Beydağları Sahil Milli Parkı, doğanın ve tarihi dokunun harmanlandığı etkileyici atmosferiyle Antalya‘nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Antik coğrafyalar Pamfilya ve Likya sahilleri arasında, Akdeniz çanağının muhteşem doğal güzellikleri, eşsiz kültürü ve zengin tarihi geçmişiyle en etkileyici yerlerinden biri olan bölge, 1972 yılından bu yana milli park statüsünde.

Akdeniz kıyılarını çevreleyen Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıç noktasındaki milli park; Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş, Adrasan Plajı gibi Türkiye’nin gözde rotalarına ev sahipliği yapıyor. Yeşil-kızıl çamların, sedirlerin oluşturduğu orman gökyüzüne yükselen çetin dağların zirvesinden başlayıp, masmavi Akdeniz koylarına kadar iniyor.

Beydağları Sahil Milli Parkı

Beydağları Sahil Milli Parkı

Beydağları Sahil Milli Parkı, Türkiye’de yaz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri arasında, sahil boyunca uzanıyor. Maviyle, yeşilin adeta birbirine sokulduğu, yol boyunca göz alıcı manzaralar sunan milli park Antalya’nın önemli değerleriden biri.

Antalya’nın Sarısu Mevkiinden başlayarak Akdeniz’e paralel olarak uzanan birinci dağ sırasını takip eden milli park, Kumluca Gelidonya Burnu’nda son buluyor. Milli park olarak 1972 yılında ilan edilen bölgenin yüzölçümü 31 bin 165 hektar.

Malta

Batı Torosları oluşturan genç Beydağlarının Akdeniz kıyısına bakan kesiminde yer alan milli parkta, kıyı bölgelerde kızılçam olan orman örtüsü, deniz seviyesinden yükseldikçe yerini karaçam ve sedir ağaçlarına bırakıyor.

Doğal güzellikler, yaban hayatı ve bitki örtüsü bakımından çok zengin olan milli parkta bine yakın bitki türünden 22 tanesi parka özgü endemik türlerden oluşuyor. Milli park bölgesinde ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, vaşak, sincap, oklu kirpi gibi kara memelilerinin yanında kıyılarda Akdeniz fokları da yaşıyor.

Bölgede yaşayan en önemli hayvan türlerinden biri de nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettalar. Millli park çevresindeki Çıralı sahilleri caretta carettaların en önemli yumurtlama alanlarından biri.

Doğal plajları, antik kentleri, ormanlık alanları ve birbirinden güzel koylarıyla popüler olan ve özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, tarih ve kültür gezilerinin dışında kamp ve doğa sporlarına ilgi duyan gezginlerin ve turistlerin de gözdesi.

Mili park içinde Göynük, Kındılçeşme ve Göynük Kanyonu gibi üç adet kamp alanı, yürüyüş yolları, Akdeniz’in büyüleyici manzarasını gözler önüne seren seyir noktaları, adrenalin tutkunlarını cezbeden kaya tırmanış alanları ve yamaç paraşütü noktaları da var. Milli parkın 100 kilometre kadar uzayan sahil kesiminde Olympos, Phaselis, İdyros antik şehirleri yer alıyor.

beydağları parkı hakkında bilgi

Phaselis Antik Kenti, MÖ 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş ve uzun zaman Likya’nın doğu kıyılarının önemli liman kenti olmuş. antik tiyatrosu, agorası ve hamamları ile deniz ve tarihin bir arada bulunduğu antik bir yerleşim. Şehre su taşıyan kemerlerden bir kısmı ayakta.

Bir süre de korsan Zeniketes’in hakimiyetinde kalan antik kent, MÖ 42’de Marcus Junius Brutus tarafından Roma’ya bağlandı ve Bizans döneminde piskoposluk merkezi görevi gördü. Selçuklular’ın burayı 1158’de ele geçirdi. Sonrasında hem depremler hem de Alanya ve Antalya limanlarının önem kazanmasıyla 13. yüzyılda tamamen terk edildi.

Phaselis Koyu, Antik Phaselis Kentinin bir parçası. Hem denizden hem de karadan ulaşımın olduğu koy, Batı Akdeniz’in en popüler günübirlik tatil yerlerinden biri. Giriş ücreti ödeyerek girilebilen antik liman kentinin ağaçları arasında, kıyıları ince kumlu bir plaja sahip.

Olympos Antik Kenti, Beydağları Milli Parkı’nın en ünlü turistik adreslerinden. İsmini eskiden Olympos Dağı olarak anılan Tahtalı Dağı’ndan alan antik kent, Likya Birliğinde üç oy hakkına sahip altı şehirden biriydi. Ortasından geçen Akçay (Olympos) Çayı’nın ikiye böldüğü Olympos Antik Kenti, bu özelliğiyle bölgenin önemli bir liman kentiydi.

Kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen ve kalıntılarının büyük bölümü ormanlık alanda yer alan bu antik kenti popüler kılan bir diğer özelliği de antik kentin içinden geçip Antalya’nın en güzel plajlarından biri olan Olympos Plajı‘na ulaşılması.

Tahtalı Dağı, dünyada denize bu yakınlıkta 2.365 metre yüksekliğe ulaşan tek dağ. Denizden birdenbire yükselen ve denizi en iyi gören, dünyadaki ender seyirlik dağlardan. Dağının yamacından Fethiye-Antalya arasında uzayanLikya Yolu geçiyor.

Kemer’de Çamyuva Tekirova arasında yeralan Olympos Teleferik ile dağa çıkılabiliyor. Zirveye Beycik patikasından yürüyerek de ulaşılabiliyor. Aynı zamanda Tahtalı dağı dünyanın en yüksek yamaç paraşütü noktası.

Likya Yolu, tarihi Likya coğrafyası şehirleri arasında uzanan antik bir patika. Antalya’dan başlayıp Fethiye’de son bulan, Doğa, deniz ve tarihle iç içe uzayan 509 km’lik bir uzunluğa sahip. Dünyanın en güzel 10 yürüyüş rotasından biri. Yolun 125 km’si Beydağları Sahil Milli Parkı içerisinde ve çevresinden geçiyor.

beydağları sahil milli parkı
Çıralı

Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Türkiye’nin en güzel manzaralı deniz fenerlerinden Gelidonya Deniz Feneri, Akdeniz mavisi ve yeşilinin buluşma noktası Adrasan, caretta carettaların yuvası Çıralı Plajı, dingin, sessiz ve huzurlu atmosferi ile Çıralı ve yüzyıllardır sönmeyen ateşiyle efsanelere de konu olan Yanartaş bulunuyor.

Beydağları Sahil Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Kiriş Mahallesi, 07980 Kemer, Antalya 📲 www.beydaglari.gov.tr
Beydağları Sahil Milli Parkı ziyaret saatleri: Beydağları Sahil Milli Parkı herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün 24 saati ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Beydağları Sahil Milli Parkı giriş ücreti: Beydağları Sahil Milli Parkı giriş ücreti 7,5TL, indirimli 3,50TL, bisiklet 7,5TL, motosiklet ve ATV 11TL, otomobil, kamyonet ve pikap 22TL, minibüs 67TL, midibüs 112TL, otobüs 202TL. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü denetimindeki milli parkta Müze Kart geçerli değil.

Olimpos

Beydağları Milli Parkına nasıl gidilir

Beydağları Sahil Milli Parkı, Antalya’nın Kumluca ve Kemer ilçesi sınırlarında kalan geniş bir bölgeyi kaplıyor. Şehir dışından karayolu veya hava yoluyla gidilebilen milli parka en yakın havalimanı ise Antalya’da hizmet veren Antalya Havalimanı. Buradan özel araçla ya da Kemer otobüsleriyle milli park yakınlarına ulaşılabiliyor.

Milli park, Antalya’dan 50 km, İzmir‘den 489 km, İstanbul’dan 716 km, Ankara’dan ise 531 km uzaklıkta. Türkiye’nin farklı yerlerinden şehirlerarası otobüslerle Kemer ya da Kumluca’ya gelip, milli parkı keşfedebilirsiniz. Arabayla gelişlerde ise Antalya’nın Kemer ile Kumluca ilçeleri arasındaki sahil şeridi milli park alanını oluşturuyor.

Olimpos Beydağları Milli Parkı, Akdeniz’in nefis manzaralarına sahip, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen milli parklarından. Özellikle sırt çantalı gezginlerin ve gençlerin ilgi gösterdiği milli park çevresi arkeolojik eserleri, yemyeşil ormanları ve berrak sulara sahip plajlarıyla seyahati eşsiz bir keyfe dönüştürüyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz