenhag, Malmö’ye yalnızca 20 dakika uzaklıkta. Kopenhag’ın kurulduğu liman bölgesindeki kanallar arasında köprülerle geçiş sağlanıyor.

Kopenhag’a nasıl gidilir ✈️

Türkiye’den Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın direkt seferleri var. Her iki firma da haftanın 7 günü her gün 2 direkt sefer düzenliyor. İstanbul-Kopenhag uçuş süresi 3 saat 25 dakika.

Kopenhag Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Kopenhag Kastrup Havalimanı (CPH) şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için tren, metro, otobüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Kastrup Havalimanı Terminal 3 binasındaki tren istasyonundan kalkan trenler şehir merkezine gitmek için en konforlu seçeneklerden. Havalimanının diğer terminallerinden 3 numaralı terminale ücretsiz shuttle araçları ile gidilebiliyor. Havalimanı tren istasyonundan İsveç’in farklı kentlerine de seferler düzenleniyor.

Kopenhag Havalimanı Terminal 3 binasında tren istasyonu ile aynı noktada bir de metro istasyonu bulunuyor. Haftanın 7 günü mesai saatlerinde 5 dakika sefer sıklığı ile çalışan metro, mesai saati dışında 15 dakika aralıklarla şehir merkezine hareket ediyor.

Metro ve tren dışında Kopenhag Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için kullanabilecek toplu taşıma araçlarından biri de belediye otobüsleri. Günün 24 saati sefer yapan belediye otobüsleri, 20 dakikada Kopenhag merkeze ulaşıyor.

kopenhag nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Danimarka’nın başkenti Kopenhag gezilecek görülecek onlarca alternatife sahip bir şehir. Kopenhag’ın şehir merkezi aynı zamanda kentin kalbinin de attığı Stroget Caddesi çevresinde konumlanıyor. Kopenhag’ın en ilginç yerleşim yeri ise şehir merkezine yürüyerek 15 dakika uzaklıkta mesafede bir ada üzerinde bulunan, Christianshavn olarak bilinen hippilerin yaşadığı özerk bölge.

Bisiklet şehri olarak da tanınan Kopenhag’ı gezmenin en iyi yolu ise bavulunuzu otele bırakır bırakmaz bisiklet kiralayıp şehri keşfe çıkmak. Frederiksberg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Gefion Çeşmesi, Rosenborg Şatosu ve Yeni Liman bölgesi Kopenhag’da görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda.

Bir kraliyet müzesi olan Rosenborg Şatosu, şaşaalı yapısıyla insanı heyecanlandıracak kadar güzel. Kral’ın Bahçesi şehrin en geniş parkı olmakla birlikte Rönesans bahçeleri tarzında düzenlenmiş, çocuk büyük her yaştan turistin ve Kopenhaglının keyifli vakit geçirebildiği bir açık alan.

Danimarka Kraliyet Ailesi’nin ikamet ettiği Amelienborg Sarayı 18. yüzyılda yapılmış. 4 ayrı binadan oluşan yapılar topluluğunda Kraliyet Müzesi ziyaret edilmeli. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Elsinore’da denizin ortasında bulunan ve Shakespeare’in Hamlet’inde geçen Kronborg Kalesi.

Danimarka’nın markası da denebilecek Küçük Denizkızı Heykeli, Langelinie Limanı kıyısında bulunuyor. Christiansborg Sarayı, neo barok tarzında inşa edilmiş Slotsholmen Adası üzerinde yer alıyor. Birkaç binadan oluşan sarayın bulunduğu alan içerisinde Absalon’un Kalesi’nin kalıntılarının yanı sıra mahkeme binası, başbakanlık ofisleri ve binicilik sahası yer alıyor.

Nyhavn Kanalı İskandinavya’nın en uzun barı olarak bilinen ve kıyısında dünya çapında bilinen masal yazarı Hans Christian Andersen’in masallarını yazdığı evin bulunmasıyla ünlü. Tivoli Bahçeleri sahneleri, lunaparkı, farklı çiçek türleriyle dolu geniş yeşil alanları, tema parkları restoranları ve gösteri alanları ile mutlaka görülmesi gereken bir alan.

Bunların dışında Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi, bilim merkezi olan Experimentarium, Danimarka Akvaryumu, Lego Ülkesi Parkı, Ulusal Müze, Danimarka Dekoratif Sanatlar ve Endüstriyel Tasarım Müzeleri ile Danimarka Ulusal Galerisi, Round Tower ve Amalienborg Sarayı da görülmeli.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz