Adrasan, Antalya‘nın Kumluca ilçesine bağlı, Musa Dağı’nın gölgesinde uzayan yay uzayan Akdeniz‘in en güzel kumsallarından birine sahip bir beldemiz. Adının Anadolu’nun bilinen en eski halklarından Luvi kökenli olduğu ve “Ana Tanrıça Ülkesi” anlamına geldiği söyleniyor.

Adrasan, masmavi denizin üç taraftan yemyeşil çam ağaçlarıyla süslendiği, sessiz, sakin ve huzurlu bir tatilin adresi. Altmışlı yıllarda adı Çavuşköy’e değiştirilse de herkesin gözünde adı yine Adrasan. Yeşil ve mavinin buluştuğu, tam bir Akdeniz havası hissettiren Adrasan’ın Antalya merkeze uzaklığı 95 km ve yörenin diğer ünlü tatil beldeleri Çıralı ve Olimpos ile komşu.

adrasan

Limon, Turunç ve Malta Eriği gölgesinde, oraya buraya serpilmiş evlerin, otellerin arasından geçip ulaşılan, 2 km’den fazla uzunluktaki Adrasan Koyu, Antalya’nın batısındaki kıyı şeritleri içinde en uzun olanlarından. Neredeyse 20 metreye kadar dibi görünecek kadar berrak. Hala bakir olsa da henüz keşfedilmeye başlanana Suluada ile birlikte Adrasan Sahili de yavaş yavaş dolmaya başladı.

16. yüzyılın ilk yarısında Piri Reis, Kitab-ı Bahriyesi’nde Adrasan limanını “Büyük gemilerin yatmasına elverişli bir limandır. Ayrıca o limanın çevresi dağlıktır. İçecek suyu da bulunur. Bu limanın denizden nişanı ise iki tarafında bulunan dağlardır. Bu liman alçak bir dere gibi görünür” diye tarif etmiş.

Adrasan Koyu’nun güzelliğine ve dinginliğine rağmen burada herhangi bir antik kent kurulmamış. Tersten esen rüzgâr, dönemin yelkenlilerinin koya yanaşmasına güçlük doğurduğundan olduğu söyleniyor. Adrasan kasaba merkezi sahilden 4 km içeride kalıyor.

Denizi sığ, berrak ve sahili kumluk olan Adrasan, Olimpos ve Çıralı gibi güzel koylarıyla ünlü tatil beldelerine de çok yakın. Çevresinde çoğunu Adrasanlıların işlettiği turistik tesis ve şirin butik otellerle mini bir cenneti andıran Adrasan’da birçok gezi teknesi de Suluada, Sazak ve Ceneviz gibi doğa harikası, çevre koylara turlar düzenliyor.

Malta

Adrasan Gezilecek Yerler

1. Adrasan Plajı

adrasan gezilecek yerler

Adrasan Koyu, açık deniz rüzgarına korunaklı doğal bir liman. Adrasan Plajı, kuzey-güney yönüne doğru 2,5 km uzanıyor. Sahilin güneyi ince kumlu ve yaklaşık metrelerce açılsanız bile ayaklarınızın yere basacağı kadar sığ. Öğlene kadar denizden, öğleden sonraysa karadan esen rüzgâr sayesinde yazın kavurucu etkisi az. Dalgasız ve göl benzeri bir sakinliğe sahip.

Kuzey kesimi ise taşlı kumsala sahip ve aniden derinleşiyor. Musa Dağı’na çıkıp da plaja baktığınızda, taşlar plajı yer yer beyaz kumluymuş gibi gösteriyor. Kumluk, taşlık ve daha sığ olan orta kesimi ise en çok tercih edilen yer. Suyu daha ılık. Yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için ideal. Sayısı neredeyse yüze yaklaşan tekneler, sahilin bir kısmını sabah ve akşam dönüş saatlerinde işgal ediyor.

Adrasan Plajı’nda soyunma kabinleri, duş ve tuvalet, şezlong (10TL) ve şemsiye hizmetleri de sunuluyor. 2 şezlong 1 şemsiye kirası 15TL. Şezlong minderi yok. Hafta sonları, özellikle pazar günleri çok kalabalık. Otopark ücreti günlük 10TL.

Sahile paralel uzayan çok sayıda mekân var. Gözleme yiyeyim derseniz 15TL tutuyor. Koyda birkaç tane bakkal var, ihtiyaçlarınızı oradan alabilirsiniz. Suluada’nın Adrasan’ın ismini daha çok duyurmasıyla ziyaretçi arttı. Yavaş yavaş sahil boyunca çok iyi mekanlar da açılmaya başladı.

adrasan koyları

Adrasan Koyu’nun sağındaki kıyısını takip ederseniz yaklaşık 45 dakikalık bir yürüyüş sonrasında Adrasan Deniz Feneri’ne ulaşıyorsunuz. Burası Suluada tekne turları son mola noktası aynı zamanda. Burada da denize girebilirsiniz. Adrasan Koyu’nun soldaki kıyı bandını ve sahildeki otelin arka tarafından çıkan yolu izlerseniz şahane Adrasan sahili manzarasını görürsünüz. Ağaçların arasından uzayan patikayı takip ederek minik koylara ulaşırsınız.

Adrasan sahilinin kuzeyine düşen Musa Dağı’nın eteğinde ve Kocamuar kesiminde olmak üzere 2 tarihi kale var. Ayrıca mavi fosforlu mağarasıyla Gemyelik adı verilen bir fiyort var, ama ben görmedim. Efsanevi olduğunu okumuştum. Gelidonya Burnu’nda 3 bin 500 yıl öncesine dayanan bir Fenike batığı bulunuyor.

2. Adrasan Deresi

adrasan deresi

Bey Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan, Tahtalı Dağları’ndan doğan ve Adrasan Koyu’na dökülen Adrasan Deresi, kasabanın en çekici yeri. Derenin iki kıyısı geniş teraslı mekanlar ve otellerle dolu. Derenin yola bakan kısmındaki dev ağaçların gölgelediği dere boyu, yazın en sıcak zamanlarında bile serin.

Yaz döneminde suyu azalan derenin üzerine kurulan localarda akşamları yer bulmak mümkün değil. Akdeniz’in yaz sıcağı, Adrasan’ın anıtlaşmış çınar ağaçları gölgesinde tam bir yayla havasına dönüşüyor. Akşam yemekleri, sabah kahvaltıları için ideal.

3. Adrasan tekne turları

adrasan yapılacak şeyler

Antalya gezilecek yerler listesindeki Adrasan’dan çevredeki koylara günübirlik tekne turları düzenleniyor. Adrasan’a yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Suluada, Sazak ve Ceneviz koyları en ilgi çeken yerler. Adrasan tekne turları, genellikle sabah saat 10 gibi başlıyor ve akşam 5 gibi bitiyor.

Ceneviz Koyu tekne turunda, Akseki koyu, Tuzla, Pırasalı Ada, Çoban Koyu, Sazak Koyu, Ceneviz Koyu gibi birbirinden nefis koylara gidiliyor. Dik bir yamacın arkasında arka arkaya sıralanmış Ceneviz ve Sazak koyları ülkemizin en nadide koylarından. Açık denize bakan Ceneviz Koyu, yamacındaki kale kalıntısından dolayı Porto Ceneviz olarak da adlandırılıyor. Sazak Koyu ise bir iç koy. Buralar koruma altına alınan Akdeniz fokunun da yaşam alanı. Her iki koy da kristal berraklığında mavi.

Suluada tekne turu en az hayatınızda 1 defa yapmanız gereken şahane bir tur. Bana göre ülkenin en temiz denizi ve en güzel ve benzersiz yeri Suluada. Adrasandan çıkan tekne, 45 dakika jadar sonra Suluada’ya varıyor. Suluada’nın 3 farklı noktasında mola veriyor. Dönüşte de Adrasan deniz feneri noktasında son mola verilip dönülüyor. Öğlen yemeğinde balık makarna, salata, dolma gibi ikramlar yapılıyor.

Suluada tekne turu için gitmeden rezervasyon yapmanız şart. Adrasan tekne turu fiyatları, öğle yemeği ve ikramları dahil günlük kişi başı 80TL. Tekneler 25-30 kişilik. Tavsiyem Yusuf Kaptan (0 536 864 23 62) ve Adrasan Zakkum Teknesi Ali Kaptan.

4. Çıralı

adrasanda nereler gezilir

Muz ve mandalina kokulu bahçeleri arasında, kilometrelerce uzanan kumsalların ve berrak denizin keyfini sürebileceğiniz bir rota Çıralı. Adrasan’a gelmişken Çıralı’ya da uğrayın. Çıralı, doğal özelliklerinin yanı sıra kamp tutkunları ve bungalovlarda doğa ile iç içe konaklamayı sevenlerin de gözdesi.

Bölgenin en iyi otel ve pansiyonları burada. Yine kamp alanlarıyla da ünlü. Akdeniz’in en temiz ve bakir bölgelerinden Çıralı’nın kum sahili 3,2 km uzunluğuyla Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının da üreme alanlarından biri. Çıralı Plajı ziyaret saatleri konusunda bir sınırlama yok, ücretsiz giriş yapılabiliyor.

Malta

📍Antalya’da Gezilecek Tarihi Yerleri

5. Yanartaş

adrasanda görülecek yerler

Beydağları Milli Parkı içerisinde, Çıralı ve Olimpos Tepelerinde, 230 m yükseklikte yer alan ve ‘Sonsuz Ateş’ olarak da anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaş, Anadolu’nun mucizevi doğal güzelliklerinden. Gün batımı saatlerinden Adrasan’dan Çıralı’ya oradan da Yanartaş’a gidin. Dünyanın benzersiz yerlerinden biri. Yanartaş ziyaret saatleri konusunda herhangi bir sınırlama yok, ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

6. Likya Yolu

adrasan likya yolu

Dünyanın en iyi uzun mesafe yürüyüş rotalarından Likya Yolu Adrasan’dan da geçiyor. Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, Teke Yarımadası üzerindeki patikalardan bir kısmının, 1999’da Kate Clow tarafından işaretlenip haritalanması ile oluşturuldu. Yaz sıcağında çok zorlu olabilir.

Sırtını Beydağları’na dayamış Adrasan’ın etrafı çam ağaçlarıyla çevrili. Köyün birkaç yerindeki patikalara dalınca alabildiğine uzayan ormanın içine dalıyorsunuz. Adrasan Koyu’nda başlayıp Gelidonya Feneri’ne giden rota muhteşem. Manzarayı gördüğünüzde zahmete değdiğini anlıyorsunuz. Yaz sıcağında biraz uzun ve zorlu gelebilir, yanınıza bolca su almayı unutmayın. Kaldığınız otel veya pansiyon sahiplerinden detaylı bilgi almadan yürüyüş yollarına çıkmayın.

7. Olimpos

adrasan çıralı

Çıralı’nın kapı komşusu Olimpos, taşlı kumsalı ve cam gibi deniziyle muhteşem bir Akdeniz plajı. Portakal ve mandalina bahçelerinin sarmaladığı, ağaç evler ve bungalovların sıralandığı derin bir vadide yer alıyor. Olimpos’ta Likya Uygarlığına ait kalıntılar da var. Olimpos Antik Kenti‘ne giriş ücretli. Çıralı ile komşu olduğundan Çıralı Plajı’nı takip edip Olimpos Plajı’na gidebilirisiniz.

Olympos Antik Kenti ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Olympos Antik Kenti giriş ücreti 30TL. Müze Kart geçerli.

📍Antalya’nın En Güzel Tatil Yerleri

Adrasan’da nerede kalınır

Adrasan papirus HotelAdrasan otellerinin nerdeyse tamamını Çavuşköy sakinleri işletiyor. Çoğu mütevazı aile işletmesi. Otel ve pansiyonlar çoğunlukla sahil kısmında ve Adrasan Deresi boyunca sıralanmış. Her bütçeye uygun, farklı konfor seçenekleri sunan oteller var.

Çadır ve karavanla konaklama yerleri de mevcut. Ben Adrasan’da Papirus Otel’de konakladım. Gayet güzel, nezih, havuzu da olan, sahile yürüyerek 10 dakika uzaklıkta nezih bir yer.

adrasanda nerede kalınır
Adrasan Papirus Otel

Adrasan’a nasıl gidilir

Adrasan, Antalya’ya 95 km, Kemer’e 55 km, Çıralı’ya 24 km ve Olimpos’a 8 km mesafede yer alıyor. Antalya’dan geliyorsunuz Kemer’i geçtikten sonra, Tekirova ve Ulupınar’dan devam edip Olimpos sapağını geçtiğinizde yolun solundaki Adrasan tabelasından içeri girerek 8 km’lik asfalt yol ile köy merkezine ulaşıyorsunuz. Buradan 4 km daha devam ettiğinizde ise artık Adrasan Sahilindesiniz.

Antalya’ya özel aracınızla değil de uçakla veya otobüs ile geliyorsanız, Antalya Otogarı’ndan minibüsler ile Olimpos, Çavuşköy sapağında inebilir, buradan Adrasan yol sapağında 1 saat aralıklarla gelen Adrasan tur minibüslerine binerek Adrasan Sahili’ne ulaşabilirsiniz.

Önceki blog yazısıİzmir’e Her Gelenin Tadına Bakması Gereken Lezzetler
Sonraki blog yazısıAvrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 10 Ülke
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

17 YORUM

  • Yol yaklaşık 2 saat. Adrasan’da göreceğiniz sadece plaj ve dere olacak. Tavsiye etmem. Kaş çevresinde gezilecek yerleri görün.
   Patara, Letoon, Ksanthos, Kalkan hatta Saklıkent tavsiyemdir.

 1. MERHABA ADRASANA GİTMEYİ PLANLIYORUZ. AKŞAMLARI ÇARŞI TARZI BİR YERİ VAR MI GEZİLEBİLECEK? YOKSA SADECE SAHİL KASABASI MI ? 6 GÜNLÜK BİR TATİL PLANLIYORUZ BİR BEBEKLE 6 GÜN BOYUNCA SIKILABİLME İHTİMALİMİZ NEDİR 🙂 😕 KISACASI AKŞAMLARI NASIL VAKİT GEÇİREBİLİRİZ ? 🙂

  • Gezilecek merkezi bir çarşısı yok, Sahil kesiminin de gece gezilebilir cazibesi yok. Akşamları Dere boyundaki mekanlarda yemek yiyip bir şeyler içebilirsiniz. Ya da Olimpos’taki canlı müzik yapan Kaktüs’e gidebilirsiniz.

 2. Merhaba; geçen yıl bodrumda tatile gitmiştik 5 yıldızlı otelde 4 gün kalıp sonrası akyaka İztuzu dolaşmıştık bu yıl çok kararsız kalmakla birlikte Antalya düşünüyorum. 7 yaş çocuğumuz olduğu için mecburen bir kaç gün otelde kalmamız gerekiyor. Sonrası için gezmeli Adrasan gibi nereleri tavsiye edersiniz? Muğla tarafları mı acaba yoksa Antalya’da nereler olabilir? Teşekkür ederim.

 3. Adrasan’a gelirseniz deniz 3 km dağ içinde yol üzeri marketlere yakın huzurlu nezih ve yeni otel 7 green tercih edilebilir.

 4. Merhaba,
  Adarsan, Olimpos ve Çıralıyı görmek istiyorum.
  Toplu taşıma kullanacağım. Hangi sıra işe konaklamalıyım. Ulaşımı kolaylaştırmak adına.
  Bilgi verirseniz mutlu olurum.
  Teşekkürler…

 5. Tekne turunda Yusuf Kaptanı kesinlikle tavsiye etmiyorum. 60 kişiyi balık istifi doldurup müşteri çekmek için türlü türlü taklalar atıyor. Tavsiyem Cengiz Kaptan. 20-30 kişi sakin sakin turunuzu yapıp yarulmadan dönebilirsiniz.

 6. Adrasan’ı çok seviyorum, doğası ve denizi harikulade. Çevresinde de gezilecek çok yer var. Yakınların’da Ulupınar isminde bir mahalle var,mutlaka görülmeli. Yazın sıcaklar artınca çınar ağaçlarının altında serinlemek ve alabalık yemek isteyenler Ulupınar’a uğrasın.

 7. Memleket isterim
  Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
  Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

  Memleket isterim
  Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
  Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

  Memleket isterim
  Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
  Kış günü herkesin evi barkı olsun.

  Memleket isterim
  Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
  Olursa bir şikâyet ölümden olsun.

  • Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,

   Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor,

   Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,

   Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,

   Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,

   Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,

   Sende tattım yemişlerin cümlesini.

   Desem ki sen benim için,

   Hava kadar lazım,

   Ekmek kadar mübarek,

   Su gibi aziz bir şeysin;

   Nimettensin, nimettensin!
   C. Sıtkı TARANCI

 8. Ben 18 yaşındayım Antalya’da yaşamaya karar verdim ama küçük ve çalışabileceğim bir yer istiyorum tavsiyeniz ne olur?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın