Wat Phra Kaew, Bangkok’un tarihi kısmında bulunan eski Tayland Kraliyet Sarayı Grand Palace içerisinde yer alıyor. Wat Phra Kaew, Zümrüt Budha Tapınağı anlamına geliyor ve Tayland’ın en önemli kutsal yeri olarak biliniyor.

Resmi adı Wat Phra Sri Rattana Satsadaram olan tapınak, dışardan bakıldığında diğer Budist tapınaklardan pek de farklı değil gibi görünüyor. Ancak tapınağı bu kadar önemli yapan şey onun, tek parça yeşil zümrüt blok üzerinde oyulmuş 66 cm yüksekliğindeki Buddha heykeline ev sahipliği yapması tapınağın kalbine yerleştirilmiş, 13. yüzyıldan kalma Zümrüt Budha (The Emerald Buddha-Phra Putta Maha Mani Ratana Patimakorn) heykelinde, meditasyon konumunda oturan Buddha anlatılmış.

Wat-Phra-Kaew-Bangkok
Wat Phra Kaew, Bangkok, Thailand

Budizm’in önemli sembollerinden biri olan Zümrüt Buda’ya (Emerald Buddha) Tayland Budistleri son derece saygı duyuyor. Taylandlıların %94’ü günlük yaşam üzerinde güçlü etkileri olan Theravada Budizm inancına sahip olduklarını hatırlatayım.

Kral Buda Yodfa Chulaloke (Rama I) tarafından başkent 1785 yılında Thonburi’den Bangkok’a taşındıktan sonra Emerald Buddha Tapınağı yapımına başlanmışı. Diğer tapınaklar aksine bu tapınakta, rahipler için yaşam alanları bulunmuyor. Özenle inşa edilmiş kutsal binalar, heykeller ve pagoda için dekore edilmiş bir tapınak burası.

Emerald-Buda
Zümrüt Buda (Emerald Buddha), Thailand

Heykele Kral dışında kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor. Wat Phra KaewTapınağının 3 kapısı bulunuyor. Merkez kapıdan sadece Kral ve Kraliçe geçebiliyor. Ön tarafta yer alan 2 kapının birinden girilip, ziyaret tamamlandıktan sonra diğerinden çıkılıyor.

Tavan yüksekliği oldukça yüksek olan tapınağının içerisinin çok da görkemli olduğu söylenemez. Tay sanatının incelikleriyle bezenmiş ve mükemmel bir mimariyle inşa edilmiş tapınağın iç ve dış duvar süslemeleri benim ilgimi heykelden daha çok çekti.

Bangkok gezilecek yerler arasında yer alan tapınağı çevreleyen duvarlarda yer alan ve Hindistan’ın Ramayana efsanesinin Tay versiyonu Ramakian efsanesini betimleyen resimler tek tek incelenmeyi hakkediyor. Ayrıca tapınakta bulunan heykellerin bazıları bu efsanede geçen figürlerden esinlenerek yapılmış.

Malta

Her kapı önünde yer alan 5 metre yüksekliğindeki dev heykeller “Yaksa Tavarnbal” tapınağın koruyucuları olarak betimlenmiş.

Yaksa-Tavarnbal
Tapınağın korucuları Yaksa Tavarnbal

Tapınak içerisinde sessiz olmaya özen gösterilmesi gerekiyor. Tapınakta fotoğraf çekmenin yasak olduğunu hatırlatayım. Ben fotoğrafları avludan, açık olan kapıdan görünen heykeli zoomlayarak alabildim ancak.

Tapınaklar dini yerler olduğu için görevliler kıyafet konusunda oldukça hassaslar. Üzerinizde mutlaka ayakları, bacakları ve kolları kapatacak kıyafetler olmalı ve tapınağa girerken de ayakkabılar çıkarılmalı. Kıyafet konusundaki kurallar, hem kadınlar hem de erkekler için geçerli. Uygun kıyafeti olmayanlar Grand Palace girişinde yer alan bir ofisten uygun kıyafetler ödünç alabilirler.

Wat Phra Kaew (Temple of the Emerald Buddha) ve Grand Palace hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler 3 saat süren rehberli turlardan faydalanabilir. Gündüz 10.00-14.00 arası ise 200 Baht ödeyerek İngilizce Personel Audio Guide kulaklık almak mümkün.

📍Bangkok Gezilecek Yerler
📍Tayland Gezi Rehberi
📍Tayland Gezilecek Yerler

Bangkok-Wat-Phra-Kaew
Altın Stupa’yı tutan Wat Phra Kaew korumaları. Bangkok, Tayland

Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan Rattanakosin bölümünde yer alan, Wat Phra Kaew tapınağının olduğu ihtişamlı mimarisiyle Grand Palace ile Wat Pho, Wat Arun ve Wat Traimit tapınakları Bangkok gezilecek yerler arasında öne çıkıyor.

Yolunuz Bangkok’a düştüğünde Taylandlıların bu kutsal mekanlarını mutlaka ziyaret edin. Ziyaret saatleri: 8:30 – 16:30 (Bilet satışı 15:30’a kadar). Grand Palace bilet ücreti 400 Baht (25 TL).

Önceki blog yazısıYarı Denizaltı ile Kızıldeniz Keşfi, Şarm El Şeyh
Sonraki blog yazısıNaama Bay Plajı, Şarm El Şeyh, Mısır
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın