Dünya turu yapmak herkesin hayalini süslüyor. Hayatı oyuna dönüştürecek bir dünya turu tutkusuyla yanıp tutuşanlar için seyahatin maliyet göz önüne alındığında doğru bir planlama yapmayı gerektiriyor. Dünya turu belki de dünyanın en eğlenceli okulu ve oyunudur. Modern hayattan kopup macera dolu yolculuklara yelken açmayı kim istemez?

Paris’e gitsek mesela; Eyfel Kulesi’nden şahane manzaraya dalıp gitsek, Brezilya’ya gitsek mesela; salsa müziğinin insanı saran ritmine ve sıcaklığına kendimizi kaptırsak; Fiji’de sırtımızı bir hindistan cevizi ağacına dayayıp her yeri kızıla boyayan gün batımını izlesek; Great Ocean Reef’te, dünyanın en büyük mercan denizinde dalsak nasıl olur?

dünya turu

Motosikletle phuket turu yapsak, kendimizi bir popstar gibi hissedeceğimiz Jawa Adası’nın sımsıcak insanlarını ile oturup, kendinizi bir başka gezegende hissedeceğiniz Bromo Yanardağı manzarasını izlemek, Filipinler’in bembeyaz kumlu plajlara sahip El Nido’da tekne turlarına çıksak, Borneo ormanlarında orangutanlarla yürüsek, Yeni Zelanda’nın o eşsiz doğasında geride ne varsa unutsak ve yeniden doğsak…

Angkor Wat’ı, piramitleri, İnka tapınaklarını, Özgürlük Anıtını, Mona Lisa’yı görsek, Küba purosu içsek, Venedik’te gondol ile dolaşsak, dünyanın lezzetlerini tatsak…

Dünya Turu Yapmak

Aklında dünya turu (RTW-round-the-world) yapmak hayali olanlar, bu hayali nasıl gerçekleştirebileceğinizin adımlarını takip edin. Basit görünse de önce sizi yavaş yavaş yola çıkaracak ruh haline girmeniz gerekiyor. Kararlı olmanız ve hedef koymanız, bu yolda mutlak bir tutku ile ilerlemeniz gerekiyor. Yoksa diğer hevesler gibi dünya turu yapma fikri de gelip geçer.

1. Cesur olun ve dünya turu yapmaya karar verin!

Malta

2. Kafayı buna takın.

3. Plan yapın, dünya turu fiyatları için araştırmaya başlayın, bütçe hesaplayın.

4. Kullanışlı gezi bloglarını incelemeye ve takibe başlayın, ilham alın. Soru sorun.

5. Para biriktirin, ihtiyacınız olmayan şeyleri almayı bırakın.

6. Ailenize söyleyin.

7. Planlarınızı revize edin, geliştirin.

8. Daha çok biriktirin, daha çok tasarruf yapın, dışarıda kahve içmeyi bırakın.

9. Sadece yakın arkadaşlarınıza söyleyin, hepsine değil!

10. Planlarınıza tekrar göz atın ve geliştirin.

11. Aşılarınızı yaptırın.

12. Para biriktirmeye devam edin, dışarda yemek yemeyi bırakın.

13.  Kurtulun, ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı satın.

14. İşinizden istifa edin!

15. Şimdi tüm arkadaşlarınıza söyleyebilirsiniz.

Malta

16. Hala satılacak şeyleriniz var, satın! (Sahibinden.com, Gittigidiyor).

17. Planınızı tekrar gözden geçirmenin zamanı, evet tekrar!

18. Asıl ihtiyacınız olan şeyleri satın almaya başlayın (sırt çantası gibi).

19. Ayrılmadan önce eşi dostu ziyaret etmeye başlayın.

20. Atılacakları atın, satılacakları satın veya bağışlayın (Freecycle)

21. Gereksiz kredi kartı, mail üyelikleriniz ve diğer aboneliklerinizi iptal edin.

22. Yapılacaklar listesini hazırlayın. Hala göreceğiniz insanlar var, satılacak eşyalar, alınacak şeyler ve yapılacak rezervasyonlar.

23. Blog veya Instagram hesabı açın ve aklınızdakileri paylaşın.

24. Havalimanına gidin ve oyun başlasın!

25. Asla arkanıza bakmayın!

Kimisi için hayal olan bu şeyler, aslında belki bir adım ötemizde bizi bekliyor olabilir. Sadece ‘Ben bunu yapabilirim’’demek ve cesaret sahibi olmak yeterli belki de.

Dünya Turu Fiyatları

Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek kesinlikle zor. Bu masraflar her zaman kişiye, seyahat tarzına, esnekliğe ve pazarlık yeteneğinize göre değişkenlik gösterecek tabi. Dünya turu fiyatları ve masrafları için net bir şey duymayı kimseden beklemeyin. 

Eğer sırt çantanızı alıp özgürce yola düşüp keşfetmeye çıkacaksınız aylık ortalama masraflarınız 3,000-4,000 TL tutabileceğini söyleyebilirim.

Yanınızda konaklama masraflarını paylaşabileceğiniz partneriniz varsa bu maliyetlerin daha da düşmesini sağlayabilir. Diğer yandan dünya turu ülkeleri arasındaki geçişleri hep uçakla yapmayı düşünen, otelde kalmaya meraklı konforuna düşkün birisiyseniz aylık masrafların 10,000 TL ve yukarısı tutabileceğini söyleyebilirim.

Dünya turu için ayrılacak para, hem ne kadar uzağa, hem de ne kadar süreyle yolda kalabileceğini belirleyecek. Gidilecek yerdeki günlük harcamalar ve uçuş masrafları her şehre veya kıtaya göre değişkenlik göstereceği aklınızda bulunsun. Öncelikle dünya turu masraflarını birkaç kategoriye ayırmak gerekiyor.

Dünya Turu Fiyatları

Aslında tüm hayatımız boyunca edinmemiz gereken önemli bir alışkanlık var; ‘Para tasarrufu yapmak!’. Sadece seyahat etmek için değil, birikim yapmak bir yaşam tarzı haline gelmeli. Öngörülemeyen olayların gelişmesi durumunda daha soğukkanlı refleksler almanıza faydası olur.

Seyahat planlıyorsanız eğer, rotanızdan ve seyahat süresince yapabileceğiniz aktivite harcamaları için de bu para gerekecektir. Kendinize bir tasarruf hesabı açın ve elinize geçen aylık paranın istisnasız belli bir kısmını bu hesaba yatırın. Kalan para ile geçinmeye çalışın.

İster bir hafta sonu gezisine çıkın, ister yıl boyunca sürecek bir dünya turuna, harcamayı düşündüğünüz parayı hesaplamanız gerekir. Özellikle de uzun süreli seyahat etme düşüncesindeyseniz, eğer seyahat bütçenizi planlamazsanız, seyahatiniz tahmin edilenden daha kısa sürede sonlanabilir.

Seyahatte harcayacağınız ulaşım, konaklama, yeme-içme, eğlence ve diğer masraflar konusunda bir hesaplama ve çalışma yapmanız gerekiyor. Eğer bütçeniz düşükse şimdiden çalışmaya başlayın! Deneyimlerime dayanarak, size önereceğim bazı ipuçlarına göz atın.

Ulaşım

Uçak, otobüs, tren ve taksi fiyatlarını kapsıyor. Kıtalar arası uçuşların her zaman pahalı olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Seyahat ederken pahalı ulaşım araçları yerine otobüs ve tren gibi nispeten ucuz yolları kullanmak ulaşım masraflarını düşürmek açısından önemli.

Yolculuk ve yolda olmak başlangıçta zor veya yorucu gelebilir. Dünya turu sürerken, gidilen her yeni destinasyondaki keşifler ve heyecanlar, zamanla ulaşımdaki güçlükleri gölgede bırakacağını söyleyebilirim. Keyifli bir macera için kim biraz olsun zorluk çekmek istemez?

Seyahate çıkmadan aylarca öncesinden (en az 3 ay) başlayarak, seyahate gidilecek ilk ülke veya alternatif rotadaki ülkelere uçak bileti aramaya başlayın. Bunu bıkmadan günlük alışkanlık haline getirin.

Ucuz uçak bileti bulma konusunda önünüze pek çok alternatif sunan bu mobil uygulamalar ve web siteler da bilet aramakla kaybedeceğiniz zamanı en aza indirme konusunda oldukça iddialı.

Düşük bütçeli havayolu firmaları, sahip olduğunuz kabin bagajı dışındaki valizlerinize ekstra ücret uygular. Düşük bütçeli havayolu firmalarında bagaj limiti 10-15 kilo civarında. Seyahatinizde sadece ihtiyacınız olabilecek şeyleri yanınıza alın. Gereksiz yere ağır valiz taşıyıp, fazla bagaj ücreti ödemeyin.

Gittiğiniz şehirde de taksi kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını kullanın, işin kolayına kaçmayın. Şehirde ister 1 gün kalın ister 1 hafta, o şehrin ulaşım ve müzelerinde kullanabileceğiniz şehir kartlarından alın. Ulaşım maliyetinizi azaltın. Bu özellikle Avrupa şehirlerinde olmazsa olmaz bir alışkanlık olsun.

Konaklama

Dünya turu maliyetini etkileyen faktörlerden biri de kalacak yer masrafları. Masrafları iyi yönetmek ve olduğunca çok yolda olabilmek için yıldızlı otellerden uzak durup hostel tarzındaki konaklamaları tercih edin. Hostel nedir bilmeyenler linki tıklayarak başlayabilir.

Günümüz hostelleri artık hem daha modern hem daha tarz. Çoğu tasarımıyla pahalı otellere göre hem daha samimi hem de daha sosyal ortamlar sağlıyor. Dünyanın çoğu yerinde 5-20€ arasındaki fiyatlarıyla konaklama bütçenizle de dost yerler hosteller. Mutlaka deneyin.

Hosteller diğer gezginlerle sosyalleşmek, bilgi ve ilham almak için de en iyi yerler. Hiç hostel deneyimi olmayanların, aynı odayı başkalarıyla paylaşma düşüncesi belki biraz garip veya rahatsız edici gelebilir, ancak 2 yıl boyunca durmadan seyahat eden birisi olarak söyleyebilirim ki hosteller gezgin dostu en iyi konaklama yerleri.

Dünya turunda öncelik konfor olmamalı, yeni yerler görmek, dünyamızın inanılmaz güzelliklerine şahit olmak, farklı kültürleri anlamak ve yeni arkadaşlarla tanışmak konfordan ödün vermeye kesinlikle değen şeyler.

İster otelde kalın, ister tatil köyü ve resort, isterseniz pansiyon veya hostel, her zaman uygun, daha da uygun konaklama bulmak mümkün. Nasıl ki uçak bileti konusunda önceden araştırmanızı önerdiysem aynısını otel için de yapın.

Booking.com, hotelscombined.com ve trivago.com gibi siteleri kullanıp en uygun otelinizi bulun ve fiyatlarını karşılaştırın. . Bütçem dar diyorsanız hostelleri deneyin. AirBnB, Couchsurfing ve HelpX gibi alternatif konaklama seçeneklerine göz atın.

Hatta bedava konaklamak bile mümkün. Couchsurfing, dünyanın en popüler misafirperverlik ağı. Milyonlarca üyesi olan Couchsurfing’e üye olun ve gideceğiniz şehirlerde sizi ücretsiz misafir edecek seyahat sevenlere misafir olun.

Yeme ve içme

Şüphesiz kaçılamayacak masraflardan birisi de yeme-içme masrafları. Dünya turu yepyeni lezzetlerin, yöresel kültüre ait hiç bilinmeyen yemeklerin keşfedilmesi için yeni kapılar açar. Damak tadını değiştirmek kolay değil, ancak yeni lezzetlere de açık olmak gerek.

Seyahatlerde pahalı restoranlarda yemek bütçeyi alt üst edeceğini zaten biliyorsunuz. Deneyimli gezginlere, iyi ve ucuz yemek nerede yenir diye sorsanız size gösterecekleri 2 adres var; sokak tezgahları ve yerel pazarlar (market).

Gittiğiniz şehrin lüks turistik restoranlarından uzak durun. Özellikle o şehrin ünlü gezilecek yerleri civarındaki restoranlar her zaman daha pahalıdır. Şehrin ana caddelerinin biraz daha dışında yer alan, yerel halkın da takıldığı restoranlarda yiyin. Hostelde veya AirBnB evinde kalıyorsanız yemeğinizi kendiniz pişirin.

Restoranda 10$’a yemek yerine, sokak tezgahında 2$ vererek nefis bir yemek yemek mümkün. Ben sokakta yemem diyenlerin dünya turunun daha kısa süreceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Ucuz seyahat için hostelde kalıp, marketten alacağınız şeyleri pişirmeniz mümkün. Yine birçok markette hazır paketlenmiş günlük yiyecekler satılıyor ucuza. Atın çantanıza. Olmadı biraz diyet yapın, forma girin böylece.

Aktiviteler

Bu kişiye göre çok farklı olabilecek diğer bir dünya turu masrafı. Kimisi için sadece şehirleri ve tarihi, kültürel yerleri görmek yeterli olabilir. Bu durumda ulaşım ve giriş ücretleri dışında fazla bir masraf olmaz.

Ancak kimimiz de şehrin güzelliklerini keşfetmenin ötesine geçerek, faklı aktivitelerle eğlenerek macera da yaşamak isteyebilir. Tekne turları, dalış, kaya tırmanışı, bungy jumping, paraşütle atlama, safariler, kanoyla dolaşma… gibi birçok farklı aktivite maceracı gezginlerin seyahatlerinde olmazsa olmazı.

Dünya turunda kendinize bir iyilik yapın ve daha önce hiç yapılmamış aktiviteleri yapma şansını kendinize tanıyın. Korku veya endişeye gerek duymadan aktivitelerden faydalanın. Bali’ye gidip dalış, Tayland’da gidip fil safarisi, Borneo’ya gidip trekking yapmadan geri dönmemeli.

Diğer masraflar

Yukarıdaki masrafların dışındaki çamaşırları yıkatmaktan tutun, diş macunu ve şampuana, vize ücretlerinden, yeni sandalet almaya kadar olan masrafları söyleyebilirim. Bu masraflar diğer masrafların yanında oldukça küçük olur tabi.

Dünya turuna çıktığınızda mutlaka not defterinize veya akıllı telefonunuzun not kısmına; yada daha da iyisi Awesome Note veya Evernote gibi uygulamalardan birine, o ülkeye dair yaptığınız her kuruş masrafı not edin.

Ülkeye adımınızı attığınız andan başlayarak harcadığınız her kuruşu not etmekten çekinmeyin ve haftalık periyotlarla ne kadar masraf yaptığınızı kontrol edin. Bu şekilde en çok masrafı hangi kategorinin tuttuğunu, bu şekilde devam ettiğinizde daha ne kadar yolda olabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Unutmayın, dünya turu eğlenmek, öğrenmek ve heyecan duymak anlamına geliyor. Elinizdeki bütçeyi iyi yöneterek dünya turu süresini uzatmak ve keşfetmekten ödün vermemek sizin elinizde. Bir gün gezinizi sonlandırıp da eve döndüğünüzde keşke şunu da yapsaydım dememek için, karar verirken iyi düşünmek şart. Gerekirse yeme-içme ve yol masraflarından kısıp aktiviteye daha fazla bütçe ayırmak en iyisidir.

Seyahat etmeniz için iki şey gerekiyor, öncelikli olarak cesaret ve sonrasında da para bize lazım. Para kazanmayı belki hepimiz becerebiliyoruz, ama asıl iş cebimizdeki parayı yönetip, sürdürülebilir bir bütçe sağlayıp yaşam kalitesini artırmak önemli. Bu konuda bilinçli olabilmek için gerekirse eğitim de alın. Aksi halde büyük emeklerle kazanılan paralarımızı kolayca kaybedebiliyoruz.

Finansal planlama yapmayı öğrenip, finansal geleceğinizi garanti altına almak için bu tür eğitimlere katılın. Bütçe yapmanın yararları, tüketim, gelir, tasarruf, birikim, borç gibi temel kavramları öğrenmek, tasarruf ve para biriktirmenin yararları ve birikim planlaması kavramlarını işin uzmanlarından öğrenin ve hayata geçirin.

Dünya turu fiyatları için net bir şeyler söylemek çok zor. Hostelde uyuyun, kendi yemeğinizi pişirin veya sokakta yiyin, halk otobüslerine binin veya yürüyün, trene binin. Diğer yandan size her hatırladığınızda heyecan verecek ve yaşıyor olduğunuzu anımsatacak aktivitelerden kısmayın. Dalış yapın, trekkinglere gidin, yanardağa tırmanın, tekne turuna çıkın… Keşfedin!

Dünya turu yapmayı düşünenlere tavsiyeler

Dünya turu tavsiyeleri
HaLong Bay, Vietnam

1. Önyargılarınızı evde bırakın.

2. Yeni şeyler öğrenmeye açık olun. İlginç şeylerle karşılaşacaksınız, asla yargılamayın!

3. Esnek olun, esnek olun, esnek olun.

4. Evde olan şeylerin olmasını beklemeyin.

5. Gittiğiniz ülkelerin temel kelimelerini öğrenin ve kullanın.

6. Kültürel şoklara hazır olun, heyecanlanın. Farklılıklar ve renkler güzeldir.

7. Güler yüz ve saygı evrenseldir, gülümseyin, gülümseyin, gülümseyin..

8. Asla bağırmayın. Muhtemelen dediğinizi anlamıyorlardır.

9. İngilizce bilmedikleri için kimseyi yargılamayın. Nerede olduğunuzu hatırlayın.

10. Pazarlık yapın, bilmiyorsanız bile deneyin.

11. Yerel kültürlere ve inançlarına saygı duyun. Orada ziyaretçi olduğunuzu unutmayın.

12. Partiye, eğlenceye evet, ama kendinizi fazla kaptırmayın.

13. Ülkeniz ve kültürünüz hakkında iyi izlenimler bırakın. Kültürünüzü paylaşın. Bunu yaparken kibirli ve üstünlük taslayıcı sakın olmayın.

14. Turistik rotaların dışındaki patikalara da sapın. Farklı bakış açıları ve deneyimler kazandırır.

15. Otuz kırk ülke gezdiniz diye havalara girmeyin, mütevazi olun. Yıllardır yolda olanlarla karşılaşacaksınız.

16. Yolda karşılaştığınız diğer gezginlerden bilgiler alın, ancak kendi fikirlerinizle hareket edin. Bu sizin seyahatiniz, onların değil!

17. Yerel yemekleri tadın, sokak tezgahlarından yiyin. Sizi öldürmez, para tasarrufu yaparsınız.

18. Konforunuzdan ödün verin, tahammül sınırınızı genişletin. Bu adapte olmanızı geliştirir.

19. Yardıma ihtiyacınız olduğunda sormaya çekinmeyin. Dil bilmiyor olsanız dahi deneyin.

20. Saygılı bir şekilde hayır diyebilmeyi öğrenin.

21. Yerel insanların arasına karışın, onlarla sohbet edin. İnanılmaz deneyim olacaktır.

22. Sizi zorlayan veya endişelendiren şeylerin üzerine gidin ve her gün bir konuda kendinizi biraz daha geliştirin.

23. Festivallere ve yerel eğlencelere, yerel insanların anlayışıyla bakın ve aralarına karışıp onlar gibi kutlayın.

24. Diğer dinler ve inançlar hakkında yeni şeyler öğrenin. Onlara inanmanız gerekmiyor, belki sizin inandığınız şeyleri geliştirir.

25. Yalnız seyahat ediyorsanız tek başınasınızdır, yalnız değil! Diğer gezginlerle düşüncelerinizi ve hislerinizi paylaşın. Kendinizi arkadaş ortamında hissedeceğinize eminim.

26. Google Map gibi teknolojilere her zaman güvenmeyin. Sizi yarı yolda bırakabilir veya kaybolabilirsiniz. Kaybolmamak için klasik yöntemleri de kullanmayı ihmal etmeyin.

27. Yerel olun yerli olun, turist gibi kalmayın. Yerel yemekler yiyin, halk otobüsüne binin, yerli halkın işlettiği otel veya hostellerde kalın.

28. Bazı yerlere daha çok zaman ayırın, her yönüyle keşfedin.

29. Pasaportunuzu koruyun, pasaportunuzu koruyun, pasaportunuzu koruyun.

30. Seyahat sigortanızı yaptırın, ancak ona pek de güvenmeyin.

31. Güvende olduğunuz ve sağlık açısından zarar görmediğiniz müddetçe başınıza gelen kötü şeyleri dünyanın sonu olarak görmeyin. Eğlenmenize bakın.

32. Çömelerek tuvaleti kullanmayı bilmiyorsanız öğrenin, söylenmeyi bırakın. Çantanızda tuvalet kağıdı taşımanın normal bir şey olduğunu anlayın.

33. Yavaşlayın

34. İçtiğiniz suya dikkat edin

35. Fotoğraf ve video çekin

36. Hareket edin

37. Yerel insanlara her zaman güvenmeyin

38. Hayatınız boyunca belki bir defa deneyimleyebileceğiniz fırsatlar ve olaylarla karşılaştığınızda yüz çevirmeyin, deneyin. Onlar asla unutamayacağınız hikayelerinizdir.

Yol ise en iyi öğretmeniniz olacak.

Her şey bir yana öğrenmenin en güzel yolu hatalar yapmak ve onlardan dersler çıkarmaktır. Hata yapmaktan korkmayın, keşfedin!

Önceki blog yazısıSeyahat Sağlığı: Hastalıklar ve Korunma Yolları
Sonraki blog yazısıYalnız Seyahat Etmek
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

152 YORUM

 1. Pandemiden sonra araçla ve ailecek avrupa turu yapacağım katılmak isteyen aile olursa birlikte gitmek isterim.

 2. Merhaba arkadaşlar yorumları okudum hepsi birbirinden güzel umarım hepimiz hayallerimizi yaşarız benimde var Bi hayalim tabiki dünya turu ama bunun içinde hiç yoktan biraz tecrübe biraz para olması gerekiyor bende bu süre zarfında önce bir kaç yürüyüş yolu var mesela likya yolu karia yolu gibi buraları yürümek istiyorum Nisan ayında başlamayı düşünüyorum bu rotaları yürüdükten sonra Türkiye turu sonrasında inşallah dünya turu diye bir planım var bana eşlik etmek isteyenler 05311042861 bu numaradan ulaşabilir umarım yüzünden gülümseme hiç eksik olmaz sevgiyle kalın…

 3. 2020 Haziran’da çıkmayı planlıyorum ciddi düşünen var ise yol arkadaşı olmakmisteirm 0555 036 54 00 ulaşabilirsiniz

  • @mert sevim Hazırlık olarak neler yaptınız?
   Bende çok istiyorum epeydir aklımda sadece yalnız çıkmaktan biraz tedirginim.

 4. Arkadaşlar ben urfada oturuyorum bende dünya turu yapmak istiyorum pasaport Vs izin ne lazım acaba yada kafa dengi Arkadaşlar la da gidebilirim

 5. Merhaba arkadaşlar, yorumlar çok güzel herkes aynı hayalin peşinde.. ve benim gibi düşünen birçok kişi varmış diyorum yorumlara bakınca…Eminim sizde öyle düşünüyorsunuz. Ben Mayıs ayında Asya’dan başlayıp dünya turu yapmayı planlıyorum… Workaway, Couchsurffing, Helpx gibi ağlarda birçok ihtiyaclarimi karsilayabilecegimi düşünüyorum. Ayrıca enstrüman çalıyorum 🙂 Bana katilmak isteyen arkadaşlar için iletişim adresi:
  Tel: 05300541377
  Email: s.ceyhan77@hotmail.com

 6. Arkadaslar izmitliyim.haziran ayinda otostopla asya turuna cikmak istiyorum..bana katilmak isteyen olursa gorusmek isterim.. tel 05394539894

 7. Merhaba arkadaşlar dünyayı gezmek yıllardır hayalim yaş 20 açıkçası yanıma arkadaş bulabilirsem asya ulkelerinden baslamak istiyorum gezime ama eğer bulamaz isem interrail için para biriktirmeye başladım.Korkmadan ilk adımı atmak gerekiyo eğer varsa yol arkadaşım olmak isteyen yaş cinsiyet fark etmez benimle iletişime geçebilir.Dünya turuna en gec bu yaz başı başlamış olacağım. mustafak2668@hotmail.com ( never without my dreams diyerek lafı fazla uzatmıyorum 🙂

 8. Merhaba,
  32 yaşındayım ismim Ahmet. Avrupa şehirlerinin bir kısmını gezdim, gördüm. Şİmdi eşimle beraber dünya turuna çıkma hayalim var. Taslak halinde ki rotam; İstanbul – Katar/Doha – Güney Kore/Seul – Japonya/Tokyo – Meksika/Mexico – ABD/New York – İstanbul
  Bu henüz bir taslak, bir hayal. Ama önce hayal etmeliyiz 🙂 Bu konuda bana yardımı olacağına inandığınız her bilgiye açığım novaromas@gmail.com şimdiden teşekkür ederim

 9. Merhaba sevgili arkadaşlar dünyayı gezip dolaşıp kimsenin ulaşmadıgi yerlere ulasalim mi birlikte ! Benimle iletişime geçebilirsiniz 05300541377

 10. Merhaba arkadaşlar bütün yorumları tek tek okudum ve cok mutlu oldum. Genel olarak benimle aynı hayatı yaşamak isteyen birilerini görmek çok heyecan verici… bende sizler gibi dünya turuna çıkmayı düşünüyorum 2019 Mayıs ayı gibi yol arkadaşı arayan varsa güzel bir plan yapabiliriz birlikte bana sadece mail atın irtibata geçelim 🙂 s.ceyhan77@hotmail.com

 11. Merhaba arkadaşlar bütün yorumları tek tek okudum ve cok mutlu oldum. Genel olarak benimle aynı hayatı yaşamak isteyen birilerini görmek çok heyecan verici… bende sizler gibi dünya turuna çıkmayı düşünüyorum 2019 Mayıs ayı gibi yol arkadaşı arayan varsa güzel bir plan yapabiliriz birlikte bana sadece mail atın irtibata geçelim 🙂 s.ceyhan77@hotmail.com

 12. merhaba arkadaşlar benimle dünya turuna çıkmak isteyenler arasın yada yazsın lütfen bay bayan farketmez kafa dengi olsun yeter yaşım 43 istanbulda yaşıyorum adım şahin iletişim 0533 655 61 62

 13. kız arkdaşım ile kurdugum bir gezi planı :):)
  geliyorum 01.01.2019 tarihiyle başlıycak serüvenim slovakya-polonya-almanya-fransa-ispanya-italya ordan sonra allah kerim paramız oraya kadar yetiyor

 14. Merhaba, yazılarınızı ilgiyle ve birazda kıskanarak okudum. Türkiye’de hemen hemen görmediğim yer kalmadı. Avrupa’nın da büyük kısmını gezdim, Avrupa’ya tur firmaları ile gittim. Çok turistik oluyor, ilginç gelmiyor artık. Güney Amerika dan özellikle Şili den başlayarak dünya turu yapmak istiyorum.

  Emekli oldum, zaman sorunum yok. Yeniden çalışmaya başladım ancak istediğimin halihazırdaki işimi yapmak olmadığını her gün daha iyi anlıyorum. Yaşım elliye yaklaştı, ruhum gezgin olmak istiyor. Gezgin kadınların durumu nedir, tek başıma rahat gezebilir miyim, korkmalı mıyım? Görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Bir de mümkünse sitenizde yorumumu paylaşmadan maille bildirirseniz daha da memnun olurum.

 15. Benim hayalim dunyayi “tribike” ile turlamak. Asil amacim tur falan degil. Ölene kadar sabit kalmadan yasamak istiyorum. Meslegim ic mimarlik ama onuda birakacagim. Beni mutsuz eden her seyi birakacagim. Kis mevsimlerinde hangi ulkede isem oranin en guzel ormaninda baraka insa ederek gecici yerlesik duzen kurup sonra yoluma devam edecegim. Hic bir zaman mecbur kalmadikca betonarmede yasamayacagim. Her aksam 2 saatimi kitap yazmaya ayiracagim. Her gun bir kac saatimi ahsap oymasi yaparak gunluk giderlerimi karsilayacagim. Internet sayesinde aldigim isleri leptopla proje yaparak ta ek gelir elde edecegim. Xyzmimarlik@gmail.com

  • Kendi yorumuna cevap yazıyorum 🙂
   fikir düşünceye dönüşürken, düşünce olgunlaşarak gerçeğe dönüşür. Hayallerimde bazı güncellemeler yaparak; karavanla dünya turuna karar verdim. Aslinda buna “tur” demek yanlış olur. Çünkü tam olarak hayalim şu: yol beni nereye götürürse oraya gitmek, rotasız ve tamamen doğaçlama. Bu yolculuğun asıl amacı evsiz hayvanlara barınak yapmak, yolda kalmışlara yardım etmek, yoksullara bir faydam olursa diye onlarla konuşmak, yeni insanlarla tanismak. Bunları yaparken de zaten dünyayı gezmiş ve göreceğim her şeyi görmüş olacağım.
   Dünyayı gezmek isteyen ve bu yaziyi okuyan arkadaşlarıma sesleniyorum: Lütfen gezinize bir amaç yükleyin. Yardıma muhtaç insanlara yardım edin. Elinizden hiç birşey gelmiyorsa eski kıyafetleri ve eşyaları toplayıp yoksullara ulaştırın. Üç beş tahta parçasını bi kulübeye dönüştürüp yolunuzun üzerinde bir yerlere bırakın. Sizden sonra orayı keşfedecek bir canlı, sizin yardımınızla sıcak bir gece geçirip, donmaktan kurtulabilir. Bunu düşünmek bile, “insanın” üstünlüğüne şükretmesini sağlıyor. Madem biz yer yüzündeki en akıllı yaşam biçimiyiz, bunun kıymetini bilelim, bizden güçsüz olanlara yardım edelim.
   Uyumadan güzel hayaller kurmayı ve dua etmeyi ihmal etmeyin. Hangi dinden olduğunuz hiç önemli değil, bir dine mensup olup olmamaniz da önemli değil. Hayalleriniz için dua edin. Hoşçakalin 👋

 16. Peki dünya turu bittikten sonra… Turdan gelmişin işin yok, paran kalmamış, eşyalarını satmışın 😀 😀

 17. Merhabalar hepinizin yorumlarını okudum ve çok güzel yazılar gördüm bende istabulda oturuyorum benimde görüşüm hemen hemen sizinle aynı fikirde sizden küçükte olsa belki artım maddi durumum evet uzun bir süre dünya turuna cıkacak kadar birikimim var ailemin maddi durumuda düzenli türkiye şartlarına göre gayet iyi sabit gelirleri var kendim ise lise yatından beri çalışıyorum kendi paramı kendim kazanıyorum şunu diye bilirsiniz ailen zengin ise neden çalışıyorsun kimine göre dogru yemekle belki bitiremem ama kesinlikle buna katılmıyorum her zaman kendim kazanıp kendim yedim şimdiye kadar birikim yaptım tüm aşamaları hesapladım ve gayet planlı projeli maddi sıkıntı çekmicem en büyük artım , şuanki tek sorun yabancı dil bilmemek tek korkum bu şuan daha yaşım 22 bi kaç farklı dil bilsem dünyayı gezmeye hemen başlarım 2019’da güzel girip dünyaya cıkmak hedefim 01.05.1995 dogum tarihim ve dogum günümde yani 1 mayıs da türkiyeden cıkmak hedefim hepiniz bu düşüncenizi yapmanız dilegi ile mutlu ve saglıcakla kalın :)(yorumlarınıza dönüş yapılır dil için önerileriniz ? )

 18. Ya siz afrika kitasina daha az bir butce ayirmissinizda ben katulmiyorum bu fikrinize cunku ben bati afrikadayim baslayinda gorun sokaklardan yiyecek yemeniz mumkun degil pislik icinde normal kalabileceginiz hotel munimum 150 usd pansiyon tarzi lux hoteller 450 usd dan basliyor gecelik domatesin kilosu 5 usd 1 ekmek 1.5 usd yani avrupa ulkelerinden daha pahali …..

 19. Seyahat ederken bütçe kasmak yerine evdeyken, işteyken gündelik hayattayken gereksiz masrafları kısmak daha mantıklı değil mi? Adam yemeğe gidiyor veriyor 150 lira, kahve içiyor 15 lira, sonra gidip Asmterdam’da 3€’ya yemek kasıyor.

 20. Sık seyahat edenlerin hayatını kurtaran öneriler bunlar. Ucuza gezmek hakikaten dikkat ve iyi planlama gerektiriyor.

 21. Eylül ayı itibari ile Polonya, beyaz Rusya, Estonya , Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan, Azerbeycan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan ülkelerini kapsayan bir geziye çıkmak istiyorum. Gittiğim her ülkede en az 1 hafta yada 10 gün kalmak istiyorum. Geçen sene Atlas Jetin 6 ay sınırsız uçuş kampanyasından yararlanmıştım. Çok güzel anılar biriktirdim. Yine uzun bir seyehate çıkmak istiyorum.

  Yaşım 36. Programcı olduğum için gezerken de çalışabiliyorum. Eğer bana katılmak isteyenler olursa görüşelim.

  • Hep hayalini kurdum fakat hiçbir adım atamadım ne yapmam gerekli bilmiyorum. O yuzden belki şuan cesaretimi topladım görüşelim isterim.

  • Selam erdi 25 ne yapmak istedimi bilmiyorum durum iyi degil ama gezmek guzel risk almayı cok seven biriyim hayal biristi durust guvenilir biriyimdir yasamayı seven biriyim cok ne yapcamı bilmiyorum dunya gecmek istiyorum bi yaziyim dedim balkanlari cok seviyorum

 22. Ben de 23 yaşındayım. Yaklaşık iki senedirde dünya turu için para biriktiriyorum. Hedefim iki tane ev almak iki tanede ailemden gelicek 4 evin kirasıyla onlarca sene gezmeyi düşünüyorum. Bisikletle gezmeyi düşünüyorum ve senelerdirde maliyet hesabı yapıyorum araştırıyorum. Yabancı bir forumda okuduguma göre 141 tane dünyayı dolaşan bisikletçinin aylık ortalama harcamasını almışlar ve rakam 400 euro. 10 gün otel 20 gün kamp şeklinde olursa rakam bu. Rakamlar konusunda realistik olmak lazım bence ve bu 400 euro bence makul bir rakam dünyayı gezmek için yapılabilir birşey gibi geliyor. 29 en geç 31 yaşımda başlıcam inş. Benimle aynı kafada olanlar varsa sohbet etmek isterim. Bilgi alışverişi yaparız veya belki yol arkadaşı oluruz 😀
  zaferbozdag41@hotmail.com bana burdan yazabilirsiniz

 23. Diyarbakır Sur’luyum Yaşım 25. Bugüne kadar biriktirdiğim her şeyi bir anda kaybettim. Yaklaşık 35 bin TL borcum var kısmetse 2 yıla kadar bitecek ve ben o gün yola çıkacağım.!

 24. Tek başına tadı çıkmaz yol arkadaşı bulsam bu gün cikicam. Yani lafın gelişi bu gün =] ama umarım bi gün doğru kişiyi bulur hayallerimi gerceklestiririm

 25. Hepsi hıkaye yok dunya turu ıcın arkanıza bakmayın cıkın gıdın ısı bırakın hıkaye dunya turu işde calısırsın her yıl yıllık ıznınde bazen 3 bazen 4 ulke gezerek gecırırsın bazen ucretsız ızıne cıkar yıne tura devam edersın boylece hayattanda iştende gezmektende geri kalmazsınız. 1 senede dunya turu yaptıktan sonra ne olcak hayatın akısına bırakarak hem tatıl hem hayat mucadelesi bence mantıklı.

 26. Gezgin olmak için küçüklüğümden beri yanıp tutuşuyorum ama bir türlü nasip olmadı Türkiye dışına çıkmak inşallah Allah nasip eder de bende dünya turu yaparım. Gezen arkadaşlara selamlar benim yerimede gezin görün eglenin

 27. Şuan hem çalışıp hem okuyorum.Para biriktirmeye başladım.3 sene sonra 12-15 ay arası sürecek dünya turu planlıyorum.İşimden istifa edeceğim ve hayattımda pişman olmamak için bunu yapmalıyım.Planlarım arasında Avrupa yok.Şimdiden yıllık izinlerimde geziyorum.Yanıbaşımızda zaten her zaman gezilebilir.Bu konularda ciddi düşünenler varsa 3-4 kişilik ekip kurabiliriz.Havayolu topluluklarının da kampanyaları var bu konu ile alakalı.Bütçe 50bin civarın yeterde artar diye düşünüyorum.Aynı fikirde olanlar konuşalım ekleyin instagram = Ozan Esmeray

 28. Arkadaslar ben de kismetse bu sene sonunda kiz arkadasim ile dünya seyahatine cikacagiz. Bir süredir para biriktirdik ve en az 1,5 sene seyahat edicek bütce ayarladik. Benim sorum, vize isteyen ülkeler ile ilgili. Mesela çin deyken orda bulunan baska ülke konsolosluklarindan vize alabiliyormuyum? Nerde nekadar kalacagimiza seyahat esnasinda karar verecegimiz icin, yola cikmadan tüm vizeleri almak pek mantikli gelmiyor bana. Eger bu konu hakkinda bilgisi olan paylasirsa sevinirim.

 29. Ben de evimde ne var ne yoksa sattım ve biletlerimi aldım. Pasaportumu aldım yani her şeyimi tamamladım şimdi yola çıkmak için gün sayıyorum. Nisan 1 de yani bu yıl dünya turuma Ukrayna’dan başlayıp sonrasından Panama, Japonya devam edicem 2 ay sonra nasip olursa gidiyorum. 🙂

 30. 300 bin Tl ile dünyayı yeterince gezersin. Asya ve Güney Amerika, Japonya ve G.Kore hariç ucuz. 1 sene buraları gezersin 50 bin ile, 1 sene de Avrupa, Kuzey Amerika, Okyanusya ve Kanada’ya 100 bin. Geriye Afrika kıtası ve ortadoğu ülkeleri kaldı, 50 bin ile 1 senede oralarda gezersin. Maldivler, Seyşeller, Karayip ülkeleri, Mauritus gibi cennetler ayrı bir macera olur parasal olarak can yakar 😁😁😁

  100 bin ile 1 sene hayal gibi hayat keyif yap artık 4 sene ve 300 bin yeter ucuz uygun tercihler yaparak. 300 bin ile İstanbul’da 1 dairemi yoksa dünya turu mu? Ben tur derim ama ağustos böcegi misali sonum olur gibi 😁😁

 31. Dünyayı gezmeye asyadan başlamak mantıklı maliyet açısından, filipinler,tayland,kamboçya,malezya,endonezya,srilanka,singapur,hongkong,laos,vietnamı,güney kore 6 ay gez dolaş en fazla 30 bin tl ye dolu dolu aktivitelerle gezilebilir.
  Sonraki 6 aydada güney amerika 30 bin tl ye gez dolaş,
  Daha ne olsun cografi olarak baya yer görülmüş olur,
  1 sene türkiyede yaşasan kirası faturası yemesi kılık kıyafeti dolaşması derken zaten 25-30 bin harcanıyor.
  Hayallerimiz gerçek olsun

 32. Arkadașlar dunya turu için analizlarim sonucu 2 trilyon para gerekiyor şöyleki; dunyada 194 ülke var ama hepsini görmek mumkun değil bu yuzden 180 tanesi yeterlidir bunada şukur 🙂 her ülkede 10-15 gun kalmak ve harcanan para 10-12bin tl olacaktir.5 yilin sonunda 180 ulkeyi goreceksiniz:) herkeze bol sans ben ikramiye kaxanmayi bekliyorum daha sonra gidenlere eslik edicem:)

  • Birincisi 205 tane resmi ülke var 🙂 ama ben de senin gibi ikramiye çıkmasını bekliyorum bana çıkarsa söz seni de tura dahil edeceğim ama ben kıta kıta ayırıp tek tek bütün ülkeleri gezmeyi planlıyorum. Umarım sana da uyar 🙂

 33. 30 Yaşındayım, 3 sene sonra yani 2019 yılında dünya turu yapmaya başlayacağım, finans kaynağı olarak aylık sabit 10.000TL gibi bir bütçem olucak inşallah, şuan onun alt yapısını yapıyorum. Ve ona göre şuan araştırmalarımı yapıyorum.
  Yani 33 yaşımdan sonra artık çalışmayıp ve sabit bir yerde yaşamayıp her yerde, her ülkede her iklimde yaşayıp yeni diller öğrenip yeni insanlar tanıyacağım.
  Kosta Rikada sörf yapmayı öğreneceğim, Arizonaya gidip kanyonları gezeceğim, himalayalarda manastırları göreceğim, Afrikada Tanzanyada serengetiye gidip vahşi doğayı seyredeceğim, Alp dağlarında kamp kuracağım. Öncelikle vizesiz ülkeleri ele alacağım. Ve ruh halime göre yer değiştireceğim. Sağlık sorunu yaşamadığım sürece bu seyehatim kısa olmayacak, ömrümün geri kalan kısmını komple gezip görmeye ve öğrenmeye adayacağım, bir blog sitesi kurup gezdiğim her yerler hakkında yazılar yazacağım ve resimler paylaşacağım. En beğendiğim yerde kalıp gerikalan ömrümü orada tamamlayacağım. Bir çok ülke belirli bir para karşılığında zaten vatandaşlık vermekte.
  Bunların hepsi mümkün.. yeterki kafaya koy ve nereden başlaman gerektiğine karar verer.. Tabi birazda finans desteği. Dünya hayal ettiğimizde görüğümüzden ve yaşadığımızdan çok daha büyük.. Belki o zamana bana eşlik edecek insanlarda bulurum kim bilir..

 34. Dünya turu fikri hepimizin hayallerini süslüyor, ancak buraya yazmanın dışında bu işi örgütleyecek ciddi birilerine ihtiyaç var sanırım.

 35. Arkadaşlar dunya turu hemen çikalim ve yapalim gibi olsaydi hemen başlasaydik keşke dunyada 194 ülke var bunlarin 180 tanesi görmek için harcanan para 1.800 milyon+5 sene dir bu benim yapmiş olduğum bir analizdir.ortalama her ülkede 10-15 gün kalmak ve 10 bin lira harcamak (otel, yemek, tur, alişveriş, seyahat)yani dünya turu için benim hedefim ikramiye kazanmayi beklemek. 🙂 İnşallah herkes bir gun hayaline kavuşur bol şanslar.

 36. Ben de çok isterim dünyanın her yerine seyahet etmek. Nerde o para bende? Maddi durumum iyi olsaydi ben de giderdim.

  • Önemli olan istemektir eğer bunu çok istiyorsan parasız bile bu yola çıkabilirsin nasıl mı? Part time işlerde çalışarak veya yaptığın şeyleri satarak bu bileklik olabilir mesela veya sokak sanatçılığı yaparsın yani bir şeyi gerçekten istiyorsan bunu yaparsın korkma önerdiğim sayfalara bak örnek al
   -Berkan Bilgiç
   -Emre Durmuş

 37. Blogda ki arkadaşların görüşlerini okudum ve kendi hayalime yakınlığı çok hoşuma gitti. böyle bir organizasyon içinde olmak isterim. Ölmeden önce yapmak istediğimi şeylerden birisi Dünya turu umarım bunu en kısa zamanda gerçekleştiririm.

 38. Arkadaşlar yasim 34 2016 aralık 20 falan gibi dünya turu planlıyorum 2 yada 3kisilik ciddi dusunenler detayları gorusuruz 0534 793 15 45 sadece mesaj atınız dönüş yapacağım…Sadece mesaj..

 39. Dunya türü yapmak en büyük Afrika’nın heryerini akla gelelbilcek herseyi yapmak isterdim dünyanın zirvesine çıkmak Rio carnavalina katılmak bile isterdim

 40. Ben de gezmeyi cok seviyorum.Firsat buldukca seyahatta ediyorum.Yeni insanlar,kültürler taniyorum.
  Ama dünya turu yapmak baska bir sey.En önemlisi zamanlama ve Hazir hissetmek kendini.
  Bu konuda yani dünya turu düsüncesi icinde olan arkadaslar bana yazabilir.Belki bir organizasyon icine girebiliriz.
  Selamlar

 41. UZUN SÜREDİR DÜNYANIN HER BİR YERİNDE OLAN CENNETLERİ GÖRNEK İSTDEĞİMİ FARKETTİM BUGÜN İÇİN YOL ARKADAŞLARI ARIYORUM LÜTFEN İLGİLENEN BAYANLAR CVP ATSIN YOLA BERABER BAŞLAYALIM…

    • Tuba Hanım, ben siteyi incelerken yazınızı okuduğumda, benimde seyahat için yol arkadaşına ihtiyacım var. Çevrenizdeki arkadaşlar, aileniz sizin planlarınıza uymuyor, desteklemiyorlar. Bu yüzden Planlarınızı benimle paylaşırsanız, bana uyarsa yolculukta arkadaş olabiliriz.
     Ayşe Zuhal Sayöz

  • Kızlar bana da yer açın !!! Asya ülkelerinden başlayacak olanlar benimle de irtibat halinde olsunlar sevinirim. Tek başıma gitme endisesini kırmaya calıyorum ama yanımda bir veya 2 arkadaş olursak dasüper olur.

 42. 23 yaşımdayım ve gerçekten bir dünya turuna çıkmak istiyorum fakat maddi durum yok, bu hayalimin en büyük nedeni ise sadece bir defalığına dünyaya geliyor oluşumuz, bütün ömrümü aynı mahallede aynı suratlarla aynı ağızlarla geçirmek istemiyorum, mümkünse geri dönüş olmayacak, istediğim bir bisiklet biraz para ve biraz umut hiç tanımadığım insanlar, renkler, kültürler, sokaklar, yemekler, evler, tapınaklar görmek istiyorum bu lanet şehirden bıktım umarım ölmeden önce bunu başarabilirim..

 43. Selam merhaba arkadaşlar ben esimle dünya turuna cıkacazda 1 veya 1bucuk ayligina. Bilenler var mi? Ne kadar bütçe gerekir? Tavsıye edilecek yerler felan?

 44. Çok gezmek iyi ama bir o kadar da tehlikeli dimi ama ben ne Türkiye’yi gezebildim ne de Almanya’yi. Arasira Türkiye gideriz o da atli kovalar gibi yollar iyi deyil. Valla ama su Sri Lanka merak ediyorum bakalim.

 45. Emekli oldum. Çoluk çocuk derken seneler geçti. Yabancı dilim yok. Çok geç olmadan, sağlıklı iken dünyayı dolaşmak istiyorum. Dünyayı dolaşmak isteyen yaşıtım insanlar ile iletişim kurabilirim belki:)

 46. Benim de dünya turu yapma hayalim var ama nasıl ve hangi araç ile olacağına karar veremedim. Kafa dengi bir insan olsa hayatımın geri kalanını gezerek geçirebilirim. Ve beğendiğim bir ülkede kalabilirim. Ama benimle yola çıkacak kafa dengi bir şahıs henüz bulamadım. Bulduğum gün yola çıkmaya hazır olacağım sanırım 🙂

 47. Geçen yıl Moskova’dan ( evimden ) 6 ay 10 günlüğüne çiktim, ve 6 ay 10 günde 62 ülke, cebimde sadece gidis dönus biletimle dünyanin butun kıtalarini gezdim. Zor muydu? Hayir, çok eğlenceliydi, yeni tatlar, yeni insanlar, yeni kültürler! Yani demek istedigim Türkiye – Yunanistan sınırını görmeden “dünyada Türkiye gibisi yok” diyenleri kesinlikle dinlemeyin! Dünya çok buyuk, ve Allah’ın verdiği bu şaheser guzellikleri görup hayatiniza renk katin!

 48. Merhabalar biliyorum kesin bir sey soylemek zor ama sizden rica ediyorum bir motosikletle gezersem kaca basa gelir tahminen lutfen net demiyorum tahminen

 49. 2016 ocak ayı itibari ile dünya turu adı altında toplanmış ana baba ve diğer akrabayı taallukat tarafından garip davranışlar olarak tanımlanan tüm eylemleri yapma niyet ettim pilan ve eylemlere başladım. ancak çevremdeki insanların son derece sıradan olmaları sebebiyle şuanda tekim ve yanıma yoldaş aramaktayım. İlgilenenlere duyurulur.

 50. Merhaba 18 yaşına yeni girdim avrupa vatandaşığım var yani vizeler sorun olmaz dünya turunma başlamak için en iyi ülke neresi biraz tecrübe edinmek için ortalama kaç ay lazım tur için? Toplam ne kadar param olmalı? Aylık giderlerim neler olur? Lüks seven bir insan değilim çarşafı kendim de getirebilirim.

 51. Dünya turu yapmayı ben de çok istiyorum. ‘Round the world’ uçak biletleri hakkında biraz yazılar okudum . Detaylı bilgisi olan var mı acaba? Avantajları dezavantajları nelerdir?

 52. Ben 17 yasimdayim ve Avrupa’da 16 yasimdan beri yalniz yasiyorum. Neredeyse 3 ay once telefonum calindi, ailem bana para gonderdi gittim en ucuz telefonu aldim. Kalan parayla da ucak biletleri ve böylelikle 3 ay icinde 16 ulkede bulundum yalniz basima.

  Masraflari nasil minimum edebileceginiz icin bazi bilgiler verebilirim. Mesela Hollanda-Almanya-Norvec-Isvec-Latviya-Estonya-Finlandiya turunda sadece 490 euro harcadim (hostel ve ucak biletleri dahil). Ben hala devam ediyorum isteyelere bazi konularda yardimci olabilirim.

 53. 2 yıla borclarım bıtıyor, yasım 30 olucak ve artık turlarıma baslıcam kesınlıkle. Her yıl 2 veya 3 ulkeye gıdıcem, ama dedıgınız gıbı tur arkadasları olmalı. Tek basımıza bu bıraz zor olabılır. Tur arkadası nerden bulabılırız veya?

 54. Merhaba üstadim.
  Çesitli ülkeleri gezdim, deneyimim var. Bunlar kisa kendimin ayarladigi turlardi. Çesitli sebeplerden bir muddet ara verdim ve yakinda uzun bir dunya turuna hazirlaniyorum. Sorunum planlama konusunda yardima ihtiyacim var. Bir de bir TV yayin kurulusuyla bir proje gorusmek istiyorum. Bu konularda yardimci olabilir misiniz?

 55. Bu biraz Amerikanvari olmuş. Türk arkadaşların hevesini kırmak istemem ancak havalimanında sersefil kalmalarını da istemem. O nedenle bazı ekler yaparak, bu işi cidden yapmak isteyenlere yardımcı olmak isterim biraz.

  1 – Vizeleri unutmayın öncelikle, Türk vatandaşları için vize sorunu var biliyorsunuz.
  2 – Maliyeti hesap etmeye çalışın, gerçekten çok büyük bir maliyet var ortada. Bu nedenle sadece çıkış ve girişiniz için uçak kullanın. Daha sonrası için otostop. Kalacak yerler için para ödeme lüksünüz yok. Couchsurfing ya da Airbnb gibi sistemleri çözün ve para vermeden, çok güzel arkadaşlıklar kurarak bir kenti görün.
  3 – Gezilerinizi kısa tutun. Malum Avrupa için yeşil pasaport şansınız var diye 3 ay Avrupa’da kalabilecek haliniz yok. Bu nedenle planınızı hep vizelerinize göre revize edin.
  4 – Yola çıkmadan önce deneme ihtimaliniz olan şeyleri deneyin, mesela yükseklik korkusu, deniz korkusu, uçak korkusu… Bu tarz korkuları yenmeniz gerekiyor.
  5 – Para hesabınızı iyi yapın. Sokakta para bozdurmayın. Ülkenin parasını, kurunu, şeklini vs. biliniz bir zahmet.

 56. Ben 2 arkadasimla karavan yoluyla dunya turu yapmak istiyorum. Daha 15 yasindayim param olunca neler yapmam lazim? Bana yardimci olur musunuz?

 57. Ben 14 yaşındayım 7 yaşımdan beri dünyayı gezmek,dünya turu yapmak gibi bir hayalim var ve hala sürüyor. Her geçen zaman araştırma yapmaya çalışıyorum daha erken olduğu için çok sıkı bir araştırmaya daha girişmedim ama boş zamanlarımı buna ayırıyorum not tutuyorum, para biriktiriyorum. Ne kadar erken o kadar iyi diye düşünüyorum. İnşallah üniversite mezuniyetinden sonra bir arkadaşımla birlikte gezeceğim.

  Bu arada 12 yaşımda bir proje sayesinde Avrupa’dan bir ülkeyi gezebilme şansım oldu. Oraya gittiğim zaman isteğim daha fazla arttı. Şuan en büyük hedefim bu.

 58. 8temmuz 1997 doğumluyum 17 yaşında olduğum için bir çok engel çıkıyor mesela vize gibi. Vize son derece sorun sorun sorun… Ve ingilizcende biraz kötüyse ve sen deli gibi gezmek istiyorsan çok hayal kırıklığı yaşıyorsun. Tek gittiğim ülke Yunanistan koş adası onada kapı vizesi için gittim. Ekim’de Moskova düşünüyorum ama dünyanın en pahalı 2. Şehri olduğundan beni korkutuyor hatta vizesiz diye sırf 17 yaşındayım diye havalimanında sorun yaşamaktan çekiniyorum

 59. Bence dünya turuna çıkacak bir insanın parayı dert etmemesi gerekir. Dediğiniz gibi aman 5 yıldızlı otel olmasın hostel olsun,aman çok para gitmesin sokakta yiyeyim,uçmayayım trenle gideyim diyerek dünya turu yapılmaz diye düşünüyorum. Eğer böyle olursa bu eğlence olmaktan çıkar. Ben de dünya turu yapmak istiyorum(Belli başlı ülkeler) fakat parasal açıdan sıkıntım olmayana kadar bunu ertelemeyi düşünüyorum. Sonuçta kaç kere giderim Paris’e ?

  • Dünya turu, tüm dünyayı kapsar, nereden başlarsan orada bitirirsin. Ama eğer uzun süreli gezi ve backpackingden bahsediyorsan ilk defa başlayanlara Balkanları ve sonrasında da Güney Asya’yı öneririm.

 60. Uzun süreli Dünya turu günlük ortalama 30-40 dolar arası bir masrafla yapılabilir. Tabii bu rakamı düşük tutmak için hostellerde konaklamak, restoranlardan, kafe-barlardan uzak durmak ve mümkün mertebe yerel ulaşım araçlarını kullanmak gerek.

   • Almanyadan yola çıkıp izmire 6 ay sonra izmirden yolu geçen bisikletli bir Alman çifti 3 gün evimde misafir ettim. Bütün gün pedal çevirdikten sonra bir gün boyunca yaşadıkları en büyük mutluluk akşam olunca çadırlarını kurduktan sonra kavanozlarından çıkarıp ekmeğe sürüp yedikleri bir sos, salça ve sabah içtikleri bir kahve idi. Bir sos veya bir kahve bizi ne kadar mutlu edebilir???

 61. Ben 18 yasındayım. Hayalimde hep dünya turu yapıp bir seyler öğrenmek ve islam dinini bir cok ülkeye anlatmaktır. Bunun gerçekleşmesi için hergün dua ediyorum… Dünya turu yapmak kadar zevkli birsey yoktu bence.

   • Saçmalama kardeş o insanlar senin gibi at gözlüklü değil dinlerler ve kalpleri I sınavda müslüman Da olurlar. . Hevesini kirmayalim kardeşin

  • İlk önce yakınlarına arkadaşlarına anlat sonra dünyaya anlatırsın.Çevremizde o kadar çok bilgisiz varki önce onlardan başla.Ayrıca dünyada amerikadan tut bütün dünya ülkerlerinde hakkı anlatan binlerce insanlar var.Ufuk gibi şeytanlara aldırma.

 62. Dünya turuna çıkacaklara bir tavsiye de benden olsun. Gideceğiniz ülkedeki el ve yüz mimiklerini önceden araştırın. Arnavutluk’ta ilk günümde “yemek” bulmaya çalışırken yaptığım el mimiğinin işe yaramadığını görünce oldukça şaşırmıştım. Sonradan öğrendim ki “yemek” mimiği farklı bir el hareketi ile anlatılıyor.

 63. Ben de uzun yillardir planliyordum bunu doktorami bitirince yapacaktim diye. Ama karsima biri cikti ve artik tek planim okul bitince onunla evlenmek ve ise baslamadan balayi icin 1 yil boyunca beraber dunya turu yapmak!!! Hatta gun gun planlamalara basladim haberi yok daha, buyuk supriz olacak ona!!!

 64. henüz 16 yaşındayım ve üniversteyi kazandığım yıl dünya turu yapmayı planlıyorum..fakat ailem bunu bilmiyor izin vericeklerini de sanmıyorum ama şansımı denicem olmadı kaçarım.. 🙂

 65. Dunya turu deneyimlerinizi daha cok bilmek istiyoruz! Lutfen bu konuda bizimle daha cok bilgi paylasin. Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.

 66. BEN BU DÜNYAYI DOLAŞMA SEVDASINA KAPILANLARDAN BİRİYİM. ÜÇYIL İÇİNDE GEZDİĞİM ÜLKELERİN SAYISINI ELLİÜÇE ÇIKARTTIM. İLK ÖNCE UZAKLARDAN BAŞLADIM, BAZEN TURLARLA BAZEN GEZGİN ARKADAŞLARLA YAPIYORUM SEYAHATLARIMI. BİRKAÇ ULKENİN PROGRAMINI YAPIYOR VE KOMSU ÜLKELERİDE BAZEN KARAYOLU İLE BAZEN DE ARA UÇUŞLARLA YAPIYORUM. 2013 YILINDA 50 OLDUM UMARIM ÖNÜMÜZDEKİ 17 İÇİNDE BU YOLCULUGU TAMAMLARIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM. 1 YIL İÇİNDE 2 AY EVİMDEN UZAKTA OLUYORUM, EŞİM VE ÇOCUKLARIM DA BENİ DESTEKLİYORLAR, BAZEN ONLAR DA BANA KATILIYOR.

  • 3 yılda 53 ülke! Ne ara gezdiniz o kadar ülkeyi? 🙂 Çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Seyahat etmenin yaşı yok, ancak henüz enerjimiz varken gezip görmeli. Heyecanı duymalı.

   Ailenizin de bunu anlayışla karşılaması ne güzel olmuş. Keyifli geziler.

  • Mehmet by bilgi için çok teşekkürler…
   Ben dünya turu kararımı uzun zaman önce verdim bir ara eşlik edicek bir arkadaşımda vardı ama şimdi tek kaldım ortalama 11 ay sonra başlamayayyı düşünüyorum ama tek olmak bayan olmak zor dünya turu için sizden talebim dünya turu için grup arkadaşlar bulmama ma yada tekil arkadaş bulmama yardımcı olmanız bu eminimki bir çok insan için çok yararlı olacaktır, saygılar.

   • nazime hanım çolk ilginç ama bu turlar ve seyahatlarde bayanlar daha fazla onlar erkeklerden çok öndeler inanın.tekil veya guruplarla seyahat yapmanız hiç zor olmuyacaktır. ilk başlarda benimde korkularım vardı…üstelik hiçbir yabancı dilde bilmiyorum. internet hayatı ve gezileri çok kolaylaştırıyor.siz kıriterlerinizi söylerseniz sizi gezgin arkadaşlarla tanıştırabilirim,memnuniyetle.

   • nazime hanım çolk ilginç ama bu turlar ve seyahatlarde bayanlar daha fazla onlar erkeklerden çok öndeler inanın.tekil veya guruplarla seyahat yapmanız hiç zor olmuyacaktır. ilk başlarda benimde korkularım vardı…üstelik hiçbir yabancı dilde bilmiyorum. internet hayatı ve gezileri çok kolaylaştırıyor.siz kıriterlerinizi söylerseniz sizi gezgin arkadaşlarla tanıştırabilirim,memnuniyetle.hoşcakalın.

   • Nazime hanım ben de sizin gibi düşünüyorum. Tek bir bayan olarak dünyayı gezmek zor. Bu konuda belki konusabiliriz.

   • Merhaba arkadasım, ben de sızın gıbı dusunuyorum. Bır grup kursak da hep bırlıkte bu turu gerceklestırsek daha ıyı olur sanırım. Benım yurtdısı deneyıyım hıc yok, ama zamanım cok. Sızın verdıgınız tarihte uygun ancak hazırlanırız sanırım. B nıyette olan kafa yapımızın da uyusabılecegı arkadaslarla tanısıp bulusalım derım ben. Selamlar.

 67. İşim gereği yurt dışında çok fazla bulunuyorum. Gittiğim zamanlarda bazen 1 günümü gezmeye ayırabiliyorum. Fotoğraf makinam elimde sokak sokak keşfe başlıyorum. Özgün yemekleri tadıyorum. Vazgeçemeyeceğim bir alışkanlığa dönüştü artık.

 68. Sadece seyahat için değil birçok şey için aslında önyargıları terk etmek gerek bence. Yurtdışına gidip de, hiç oranın yemeklerinden tatmayıp, sadece Burger King ve Mac Donald’s yiyen arkadaşları biliyorum. Aslında ne güzel farklı tatlar var tadılacak değil mi?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın