Kuzey Avrupa İskandinavya’da yer alan ve başkenti Kopenhag olan Danimarka, büyük bir bölümü Jutland Yarımadası üzerinde bulunan ve Grönland ile Faroe Adalarını da kapsayan bir ülke. Billund ise ev sahipliği yaptığı LEGO Group’un merkeziyle tanınan küçük olmasına karşın önemli bir kent.

Yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçi ağırlayan ve Danimarka’nın Kopenhag dışında, en çok turist alan kenti olan Billund, ülkenin batı kesimine dâhil edilse de Jutland Yarımadası’nın merkezinde yer alıyor. Avrupa’da ailece gezilebilecek yerler arasında da hemen hemen ilk sırayı alan kent, bu özelliğini dünyaca ünlü Lego Fabrikası olan Legoland’e borçlu.

Billund

Billund hakkında kısa bilgiler 🇩🇰

Billund, resmi adı Danimarka Krallığı olan Danimarka’nın Güney Danimarka Bölgesi’nin ikinci büyük şehri. 10 kasabadan oluşan sakin bir şehir olan Billund, işsizlik oranı çok düşük olması nedeniyle çevre bölgelerden 5 binden fazla kişinin her gün çalışmak için gelip gittiği bir merkez konumunda.

Dünyaca ünlü lego üretim ve tema parkı Legoland ile bilinen bu önemli kentin kuruluşu çok eskilere dayanıyor. İlk olarak isminden 1291 yılında bahsedilen kent o dönemde Grene Kilisesi topluluğunun yaşadığı küçük bir kasaba olarak anlatılmış. 1510 yılında Billund ismini alan şehrin kaderi 1916’da Ole Kirk Cristiansen’in yatırımlarıyla değişmiş.

Malta

Billund Mobilya Fabrikası’nı satın alan Cristiansen, fabrikanın ahşap atıklarıyla oyuncak üretimine başlamış, 1934’te kurduğu lego fabrikasıyla tüm oyuncak üretimini bu fabrikaya kaydırmış. Günümüzde çocuklu ailelerin Avrupa’da en çok ziyaret ettiği kentlerden biri olan Billund ekonomisinin büyük bir bölümü lego fabrikası ve tematik park Legoland’e dayanıyor. İçerisinde aktivite merkezi ve su parkının da yer aldığı Legoland’i her yıl 2 milyonu aşkın kişi ziyaret ediyor.

Billund aynı zamanda Danimarka’da ikinci büyük havalimanı olan ve 1964 yılında faaliyete başlayan Billund Havalimanı’na ev sahipliği yapıyor. Coğrafi konumu nedeniyle soğuk bir iklimin görüldüğü şehirde yaz ve kış aylarında sürekli yağış görülüyor.

Billund’da Danimarka’nın resmi dili Danca konuşuluyor. İngilizce ve Almanca da yaygın bilinirlik seviyesinde. Danimarka para birimi Danimarka Kronu. Türkiye’den 1 saat geri. Billund’un nüfusu ise 6 bin 500.

Billund, Danimarka’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Billund tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Billund nerede 📍

Billund, Avrupa kıtasında yer alıyor. İskandinavya’nın en küçük ülkesi Danimarka’nın önemli şehirlerinden biri olan Billund, ülkenin batısında Jutland Yarımadası’nın merkezinde konumlanıyor.

Billund’a nasıl gidilir ✈️

Billund’a hava yoluyla ulaşım: Billund’a Türkiye’den direkt uçak seferleri ile ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Billund’a direkt uçak seferi bulunuyor. İstanbul-Billund uçuş süresi 3 saat 25 dakika. Şehre farklı Avrupa kentlerinden aktarmalı uçuşlarla da ulaşım sağlanıyor.

Billund Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Billund Havalimanı, Billund şehir merkezinin 5 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi, araç kiralama, bisiklet ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için en ekonomik yöntem belediye otobüslerini kullanmak. Havalimanı kent merkezi arasında 43, 44, 166, 144, 119, 143, 179, 166, 119 numaralı 9 farklı otobüs hattı hizmet veriyor. Otobüsler 03.55 ile 00.06 saatleri arasında çalışıyor. Trafik yoğunluğuna bağlı olarak 10-15 dakika gibi sürede şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kopenhag’dan Billund’a ulaşım: Billund’a Türkiye’den direkt uçak biletlerinin pahalı olması nedeniyle birçok kişi Danimarka’nın başkenti Kopenhag üzerinden şehre ulaşım seçeneğini değerlendiriyor. Kopenhag ve Malmö havalimanlarından farklı hava yolu şirketlerinin Billund’a direkt uçak seferleri var. Kopenhag ve Malmö’den Billund’a 45 dakikalık bir uçuşla ulaşılabiliyor.

Kopenhag’dan Billund’a Flixbus’un her gün 5 ayrı otobüs seferi var. Otobüsün uğradığı güzergaha göre Kopenhag-Billund otobüs yolculuğu 3,5 saat ile 5 saat arasında değişiyor. 264 km’lik yolculuğun bilet fiyatı ise 14-20€ arasında değişiyor.

billund nasıl gidilir

Billund, Legoland ile tanınsa da aslında, alışveriş, kültür-sanat etkinlikleri, müzeler, hayvanat bahçesi gibi olanaklar ve güzel doğasıyla seçeneği çok olan bir kent.

Günümüzde Çin’de bile fabrikası olan dev bir dünya markası olan LEGO’nun yaratıcısı Ole Kirk Kristiansen’in Billund’daki evi, ziyaret edenlere lego fikri ve tarihiyle ilgili gelişmeleri sunmak için LEGO Fikir Evi’ne (LEGO Idea House) dönüştürülmüş. LEGO Fikir Evi’nde, Kirk’in yaptığı ilk oyuncaklardan, ilk lego kalıplarına ve şimdiki oyun sistemine doğru tarihi bir yolculuğa çıkıyorsunuz.

1968’de açılan Legoland Billund, Danimarka’nın en çok turist ağırlayan yerlerinden olmakla birlikte, 60 milyondan fazla lego parçasıyla yaratılmış dünyanın bulunduğu devasa bir tematik park. Çocuklar kadar büyüklerin de büyük ilgi gösterdiği parkta bugüne kadar 740 milyar lego parçası üretilmiş. Yaklaşık 40 milyar LEGO parçası üst üste konulduğunda Ay’a ulaşıyor.

Bu rakamlara göre dünyadaki herkesin ortalama 102 LEGO parçası var. LEGO Club’ınsa yaklaşık 5 milyon üyesi bulunuyor. Dünya üzerinde eşine rastlanmayan Legoland Billund’u havadan görmek isteyenler için Billund Rundflyvning adıyla bölge üzerinde kısa bir keşif uçuşu yapmak da mümkün. Legoland Billund’da yaratıcılığı eğlenceyle buluşturan oyun alanlarının haricinde çeşitli etkinlikler de barındırıyor.

1973 yılında inşa edilen Billund Kirke, kütüphane, tiyatro ve çok güzel bir de kafesi bulunan Billund Centret, safari alanı şeklinde düzenlenmiş ve dünyanın çeşitli bölgelerinden getirtilmiş, 120’den fazla tür hayvana ev sahipliği yapan Givskud Hayvanat Bahçesi, bir sanat müzesi olan Vejle Konstmuseum kentte ziyaret edilebilecek diğer yerler arasında.

Billund’a 20 km mesafede bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Jelling’te, höyükler ve arkeolojik kalıntı alanları yer alıyor. Billund’un eşsiz doğa alanı Grene Sande ise, kumul ve fundalık özellikli bir bölge. Listenizde bulunsun.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz