Belgrad

   Avrupa’nın en eski başkentlerinden Belgrad, her yaştan insanın, her saatte sokakları şenlendirdiği, yüksek enerjili bir şehir. Yemyeşil parkları, hareketli gece hayatı, güler yüzlü insanları, birbirinden şık bar ve restoranları ve vizesiz seyahat avantajı ile son yıllarda Türk gezginlerin önemli tatil destinasyonlarından birine dönüşen Belgrad hakkında detaylı bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

   belgrad gezi rehberi

   Belgrad dinç, yüksek enerjili ve bahar ile yaz aylarında bitmek bilmeyen sokak hayatına sahip bir şehir. Şimdiye kadar 3 defa gitme fırsatı bulduğum şehir vizesiz ülkeler arasında. Sadece uçak bileti alıp gitmeniz yeterli. Her açıdan bizleri tatmin edebilecek zenginlikte bir şehir.

   Kent hayatının içerisine yerleşmiş bir yeşil alan kültürü Belgrad’ta hakim. Şehrin her yanında parktan ziyade orman havası veren yeşil alanlar var. Önünde iki nehir akıyor ve bu şehre bir kıyı şehri havası katıyor. Gece hayatı ve eğlence açısından da gözde bir şehir. Son yıllarda Avrupa’nın hızla yükselen şehirleri arasına girdi.

   Belgrad Gezi Rehberi 🇷🇸


   Çok eski zamanlardan beri insanlar stratejik bir savunma bölgesi olmasından dolayı Sava ve Danube nehirlerinin birleştiği bu bölgede yaşadılar. Kelt kabileleri tarafından keşfedilen Belgrad, 878’den bu yana çok sayıda mücadeleye sahne oldu. İlk olarak İskoçlar, sonra Romalılar işgal etti. Pek çok kez yıkılıp yeniden inşa edildi.

   Bizans, Bulgar ve Macarlar arasında el değiştirse de on dördüncü yüzyılda Sırp Krallığı’nın başkenti oldu.  II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet döneminde kuşatılan Belgrad, 1521’de Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kültür, eğitim, ekonomi ve bilim konusunda kendini geliştirmiş bir kent.

   Eski Doğu blokunun en gelişmiş ülkesi Yugoslavya’nın dağılmasından önceki 49 yıllık başkenti olarak, diğer Doğu Avrupa ülkelerinden farklı bir konumda bulunuyordu. Halen yerel halkın çoğunluğu İngilizce konuşabiliyor. Avrupa’daki en gelişmekte olan kentlerden biri olarak daha parlak bir geleceğe doğru hızla akan şehir önemli müze ve sergilere, yıl boyu hız kesmeyen pek çok festivale de ev sahipliği yapıyor.

   Belgrad’ı gezerken sadece şehrin popüler ana noktalarına takılmamak gerekiyor. Şehrin tarihi kısmının dışında gezilecek yerler de var. Belgrad merkezin karşı yakasındaki Zemun, Orta Avrupa kenti görünümünü hâlâ koruyor. Savamala bölgesi bizim Karaköy tadında hızla gelişen, mekanları ve salaş binalarıyla yükselen bir nokta. Bu nostaljik bölgede insanı hayrette bırakacak mekanlar var. Yine şehrin tarihi kısmının karşısında, köprünün öte yanında yer alan II. Dünya Savaşından sonra inşa edilen Yeni Belgrad ise kentin modern kimliğini taşıyor.

   Belgrad yürüyerek gezilmesi keyifli bir şehir. Gezilecek noktaların bir çoğu birbirine yakın sayılır. Zaten belli noktaların keyfini çıkarmak için orada mola vermeniz gerekir. Bu gezerken sizi dinlendirir, kaldığınız yerden rotaya devam edersiniz.

   Şehirde ücretsiz düzenlenen Belgrade Walking Tours programları var, kaçmaz. Ücretsiz olsa da makul oranda bahşiş vermeniz uygun olur. Belgrad gezilecek yerlere düzenlenen 3 farklı ücretsiz tur rotaları var, birini seçin katılın veya şehride kalışınız 3 günü buluyorsa hepsine katılın. Turları ortalama 2,5 saat sürüyor. Ayrıca Belgrade Talking adlı 30’dan fazla noktayı gösteren basit, hızlı, bilgilendirici ücretsiz uygulamayı da indirebilirsiniz.

   Skadarlija-Beograd

   Belgrad’ın Bohem Köşesi: Skadarlija

   Belgrad'ın Doğu ile Batının kesiştiği, Avrupa’nın en eski başkentlerinden biri olan Belgrad, zengin tarihini şehrin her köşesinde gözler önüne seren bir şehir. Bunlardan biri...
   Belgrade-NightLife

   Belgrad Gece Hayatı, Sırbistan

   Güney Doğu Avrupa'nın en büyük şehri Belgrad, 1.2 milyonluk bir nüfusa sahip. Mimarisinden ziyade, güzel insanları ve renkli gece hayatıyla öne çıkan Belgrad'ın sokakları...
   Kalemegdan Park, Belgrade

   Belgradın En Güzel Manzaralı Köşesi: Kalemegdan, Belgrad

   Sırbistan'ın güzel şehri Belgrad'ı severim. Belgrad'ın en güzel köşelerinden birisi Kalemegdan da şehrin en tatlı yerlerinden biri. Şahane manzarası, doğa ve yeşille iç içe...
   Afrika Sanatı Müzesi

   Afrika Sanatı Müzesi, Belgrad

   Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad, benim Balkanlar'da sevdiğim şehirlerden birisi. Bu güzel şehri şimdiye kadar birkaç defa ziyaret etme fırsatım...
   Aziz Sava Katedrali, Belgrad

   Sırbistan’ın En Büyük Katedrali: Aziz Sava

   Gezilecek pek çok yere sahip Belgrad, Avrupa'nın en büyük onuncu, Sırbistan'ın ise en büyük katedrali Aziz Sava Katedrali'ne de ev sahipliği yapıyor. Sırp Ortodoks Kilisesi'nin...
   Belgrade, Serbia

   Belgrad’ın Kalbi: Knez Mihailova Caddesi

   Knez Mihaiova Caddesi, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzanan sadece yayaların girebildiği alışveriş caddesi. Adını Sırbistan Prensi III. Mihailo'dan alan ve 1870'lerin sonlarına tarihlenen...