Stockholm, İsveç’in başkenti olduğu kadar kültür, sanat, ekonomi ve tarihi miras konularında Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biri. İskandinav coğrafyasının merkezinde yer alan ve Stockholm takımadaları olarak bilinen 14 adanın üzerine kurulu olan kent topraklarının yüzde 40’tan fazlası park ve yeşil alanlardan oluşuyor.

‘Su Üzerindeki Kent’ olarak bilinen Stockholm’de ağır sanayi olmadığından şehrin havası oldukça temiz. Kent, arnavut kaldırımlı dar sokakları, kendine has tarihi binaları, doğal güzellikleri, sanat galerileri ve müzeleriyle yüksek bir yaşam standardına sahip.

stockholm gezi rehberi

Stockholm Gezi Rehberi

İsveç’in başkenti ve en büyük şehri Stockholm’ün tarihi geçmişi 13. yüzyıla uzanıyor. 13. yüzyılda savunma amaçlı olarak kurulan Stockholm, Hansa Birliği üyeleri ile girdiği ticari ilişkiler sayesinde kısa süre içerisinde ekonomik güce kavuşmuş.

Yükselişi 15. yüzyılın ortalarında İskandinav Krallığı’nın başkenti olmasıyla başlayan kentte, ilk yerleşim Gamla Stan Adası’na inşa edilen bir kaleyle başladıktan sonra zamanla 14 adaya yayılarak bugünkü halini almış.

Malta

Stockholm’un tarihi de eski şehir yapıları da etkileyici ancak şehri bu kadar baştan çıkarıcı yapan özellikleri ise yaratıcı enerjisi ve pozitif bir hayat tarzını benimsemiş olması. 16. yüzyılda Danimarkalılar tarafından işgal edilen kent, Kral Gustav Vasa tarafından geri alınmış ve yükselişi kaldığı yerden devam etmiş.

1634’te başkent ilan edilen Stockholm, 13. yüzyıldan beri İskandinavya’nın kültür, siyaset, medya ve ekonomi merkezi. Aynı zamanda yıllık 1 milyonu aşan ziyaretçi sayısıyla İskandinavya’nın en çok ziyaretçi alan şehri unvanını elinde bulunduruyor.

Stockholm Gezilecek Yerler

Kendine özgü şehir dokusu içerisinde sayıları 100’ü aşan sanat galerisi ve 70’den fazla müze, keyfini çıkarmak isteyen ziyaretçileri ağırlayan bu güzeller güzeli İsveç kentinde yapılacakların sayısı sınırsız.

Orta çağdan kalan tarihi taş sokakları ile Gamla Stan, Stockholm Kraliyet Sarayı, Modern Müze, Riddarholmen ve Riddarholm Kiliseleri, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

1. Gamla Stan

gamla stan

Tamamıyla 17. yüzyıldan kalma nostaljik yapılarla dolu, başlı başına mimari bir hazine olan Gamla Stan (Tarihi Şehir), Stockholm’ün ilk yerleşim yeri ve şehrin kalbi. Başlı başına mimari bir hazine niteliği taşıyan Gamla Stan’da, 13. yüzyıl tarihli Storkyrkan Katedrali ve Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, pek çok müze ve tarihi doku yer alıyor.

Şehrin mimari açıdan en ikonik ve en eski tarihi dokularından biri olan Riddarholmen Kilisesi, 1200’lü yıllarda inşa edilmiş. Çeşitli restoran, kafe, bar, mağaza ve otellerle donatılmış, başkentin romantik ruhunun hissedebileceğiniz bölgenin her köşesi, mükemmel bir fotoğraf fonu oluşturacak denli bir büyüleyiciliğe sahip.

2. Kraliyet Sarayı

stockholm rehberi

Kraliyet Sarayı (Kungliga Slottet), 1760’ta inşa edilen İsveç kraliyet ailesinin resmi konutu. Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olan büyüleyici yapı, bir Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilmiş. Devlet Salonu, Kraliyet Hazineliği, Şövalye Birlikleri, III. Gustav Antika Müzesi, Kronor Müzesi ve Kraliyet Şapeli gibi bölümleriyle 608 odası bulunuyor.

Gamla Stan’daki Stadsholmen (Şehir Adası) üzerinde bulunan Stockholm Kraliyet Sarayı, İsveç Parlamentosu Riksdag’ın yanı başında. İsveç Kralı, Kraliyet Ailesi ve İsveç Kraliyet Divanı’nın makamları sarayda yer alıyor. Saray, İsveç Devlet Başkanı makamını temsili olarak kullanan kralın kabul törenlerinde kullanılıyor.

Kraliyet Sarayı ziyaret saatleri nisan – eylül döneminde 10.00-17.00, ekim – mart döneminde 10.00-16.00. Kraliyet Sarayı giriş ücreti 180SEK, öğrenci 90SEK.

3. Norrmalm

Norrmalm
Skridskopaviljongen, Kastellbacken, Norrmalm

Gamla Stan’ın kuzeyinde kalan Norrmalm bölgesi, Stockholm’ün ünlü Opera Binası’nın yanı sıra pek çok müzeye ev sahipliği yapan kentin en büyük bölgesi. Akdeniz ülkelerinden ve yakın doğudan getirilen antik buluntuların sergilendiği Akdeniz ve Yakın Doğu Antikaları Müzesi ve Dans Müzesi gezilecek yerler arasında.

Stockholm’ün bir Orta Çağ şehrinden modern bir Avrupa şehrine dönüşme sürecini anlatan Stockholm Şehir Müzesi bölgede ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer. Aynı şekilde, Hamngatan Caddesi üzerinde yer alan ve Hallwyl ailesinin sarayı olan Hallwyl Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

4. Skansen Açık Hava Müzesi

stockholm skansen

İsveç’in doğal yaşamının korunması amacıyla kurulan Skansen Açık Hava Müzesi, Stockholm’ün en popüler turistik gezi duraklarından biri. İsveç doğal yaşamını destekleyen merkez içerisinde yüz altmış tarihi odun çiftliği, İsveç kır evleri, hayvanat bahçesi, çiftlik, doğal yaşam parkı, sirk, oyun parkı ve Skansen Akvaryumu yer alıyor.

Deniz kenarındaki Aquaria ile birlikte deniz yaşamının pek çok üyesiyle tanışabilir, oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Skansen Açık Hava Müzesi ziyaret saatleri 10.00-20.00. Müze, haftanın 7 günü ziyarete açık. Skansen Açık Hava Müzesi giriş ücreti 275SEK, indirimli bilet 200SEK.

5. Millesgården

stockholm millesgarden

20. yüzyılda İsveç’te yaşayan en ünlü heykeltıraşlardan biri olan Carl Milles’ın Lidingö Adasındaki evi olan Millesgården, antik Yunan ve Roma dönemine ait resim ve heykellerden oluşan bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Günümüzde müze olarak halka açılan İtalyan stilindeki bu villa, büyüleyici güzellikteki 18 bin metrekarelik bahçesi ve benzersiz sanat eserleriyle ziyaretçilerine doyurucu bir sanat deneyimi vadediyor.

Millesgården ziyaret saatleri yaz dönemi haftanın 7 günü (Nisan – Eylül) 10.00-17.00, kış dönemi (Ekim – Mart) pazartesi hariç haftanın 6 günü 11.00-17.00. Millesgården giriş ücreti 200SEK, öğrenci 150SEK.

6. Djurgården

Djurgården, Kraliyet av alanı olarak kabul edilen ve yemyeşil dev bir bahçe. Stockholm’ün en popüler semtlerinden biri olan Djurgården, aynı zamanda birçok prestijli restoran, kafe ve bar ile çevrili.

Djurgården içerisinde, yerel el işi ürünlerinin satışa sunulduğu Handarbetets Vanner, başkentin en renkli eğlence parklarından biri olan Gröna Lund yer alırken hemen yakındaki Junibacken Masal ve Eğlence Parkı ile Ulusal Kültür Tarihi Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

7. Vasa Müzesi

vasa müzesi

Vasa Müzesi (Vasamuseet), 16. yüzyılda Büyük Vasa Kralı Gustavus Adolphus’un isteği üzerine döneminin en güçlü savaş gemisi olarak inşa edilen Vasa gemisinin müzeye dönüştürülmüş hali. 1628’de henüz ilk seferindeyken Stockholm Körfezi’nde batan Vasa, 1961’de körfezden çıkarılarak içerisi müze şeklinde yeniden düzenlenmiş.

Djurgården Adası’nın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapan yemyeşil bir bahçesinin de bulunduğu müze şehrin en popüler turistik çekim merkezlerinden.

Vasa Müzesi ziyaret saatleri ocak – mayıs ve eylül – aralık dönemlerinde 10.00-17.00, çarşamba günleri 10.00-20.00, hazirandan ağustosa kadar 08.30-18.00, aralık ve 1 Ocak’ta 10.00-17.00, 24 ve 31 Aralık’ta ise 10.00-15.00. Vasa Müzesi giriş ücreti 150SEK, 18 yaş altına giriş ücretsiz.

8. Stockholm Belediye Binası

stockholm rehberi blog

Stockholm Belediye Binası (Stadshuset), İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen, 1911’de Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiş görkemli bir yapı. Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici yapı içerisinde, her yıl Nobel Ödülü Yemeği düzenleniyor. Kulesinden muhteşem bir şehir manzarasının izlenebildiği yapı, rehberler eşliğinde özel turlar aracılığıyla gezilebiliyor.

Stockholm Belediye Binası ziyaret saatleri hafta içi her gün 09.00-16.00. Hafta sonlarında kapalı. Stockholm Belediye Binası giriş ücreti 110SEK.

9. Stockholm Globen

Daire şeklindeki mimarisi ile şehrin en ilgi çekici yapılarının başında gelen Stockholm Globen, başkentin en büyük ve prestijli etkinlik merkezlerinden biri. Spor karşılaşmalarına, konserlere ve büyük çaplı dans gösterilerine ev sahipliği yapan mekânın içerisinde ayrıca, restoran, bar, kafe, otel ve alışveriş kompleksleri gibi tesisler de yer alıyor.

10. Stockholm Takımadaları ve Gotland

stockholm gotland

Stockholm’ün gözbebeği olan takımadalar adacıklar, kayalar ve 24 bin adadan meydana geliyor. Bu takımadaların çoğu ıssız ve gür ormanları, kaya oluşumları ve muhteşem manzaralarıyla doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor.

İsveç’in en büyük adası olan Gotland ise Baltık Denizinin tam ortasında yer alan, ince kumlu sahil şeridine ve turkuaz sulara sahip. Orta çağda ait kiliseleri, çiftlikleri, kaleleri ve surları ile cezbeden Gotland Stockholm’ün 200 km güneyinde yer alıyor.

Stockholm yeme ve içme

Stockholm, muazzam bir gastronomi dünyasına ev sahipliği yapan bir kent. Lezzetli yerel mutfağıyla ünlü olan başkentte bulunan birçok restoranda dagens rätt yani günlük tabldot yemek uygulaması bulunuyor. Bu tabldot mönüsü içerisinde ise salata, alkolsüz içecek, ekmek, tereyağı ve kahve yer alıyor.Smörgåsbord, İsveççe açık büfe anlamına geliyor ve Stockholm’deki hemen her restoranın smörgåsbord hizmeti bulunuyor. Stockholm’de en popüler olan yerel yemeklerin başında, yuvarlak ve küçük et parçalarının patates ve soğan eşliğinde tavada kızartılması ve üzerine yağda pişirilmiş yumurta ve pancar turşusu eklenerek servis edilmesinden oluşan pytt i panna geliyor.

Kışın en çok tüketilen yiyeceklerin başında gelen bezelye çorbası ile, tatlı İsveç likörü ile kaplanmış krep yemeği kentin en meşhur lezzetleri arasında. Domuz kanı ve unla yapılan blodpudding, baharatlı İsveç köftesi olan köttbul, tütsülenmiş ren geyiği eti, ringa balığı salamurası, gravlax adı verilen marine edilmiş somon balığı, böğürtlen ve yabani çilek, Stockholm mutfağında yemeklerden önce ordövr olarak tüketilen başlıca yiyeceklerden.

İsveç’e özgü açık bir sandviç çeşidi olan smörgas, turşu, balık ve yumurta gibi malzemelerden oluşan sandviçlerin üst üste konularak katmanlı bir kek şeklinde sunulmasıyla ortaya çıkan smörgåstårta, messmör adı verilen peynir altı suyu tereyağı ile hazırlanan ve leverpastej denilen ciğer ezmesi ile yapılan sandviçler de sevebileceğiniz diğer favori atıştırmalıklardan bazıları.

Stockholm’ün tatlıları ise birbirinden nefis. İçi krema ile dolu bir hamur işi olan semla, vanilya soslu ravent turtası, böğürtlenli ve çilekli turta çeşitleri, spettekaka keki de başkente özgü tatlılardan mutlaka denemeniz gerekenler. Bondkakor ve hallongrottor kurabiyeleri ile, prenses pastası anlamına gelen prinsesstårta da oldukça hoş tatlar.

Sokak kahvesi kültürünün bir hayli gelişmiş olduğu Stockholm’de kahve ve çay, en sık tüketilen alkolsüz içecekler arasında yer alıyor. Gezi veya alışveriş esnasında sevimli bir sokak kahvesinde mola verip fika adı verilen İsveç kurabiyesi eşliğinde kahve veya çay içmek bir İsveç geleneği.

Stockholm’de en popüler alkollü içeceklerden hayat suyu anlamına gelen akvavit ve çeşitlerini tatma imkânına sahip olabilirsiniz. Birçok farklı yerel markaya ait; dünya çapında başka hiçbir yerde bulamayacağınız kaliteli akvavit dışında, Absolut başta olmak üzere İsveç votkaları, baharatlı sıcak şarap Glögg de deneyebileceğiniz içecekler arasında.

Stockholm alışveriş

Tasarım konusunda dünyaca ünlü bir ülke olan İsveç’in başkenti Stockholm, oldukça prestijli ve ışıltılı bir alışveriş atmosferine sahip. Stockholm’de alışveriş dünyasının kalbi Gamla Stan, Sergels Torg, Kungsgatan ve SOFO’da atıyor. Drottningsgatan, Harrngatan, Hotorget ve Stureplan semtleri de şehrin popüler mağaza ve dükkânlarına ev sahipliği yapan diğer önemli adresler.

Stockholm’den satın alınabilecek özgün ürünler arasında, camdan biblo ve hediyelik eşyalar, tahtadan veya seramikten yapılmış takunyalar, kaliteli votka çeşitleri, renkli ve kalın yün kazaklar ve sarıçam veya huş ağacından elde edilen tasarım harikası mobilyalar bulunuyor. Ayrıca Dala adı verilen at tüyünden yapılan ve canlı renklere boyanan oyuncaklar da Stockholm’den sevdiklerinize alabileceğiniz ilgi çekici hediyelik eşya alternatiflerinden biri.

Kungsgatan Caddesi üzerindeki Nordiska Kristall’den İsveç’e özgü cam biblo ve hediyelik eşyalar, Södermalms’ta yer alan Konsthantverkarna’dan yerel el işi ürünler, Nybrogatan Caddesi üzerindeki Nordiska Galleriet’e ahşaptan yapılan hem klasik hem de yerel ürünleri alabilirsiniz.

Gamla Stan’deki Västerlånggatan Sokağı, tam bir antikacılar cenneti. Kungsgatan Caddesi, Drottninggatan açık hava alışveriş merkezine ev sahipliği yapıyor. Sergels Torg bölgesinde ise içerisinde dünyaca ünlü markaların outlet mağazalarının yer aldığı Gallerian Alışveriş Merkezi bulunuyor. Norrlandsgatan bölgesinde yer alan, birçok dünya markasının, şehir merkezinde bulamayacağınız butikleri ise, Mood Stockholm’de bir arada ziyaret etme imkânına sahip olabilirsiniz.Södermalm Adası, şehrin en popüler alışveriş durağı olan ışıltılı mağazalara ev sahipliği yapmasıyla ünlü SOFO bölgesini içerisinde barındırmasıyla ünlü. Kentin en lüks kuyumcuları, butikleri, el işi ve sanat galerileri SOFO’da. SOFO’da aynı zamanda özgün mücevher tasarımlarına imza atan takı atölyeleri ve yerel modacılara ait bohem kıyafet kreasyonlarının satışa sunulduğu dükkânlar da var.

Hornstullstrand Sokak Pazarı, Stockholm’de alışveriş için en renkli bölge. Çılgın kostümlerin, bijuteri takıların, vintage kıyafetlerin ve özgün kıyafet tasarımları yapan genç yerel modacıların kıyafetlerinin satıldığı eğlenceli bir alışveriş durağı. Östermalmstorg’da haftanın her günü tüm gün boyunca açık olan Östermalms Saluhall Pazarı ise gurme ziyaretçilerin keşfetmekten memnun olacağı pek çok yöresel ürünü bir arada bulunduran hoş bir lezzet durağı.

Stockholm konaklama

Stockholm’de her zevke ve bütçeye uyacak bir konaklama alternatifi bulunmakla birlikte fiyatların diğer Avrupa ülkelerine göre yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var. Konaklama fiyatları şehir merkezinden uzaklaştıkça düşüyor.

Östermalm, Vasastaden, Kungsholmen ve Långholmen bölgeleri, konaklama için orta derece bir bütçe ayırmayı düşünenlere hitap edecek üç yıldızlı otel, pansiyon, konuk evi ve kiralık apart daire gibi konaklama seçeneklerine sahip.

Şehrin tam göbeğinde büyüleyici bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için Gamla Stan, Normalm ve Norrort bölgeleri doğru adresler. Zira bu bölgelerde, beş yıldızlı otellerin yanı sıra aynı konfor ve hizmeti sunan tarihi İsveç evleri gibi alternatif konaklama seçenekleri var.

Uygun fiyatlı ve optimum hizmet kalitesi sunan bir konaklama alternatifi arayanlar ise sırt çantalı gezginlere ve öğrencilere hitap eden Vaxholm, Södermalm ve Nacka Strand bölgelerindeki pansiyon, kiralık oda ve konuk evlerine göz atabilirler.

stockholm gamla stan
Gamla Stan’ın en dar sokağı

Stockholm’e ne zaman gidilir

Stockholm soğuk bir şehir. Bu nedenle hava durumunu takip ederek, seyahat vaktinize karar vermekte fayda var. Kış ayları eğer dondurucu soğuklara dayanamıyorsanız seyahatiniz için uygun bir vakit değil. Seyahatinizi Eylül-Ekim ya da Nisan-Mayıs aylarına denk getirebilirseniz, 15-16 derece dolaylarında dolaşan hava sıcaklığı ile karşılaşabilirsiniz. Yas ayları ise bu şehir için en ideal mevsim. Hava sıcaklığı 20’li derecelere ulaşıyor. Yaklaşık 18 saate yakın bir süre de hava aydınlık kalıyor.

Stockholm’e nasıl gidilir

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 3 saat 30 dakikalık aktarmasız uçuşlarla Stockholm Arlanda Uluslararası Havalimanı’na ulaşım mümkün. Ayrıca Lufthansa, Air France, Swiss, KLM ve British Airways gibi havayollarının Stockholm’e Avrupa aktarmalı uçuş seçenekleri de var.

Stockholm Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Stockholm şehir merkezinin 45 km kuzeyinde bulunan Arlanda Uluslararası Havalimanı’ndan kente ulaşım otobüs, hızlı tren, taksi ve araç kiralama seçenekleri ile sağlanıyor. Terminal çıkış noktalarındaki duraklarda bekleyen Flygbussarna otobüsleriyle 40 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz. Otobüsler her gün 06.40-23.05 saatleri arasında her on dakikada bir havaalanından şehir merkezine hareket ediyor.

Havalimanı içerisinde yer alan metro istasyonundan bineceğiniz Arlanda Express hızlı treni ise 20 dakikada şehir merkezinde yer alan Stockholm Central durağına gidiyor. Her gün 05.35-23.35 saatleri arasında her 15 dakikada bir sefer yapan trenlerin yanı sıra terminal çıkışı noktalarındaki taksilerden birine binerek 30 dakikada şehir merkezinde olabilirsiniz.Stockholm’ün otobüs, metro, tramvay, feribot gibi seçeneklerinden dilediğinizi kullanarak, şehir içinde dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. A, B ve C Zone olarak üç bölgeye ayrılmış bir metro ağına sahip olan Stockholm’de ziyaretçiler için, gezilecek yerlere uygunluğu bakımından A zone oldukça sık tercih ediliyor. Öte yandan, Stockholm’ü bisikletle gezmenin keyfi bambaşka, Stockholm Pass alırsanız bisikletlerden ücretsiz yararlanabilirsiniz.

İsveç’in başkenti Stockholm, gerek doğal güzelliği, gerek müzelerine eşlik eden kültür-sanat merkezleri ve gerekse de eşsiz tarihi dokularıyla keşfetmenizi bekliyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz