Alberobello kenti, Trulli başkenti olarak biliniyor ve şehrin meydanından durup da ilginç trulli evlerinin olduğu yere baktığınızda tarihe yolculuğa çıkıyorsunuz sanki. Güney İtalya’nın en az bilinen ancak en değerli yerlerinden Itria Vadisi’ndeki en ünlü kasabalardan birisi Alberobello, sahip olduğu 1,500’den fazla turilli eviyle turistlerin gözdesi. Konik çatılı, harçsız örülmüş duvarları, beyaz ve gri renkleriyle Trulli evleri, Güney İtalya’nın en çok ilgi çeken yanlarından birisi.

1996’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendine yer bulan Alberobello şehri, Puglia Bölgesinin en ünlü kasabalarından biri olsa da yine de ne yazık ki çok fazla bilinmiyor.

Alberobello, Puglia
Alberobello, Puglia

İlk izlenim olarak bizim Harran evlerine benzeyen Trulli evleri ilk kez 14. yüzyılda inşa edilmeye başlanmış. Yapımında harç kullanılmadan, üstü üste dizilen taşlarla oluşturulan bu evler, başlangıçta vergiden muaf olmak için amacıyla yapılmış.

1300’lü yıllarda ıssız bir araziye kurulan Kont mülkiyetiyle birlikte özelleşen bölge zaman içerisinde çok kez el değiştirerek feodal bir düzene giriyor. Zaman içerisinde, kurulan çok sayıda yerleşimle birlikte burası, geniş bir köye dönüşüyor.

8 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here