Uçak bileti, çoğu seyahatiminin en pahalı bölümünü oluşturuyor. Benim seyahatlerimde gideceğim destinasyondan çok uçak bileti fiyatları belirleyici oluyor. Nereye uçacağımı destinasyon cazibesinden çok ucuz bilet bulabildiğim rotalara göre tercih yapıyorum. Pahalı ülkelere ucuz bilet bulsam atlayıp gidiyorum ama ülke ucuz ama biletler pahalıysa gitmeyi tercih etmiyorum.

Bu rehberde, seyahatinizde en azından uçak biletinizi daha uygun fiyata bulmanıza yardımcı olacak düşük bütçeli havayolu firmalarını bir araya getirmeye çalıştım. Hepsiyle uçmuşluğum olmasa da bir kısmıyla seyahat etme şansı buldum. Ucuz bilet satan havayolları kısaca low cost olarak adlandırılıyor. Bu havayolları ile ucuz bilet alma fırsatınız var ama sizin de konforunuzda ödün vermeniz gerekiyor.

en ucuz uçak bileti firmaları

Low cost denilen düşük bütçeli havayolu firmaları, geleneksel hizmetlerin çoğunu içermeyen hizmet sunduklarından bilet fiyatlarını daha ucuza satışa sunuyor. Yemek, içecek, koltuk aralığı ve bagaj gibi ekstralar için hizmet talep edenlerden ücret alıp, bu hizmetleri istemeyenlere daha uygun fiyatlı bilet sunuyorlar.

Dünya değişti. Geçmişte bir seyahate çıkmadan aylarca plan yapar, elimiz titreyerek acenteler aracılığı ile uçak bileti alır ve sonrasında tüm hayatımızı buna göre ayarlardık. Şimdiyse akıllı telefonumuza gelen bir kampanya mesajından 10 dakika sonra İzmir’den Madrid’e 99€’ya gidiş dönüş biletimizi alabiliyoruz.

Malta

Düşük bütçeli hava yolu firmaları ve yenilikçi uygulamaları sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuza uçak bileti bulabilir hale geldik. Çok değil, günümüzden beş-on yıl öncesine kadar uzun mesafeli yolculuklara çıkmak uçak bileti maliyetleri yüzünden birçoğumuz için hayaldi.

Ucuz bilet ararken kafamız karıştıran sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Aynı tarihte aynı güzergâh için farklı hava yolu firmalarının uçak bileti fiyatlarını karşılaştırdığımızda aralarında dağlar kadar fark olduğunu görüyoruz. Bir hava yolu firması yüksek fiyata uçak bileti satarken diğeri nasıl oluyor da aynı yöndeki bileti daha ucuza sunabiliyor?

Bunu anlayabilmek için uçak bileti fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var. Temelde boş koltuk sayısı, rekabet ve talep uçak bileti fiyatlarını belirliyor. Uçuş hizmeti veren hava yolu şirketinin seçimi uçak bileti fiyatını belirleyen en önemli nedenlerden diğer biri.

Daha ucuza uçurabilmek için farklı seçenekler sunan ve seçimlerimizde bizi özgür bırakan low cost denilen düşük bütçeli hava yolu firmaları sektörde rekabete yeni bir hava getirdi. Onların uygun fiyatlar sunan seçenekleri sayesinde daha ucuza daha sık seyahat edebiliyoruz bugün. Düşük bütçeli hava yolları firmalarının yenilikçi yaklaşımları var. Burada öncelikle 3 konu üzerinde durmak gerek; bagaj hakkı, koltuk seçimi ve yemek.

Düşük bütçeli havayolu firmalarının en çok eleştirilen konularından biri sıklıkla rötar yapabilme ihtimalleri. Son yıllarda yeterli personeli olmayan kıta Avrupasında rötar çok sık yaşanıyor. Avrupa rotalarında low cost havayolu ile uçacaksanız bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Aktarmalar arasında en az 3 saat aralık bırakın. Uçağı kaçırmak istemezsiniz.

En Ucuz Uçak Bileti Alabileceğiniz Havayolu Firmaları

1. RyanAir

RyanAir, dünyada en çok tanınan düşük ucuza bilet satan havayolu firmalarının öncülerinden biri. Özellikle Avrupa’nın büyük şehirlerine uçuyorsanız uygulamasını mutlaka indirin. Avrupa’nın büyük şehirleri arasında o kadar uygun bilet fiyatları var ki şaşıp kalıyorum. Düşünsenize 8-12-29 lira karşılığında bulunduğunuz şehirden başka şehre gidebildiğinizi!

Avrupa’da uçuş süresi 1 saatin aldındaki yerlere 10€ altında bilet bulunuyor. Türkiye’de ise sadece Dalaman üzerinden Bratislava ve Dublin’e uçuşları var maalesef. Ryan Air’de ucuz bilet bulmak için biletinizi duyurulan kampanyalardan kapmanız gerek. Biletler çok ucuza ama diğer tüm hizmetler ekstra olduğundan dikkatli olmanız gerek.

Ekstra bagaj, kredi kartıyla bileti almak, koltuk seçmek, havalimanında check-in gibi basit işlemler için ücret talep ediliyor. Eskiden biletinizi print etme zorunluluğu vardı, artık uygulamasından biniş kartını gösterebiliyorsunuz. Mutlaka önceden online check-in yapın, havalimanında yaparsanız bilet ücreti kadar ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Ryan Air, herhangi bir kredi kartından yolculuk başına 5 € masraf alırken Visa Electron karttınız varsa bu masrafı almıyor. Sadece 40x25x20 cm kabin bagajı hakkınızla uçabiliyorsunuz. bagajınızla Avrupa içerisinde tren fiyatlarından çok daha ucuz fiyata seyahat etme şansınız var. Favorimizdir, sık kullanılanlara ekleyin.

2. Pegasus

Pegasus, ülkemizin havacılık taşımacılığını kendisinde öncesi ve sonrası ayıran bir havayolu firması bana göre. 1990 yılında hizmete başlayan Pegasus, dönemsel yaptığı kampanyalarla herkesin uçak yolculuğu ile tanışmasını sağladı. Sabancı Ailesi tarafından 2005 yılında satın alınan ve Ali Sabancı’nın yönetiminde yer alan firma, özellikle low cost olarak tabir edilen ucuz maliyetli uçak biletleri sunmasıyla biliniyor.

ucuza uçan havayolları

Uçuşlarının ana merkezi Sabiha Gökçen Havalimanı. Pegasus öncesi ucuz bilet kavramı neredeyse lügatımızda yoktu. Hem yurt içi hem de yurt dışına uçuyor. Hayatımda en çok yurtdışına uçtuğum havayolu firması Pegasus’tur muhtemelen. Yurtiçinde de ilk baktığım havayolu firması Pegasus. En ucuz uçak bileti arıyorsanız bakmanız gereken ilk adreslerden.

Her yıl düzenlenen kampanyalarla koltukların büyük bir bölümü ucuz fiyattan satılıyor. Kalan koltuklar da zaman içerisinde yavaş yavaş satıldığınında, yakın zamanlı Pegasus ile uçmak istediğinizde fiyatlar hiç de ucuz görünmeyebiliyor. Hatta ilk kampanya satış fiyatının birkaç katına çıkıyor. Bu yüzden en az 1 yıl ve 6 ay önceden nereye gitmek istediğinize karar verin.

Kampanya başlayınca da hemen biletinizi alın. Kampanya duyurulduğu an hatta dakika alın bileti. Biletler hızla tükeniyor. Biletler satıldıkça da geriye kalan koltukların fiyatı kademeli yükseliyor. Kampanyaları yakalamak için Pegasus uygulamasını indirin, bildirimleri açın ve mail listesine kaydolun.

3. EasyJet

EasyJet, İngiltere’nin en büyük havayolu firması. 30 ülkeyi 600 destinasyon ile bağlıyor ve yılda 59 milyondan fazla yolcu taşıyor. Uçuşların çoğu Avrupa ülkelerine ve oldukça uygun fiyatlarda gerçekleşiyor. Eğer Avrupa ya da Orta Doğu’da birden fazla şehir ziyaret etmeyi düşünüyorsanız toptan bilet alımlarında da indirim imkanları sunuyor.

Muhteşem ‘Inspire me’ uygulaması ise bir sonraki durakta nerelere gidebileceğiniz konusunda size fazlasıyla yardımcı olabiliyor. Gideceğiniz şehri ve sonra gitmek isteyeceğiniz yer için ayırdığınız bütçeyi giriyorsunuz ve size uygun destinasyonları listeliyor.

Firmanın, İngiltere içinde tüm şehirlere, birçok büyük Avrupa ülkesine ile Rusya, Türkiye, Fas, İsrail, Kıbrıs, Ürdün ve Mısır gibi farklı ülkelere de seferi bulunuyor.

4. Wizzair

Wizzair, Budapeşte’nin low cost havayolu firması. Barcelona, Milano, Brüksel, Köln gibi büyük şehirlerden Prag, Budapeşte, Varşova, Sofya, Bükreş, Atina gibi doğu Avrupa kentlerine uygun fiyata ucuz fiyatlar sunuyor. Listede İstanbul’da vardı ama rotadan çıkardılar sanırım.

Daha önce İstanbul’dan Budapeşte’ye Wizzair ile uçmuştum. Wizzair daha önceki yıllarda iki defa İstanbul uçuşlarına başlayıp bir süre sonra uçuşları durdurmuştu. 2023 yılında İstanbul Havalimanından uçuşa başlayacağına dair bilgilendirme yaptılar. Görelim bakalım bu defa Sabiha Gökçen yerine vergi ve ücretlerin daha yüksek olduğu havalimanımızda ne kadar tutunabilecekler.

Avrupa içi seyahatlerde Wizzair’i kullanılacak hava yolu firmalarına ekleyin. Uçak bileti fiyatları vergiler dahil 18€’dan başlayan fiyatlar görmüştüm. Bulgaristan üzerinden Schengen bölgesine yapacağınız uçuşlarda Wizzair’i kullanabilirsiniz. Uçuşa başladıklarında Budapeşte kampanyaları da değerlendirilebilir.

5. Corendon

Corendon, Türk tescilli bir hava yolu operatörü. Avrupa’nın Amsterdam, Rotterdam, Brüksel ve Einhoven gibi Benelüks ülkelerine ucuza uçabileceğiniz bir havayolu firması. Türkiye’de Antalya’dan Almanya şehirlerine seferler var. Koltuk numarası alarak uçuyorsunuz ve 25 kg bagaj hakkı veriyor.

Kredi kartıyla yapılan ödemelerde 10€ ekstra işlem ücreti alıyor. Uçak biletine eklenen havalimanı vergileri de yüksek sayılır. Charter bir firma olarak ünlü olan Corendon ile uçarsanız rötar konusunda anlayışlı olmanız gerekiyor. Yakın uçuş tarihlerinde dahi ucuz uçak bileti bulunabilir. Takip etmeniz gerekiyor.

Bir ara 1€’ya bilet satış kampanyasıyla bayağı ilgi çekmişti üzerine. Yalnız sıklıkla sefer iptalleri ile müşterilerini bıktırmış bir low cost. İptal edilen uçuşlarınızdaki biletinizi açık bilete dönüştürdüklerinden bir ölçüde affedilebilir, ancak hat iptallerinde mecburan pahalı yeni bilet almak zorunda kalıyorsunuz.

6. Eurowings

Eurowings, Almanya’nın Köln ve Bonn merkezli düşük-fiyatlı düzenli tarifeler düzenleyen bir havayolu şirketi. İlk adı Germanwings idi, şirketin sahibi Luftansa. Eskiden bir bölümüne sahip olan Lufthansa 1 Ocak 2009′dan beri şirketin tek sahibi durumunda. Hizmet kalitesi açısından gayet iyi. Erken bilet alanın daha ucuza uçtuğu bir sisteme sahip.

Gideceğiniz tarih belliyse vergiler dahil 29€’dan başlayan bilet bulmak mümkün. Almanya’dan Amerika’ya 199€’ya tarifeli seferleri var. 100’den fazla bölgeye uçuş gerçekleştiriyor. Alman disiplininden gelmesiyle de son derece güvenli ve ilkeli çalıştıkları söylenebilir.Eğer gideceğiniz tarih çok önceden belliyse ve Almanya’ya uçmayı düşünüyorsanız sitesini takip etmekte fayda var. İstanbul Havalimanı ve Antalya Havalimanından Frankfurt/Main’e uçuyor. Haziran’dan itibaren de Cologne-Bonn’dan Antalya, Bodrum-Milas, İzmir, Samsun ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı seferleri de var.

Eurowings bir ara ‘Blind Booking’ yani Kör rezervasyon ile daha önce denenmemiş bir sistemle uçak bileti satıyordu. Bu sistemde nereye gideceğinizi bilmeden çok ucuza uçak bileti alabiliyordunuz. Bu blog yazısını güncellerken baktığımda sitelerinde bu konuda bilgi bulamadım. Bu sistemi şimdiler Lufthansa Surprise! olarak Lufthansa kullanıyor.

7. JetBlue Airways

JetBlue Airways, Amerika içinde uçmak isteyenler için oldukça güzel imkanlar sunan bir low cost. Gerek deri koltukları gerekse de 36 kanallı televizyonuyla aklınıza gelebilecek her türlü temel konforu ucuz biletle birleştiriyor. İkram olarak gelen çikolatalı kurabiyeler, patates cipsleri ve Dunkin Donut gibi seçeneklerin yanında kahve ikramı da bulunuyor.

Üstelik ilk bagajınız da ücretsiz ve uykusuzluk çekenlere kulak tıkacı, göz bandı gibi her türlü ihtiyaçlar ücretsiz olarak veriliyor. Sıcak havlu ve her türlü meyve suyu gibi seçenekleri saymaya bile gerek yok. Firmanın ABD içerisindeki eyaletlerin yanı sıra Karayipler, Meksika Orta ve Güney Amerika ülkelerine seferleri var.

8. Southwest Airlines

Southwest Airlines, olağanüstü müşteri hizmetleri servisiyle meşhur. 2011’de ölmek üzere olan 2 yaşındaki torununu görmek isteyen bir dedeyi beklemek için uçuşları bekletince sosyal medyada ismi sıkça duyulmuştu. Seçmeli koltuk uygulaması sadece bu firmaya özgü bir uygulama.

Check-in esnasında verilen grup numarasına göre uçağa çağrılma yapılıyor. Uçağa bindikten sonra isteyen istediği koltuğa oturabiliyor. Amerika’da ki hemen hemen tüm büyük şehirler, Nassau, Bahamalar, San Juan, Porto Riko, Punta Cana, Dominik Cumhuriyeti, Montego Körfezi, Jamaika, Mexico City, Cancun ve Los Cabos sefer yapılan noktalar arasında bulunuyor.

9. WestJet

WestJet‘in mottosu “daha az ödediğiniz için daha az hizmet almak zorunda değilsiniz.” Firma kurulduğu günden bu yana birçok ödül kazandı ve müşteri hizmetleri konusunda birçok araştırmada birinci geldi.

WestJet aynı zamanda mümkün olduğunca çevre kirliliğine karşı da savaşmaya çalışıyor ve doğaya daha az zarar veren teknolojiler kullanmaya çabalıyor. Kanada içerisinde hemen hemen her yere uçan WestJet’in Amerika’da ki büyük şehirlere, Kanada, Meksika ve Karayipler’e de seferleri bulunuyor.

10. LAN

LAN, ucuz fiyatlarıyla oldukça iyi isim yapmış bir firma. Teknolojik anlamda yüksek donanımlı bir uçak filosuna sahip olan LAN’da her koltukta ekran ve bu ekranlarda interaktif olarak seçebileceğiniz 100’den fazla film, 40’dan fazla tv dizisi, 25 oyun ve hatta kendi müzik listenizi oluşturmaya bile imkan tanıyan bir sistem bulunuyor. 

Firmanın ana uçuş noktası Miami. Ayrıca Güney Amerika’da Lima, Santiago, Buenos Aires, Montevideo, Rio, Guayaquil, Bogota, Lapaz ve Caracas, Kolombiya, Ekvator ve Galapagos adaları, Peru, Şili ve Arjantin başta olmak üzere birçok ülke ve şehre uygun fiyatlarla bilet bulmak mümkün.11. IcelandAir

IcelandAir, Amerika ve Kanada üzerinden Avrupa’ya yapılan uçuşlarda ekstra bir ücret ödemeden ülke üzerinden uçuşa izin veriyor ve vatandaşı olduğunuz ülkeye göre değişmek koşuluyla bazı ülke vatandaşlarına 7 günlük ücretsiz vize bile sağlıyor.

Eğer biraz fazla vaktiniz varsa ve İzlanda’yı da görmek istiyorsanız sizin için çok güzel bir seçenek olabilir. Firmanın, New York’tan Boston, Washington, Orlando, Minneapolis, Denver, Seattle, Halifax ve Toronto ile 25 büyük Avrupa şehrine de uçuşları bulunuyor.

12. Aer Lingus

İlk olarak 1936’da İngiltere’de kurulan Aer Lingus, İrlanda’nın en büyük havayolu firması. 43 uçak ve yılda taşıdığı 10 milyon yolcusuyla oldukça iddialı. Yolcular uçağın içine girince birbirinden çeşitli eğlence imkanlarıyla karşılaşıyor. Radyo, televizyon, film, dizi, müzik ve birçok bilgisayar oyunu imkanlarıyla müşterilerini şımartmayı başarıyor.

Firma, 2013 yılından beri de WIFI ile internet erişimini de sağlamaya başladı. Aer Lingus’un, Amerika ve Kanada’nın tüm büyük şehirlerine, İngiltere ve Avrupa’da oldukça çok sayıda şehre ve Porto Riko, Sydney, Melbourne, Kuala Lumpur, Abu Dabi, Umman, Fas ve Kanarya Adaları gibi uzak destinasyonlara da uçuşları bulunuyor.

13. FastJet

FastJet, Afrika’da faaliyet gösteren bir havayolu şirketi olan fastjet Zimbabwe’nin İngiltere merkezli bir holding şirketi. Eğer Afrika’yı daha ucuza keşfetmek istiyorsanız belki de safari programınızı yapmadan önce FastJet’in fiyatlarını bir gözden geçirmek isteyebilirsiniz. İç hat uçuşları tek yöne 20$ gibi fiyatlardan başlıyor.

Üst dolaba sığdığı sürece yanınızda tek bir çanta almanıza izin veriliyor ve bunun ücreti de 6$. Kilimanjaro, Mwanza, Zanzibar ve Dar es Salaam gibi Tanzanya’nın güzel şehirlerine gitmek için oldukça popüler ve ucuz bir yol gibi gözüküyor. Çok yakında Entebbe, Uganda, Nairobi, Mombasa ve Kenya’ya da uçuşları başlayacak.

14. Hawaiian Airlines

Hawaiian Airlines, ABD’nin Hawaii eyaletindeki bayrak taşıyıcısı ve en büyük havayolu şirketi. Merkezi Honolulu, Hawaii’de bulunuyor. New York JFK Havalimanından 400$’a gidiş dönüş Hawaii bileti almak mümkün. Firma, web sitesinde gerçekleştirdiği kampanyalarla sık sık ucuza bilet satışı yapıyor.

Hawaiian Airlines, Honolulu, Hawaii, Kauai, Maui ve Big Island, Filipinler, Japonya, Güney Kore, Tahiti, SingapurAvustralya ve Amerikan Samoa’ya sefer gerçekleştiriyor.

15. JetStar

Avustralya’nın ödüllü düşük bütçeli havayolu JetStar, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan uçuş gerçekleştiriyor. Ayrıca Jetstar Asia Singapur’da, Jetstar Pasifik Vietnam’da, Jetstar Japan ve Jetstar Hong Kong’da yapılanmaları bulunuyor. Tüm bu şirketler yılda 75 milyonu aşkın yolcuyu Asya ülkeleri arasında taşıyor.

Firmadan standart bilet aldığınızda buna yanınızda götüreceğiniz bir çanta dahil. Yemek, koltuk seçimi, içecek ve uçak içinde kullanacağınız servislerin tümü ekstra. JetStar’ın Japonya, Tayvan, Vietnam, Myanmar, Tayland, Kamboçya, Singapur, Malezya, Endonezya, Fiji, Avustralya, Yeni Zelanda ve Filipinler uçuşları bulunuyor.16. Tiger Airways

Tiger Airways, son dakika seçimlerinde bile çok düşük ve uygun fiyatlı biletler bulmanızı sağlıyor. Asya içerisinde 13 ülke ve 50 destinasyonla Güney Pasifik’te sıkça kullanılan bir havayolu. Aktarmalı uçuşları ile aradaki bekleme süresinde birkaç saatlik Singapur turu yapıp, uçuşunuza devam etme imkanı da sunuyor.

Firmanın Avustralya, Tazmanya, Endonezya, Hindistan, Tayvan, Çin, Kamboçya, Tayland, Filipinler, Singapur, Kuching, Macau seferleri bulunuyor. Melbourne-Hobart arası deneme imkanım olmuştu. Ayrıca Angeles City (Filipinler)-Singapur arası da kullanmıştım. Oldukça uygun fiyatlar yakalanabiliyor.

Düşük bütçeli havayolu firmaları, seyahat masraflarının önemli bir bölümünü oluşturan uçak bileti fiyatlarını ucuza getirerek, daha çok seyahat yapmak için imkan sağlıyor. Bu havayolu şirketlerinin web sitelerini takip etmek, güncel kampanyalar için e-posta üyeliği gerçekleştirmek ucuz bilet bulmayı kolaylaştırıyor.

7 Yorumlar

  1. Kemal bey gene muhteşem bir yazı, kaleminize, ağzınıza, yüreğinize sağlık fakat ben bu havayollarının sitelerini tek tek gezmektense biletbayisi üzerinden direkt olarak 1 seferde tüm bu saydığınız havayollarını sorgulamayı tercih etmekteyim. Gene de çok teşekkürler.

  2. Ben en ucuz uçak biletimi OnlineTerminalim.Com sitesinden alıyorum. Sitede tüm hava yolu firmalarının uçak seferlerini karşılaştırıp kendim için en uygun zaman ve en ucuz fiyata sahip bileti seçip alıyorum.

  3. Yaptığınız işin her aşaması ayrı bir zevk Kemal Bey. Şu yazıları her gördüğümde mutlaka 1-2 dakika düşünüp insanda bıraktığı o hazzı hissetmeye çalışıyorum. İçinde gezme aşkı, gezme ruhu olan herkesin bir gün aynı güzellikleri yaşaması dileğiyle.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz