Danimarka’nın başkenti Kopenhag, renkli ve şirin yapıları, kanalları boyunca uzanan kafe ve restoranları, zengin kültür ve sanat etkinlikleri ve lezzetli yemekleriyle kuzey Avrupa’nın en çok ziyaretçi ağırlayan kenti. İskandinavya’nın en kozmopolit kenti Kopenhag’ın tarihi ve doğal güzellikleri bir kartpostala bakarcasına büyüleyici. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer alan kent, Avrupa’nın Yeşil Başkenti Ödülü’ne de sahip.

400’den fazla ada üzerinde yer alan ve ülkenin en büyük adası Zealand’de kurulu Kopanhag, geçmişi Vikinglere dek uzanan önemli bir ticaret limanı. Viking kalıntıları ve kaleleri ile ünlü kent, masalsı mimari dokularından aktif sosyal ve kültürel yaşamına, yeşilin her tonunu barındıran doğal güzelliklerinden, samimi ve güler yüzlü insanlarına dek, keşfedilesi bir kuzey şehri.

kopenhag gezilecek yerler

Jylland Yarımadası ve çok sayıda adadan oluşan Danimarka’nın başkenti Kopenhag, bisiklet şehri olarak anılan Amsterdam’a göre bisikletin gündelik hayatta çok daha fazla kullanıldığı bir şehir. Yeni İskandinav Mutfağı akınımının merkezi olan Kopenhag, sokak lezzetleri sunan muhteşem mekanlarıyla lezzet tutkunları için bir cennet.

Kopenhag Gezilecek Yerler 📌

Kanalları, trafiğe kapalı cıvıl cıvıl caddeleri, dünyaca ünlü şeflerin hizmet verdiği restoranları ile Avrupa’da en canlı başkentlerden biri Kopenhag. Danimarka’ya seyahat eden birçok kişinin ilk durağı başkent Kopenhag oluyor. Şehir gemi turları ve Kuzey Avrupa turlarının en önemli şehirlerinden biri.

Malta

Nefis tarihi mirası ve yenilikçi mimari yapılarıyla çarpıcı bir kent Kopenhag, modern olduğu kadar doğal yaşamın da bir arada bulunduğu, tarihi kanallarından en lüks alışveriş merkezlerinde dek pek çok seçenekle ziyaretçilerini büyülüyor. Kuzeyin parlayan yıldızı Kopenhag, düz bir alan üzerinde kurulu.

Şehrin içerisinde yer alan gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı ile yürüyerek veya bisikletle keşfetmeyi mümkün kılan kentte toplu taşıma ise gayet düzenli ve pratik bir ulaşım seçeneği.

Kopenhag’da, kent merkezini yürüyerek gezerken, dar sokak aralarına gizlenmiş çağdaş mimari yapılar göz kırpıyor. Yeni Liman, Frederiksberg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Gefion Çeşmesi ve Rosenborg Şatosu Kopenhag keşfinin ilk adımları. Şehrin yalnızca yaya trafiğine açık caddesi Stroget, kenti ziyaret edenlerin uğrak noktası.

Tivoli Bahçeleri ve Hans Christian Andersen’in Küçük Denizkızı sevimli ve masalvari bir atmosfer katıyor ancak şehrin dinamik ve modern tarafı da Kopenhag’ı çok çekici bir destinasyon yapıyor. Küçük olması sebebiyle her yere yürüyerek gitmek, alışveriş yapmak ve sayısız kültürel güzelliğini doya doya yaşamak mümkün.

1. Stroget

Stroget
kopenhag görülecek yerler

Stroget Caddesi, Kopenhag’ın en hareketli merkezi. Burası dünyanın en uzun trafiğe kapalı alışveriş caddelerinden biri. 3 km boyunca uzanan Stroget’te her türlü ihtiyaca yönelik mağazalar, restoran ve kafeler kentin ziyaretçilerini ağırlıyor.

Özellikle Amagertorv Meydanı’nı kapsayan bölümlerde sokak müzisyenleri, sihirbazlar ve dans gösterisi yapanlarla dolup taşan bölge, aynı zamanda kentin tarihi ve turistik mekânları ile sanat merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Cadde, Frederiksberg, Nygade, Vimmelskaftet ve Oster sokakları ile Nytorv, Gammeltorv ve Amagertorv meydanlarını kapsıyor.

2. Tivoli Bahçeleri

Tivoli

Tivoli Bahçeleri, Kopenhag’ın ünü dünyaya yayılan, Avrupa’da da en çok ziyaret edilen dördüncü tematik park. 1843’te kurulan Tivoli, açık havada hizmet veren yüzlerce eğlence aracının yanı sıra pek çok yeşil alan ve bahçeye de sahip.

İki bölümden oluşan ve yaz mevsimi boyunca ziyaretçilere açık olan bir eğlence merkezi konumundaki Tivoli Bahçeleri’nin bir bölümü, 100 bin farklı çiçek türünü barındıran göz alıcı minyatür bahçelerle dolu. Diğer kısmı ise, tema parkları ve eğlence çadırlarından oluşuyor.

Tivoli Bahçeleri ziyaret saatleri 11.00-23.00. Park, haftanın 7 günü ziyarete açık. Tivoli Bahçeleri giriş ücreti 135DKK, 3-7 yaş arası çocuklar 60DKK.

3. Ny Carlsberg Glyptotek Sanat Müzesi

Ny Carlsberg Glyptotek

Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi, Kopenhagın en önemli sanat müzelerinden biri. Carlsberg Bira Fabrikası’nın kurucusunun oğlu Carl Jacobsen’in (1842–1914) kişisel koleksiyonu etrafında inşa edilen müzede ağırlıklı olarak heykel eserler bulunuyor.

Mısır, Roma, Yunanistan başta olmak üzere Akdeniz çanağındaki ülkelerden getirilen heykellerin yer aldığı müze koleksiyonunda modern heykel sanatçısı Auguste Rodin’in heykelleri de bulunuyor.

Danimarka Altın Çağı resimlerinin yer aldığı geniş bir yağlı boya galerisine de sahip olan müzede Fransız Koleksiyonu, Jacques-Louis David, Monet, Pissarro, Renoir, Degas ve Cézanne gibi ressamların yanı sıra van Gogh, Toulouse-Lautrec ve Bonnard gibi Post-izlenimcilerin eserlerini görebilirsiniz.

Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Perşembe günleri 10.00-21.00. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Ny Carlsberg Glyptotek Müzesi giriş ücreti 115DKK, öğrenci 85DKK, 18 yaş altı ziyaretçilere ücretsiz.

4. Christiansborg Sarayı

Christiansborg Kopengah

800 yılı aşkın yaşa sahip Christiansborg Sarayı, şehir merkezindeki Slotsholmen Adası üzerinde yer alan, kraliyet ailesini ve muhteşem Danimarka mimarisini buluşturan önemli bir tarihi yapı. İç içe geçen birçok binadan oluşan saray binasının ortasında Neo-Barok stilinde bir merkez bina bulunuyor.

Günümüzde Parlamento, Başbakanlık Ofisi ve Yüksek Mahkemeye ev sahipliği yapan sarayda, ayrıca 1167 tarihli Absalon’un Kalesi’nin kalıntıları da bulunuyor. Sarayın 106 metrelik kulesi ise, Kopenhag’ın en yüksek kulesi olma unvanına sahip.

Christiansborg Sarayı ziyaret saatleri nisan-ekim 09.00-17.00 (her gün açık), kasım-mart 10.00-17.00 (pazartesi günleri kapalı). Christiansborg Sarayı giriş ücreti 160DKK, öğrenci 140DKK.

5. Danimarka Ulusal Müzesi

Nationalmuseet, Kopenhag

Danimarka Ulusal Müzesi (Nationalmuseet), Danimarka’nın en önemli ve en büyük müzesi. 18. yüzyılda inşa edilen müzede kronolojik olarak Buz Devri, Vikingler, Orta Çağ, Rönesans ve modern çağ sanat eserleri sergileniyor. Grönland Araştırma Merkezi’ne de ev sahipliği yapan ve Stroget bölgesinde yer alan müzede, ayrıca Roma, yakın doğu, Mısır ve Anadolu’dan arkeolojik eserler de yer alıyor. Danimarka kültür ve tarihine, ren geyiği avcılarına, Vikinglere ve buzullardaki yaşama dek pek çok konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Danimarka Ulusal Müzesi ziyaret saatleri ocak-nisan 10.00-17.00, perşembe günleri 10.00-21.00, pazartesi günleri kapalı; nisan-ekim 10.00-17.00, perşembe günleri 10.00-20.00, her gün açık; kasım-aralık 10.00-17.00, perşembe 10.00-20.00, pazartesi günleri kapalı. Danimarka Ulusal Müzesi giriş ücreti 55DKK, 18 yaş altı ziyaretçilere ücretsiz.

6. Nyhavn

kopenhag görülecek yerler

Nyhavn (Yeni Liman), Kopenhag’ın en güzel ve en hareketli turistik merkezi. 1673’te şehrin iç kısmını denizle birleştirmek amacıyla inşa edilen liman, Kral IV. Christian tarafından oluşturulmuş. Bir kıyı mahallesi olan Nyhavn, yüz yıllardır canlılığını koruyan ve kentin ana yeme içme bölgesi.

Bölge, günümüzde İskandinavya’nın en uzun barı olarak ünlenen, her iki tarafı birçok restoran, bar ve kafe ile dolu olan bir eğlence merkezi konumunda. Rengârenk, bitişik olarak inşa edilmiş olan geleneksel Danimarka evleriyle çevrelenen kanal kıyısında, turistik geziler düzenleyen eski ahşap tekneler yer alıyor.

7. Frederik Kilisesi

Frederiks Kirke

Frederik Kilisesi (Frederiks Kirke), Kopenhag’ın en etkileyici kilisesi olarak kabul ediliyor. Yerel halk tarafından yapıda kullanılan malzeme nedeniyle Mermer Kilise ismiyle anılan kilise, Kral 5. Frederik’in 1749 yılında Frederiksstaden adını verdiği yeni şehir bölgesi yaratılması fikrinin bir parçası olarak inşa edilmiş. İnşa süreci boyunca çeşitli nedenlerle bir türlü bitirilemeyen kilise, resmi olarak 1894 yılında açılmış.

Kopenhag’da en çok evlilik törenine ev sahipliği yapan kilise unvanını taşıyan Frederik Kilisesi’nde cuma ve cumartesi günleri arka arkaya onlarca evlilik töreni gerçekleştiriliyor. Bakır yeşil kubbesi ve mermer kaplamalarıyla büyüleyici sade bir güzelliğe sahip olan kilise Kopenhag’ta mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Frederik Kilisesi ziyaret saatleri pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri 10.00-17.00, cuma ve pazar günleri ise 12.00-17.00. Frederik Kilisesi giriş ücreti 35DKK, öğrenci 20DKK.

8. Amalienborg Sarayı

Amalienborg

Kopenhag’ın olduğu kadar Danimarka’nın da en değerli ve en güzel sarayı olan Amalienborg Sarayı (Amalienborg), halen kraliyet ailesinin içinde yaşadığı, şehir merkezindeki 4 yapıdan oluşuyor. Moltke, Levetzau, Brockdorff ve Schack olmak üzere dört saraydan oluşan yapıdaki askerlerin nöbet değişimi şehrin en büyük turistik aktivitelerinden.

Günümüzde Amalienborg Müzesi olarak da hizmet veren saray, 1750’lerde Rococo mimari stilde sekizgen bir meydan çevresinde inşa edilmiş. Sarayın ana giriş kapısının önünde, sarayla aynı ismi taşıyan meydanda 1771’den kalma Kral V. Frederik’in heykeli yer alıyor.

Saray Danimarka Kraliyet Ailesi’nin üyelerini, onların gündelik hayatta kullandığı eşyaları ve kıyafetleri de olmak üzere çok zengin bir koleksiyona sahip. Amalienborg Sarayı ziyaret saatleri nisan-ekim 10.00-16.00, kasım-mart 10.00-15.00. Amalienborg Sarayı giriş ücreti 95DKK, öğrenci 65DKK.9. Küçük Denizkızı Heykeli

kopenhag deniz kızı

Danimarka’nın en ünlü turistik mekânı olan ve Langelinie Limanı kıyısında yer alan Küçük Denizkızı Heykeli (Den Lille Havfrue – The Little Mermaid), her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. 1913’te Edvard Eriksen tarafından tasarlanan heykel, 1.25 metre uzunluğunda, çıplak göğüslü ve kuyruklu bir denizkızı formunda. Kopenhag’ın simgesi olan bu küçük heykel Tivoli Meydanı’nda, kaide görevi gören kaya üzerinde oturuyor.

Kastellet, Kuzey Avrupa’nın en iyi korunmuş kalelerinden biri. Köşelerinde burçlar olan beşgen bir planda inşa edilen kale, liman bölgesine denizden gelebilecek saldırılara karşı bir savunma görevi görüyordu. Şehrin doğu kapısının 1 km kadar doğusunda yer alan kale, ilginç tasarımıyla şehre gelen birçok kişinin uğradığı bir yer.

Langelinie Park, Küçük Denizkızı Heykeli’nin de içerisinde yer aldığı, iskele, piknik alanı ve yeşil alanlardan oluşuyor. Kopenhag’a gelen yolcu gemilerinin birçoğunun yanaştığı cruise limanının yanı başındaki park, yerel halkın yürüyüş ve bisiklet sürmek için tercih ettiği bir rekreason alanı.

10. Danimarka Ulusal Sanat Galerisi

kopenhag müzeleri

Danimarka Ulusal Sanat Galerisi (Statens Museum for Kunst), batı sanatına ait 700 yıllık tarihi tek çatı altında toplamayı başaran tek galeri. Müze severlerin yanı sıra, sanat ve tarih meraklılarını da cezbeden bu adres, klasik, geleneksel ve çağdaş sanat akımlarına ait sanat eseri ve objeleri kapsıyor. Danimarka’nın en büyük sanat müzesi olan müzede eseri bulunan sanatçılar arasında Mantegna, Nolde, Anna Ancher, Derain, Rubens, Matisse, Hammershøi, Munch, Abramovic, Danh Vo ve Elmgreen & Dragset bulunuyor.

Galeri içerisinde yer alan Republic Cafe’de her pazar günü ücretsiz konserler düzenlendiği gibi, buraya gelmişken kafe içerisinden geçilerek ulaşılan ve içerisindeki heykellerle büyüleyici olan Ostre Anlaeg Park’ta soluklanabilirsiniz. Danimarka Ulusal Sanat Galerisi ziyaret saatleri 10.00-18.00, çarşamba günleri 10.00-21.00. Müze, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Danimarka Ulusal Sanat Galerisi giriş ücreti 120DKK, öğrenci 95DKK.

11. Kralın Bahçesi & Rosenborg Kalesi

rosenborg kalesi

Kralın Bahçesi, 17. yüzyılın başlarında Kral IV. Christian’ın şehir merkezinde Rönesans bahçeleri oluşturmak istemesiyle, Avrupa kraliyet saraylarının bahçelerinden ilham alınarak yapılmış. Kralın Bahçesi, günümüzde şehrin en geniş ve en popüler kent parkı.

Çocuklar için oyun parkları, restoranlar ve birçok botanik bahçesinin bulunduğu Kral’ın Bahçesi’nde Rönesans stilinde inşa edilmiş olan Rosenborg Kalesi ise günümüzde şehrin en göz alıcı kraliyet müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Kraliyet mücevherlerinin, kıyafetlerinin ve daha birçok kraliyet eşyasının sergilendiği müzede, Danimarka kültürünü anlatan eserler ve kraliyet ailesine ait özel koleksiyonlar da sergileniyor.

Rosenborg Kalesi ziyaret saatleri 10.00-16.00. Kale, pazartesi günleri ziyarete kapalı. Rosenborg Kalesi giriş ücreti 120DKK, öğrenci 85DKK.

12. Rundetaarn

Kopenhag’ın şahane panoramik manzarasını izleyebileceğiniz en güzel adres 1642’de Kral IV. Christian tarafından bir gözlemevi olarak yaptırılan Rundetaarn. Günümüzde Rundetaarn’da ünlü Danimarka gökbilimcisi Tycho Brahe ile bağlantılı küçük bir koleksiyon da sergileniyor.

Avrupa’nın hala işleyen en eski gözlemevi unvanını taşıyan Rundetaarn, Kopenhag’ın eski kent merkezinin en ihtişamlı görüntüsünü sunması nedeniyle şehre kuş bakışı bakmak ve fotoğraflamak isteyenlerin akınına uğruyor. 36 metre yüksekliğindeki kulenin en yüksek noktasına ulaşmak için spiral görünümündeki 209 metre uzunluğundaki rampayı tırmanmak gerekiyor. Kulenin içerisinde bir de tarihi kütüphane var.Rundetaarn ziyaret saatleri 10.00-18.00, salı ve çarşamba günleri 10.00-21.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Rundetaarn giriş ücreti 25DKK, 5-15 yaş arası çocuklar 5DKK.

13. Özgür Şehir Christiania

christiania kopenhag

Özgür Şehir Christiania (Christiania), Christianshavn bölgesi içerisinde yer alan, hippi kültürünün hâkimiyeti altında olan bir semt. Burası, meditasyon ve yoga tutkunlarının yaşadığı, eşsiz doğal güzelliği ile ünlü, bir anlamda Danimarka’nın ilerici ve özgür yaşam kültürünün bir örneği olarak bilinen bölgesi.

Köy ve metropol hayatının iç içe geçtiği bir atmosfere sahip olan Christiania, yaratıcılığın ve yenilenmenin Danimarka’daki adresi olarak kabul ediliyor, zira civarda çok sayıda spa, rehabilitasyon merkezi ve sanat atölyeleri bulunuyor. Danimarka hükümetinin özerk bir bölge olarak tanıdığı ve bir ada içerisinde yer alan bu semte polisin girmesine izin verilmiyor. Ada meydanında kenevir bitkisinden üretilen uyuşturucuların satışı da yapılıyor.

14. Frederiksberg Sarayı

Frederiksberg Sarayı

Frederiksberg Sarayı, Kopenhag’ın Frederiksberg Tepesinde yer alıyor. 1700’lü yılların başında inşa edilen saray mimarisinde İtalyan etkileri görülüyor. Kral IV. Frederik’in yazlık saray olarak kullandığı Frederiksberg Sarayı’nda kraliyet ailesinin eşyaları ile dekore edilmiş odalar yalnızca her ayın son cumartesi günü rehberli turlarla ziyaret edilebiliyor. Rehberli turların en uygunu 200DKK. Burası Kopenhag’da gördüğüm en etkileyici yer olmuştu benim için.

Kopenhag’a Türkiye‘den İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yollarının, Sabiha Gökçen Havalimanından ise Pegasus Havayolları’nın direkt uçak seferleri yapılıyor. İstanbul-Kopenhag uçuş süresi 3 saat. Farklı Avrupa şehirlerinden aktarmalı uçak yolculuğu ya da otobüs yolculuğu ile Kopenhag’a gidebilirsiniz.

Şehir merkezinden 8 km mesafedeki Amager Adası’nda yer alan ve tüm İskandinav ülkelerinin dünya ile bağlantı noktası konumundaki Kopenhag Uluslararası Havalimanı’ndan (Kastrup Havalimanı) şehre, otobüs, metro, taksi, araç kiralama ve shuttle ile ulaşabilirsiniz.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, bisikletlerin hakim olduğu, tarihi binalarla çevrili eşsiz sokakları, dik katılı geleneksel mimari yapıları, zengin koleksiyona sahip müzeleri, hayranlık uyandıran kanalları ve yemyeşil park ve bahçeleri ile Avrupa’nın en etkileyici destinasyonlarından.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz