Puglia için henüz keşfedilmemiş bir yer dersem doğru olur. İtalya’nın güneyinde Adriyatik kıyısınca uzanan yarım ada şeklindeki bölge olan Puglia, ünlü trulli evleri, alabildiğine uzayan üzüm bağları, oldukça yaşlı ağaçların olduğu zeytinlikleri ve ülkenin en ünlü mutfağına sahip olunmasıyla biliniyor.

Beyaz şarap, zeytin, trulli evleri ve leziz yemeklerle bilinen Itria Vadisi ise işte bu az bilen bölgenin son yıllarda adını daha sık duyurmaya başladığı bir güzel köşesi. Eğer uygun fiyatlı bir tatil, doğa, nefis yemekler, çok iyi kırmızı ve beyaz şarap kulağınıza hoş geliyorsa rotaya girmesi gereken bir coğrafya Puglia.

Locorotondo
Locorotondo

İtalya’nın bu en kurak coğrafyası burada harikalar yaratıyor. Ülke zeytin yağının üretiminin yarısı burada yapılıyor. Ne yana baksanız yıllara meydan okuyan zeytin ağaçlarını görüyorsunuz. Üç tarafının denizle çevrili olmasının yarattığı, ılık Akdeniz ikliminin sarmaladığı bereketli topraklar nefis üzümlerin harmanlanmasına imkan veriyor. Burası ülkenin şarap üretiminin ana merkezi, 4 milyonu geçen nüfusuyla, bölgenin %17’lik şarap üretimini tek başına sağlıyor.

Çoğunlukla kırmızı şarap üretilse de coğrafyaya münhasır Salice Salentino, Negroamaro, Primitivo ve Bombino Nero üzümleriyle elde edilen şaraplarının ünü ülke sınırlarını aşmış. Bölgede en yaygın üretilen ve “kara acı” anlamına gelen Negroamaro üzümü, burada yetişen en önemli çeşitlerden biri.

Puglia-Sarap
Puglia-Wine

Neredeyse yalnızca Puglia’da yetişebilen bu üzüm, bölgenin en iyi şaraplarını üretmek için kullanılıyor. Primitivo olarak bilinen bu şaraplar sahip oldukları yüksek alkol oranıyla tanınıyor. Bu üzümler ayrıca Kaliforniya’daki Zinfandel olarak bilinen şaraplarla da oldukça benzerlik göstermesi ise ayrı bir ilgi çekici konu.

Geçmişten bu yana, neredeyse 20 yıldan fazla bir süre Puglia’nın verimli arazileri, İtalya ve Fransa’ya şaraplık üzümleri sunuyor. Bu yüzden bu coğrafya her Eylül’de muhteşem bir bağbozumu dönemi yaşatıyor misafirlerine.

Sarap Tadimi
Martina Franca’da Bir Şarap Evi

Bölge, kırmızı şarap üretiminin yanı sıra beyaz şarap üretiminde de aktif olarak çalışıyor. Şimdilerde, bu alanda %20’den az bir paya sahip olsa da bu oran günden güne artıyor.

Bombino Bianco, Bianco d’Alessano ve Verdeca gibi yerli üzümlerden üretilen şaraplar uluslararası üne sahip Chardonnay ve Sauvignon gibi şaraplarla neredeyse yarışır duruma gelmiş.

Masseria Aprile
Masseria Aprile
Italy-Puglia-Haritasi

Puglia bölgesi neredeyse her evde bulunan mahzenleriyle bilinen hoş bir coğrafya. Şarap tadımı için oldukça uygun bir yer olan Puglia’da her an farklı ve enfes lezzetlerle karşılaşmak mümkün.

Itria Vadisi çevresinde görülecek kasabalardan Alberobello, Cisternino, Locorotondo, Martina Franca, Ceglie Messapica, Ostuni ve civardaki diğer köy ve kasabalar misafirlerini bekliyor. Leziz yemekler, ilginç kasaba ve şehirler, her biri diğerinden nefis şaraplarıyla Puglia bölgesi, gelenleri hayal kırıklığına uğratmıyor.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın