Seyahat etmeyi hepimiz seviyoruz ve hepimiz tatil için çalışıyoruz, hem de iyi bir tatil için. En azından ben hayatımı seyahat etmeye ve keşfetmeye adadım. Bunun için de çoğunlukla uçak yolculuğu yapmak durumundayız. Peki, konforlu bir uçuş deneyimi için uçakta en ideal koltuğu nasıl seçebiliriz?

Akıllı seyahat arama motoru kayak.com.tr, kabin görevlisi ve aynı zamanda Confessions of a Trolley Dolly adlı internet sitesinin yazarı Dan Air ile işbirliği yaparak, en çok kullanılan uçak tiplerinden biri olan Airbus A320 ve Boeing 777 uçaklarında hangi koltukların en iyileri olduğunu araştırdı.

Uçakta en iyi koltuk neresi

Bu araştırmanın sonuçlarına göre Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi havayolu firmalarının filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320 uçaklarındaki en iyi koltuk yeri 1A.

1A koltuğu, diğer koltuklara göre daha geniş ve aynı zamanda pencere kenarı. Ayrıca host ve hostesler ilk ikram servisinde de buradan başlıyorlar. Özellikle kısa mesafeli uçuşlarda aceleye getirmeden yiyecek ve içecek servisinin keyfini çıkarmak için bu koltuk tercih edilebilir.

A1 koltuğunu tercih edenlerin dikkat etmesi gereken bir şey ise, burasının kapının hemen ardında olması ve ayrıca biraz soğuk olması! Buna rağmen uçağın ön kısmından seçilen koltuklar göreceli olarak arka taraftaki koltuklara göre göre daha az gürültülü ve sakin.

Eğer Airbus A320’ler ile uçacaksanız, 15’ten 20’ye kadar uzanan numaralı koltukları seçmemeye gayret edin. Bu koltuk bölümleri uçağın kanat üstüne denk geldiği için çok gürültülü olabiliyor.

Uzun süreli uçuşlarda bu gürültü bazen katlanılır gibi değil. Böylesi bir koltukta seyahat ediyorsanız, kulak içi uçlu kulaklıklarla müzik dinlemenizi tavsiye ederim.

Malta

Uçakta koltuk seçimi

THY Koltuk

Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirats gibi birçok havayolu şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte en iyisi. Hem ilk ikramlar bu koltuklarda oturanlara yapılıyor, hem en ön koltuklar aradaki mesafe daha geniş olduğu için daha rahat yolculuk yapılıyor.

Boeing 777 uçaklarında en az tercih edilenler ise uçağın son kısmında olan 44. ve 45. sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok şikâyet ettiği konular; koltuğun dar olması ve tam yatmamasının yanında, tuvalete ve yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması nedeniyle gürültülü olması ve gelip geçenin çok olması.

Uçakta en iyi koltuklardan bazıları da yine güvenlik çıkışındaki koltuklar. Bu koltukların öndeki ile koltuk aralığı son derece geniş olduğu için rahat oturabilir, ayaklarınızı istediğiniz gibi uzatmak için çok uygun.

Havalimanı deskinde check-in yaparken görevlilere güvenlik çıkış kapılarını istediğinizi söyleyin, eğer boşsa bu koltuklarda seyahat etmek mümkün. THY’deki A340-311 tipi uçaklarında, 26A koltuğu ekonomi bölümünde emergency kapılarının hemen önündedir.

Özellikle uzun Süreli uçak yolculuklarında, seyahat deneyimini en iyi hale getirmek için bu tür püf noktaları akılda tutmakta fayda var. Bu tür bilgiler, seyahatinizin en rahat ve sorunsuz şekilde geçmesi bakımından çok değerli.

Uçakta en iyi koltuk neresi
Ucakta-En-Iyi-Koltuk
Katar Havayolları Koltukları

Uçak bileti fiyatlarının oldukça rekabetçi ve uygun olduğu bugünlerde, eskisine göre daha sık seyahat ediyoruz. Özellikle okyanus ötesi uzun uçuşlarda, yolculuğun keyfi ve konforu uçakta başladığından uçakta koltuk seçimi konusunda daha dikkat edin. Bu tür detayları alışkanlık haline getirin, bu daha kaliteli bir seyahat deneyimi sağlayacaktır.

Daha ekonomik ve konforlu bir koltuk arayışında olanlar için SeatGuru uygulaması da bir alternatif bilgi kaynağı olabilir. Havayolu firmalarına göre kullanıcılar her koltuğu değerlendirip bir puan verip yorum yapıyorlar. Uçağın oturma planı ve koltukların konumu konusunda detaylı bilgi sahibi olunabiliyor.

Instagram @yoldaolmak hesabımı takip edin.

İyi bir seyahat deneyimi, vardığımız yerde değil, öncesindeki uçak bileti ve otel rezervasyonları işlemlerimiz sırasında başlar. Uçak bileti ve otel seçimi konusunda hazırladığım ve Seyahat Rehberi kategorisinde yayınladığım diğer yazılara da göz atın istersiniz. Bu bilgilerle hem zamandan, hem paradan hem de konfordan kazanacağınıza eminim.

Uçak koltuk seçimi ve daha iyi bir uçuş deneyimi için sizin fikirlerinizi de yorum kısmında duymak isterim.

Önceki blog yazısıNeredeydim: 685 Gün Süren Dünya Turu Rotam
Sonraki blog yazısıSierra Sharm El Sheikh Hotel, Şarm El Şeyh, Mısır
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

45 YORUM

 1. Uçakta koltuktan ziyade hangi uçak üreticisiyle ve hangi havayolu şirketiyle uçtuğunuz daha önemli. Boeing 737 max riskli bir uçak. Bunun yerine filosunda airbus a320 ve mümkünse a321 olan havayolu ile uçun. Benim en rahat ettiğim havayolu şirketi açıkcası airbus a321-200 ile uçtuğum austrian airlines. Nerede oturduğunuzun çok önemi yok. 3 saatlik uçuşun nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Rahatlık, genişlik ve manzarayı görebilmek adına ve check in de alınabilirlik açısından 7-10 arası A-F koltuklar tercih edilebilir. Benim tercihim her zaman 9. sıra cam kenarı.

 2. Merhaba. Ben de şubat ayinda Anadolu Jet ile yolculuk yapacağım. Bebeğim 1 yaşında ve onunla ilk defa yolculuk yapacağım. Bebeğim de ben de kiloluyuz. Acaba hangi koltuğu seçmeliyim sizce?

  • Uçak tipine göre değişir. Check-in yaparken deskteki görevliye durumu söyleyin size ilk sıra koltuklardan versin eğer boşsa. Ya da en azından yanınızdaki koltuğun birini eğer mümkünse boş bıraksın (Uçak çok dolu değilse mümkün ancak).

  • Eğer kapı içten değilde dıştan kapanıyorsa ki bu bunak uçaklarda vardır menteşeler zorlanır ve kapı menteşeleri zorlayarak kopar ve yolcular o çekimde dışarı fırlar burada hem sadece burundan parçalanmadığı hem de kemerin etkisini görebiliriz m8

  • Ve bazen motorlar durduğunda pilot tecrübeliyse eğer sol kanatı yere sürterek inmeye calışabilir bu durumda ucak sürtünmenin etkisiyle yavaşlar ve kanat parçalanmaya başlar

 3. Merhaba ben bebegim yuzunden ucakla seyahat ediyorum ama bebegim aglama krizleri geciriyor. Turkish Airlines TK 2659 ve 2658 ucus numarasi 25. Koltukta cam kenarindaydim. Hangi koltuğu secmeli ve ne yapmaliyim? 😖😖😖

 4. Uçak korkusu kendisini resmen yeniliyor her uçuşta üstüne gitmeme rağmen. Riskler ve kaza istatistiği ile ilgili bir veri var mı ?

 5. Yaklaşık 3 yıl önce bir pilotun en sıkıntı yaşanmayan koltuğun kanat üzeri olduğunu açıklamasının üstünden yaptığım her uçuşta burayı tercih etmemi sağlayan ve bebekler gibi uyumama neden olduğundan o pilota teşekkür ederim tekerlek yere değince. Sonuçta seçim hakkınız varsa kanat üstü koltukları tercih etmenizi öneririm.
  http://www.milliyet.com.tr/ucakta-en-sakin-yer-kanat-yanidir/gundem/gundemdetay/18.12.2011/1477107/default.htm

 6. acil cikisi guzel ama bazen koltuklar yatmiyor ozamqn cok.ters durum oluyor.birde ucaktan ucaga degisir. Mc donnel douglas boing yada airbus a gorede farkli secimler oluyor cunku.mc donnellarda motorlar arkada… air buslarda ikili koltuklar secilmeli yaninda nekadar az adam varsa iyi ucarsin.. bir de iyi gozlemci olacaksin bebek filan gorursen yer ayarlayan hostese en. uzak koltuktan yer isteyebilirsin.bazen izdirap olabiliyor cocuklar…

 7. ekonomi koltugu her zaman ayni bence. bu sizinki diet kola ve kola zero arasindaki fark uzerine 30 sayfa makale yazmak gibi olmus 🙂

 8. Uçaklar için yaptığınız yorunlar işime yarıyacak gibi.Yakında Boing 777le Phukete gidiyoruz. Bakalım çocuklarla….nasıl olacak.

 9. Orta halli ailenin mühendis öğrenci evladı olarak eğitimim için 3 uçuşumda economideydim ve sarhoş Hollandalılarla beraber eller havada eğlenerek yolculuk yaptım. Buna da şükür diyeyim.

 10. İlgiyle okuduğum bir makale ve yorumlar oldu. Bildiğim ve bilmediğim çok şey varmış. Bilmediklerime bundan sonra dikkat edicem.

 11. Benim için:

  Mümkün olduğu kadar ön sıra tercih sebebidir. Avantajları uçaktan erken inmek, yemek dağıtımını daha önce almak, ve kuyruğa göre sarsıntının daha az olmasıdır. Alternatif olarak acil çıkış kapısı hizzasında koltuklar arası daha geniş olduğundan daha rahattır.

  Uçuş gündüz ve kısa ise pencere kenarı tercih edilir. Uçuş gece veya uzun ise koridor tercih edilir. (Tuvalete rahat gitmek ve daha rahat uyumak için)

 12. Bir havacılık gönüllüsü olarak ilginç buluyorum.
  Elbette insanlar kendilerince en makul olanı isteyeceklerdir. Öte yandan her koltuk sırasının kendine göre avantajı ve dezavantajı var. Mesela Exit önüne oturmak istemez bilenler, zira koltuk yatmaz. 738’lerde 12-16 oturmaz kimse çünkü sadece kanatları görür iniş ve kalkışta gear sesi ve inişteki o sarsıntıyı hissetmek istemez. Arkada olmaktan hoşlanmaz kimisi çünkü çok savrulur, önde olmak istemez klostrofobi yaşamamak için. ( önünde birilerinin olması insanları rahatlatır, birçok insan aksi durumda tedirginlik yaşıyor) uzar gider bu liste.

  Bana göre Exit sıraları iyidir. 321’in 2R-L kapı dibinde kaldığım sürece sorun etmem. Geniş aralık, başımı dayayabileceğim bir cam kenarı, canım sıkıldığında dışarıyı görebileceğim bir pencere.

  777 ve 340’lar için de geçerli söylediklerim. Ek olarak galley etrafında olmak istemez yolcu, algılar değiştiği için kokular rahatsız edici olur. Tuvalete yakın olmak istemez sürekli gürültü sebebiyle. vs vs

  Bana göre en iyi koltuk güvertedeki misafir kaptan koltuğu. 🙂

 13. Ben en önü seçiyorum yalvar yakar, uçak fobim var az sallayan yer olsun lütfen diye. 🙂 Hem kaza yaparsa pilot kendini korur pskolojisi ile öne bir şey olmaz diyorum. 🙂 ikrammış soğukmuş benim için hiçç önemli değil, yanımda konuşturacak birileri olsun yeter.

  • Çok iyimsersin Zeynep! 🙂 Uçak kaza yaparsa, zaten hiçbir şeyi düşünmeye gerek kalmıyor. Kaza yapmayacaksa da boşuna kendini tedirgin oluyorsun.

   Uçakla seyahat, bildiğimiz seyahat türleri içerisinde en güvenli olanlarından birisi. Yıllık taşınan insan sayısı ve problemleri düşünürsek. Relax. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın