Belgrad

   Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Yemyeşil parkları, hareketli gece hayatı, güler yüzlü insanları, birbirinden şık bar ve restoranları ve vizesiz seyahat avantajı ile son yıllarda Türk gezginlerin önemli tatil destinasyonlarından birine dönüşen Belgrad hakkında detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

   belgrad gezi rehberi

   Belgrad dinç, yüksek enerjili ve bahar ile yaz aylarında bitmek bilmeyen sokak hayatına sahip bir şehir. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehir vizesiz ülkeler arasında. Sadece uçak bileti alıp gitmeniz yeterli. Her açıdan bizleri tatmin edebilecek zenginlikte bir şehir.

   Kent hayatının içerisine yerleşmiş bir yeşil alan kültürü Belgrad’ta hakim. Şehrin her yanında parktan ziyade orman havası veren yeşil alanlar var. Önünde iki nehir akıyor ve bu şehre bir kıyı şehri havası katıyor. Gece hayatı ve eğlence açısından da gözde bir şehir. Son yıllarda Avrupa’nın hızla yükselen şehirleri arasına girdi. Belgrad’a Gitmeniz İçin 7 Neden blog yazısında Belgrad’a neden gidilmesi konusunda detaylı açıklamalar yaptım. Göz atın.

   Belgrad Hakkında Bilgiler

   Çok eski zamanlardan beri insanlar stratejik bir savunma bölgesi olmasından dolayı Sava ve Danube nehirlerinin birleştiği bu bölgede yaşadılar. Kelt kabileleri tarafından keşfedilen Belgrad, 878’den bu yana çok sayıda mücadeleye sahne oldu. İlk olarak İskoçlar, sonra Romalılar işgal etti. Pek çok kez yıkılıp yeniden inşa edildi.

   Bizans, Bulgar ve Macarlar arasında el değiştirse de on dördüncü yüzyılda Sırp Krallığı’nın başkenti oldu.  II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet döneminde kuşatılan Belgrad, 1521’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kültür, eğitim, ekonomi ve bilim konusunda kendini geliştirmiş bir kent.
   Eski Doğu blokunun en gelişmiş ülkesi Yugoslavya’nın dağılmasından önceki 49 yıllık başkenti olarak, diğer Doğu Avrupa ülkelerinden farklı bir konumda bulunuyordu. Halen yerel halkın çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor. Avrupa’daki en gelişmekte olan kentlerden biri olarak daha parlak bir geleceğe doğru hızla akan şehir önemli müze ve sergilere, yıl boyu hız kesmeyen pek çok festivale de ev sahipliği yapıyor.

   Belgrad Gezi Rehberi

   Tuna ve Sava Nehirleri’nin buluştuğu platoda konumlanan Belgrad’da gezerken çok güzel manzaralar çıkacak karşınıza. Şehir parkları, kaleleri, tarihi semtleriyle özgün bir karaktere sahip. Art-Nouveau yapılardan Osmanlı eserlerine dek farklı bir mimariye sahip defalarca harap olup, tekrar ayağa kalkan Belgrad’ın çağdaş ve muhteşem görüntüsü bir yana, özüne uymayan bazı tarz yapılar biraz can sıkıcı olabiliyor. Muhteşem binaları art arda izlerken birden araya karışan savaş sonrası bir yapı tüm keyfi kaçırabiliyor.

   Belgrad gezilecek yerler

   Belgrad’ı gezerken sadece şehrin popüler ana noktalarına takılmamak gerekiyor. Şehrin tarihi kısmının dışında gezilecek yerler de var. Belgrad merkezin karşı yakasındaki Zemun, Orta Avrupa kenti görünümünü hâlâ koruyor. Savamala bölgesi bizim Karaköy tadında hızla gelişen, mekanları ve salaş binalarıyla yükselen bir nokta. Bu nostaljik bölgede insanı hayrette bırakacak mekanlar var. Yine şehrin tarihi kısmının karşısında, köprünün öte yanında yer alan II. Dünya Savaşından sonra inşa edilen Yeni Belgrad ise kentin modern kimliğini taşıyor.

   Belgrad yürüyerek gezilmesi keyifli bir şehir. Gezilecek noktaların bir çoğu birbirine yakın sayılır. Zaten belli noktaların keyfini çıkarmak için orada mola vermeniz gerekir. Bu gezerken sizi dinlendirir, kaldığınız yerden rotaya devam edersiniz.

   Şehirde ücretsiz düzenlenen Belgrade Walking Tours programları var, kaçmaz. Ücretsiz olsa da makul oranda bahşiş vermeniz uygun olur. Belgrad gezilecek yerlere düzenlenen 3 farklı ücretsiz tur rotaları var, birini seçin katılın veya şehride kalışınız 3 günü buluyorsa hepsine katılın. Turları ortalama 2,5 saat sürüyor. Ayrıca Belgrade Talking adlı 30’dan fazla noktayı gösteren basit, hızlı, bilgilendirici ücretsiz uygulamayı da indirebilirsiniz.

   Belgrad ve çevresini profesyonel bir organizasyonla gezmek isteyenler için ise Balkan Holidays tavsiyem olsun. İster ekiple, ister iş için grup gezilerinde havalimanından transferden otel konklamasına ve şehir dışı rotalara kadar her şeyi planlayıp çok kaliteli hizmet veriyorlar. Zlatibor ve Mocra Gora gezimi kendileriyle yaptım. Sahibi Bojan Türkiye’de okumuş ve gayet güzel Türkçe de biliyor. Bojan Petkoviç +381642586244.

   1. Cumhuriyet Meydanı

   Şehrin ana meydanı görevi gören Cumhuriyet Meydanı (Trg Republike Beograd), Belgradlıların buluşmak için en çok kullandıkları yer.

   2. Knez Mihailova Caddesi

   Knez Mihailova Caddesi, Belgrad’ın en ünlü ve hareketli caddesi. Güney Doğu Avrupa’nın en güzel yaya caddelerinden biri olarak Belgradlıların buluşma noktası.

   3. Kalemegdan

   Sava Nehrinin Danube’ye bağlandığı noktada, tepede yer alan Kalemegdan (Belgrad Kalesi) Romalılar tarafından birinci yüzyılın sonlarında yapılmış.

   4. Aziz Mihail Katedrali

   Şehrin ana kilisesi olan ve içi altın kaplama oyma ikonostazlar ile süslü olan Aziz Mihail Katedrali (St. Michael’s Cathedral) baş melek Aziz Michael’e adanmış.

   5. Etnografya Müzesi

   Balkanların en eski müzelerinden Belgrad Etnografya Müzesi, Sırpların geleneksel kültürlerini yansıtan zengin sergiye sahip. Eski Osmanlı müzesi denebilir belki.

   6. Tasmajdan Park

   Tasmajdan Park, ailelerin ve çiftlerin sıkça geldikleri Belgrad’ın yeşil yüzünü en güzel gözler önüne seren ferah bir yer.

   7. Nikola Tesla Müzesi

   Nikola Tesla Müzesi’nde Sırp mucit, bilim adamı ve elektrik mühendisi Nikola Tesla, şahsi mirasları, bilimsel notları ve küllerinin bulunduğu vazo bulunuyor. Önceden kayıt yaptırarak Tesla deneylerinin gösterimlerinin izlenebileceği müzenin giriş ücreti 200 Dinar.

   8. Aziz Sava Katedrali

   Sırbistan’ın ilk başpiskoposu olan St. Sava’nın adına yapılan Aziz Sava Katedrali (Hram svetog Save), azizin yakılan bedeninin bulunduğu yere yapılmış.

   9. Skadarlija

   Skadarlija Bölgesi, Belgrad’ın bohem köşesi. Bir zamanlar izbe meyhanelerin olduğu yıkık dökük yer sanatçıların ilgi görmesiyle yıldızı parlıyor.

   10. Savamala

   Savamala, Kalemegdan’ın sur duvarlarının dışında inşa edilen ilk yerleşim yeri. İkinci Dünya Savaşından kalma atölyelerin her biri şimdilerde cafeler, klüpler, sanat merkezleri, tasarım atölyeleri, seçkin restoran olarak hayat bulmuş.

   11. Zemun, Belgrad

   Sava nehrinin sağ tarafında bir zamanlar bağımsız bir şehir olan Zemun, Belgrad’a bağlı, hala eski ruhunu koruyan bir yer.

   12. Ada Ciganlija

   Ada Ciganlija (Savsko jezero), Tuna ve Sava nehirlerinin ortasında bulunan küçük bir ada. Şehrin en güzel yerlerinden Ada Ciganlija, Belgrad’ın Sava Nehri’ne bakan yakasında bir yol ile ana karaya bağlı, burası merkeze 5 km uzaklıkta. Belgrad’ın denizi olarak biliniyor.

   Belgrad’da bunlar dışında görülmesi gereken yerler arasında Tito’nun Mozolesi, Nikola Pasiç Meydanı, Belgrad Afrika Sanatı Müzesi, Teraziye Mahallesi, Öğrencilerin Meydanı, Sırbistan Parlamentosu binası sayılabilir. Ayrıca kentin iki yakasında birçok park, anıt, müze, kafe, restoran ve mağaza bulunur.

   Belgrad yapılacak şeyler

   Belgrad’ın ortasından geçen Sava ve Danube Nehirleri’ni yakından tanımak için birebir olan nehir turlarına katılabilir, kıyılarında yürüyebilir ya da bisikletle gezebilirsiniz. Sava ve Danube Nehirleri üzerinde düzenlenen birkaç tur seçeneği bulunuyor. Sabah ya da akşam, yemekli ya da yemeksiz turlar sunan Yachting Club Kej, 70 kişilik katamaran kapasitesiyle, 350 Dinar karşılığında iki saat boyunca nehir keyfi yaşatıyor.

   Hareket noktası, Usce Caddesi’nde yer alan Yatching Club Kej’de, dilerseniz tüm katamaranı kiralama şansınız da bulunuyor.
   Karadordeva Caddesi’ndeki Sava Yolcu Limanından hareket eden Sirona (Lüx Gemi), gece/gündüz Sava ve Danube’de tüm günlük veya brunch turları sunuyor. Tüm gün turlar ile Novi Sad ile Sremski Karlovci’ye seyahat düzenleyen Sirona’yı da tercih edebilirsiniz.

   Belgrad gece hayatı

   Belgrad gece hayatı hakkında çok derin bilgileri yok. Ben daha çok gezilecek yerler ve tarihi yerlerle ilgilenmeyi seviyorum. Blogda daha önce yazılmış ama güncel olmayan Belgrad Gece Hayatı yazısı var, göz atın. Belgrad’ın gece hayatının efsane olduğunu biliyorum ama. Yaz döneminde Ada Ciganlija’da düzenlenen partiler,nehir turları atan yüzen kulüpler, Savamala’da elit klüpler, jaz barları ve dahası. Heme güzel yemek yiyeyim hem canlı müzik dinleyeyim derseniz en güzel tercih Skadarlija.

   Balkanska Caddesi’ne yakın Mr. Stephan Braun rezervasyon ile gidelen şehrin en çok ismini duyduğum klübü. Türklerin çoğu da buraya gittiğinden ben gitmemiştim. Fİyatlar makul, gece yarısı sonra hereketlenip sabaha kadar süren bir eğlence vaad ediyor. Belgrad gece hayatının en ünlülerinden diğerleri de Beton Club, Club Sound ve Club Angels.

   Belgrad yeme ve içme

   Belgrad oldukça köklü ve zengin bir mutfağa sahip. Et oburların mutlu olabileceği bir şehir burası, özellikle ızgara sevenlerin. Yerel lezzetler sunan ve Kafana olarak bilinen restoranlar, Sırp mutfağının lezzetli yemeklerini sunuyor. Geleneksel mekânlarıyla öne çıka Skadarlija Bölgesi ise en güzel restoranların olduğu bölge. Canlı müzik yapan çoğu kafanada kulağa hoş gelen müzikler leziz Balkan yemekleri ile bir arda. Yemekler, geleneksel ahşap köz fırında ve kömür mangalında hazırlanıyor.

   Tüm eski Yugoslav ülkelerinde meşhur olan ćevapčići ya da ćevapi yemeği, doğranmış dana etinin parmak kalınlığında buzlara sarılıp ızgarada pişirilerek, küp şeklinde kesilmiş soğanlarla servis ediliyor. Özellikle et yemeklerinin ağırlıkta olduğu Sırp mutfağında, daha fazla lezzet için neredeyse tüm yemekler kajmak adı verilen, kaymak benzeri bir çeşit krema ile servis ediliyor. Bunların yanında özel salata ve tatlılar denemesi gereken lezzetler arasında. Rakija, shot şeklinde servis edilen ve farklı tatlara sahip Belgrad’ın yerel içkisi. Erik rakisi ya da brandy’si rakıjadan 3 shot içtiğinizde çakır keyif yapıyor.

   Belgrad’a nasıl gidilir

   Türkiye’den Türk Hava Yolları, Atlas Global ve JAT Airways’in Belgrad Nikola Tesla Havalimanına uçuş seferleri bulunuyor. İtalya’dan başlayan ve 1 ay süren İtalya, Adriyatik ve Balkanlar gezimde son durağım Belgrad olmuştu. Belgrad dönüşümü THY ile yaptım.

   Belgrad şehir merkezine yaklaşık 13 km mesafededeki Nikola Tesla Havalimanından merkeze ulaşmak için birçok alternatif var. Taksi kullanmak isteyenler, ortalama 1800 Dinar karşılığında kolaylıkla istediği yere gider, ancak turist olduğunuz anlaşıldığında fiyatı artırma ihtimali olduğundan havaalanı taksilerini tercih edin. Havalimanında yer alan Taksi Information masalarına giderek ”ön ödemeli” taksileri kullanın. Taksilere pek güven olmaz.

   Minibüs tercih ederseniz, havalimanı çıkışından hareket eden A1 ve 1A Nolu Shuttle Buslar ile Slavija Meydanına kadar 300 Dinarı karşılığında gidilebiliyor. Havalimanından 72 Nolu halk otobüslerine Zeleni Venac’a hareket eden otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Balkan Holidays şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var transfers@balkanholidays.rs adresine yazın.

   Tren tercih ederseniz, İstanbul’dan sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez hareket eden trenler, Bulgaristan üzerinden Belgrad’a ulaşıyor. Belgrad Merkezi Tren İstasyonu, Glavna Otobüs İstasyonunun hemen yanında yer alıyor. En son kontrol ettiğimde Sofya-Belgrad hattı tadilattaydı. Araştırmakta fayda var. Belgrad’a nasıl gidilir yazımda detaylı bilgiler paylaştım.

   Belgrad şehir içi ulaşım

   Çok büyük bir kent olmayan Belgrad’da gezilip görülecek yerlerin birbirine yakın olması çok fazla toplu taşıma aracı kullanmaya gerek kalmıyor. Ben hemen her yere yürüyerek gittim. Belgrad BusPlus Kart aldığınızda tüm toplu taşıma araçlarında kullanabiliyorsunuz, aklınızda bulunsun.

   Şehir içi ulaşımda Belgradlılar daha çok otobüs ve tramvayı tercih etmekle birlikte şehirde metro da var. Bunların içerisinde turistler için en kullanışlı olanları Tram Otobüsleri. 2 Nolu Tram, şehrin her tarafına özellikle turistik bölgelerine kolayca ulaşmanızı sağlayan oldukça kullanışlı bir hat gibi görünüyor. Hatta hiç inmeden bile geniş bir şehir turu atmış olursunuz.

   Belgrad’da nerede kalınır

   Şehrin yürüyerek bir çok yerine ulaşmak mümkün. Savamala bölgesinde yer alan 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Burada 3 gece kalmıştım. Son gezimde kaldığım Prag Otel güvenerek kalabileceğiniz diğer bir otel. Uygun Belgrad otellerinde yer ayırtmak için tıklayın. 

   Belgrad’a ne zaman gidilir

   Mayıs-Eylül arası Belgrad hava durumu 25 derecelerde seyrediyor. Gezmek için gayet güzel. Yağışlı ve karlı geçen kışın ise en düşük sıcaklık eksi on gibi değerlerle Ocak ayında görülüyor. Belgrad’ı Aralık-Şubat arası ziyaret etmeyi düşünürseniz yanınıza şemsiye, atkı, bere almayı unutmayın. Mayıs-Haziran en güzel zamanlar.

   Paket Balkan Turları programlarında; Bosna Hersek’te Saraybosna ve Mostar; Makedonya’da Üsküp, Ohrid ve Manastır; Karadağ’da Budva ve Kotor; Sırbistan’da Belgrad; Kosova’da da Prizren en çok ilgi gören şehirler. Schengen üyesi olduğundan ziyaret için vize isteyen Hırvatistan’da ise Dubrovnik, Split, Zagrep şehirleri buna eklenebilir.

   Belgrad mimari özellikleri, tarihi yapıları, Balkan kimliğini yansıtan yüzüyle gezginleri kendine çekiyor. Türkiye’ye sadece 2 saat uzaklıkta yer alan Belgrad’ın keşfedileceği çok yönlü bir kişiği var. Çekinmeden görülecek yerler listenize alın.

   Skadarlija-Beograd

   Belgrad’ın Bohem Köşesi: Skadarlija

   Belgrad'ın Doğu ile Batının kesiştiği, Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad, zengin tarihini şehrin her köşesinde gözler önüne seren bir şehir. Bunlardan biri...
   Belgrade-NightLife

   Belgrad Gece Hayatı, Sırbistan

   Güney Doğu Avrupa'nın en büyük şehri Belgrad, 1.2 milyonluk bir nüfusa sahip. Mimarisinden ziyade, güzel insanları ve renkli gece hayatıyla öne çıkan Belgrad'ın sokakları...
   Kalemegdan Park, Belgrade

   Belgradın En Güzel Manzaralı Köşesi: Kalemegdan, Belgrad

   Sırbistan'ın güzel şehri Belgrad'ı severim. Belgrad'ın en güzel köşelerinden birisi Kalemegdan da şehrin en tatlı yerlerinden biri. Şahane manzarası, doğa ve yeşille iç içe...
   Afrika Sanatı Müzesi

   Afrika Sanatı Müzesi, Belgrad

   Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad, benim Balkanlar'da sevdiğim şehirlerden birisi. Bu güzel şehri şimdiye kadar birkaç defa ziyaret etme fırsatım...
   Aziz Sava Katedrali, Belgrad

   Sırbistan’ın En Büyük Katedrali: Aziz Sava

   Gezilecek pek çok yere sahip Belgrad, Avrupa'nın en büyük onuncu, Sırbistan'ın ise en büyük katedrali Aziz Sava Katedrali'ne de ev sahipliği yapıyor. Sırp Ortodoks Kilisesi'nin...
   Belgrade, Serbia

   Belgrad’ın Kalbi: Knez Mihailova Caddesi

   Knez Mihaiova Caddesi, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzanan sadece yayaların girebildiği alışveriş caddesi. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo'dan alan ve 1870'lerin sonlarına tarihlenen...
   ;