Itria Vadisi, İtalya’nın en güneydoğusunda, Puglia bölgesinin kalbinde yer alıyor. Adını yolcuları koruyan azize olarak bilinen Itria’dan alan vadi, bembeyaz evlerin oluşturduğu barok mimariye sahip şehirleri, küçük kasabaları, alabildiğine uzayan üzüm bağları ve zeytin bahçeleriyle ünlü.

İtalya’yı her daim sevmişimdir ve yurtdışına ilk defa seyahat edeceklere önerdiğim ilk rota İtalya oldu her zaman. Birkaç gündür İtalya’nın güneyinde, çizmenin topuğuna yakın bölgesi olan Puglia bölgesinde gezme fırsatım oldu. Vaktimin çoğu da Itria Vadisinde geçti. Ülkemizde adı pek bilinmese de Itria Vadisi (Valle d’Itria) kendine münhasır özelliklere sahip.

Masseria, Puglia
Masseria Aprile, Itria Valley, Puglia

Itria Vadisi, Puglia

İtalya’nın güneyinde, çizmenin topuğunun kuzeyinde yer alan, ülkenin en verimli topraklarına da sahip Itria vadisi, gelecek adı en az Toscana vadisi kadar bilinecek bir potansiyeli barındırıyor.

Bölgenin asıl adını duyuransa, meşhur Trulli Evleri. UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış bu farklı mimariye sahip evler, Puglia bölgesinin hemen her yanında görülebiliyor. Konik şekilli çatıları ve beyaz dış cepheleriyle Trulli Evleri, geçmişten günümüze bozulmadan gelerek bölgenin en çok ilgi gören mimarisini yansıtıyorlar.


Zamanın derebeyleri çatısı olan her eve vergiler çıkınca, yapımında harç kullanılmadan, üst üste geçmiş taşlarla yapılı, yuvarlak mimaride evler ortaya çıkmış. Denetim olduğu duyulduğunda kilit taşı çıkarıldığında çatı çöküyor.

Tekrar yapması da çok zahmetli değil. Böylece vergiden muaf olduğunu gören herkes bu evlerde bu coğrafyada inşa etmeye başlamış. Itria Vadisi’ndeki karstik arazi üzerinde bulanan trulli evleri, konik yapısı ve beyaz dış cephesiyle oldukça farklı duruyor. Halen de bu evlerden yapılmaya devam ediliyor.

Apulia olarak da bilinen Puglia bölgesi içerisinde yer alan Itria Vadisi, kültür, deniz ve gastronomi turizmini kendi içinde barındırarak gezginler için oldukça keyifli bir rota. Yeni yerler ve lezzetler keşfetmeyi sevenler için her an yeni bir deneyime kapı açabilen bir coğrafya burası. İnsanlar çok sıcak kanlı ve samimiler. İtalyanlar zaten tam Akdeniz insanı.

Valle d'Itria, Puglia, Italy
Valle d’Itria, Puglia, Italy

Vadi denince aklımıza dağlar arasında yer alan, içerisinde nehirler geçen yerler aklımıza gelse de Itria Vadisi’nde hiç dağ yok, hatta nehir de yok. Itria Vadisi ülkenin en kurak yerlerinden birisi. Taşlık ve tepelik bir coğrafyaya sahip vadide ve yakın çevresinde hiçbir nehir yok.

Buna rağmen topraklar iyi işlenip verimli hale getirilmiş. Figazzano-Martina Franca arasında 10 kilometrelik bir su kemeri oluşturularak su ihtiyacı sağlanıyor. Bugün bu kemer aynı zamanda ülkenin en güzel bisiklet rotalarından birisi.

Vadide, uçsuz bucaksız zeytin ağaçları her yerde kaşınıza çıkıyor. Bu nedenle zeytin ve bunun yan ürünleri konusunda çok uzmanlaşmışlar ve bu mutfaklarına da yansımış.

İtalya’nın en zengin mutfağına sahip bölgelerinden birisi burası. Turizm olarak yeni yeni canlandığından, diğer bölgelerin şımarıklığı ve yüksek fiyatları da yok.

Itria-vadisi-Italya-Puglia
Masseria Aprile’de bir bağbozumu festivali

Yeşillikler arasına serpilmiş Masseria denilen çiftlik evleri ve trulli evleri bu bölgenin karakteristik mimarisini yansıtıyor. 16. yüzyılda aristokrat ailelerin sahip olduğu bağ evleri olan ve Masseria olarak adlandırılan çiftlikler turizme kazandırılmış.

Masseria’larda yer alan çiftlik evleri ve Trulli evleri renove edilerek butik otellere dönüştürülmüş. Agro turizm faaliyeti yürüten çiftlikleri işleten yerel halk, kendi ürettikleri zeytin yağı, zeytin, envaı peynir çeşitlerini, yerel üretim sebzeler ve etlerle hazırlanmış nefis İtalyan yemekleri yine bu çiftliklerde servis ediyor. Beyaz şarap üretiminde ise ülkenin en iddialı bölgelerinden birisi burası.

Itria Vadisi gezilecek yerler

Itria Vadisi gezilip görülecek çok hoş kasaba ve şehirlere ev sahipliği yapıyor. Martina Franca, Cisternino, Locorotondo, Ceglie Messapica ve Ostuni bölgelerini gezme fırsatı buldum.

1. Martina Franca

Martina Franca, Itria Vadisi
Martina Franca, Itria Vadisi
Itria Vadisi Bisiklet
Martina Franca, Itria Vadisi

Martina Franca, Itria Vadisinin kalbinde yer alıyor. Dönemin zengin ve soylu ailelerinin yaşadığı Martina Franca, 1310 yılından bu yana Itria Vadisinin en büyük yerleşim yeri konumunda. Soluk taş duvarlı yapıları ve beyaz badanalı evleri, dolambaçlı sokaklarıyla Martina Franca oldukça fotojenik bir şehir.

2. Locorotondo

Locorotondo, Itria Vadisi
Gün batımında Locorotondo, Itria Vadisi
Locorotondo, Itria Valley
Locorotondo, Itria Valley
Itria Vadisi Bağbozumu
Itria Vadisi Bağbozumu

Locorotondo, bölgenin en şirin yerleşim yerlerinden birisi. Beyaz duvarlı evleri, daracık uzayıp giden sokakları ve panoramik manzarasıyla oldukça ilgi çekici bir yer burası. Vadide görebileceğiniz en yüksek noktaya konuşlanmış şahane manzaraya sahip kasaba. Puglia’nın en ünlü turistik yerlerinden olan komşusu Alberobello’nun çok yakınında bulunuyor.

3. Cisternino

Cisternino, Itria Valley
Cisternino, Itria Valley

Cisternino, yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarının çevresini sarmaladığı geniş bir düzlük ve tepecikler arasında, yüksek bir yere kurulmuş oldukça şirin bi yer. Komşuları Alberobello ve Locorotondo gibi etkileyici bir güzelliğe sahip olan Cisternino, Puglia bölgesinde yer alan diğer şehirler gibi neredeyse hiç bozulmamış bir dokuya sahip.

4. Ceglie Messapica

Ceglie Messapica, Itria Valley
Ceglie Messapica, Itria Valley
Ceglie Messapica, Itria Valley
Ceglie Messapica, Itria Valley

Ceglie Messapica, Itria Vadisi’nin güneyinde, Martina Franca’nın sadece 18 km güneyinde yer alan şirin bir kasaba. Tarihi dokunun her köşesinde hissedildiği sakin kasabanın, çiçek saksılarıyla süslenmiş dar sokaklarından geçirmek pek keyifli.

5. Ostuni

Valle d'Itria, Puglia, Italy
Ostuni, Valle d’Itria, Puglia, Italy
Ostuni, Itria Valley
Ostuni, Itria Valley

Ostuni, bölgenin en çok ilgi gören şehirlerinden bir tanesi. Muhtemelen en çok beğeneceğiniz şehirlerden birisi olacak. Beyaz badanalı evlerinden dolayı şehir beyaz şehir olarak biliniyor. Şahane bir Adriyatik manzarasına sahip. Sokaklarında kaybolunacak diğer bir şehir.

6. Alberobello

Arberobello, Itria Valley
UNESCO DÜnya Mirası Arberobello
Alberobello, Itria Valley
Alberobello, Itria Valley

Alberobello, Itria Vadisinin için de yer almasa da vadi coğrafyasının tam kuzeyinde yer alıyor. ‘Trulli’nin Başkenti’ olarak anılan Alberobello, sahip olduğu 400’den fazla trullo (trullinin çoğulu) ile oldukça ünlü bir yer.

Itria Vadisinde yer alan birçok kasaba ve köye toplu taşıma yok. Bölgeyi gezmenin en iyi yolu araç kiralamak. Taksiyle de ulaşım imkânı olsa da maliyeti kurlar dolayısı ile yüksek olabiliyor. Yine İtalya’nın en iyi bisiklet rotalarına sahip bölgelerden birisi burası. Uzayıp giden yüzlerce yıllık zeytin ağaçları ve nefis üzüm bağları arasında bisikletle dolaşmak iyi bir fikir olabilir.

Bölgeye ulaşım için en uygun havalimanı Bari ve Birindisi şehirlerinde. Ben Bari üzerinden Itria Vadisine geçtim. Türkiye’den Birindisi’ye direk uçuş yok ama Roma üzerinden aktarmalı gidilebilir.

Deniz güneş ve kum tatilinden farklı olarak, İtalya’nın bu az bilinen bölgesinde keyifli bir gurme ve kültür turu için Itria Vadisi bence nefis bir rota. Dileyen Adriyatik ve İyon denizinin mavi sularına da kendini bırakabilir tabi. Tatil için İtalya’yı tercih edenlere önerebileceğim rotalardan Itria Vadisi, toprağı, doğayı ve yeme içmeyi sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir yer.

13 YORUM 💬

 1. Yaz planımıza aldık. Bari’de Lecce’ye kadar ve bu dediğin şehirlerin hepsini de 2 haftalık listeye aldık. Çok teşekkürler, ilham verdiniz.

 2. Kemal Bey bölge çok ilgimi çekti. Unesco’nun listesinde olması da cabası. Ocak 3-4 hafta gitsek baharı beklemesek ne dersiniz rahatça gezebilir miyiz? Görecek çok yer var.

  iyi akşamlar,

  Serap

  • O bölge zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla güzel. Geniş yeşil alanlar, kışın nasıl bir manzara sunarlar bilmiyorum. Kasaba ve şehirler Ekim ayında bile sakindi, kışın çok daha sakin ve boş olur gibime gelir. hani 4 mevsim gidilir İtalya’ya ama mevsime bağlı olarak alınacak haz azalır gibime geliyor.

 3. Toskana’yı anımsattı bana. Yolunuz düşerse mutlaka gidin orayada malum Godfather filminin çekildiği yer 😀

  • Italya’nın her yerini beğenirim. Itria Vadisi Toscana Vadisi benzeri, ama hem daha ucuz hem de yeme içme açısından tam bir cennet.

  • Benim yeni favorim Belçika Kemal Bey. Brüksel, Mons, Antwerp, Gent ve Bruges. Hepsi birbirinden güzel şehirler, yemek güzel,sanat güzel, bira ve çikolata nefis.Daha ne olsun? 😀👍

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın