Business Class uçak bileti, yolcuların ayrıcalıklı bir uçuş deneyimi yaşamaları için özel olarak ayrılmış alanı ve bu alanda sunulan hizmetleri kapsıyor. Her hava yolu firmasında farklı fiyat seçeneklerinde bulabileceğiniz Business Class uçak bileti ekonomi ve standart sınıfa göre daha pahalı oluyor. Business Class’ın sunduğu konfor ve özel hizmetler sayesinde verdiğiniz paraya değiyor.

Business Class kendi içinde de sınıflara ayrılabiliyor. Business Class uçak biletinin sunduğu avantaj uçakta ayrıcalıklı bir yolculukla sınırlı değil. Daha fazla bagaj hakkı, sıra beklemeden özel kontuarda check-in hakkı, ücretsiz lounge kullanımı ve özel kapıdan uçağa biniş gibi hizmetlerle uçuş öncesinde hiçbir stres yaşamadan uçağa geçip yolculuğunuzu yapabiliyorsunuz.

Business Class uçak bileti avantajları

Business Class Uçak Biletinin Avantajları

Business Class uçak bileti, bilete daha çok ücret ödeyerek ayrıcalıklı bir uçuş deneyimi yaşamak isteyenler için oluşturulmuş bir uçuş sınıfı. Ekonomi ve standart koltuk sınıfından farklı olarak daha yüksek ücret ödeyerek satın alabileceğiniz business class uçak bileti ile uçuş öncesi, uçuş sırasında ve sonrasında çok sayıda avantajdan yararlanabiliyorsunuz.

1. Daha fazla bagaj hakkı

Daha fazla bagaj hakkı, business class yolcularının en memnun olduğu uygulamalardan biri. Bagaj hakkının standart yolculara göre 10 kg daha fazla olduğu bu uçak bileti sınıfında seyahat edilen mesafe uzadıkça bagaj hakkı da ona göre artıyor. Okyanus ötesi uçuşlarda bu sınıftaki yolcular standart yolculardan bir parça daha fazla bagaj hakkına sahip oluyor.

2. Özel kontuar

Havalimanlarında en çok şikayet edilen konuların başında uzun check-in kuyrukları ve online check-in yapan yolcuların bagaj teslimi sırasında yaşadığı bekleme süresi geliyor. Business class yolcularının ise böyle kaygıları yok. Business class yolcularının hem check-in hem de bagaj teslimi için havalimanında özel kontuarı bulunuyor.

Havalimanı girişindeki hızlı geçiş (fast track) noktaları da business class yolcularının ücretsiz yararlandığı bölümlerden. Havalimanındaki yoğunluk nasıl olursa olsun hiçbir şekilde bu yoğunluktan etkilenmeden gönül rahatlığıyla havalimanında hareket edebiliyorsunuz.

Malta

3. Ücretsiz lounge hizmeti

Ücretsiz lounge hizmeti, business class yolcularını memnun eden hizmetlerden biri. Business class bilete sahip olan yolcular yeme-içme ve dinlenme alanlarının bulunduğu havalimanı lounge bölümüne ücret ödemeden girebiliyor. Lounge içerisinde alkollü ve alkolsüz içecekler, çay ve kahve çeşitleri, atıştırmalıklar ve sıcak yemekler, ücretsiz internet, oyun salonu, televizyon, gazete, dergi gibi ücretsiz hizmetler sunuluyor.

4. Uçuşa özel kapıdan gitme imkanı

Business class yolcuları lounge’da dinlendikten sonra uçuşlarına yolcu kabulü başladığında özel bir kapıdan sıra beklemeden ayrı bir araçla ya da körük üzerinden uçuşa kabul ediliyor. Uçağa biniş sırasında yaşanan sıra bekleme ve kalabalık içerisinde uçağa geçiş gibi konfor alanını zorlayan durumlarla karşılaşmadan doğrudan koltuklarına geçebiliyorlar.

5. Uçakta özel koltuk

Business class yolcuları uçakta ekonomi sınıfından perdeyle ayrılan özel bir bölümde yer alan koltuklarda uçuyor. Uçak tipi, hava yolu şirketi ve uçak kapasitesine bağlı olarak 1 numaralı koltuktan 12 numaralı koltuğa kadar business class yolcularına ayrılan bu bölümde her bir koltuğun arasında özel boşluk bulunuyor.

Uzun uçuşlarda business class’a özel tasarlanan koltukların ayak mesafesi daha geniş, birçok koltuk ise uzanıp yatabilecek kadar geniş bir alana sahip. Yanınızda herhangi bir yolcu olmadan uçuş keyfinizi dar bir alana sıkışmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

6. Özel ikram ve ayrıcalıklı menü

Business class yolcuları koltuğuna yerleştikten sonra yalnızca bu bölüme hizmet veren uçuş görevlileri tarafından hizmet alıyor. Koltuğa yerleşir yerleşmez hoş geldin ikramı olarak tercih ettiğiniz bir içecek ikram ediliyor. Servis, business classa özel yemek menüsü ve atıştırmalıklarla devam ediyor. Uçuş süresi artıkça menü zenginliği de çeşitleniyor.

Uçuş süresine ve gideceğiniz noktaya göre yemek servisi değişiklik gösterebiliyor. Uzun mesafeli uçuşlarda sabah, öğle ve akşam olarak üç öğün yemek veriliyor, her biri için menülerden dilediğiniz yemeği seçebiliyorsunuz. Karnınız acıktığında dilediğiniz zaman sandviç, kuruyemiş ve atıştırmalıklar isteyebiliyorsunuz.

7. Eğlence imkanları

Business Class’la uçmanın diğer güzel yanı ise sizlere eğlenceli bir yolculuk sunması. Business classın sunduğu eğlence imkanlarıyla uzun süren uçuşlarda vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Müzikler, filmler, diziler, belgeseller, sesli kitap kanalı, haber kanalları, çocuk programları ve daha pek çok seyir keyfi business class uçuşlarda sizleri bekliyor.

Aynı zamanda business class uçuşlarda kısa mesaj ve e-posta gönderebiliyorsunuz. Karşı taraftan yanıt alabilme olanağınız da var. Böylece acil işiniz olduğunda yakınlarınızla kolayca iletişime geçebiliyorsunuz.

Konforlu ve ayrıcalıklı bir seyahat arzu ediyorsanız bir an önce business class biletinizi alarak birçok avantajdan yararlanacağınız keyifli bir yolculuğa adım atabilirsiniz. Businnes Class uçak biletleri genelde sabit fiyatta olmakla birlikte, dönemsel kampanyalar veya promosyonlu bilet uygulamasıyla ucuz uçak bileti bulmanız mümkün olabiliyor.

Business Class uçak biletini ucuza almanın diğer bir yolu ise erken rezervasyon yapmak. Biletinizi uçuş tarihinizden birkaç ay önce alırsanız uygun fiyata bilet bulma şansınız artıyor. Ayrıca eğer Miles & Smiles üyesiyseniz biriken millerinizle ödül bilet şeklinde Business Class uçak biletine sahip olabilirsiniz.

Yurt içi uçuşlarda en az 6.250 mil ile Business Class bileti alınabilirken, yurt dışı uçuşlarda en az 15 bin ve üzeri mil gerekebiliyor. Diğer bir yöntem olarak check-in esnasında mevcut biletinizi indirimli olarak Business sınıfına yükseltebilirsiniz. Sunexpress gibi daha uygun hava yolu firmalarında da Business Class biletlerini daha makul fiyata bulabiliyorsunuz.

Önceki blog yazısıEn İyi Kıbrıs Otelleri
Sonraki blog yazısıTürkiye’nin En Güzel Kış Tatili Yerleri
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın