Ostuni, Güney İtalya’nın en çarpıcı yerlerinden biri. İtalya haritasında çizmenin topuğuna denk gelen Puglia Bölgesindeki Brindisi iline bağlı şehir, göz kamaştıran beyaz badanalı evleri, Akdeniz mimarisinin yansıdığı ilginç sokakları ile La Città Bianca yani ‘beyaz şehir’ olarak biliniyor. Zeytin ve üzüm bağlarıyla çevrili bir ovada, ışıltılı Adriyatik Denizine nazır bir tepeye konuşlanmış inci beyazı taç gibi parlıyor.

Bir şehre inci benzetmesi yapılacaksa eğer, bunun en iyi anlamını bulacağı şehirlerden birisi Ostuni olur herhalde.Serin ve hafif yağmur çiseleyen bir sonbahar mevsiminde yürüdüğüm arnavut kaldırımlı sokakları, dinlenmek için sırtımı dayadığım 500 yıllık duvarın bile beyaz olduğu şehri Adriyatik’ten gelen korsanlara karşı korumak için yapılmış yüksek ve güçlü surları bile beyaz.

Ostuni, Italy
Ostuni, Italy

Ostuni Gezilecek Yerler

Ostuni, Adriyatik kıyılarından sadece 8 km içeride, kıyıdan çok uzakta olmayan üç tepe üzerinde sanki güneşte ağartılmış gibi duran bir Orta çağ şehri. İsmini Yunanca ‘yeni şehir’ anlamına gelen ‘Astu-neon’ kelimesinden alıyor. Sahil ve çevresindeki ovanın muhteşem manzarasına hakim bir şehir.

Güney İtalya’nın yıldızı yeni yeni parlayan, ilginç trulli evleri ile bilinen köşesi Itria Vadisi’nin bittiği ve sıcak ve kuru bir coğrafya olan Salento’nun başladığı yerde yükseliyor. İlk yerleşim zamanı MÖ 600’lü yıllara kadar uzanıyor. Deniz seviyesinden 229 metre yüksekliğinde bir tepede kurulan şehir, MS 1. yüzyıldan başlayarak büyümeye başlamış.

Malta

MS 448’e kadar Roma egemenliğinde kalmış. Bugün 30 bin kişiye ev sahipliği yapan Ostuni’nin nüfusu yaz dönemlerinde 100 bine kadar çıkıyor. 2008’de aldığı uluslararası Mavi Bayraklı temiz denizi ve kumsalları ile tanınırlığını artırmış. Bugün şehirde ikinci evini almış İngiliz ve Almanlar dolaşıyor.

Göz kamaştırıcı beyaz binaların sıralandığı Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezmesi keyifli bir şehir. Şehrin ana meydanı olan Piazza Della Libertà yani özgürlük meydanı çok sayıda nefis restoran ve kafesiyle capcanlı. Özgürlük meydanı ve çevresi nispeten düz bir alan üzerinde kurulmuş. Muhteşem mimarisiyle Ostuni belediye binası veya Ostuni Katedrali meydanı süslüyor.

San Francesco Kilisesi, Barok mimariye sahip gösterişli bir kilise. Bronz kapısından içeri girdiğinizde azizlerin yaşamlarını tasvir eden resimlerle süslü. Meydanın hemen karşısında yer alan Saint Oronzo’nun 20 metre yüksekliğindeki heykeli ise şehrin en ünlü buluşma noktası.

Ostuni, Puglia
Ostuni, Puglia
Ostuni
Sant’Oronzo heykeli, Piazza Della Libertà

Yaz boyunca ülkenin bir çok yerinden insanların akın akın geldiği ve görmek istediği yer ise meydanın hemen karşısındaki via Cattedrale sokağından başlıyor. Dik şekilde yukarıya çıkan ve eski şehir bölgesinin kalbine uzayan sokak boyunca her detaya dikkat etmek gerekiyor. Eski şehir bölümü 1400’lü yıllardaki dokusunu olduğu gibi koruyor.

Şehrin sokaklarında yürürken, önüme çıkan sokaklardan hangisine sapsam diye sık sık şaşırmadım değil, birine sapsam diğerini ıskalayacağım hissi belirmişti bende. Görkemli savunma duvarları içerisinde, muhteşem Gotik katedralin etrafında farklı seviyede bir yerleşim planı oluşmuş. Bu seviyeler merdivenler, küçük yollar, dar sokaklar ve kemerlerle birbirine bağlanmış.

Yunanistan’da geziyormuş gibi hissettiren bu değişik kasaba, beyaz dış cepheleri yalnızca estetik için kullanmıyor. 17. yüzyılda ortaya çıkan veba ve salgın hastalıklardan korunmak amacıyla kullanılan kireç, kasabanın tamamını beyaz bir örtüyle kaplayarak, bugünkü görünümüne kavuşturmuş.

Ostuni Sokakları
via Cattedrale
Puglia-Itria-Ostuni

Sokağın solunda yer alan Museo Civico Di Ostuni açıldığı 1989 yılından bu yana ülkenin en iyi arkeoloji müzeleri arasında yer alıyor. Prehistorik döneme dari eşsiz parçalar burada sergileniyor (5€). Sokak boyunca soldan ilerlediğinizden eski şehrin kalbinde yer alan Gotik mimariye sahip Ostuni Katedrali’nin yer aldığı meydana ulaşıyorsunuz.

Üzerinde zengin taş oymaların olduğu katedralin pencere ve kapısının üzerindeki gül oymaları oldukça zarif. Görkemli mimarisi çevresindeki binaların arasına sıkışmış gibi duruyor.

Bu zarif çizgiler, zengin oymalar ve güzel bir kapı ve pencere gül vardır. Oldukça zor görkemli Hemen karşıda yer alan ve 1560’da inşa edilen Bishop Sarayı ile pencereleri güllerle dolu gotik katedrali birleştiren köprü ise oldukça dikkat çekici. Burada soluklanıp bir espresso içilebilir, dondurmacı da hemen köşede yer alıyor.

Bishop Palace, Ostuni
Bishop Palace, Ostuni
Adriyatik-Italya

Kiliselerin, manastırın, yüzlerce yıllık binaların önünden geçip de karşınızda Adriyatik Denizinin enfes panoramik manzarasını görünce, bu şehrin güzelliğini daha güzel anlayabiliyorsunuz.

Güzel olan sadece şehir değil, şehrin Arnavut kaldırımlı sokakları, hoş mekânları, her yandaki tarihi binaları ve görkemli manzarası aynı zamanda. Günün ilk ışıkları tepenin üzerine kurulu bun beyaz şehre değmeye başlayınca, şehrin cayır cayır yanan bir bir meşaleye döndüğü söyleniyor.

Ostuni denize sadece 8 km uzaklıkta yer alıyor. Son yıllarda mavi bayrak alan 5 kıyı şeridiyle Puglia’nın en güzel plajlarına da sahip. Şehirde yaşayan çok sayıda Alman ve İngiliz var, bunlar Ostuni’de ikinci evlerini alarak yılın bir bölümünü burada geçiriyorlar. Yabancıların artması şehrin kültürel yapısını bozmamış, dini bayramlar, fuarlar ve renkli geleneksel etkinlikler aynı coşku ve şevk ile her zaman olduğu gibi kutlanıyor.

Puglia’da Masseria olarak adlandırılan çiftlik evleri ve trulli evleri bu bölgenin karakteristik mimarisini yansıtıyor. 16. Yüzyılda aristokrat ailelerin sahip olduğu bağ evleri olan ve Masseria olarak adlandırılan çiftlikler turizme kazandırılmış. Ostuni şehrinin eteğinde yer alan Masseria Asciano konaklamak ve akşam yemeği için nefis bir seçenek.

Ostuni Castle
Ostuni’yi çevreleyen surlar
Masseria Asciano
Masseria Asciano

Bembeyaz evlerin oluşturduğu barok mimariye sahip şehirleri, küçük kasabaları, uzayıp giden üzüm bağları, şarapları, peynirleri, yemekleri ve zeytin bahçeleriyle ünlü Itria Vadisi, civarda gezilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bölgedeki diğer şirin kasaba ve şehirler olan Martina Franca, Cisternino, Locorotondo, Ceglie Messapica, Alberobello güzel bir seyahat rotası olabilir.

Neredeyse tüm Avrupa’dan Puglia’ya seyahat etmek son derece ucuz ve rahat. Ostuni’ye en yakın havaalanları Bari ve Brindisi şehirlerinde bulunuyor. Avrupa’nın pek çok noktasından Bari veya Brindisi’ye düşük maliyetli havayolları birden fazla uçuş sunuyor.

THY veya Pegasus ile direk Bari’ye veya aktarmalı uçuşlarla İstanbul – Roma – Bari/Birindisi yapmak mümkün. Bari Ostuni arası 1 saatten biraz fazla sürüyor.

İtalya’nın güneyinde yer alan Puglia Bölgesi, bugüne kadar İtalya’ya dair beğendiğiniz tüm güzellikleri bir arada sunan bir coğrafya. Turizmden aşırı etkilenmiş diğer İtalyan şehirlerinden daha samimi, daha sıcak ve daha ekonomik üstelik.

Adriyatik kıyısından bir tepede yer alan beyaz şehir Ostuni, henüz keşfetmediğiniz birçok güzelliği ziyaretçileriyle paylaşmaya hazır.

12 Yorumlar

  1. Sokakları adı gibi beyaz, ferah, keyifli bir şehir burası. Şehir dediysem de kaotik bir yer değil yazıda d belirtildiği gibi, huzur verici, sükunet içerisinde bir yer.

  2. Tam bembeyaz bir şehir burası şirin mi şirin, yerler sokaklar, duvarlar beyaz. Ne güzel korumuşlar tarihi miraslarını, çok güzel bir yer, tavsiye ederi en az 1 gece için.

  3. Sayenizde o sokaklarda dolaşıp o güzellikleri görmüş kadar olsam da bir Italya aşığı olarak Puglia bölgesine de gitmek şart oldu. Teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz