Zemun, Belgrad‘ın en eski bölgelerinden biri. Geçmişte, iki İmparatorluk arasında bir sınır kasabasıydı. Avusturya ve Osmanlı’nın sınırını oluşturan Zemun, 1934’te Belgrad’a katılmış. Avusturya ve Osmanlı karışımı bir eski şehir bölgesine, hoş meydanlara, zengin yerel tarihe ve Sırbistan’daki en şahane yürüyüş alanlarından birine sahip.

Belgrad şehir merkezine kıyasla daha sakin bir kent. Tipik bir Orta Avrupa şehri. Bir dönem de Batı ile sosyalist Avrupa arasındaki sınırı belirleyen şehir çeşitlilikle dolu, şaşırtıcı bir şehir. Turist kalabalığı olmadan eğlenebileceğiniz hoş bir yer. Zemun ve Novi Beograd gibi şehrin diğer kısımlarını keşfetmek için Sava Nehrinin karşısına geçin.

Avrupa‘nın en eski şehirlerinden Sırbistan‘ın başkenti Belgrad, doğu ile batının buluştuğu bir coğrafyada yer alıyor. Sırpça ‘Beyaz Şehir’ anlamına gelen şehir, adıyla uyumlu bir şekilde huzurlu, ferah ve aydınlık. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada kurulan kent, MÖ 5. yüzyıla uzanan bir geçmişe sahip.

Avrupa’nın en eski şehirlerinden Belgrad, kalabalık caddeleri, yaşayan tarihi, lezzetli yemekler sunan restoranları, sokak kahveleri ve renkli gece hayatıyla kendine özgü bir şehir. Her köşesinde tarihin ve kültürün izlerinin sürülebildiği, muazzam güzellikteki nehirleri, ışıl ışıl mağazaları, geleneksel ve modern yapıların buluştuğu, eğlenceye doyuran Belgrad, Avrupa’nın hızla yükselen şehirlerinden biri.

Malta

Belgrad’da gezerken çok güzel manzaralar çıkacak karşınıza. Şehir parkları, kaleleri, tarihi semtleriyle özgün bir karaktere sahip. Belgrad’ı gezerken sadece şehrin popüler ana noktalarına takılmamak gerekiyor. Şehrin tarihi kısmının dışında gezilecek yerler de var.

Eski Zemun, dar sokakları ve Avusturya-Macaristan döneminden kalma eski binaları, geleneksel olarak misafirperver insanları, otantik mutfağı ve restoranlarındaki sıcacık atmosferi ile birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Belgradlılar sıcak kanlı, misafirperver, açık görüşlü ve oldukça saygılı insanlar. Burada bir arkadaş edindiğiniz zaman, onun ailesinin de bir parçası haline geliyorsunuz. Tarihi Zemun bölgesindeki Reka Restoran’ın sahiplerine misafiri olmuştum. Aileden tanışmadığım kimse kalmadı. Herkes samimi ve sıcak, sanki yıllardır tanışıyormuşçasına rahat ve samimiler.

Zemun Gezi Rehberi

Zemun, Belgrad’ın en eski bölgelerinden biri. Gardos Tepesi çevresinde kurulu şehir, Belgrad’ın hemen güneyinde yer alıyor. Tarih boyunca Roma, Bizans, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan imparatorluklarının bir parçası olmuş bölge, dar sokakları, şirin binaları ve nefes kesen manzaraları ile Tuna Nehri kıyısına doğru açılan güzel bir yerleşim yeri.

Bir zamanlar kendi başına bir kasaba olan Zemun, şehrin yeni bölümü olan Novi Beograd imar sürecinden geçtiğinde Belgrad’a dahil edilmiş. Belgrad’ın bir parçası olsa da şehrin geri kalanından tamamen farklı bir his veriyor. Balkanlar’ın en büyük başkentinin banliyösünden çok Transilvanya’daki bir orta çağ kasabasına benziyor ve hissettiriyor.

Büyük imparatorlukların bıraktığı izler nedeniyle, Belgrad’ın geri kalanından daha çok ırklı ve daha kozmopolit olduğunu söyleniyor. Zemun, dar sokakları ve tarihi evleri ile büyüleyici bir eski şehre sahip. Novi Sad şehri ve Budapeşte gibi diğer Orta Avrupa şehirleri gibi daha fazla Avusturya-Macaristan etkisi ile mimarisi hissediliyor.

Tarihi mimari yapıları, turistik mekanları, birbirinden güzel kafe ve restoranları ile kente gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarından olan şehir, modern yaşamla tarihi geçmişi bütünleştiren bir atmosfere sahip. Doğrusu ilk gördüğümde hemen içim ısındı. Hele ki Tuna nehri kıyısındaki yolda yaptığım uzun yürüyüş sonrası gönlümü iyice aldı.

Yazın kafeleri ve gece hayatıyla popüler olan bohem bir kent ama kışın yolunuz düşerse çok daha sessiz bir yer bulacağınızı bilin. Gittiğinizde, 1999 NATO bombalamalarından hasar görmüş ve hala öylece duran birkaç bina fark edebilirsiniz.

ZEMUN NASIL GİDİLİR
Belgrad – Zemun arası ulaşım çok kolay. Belgrad’ın merkezinden Zemun’a otobüs, tren veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Muhtemelen yarım saaten fazla zamanınızı almaz. Bu kadar yakın ve bu kadar güzel olmasına rağmen pek çok kişi Zemun’u görmeden Belgrad’dan ayrılıyor.

Belgrad Stari Grad’dan yürüyerek 2 saate gidilse bile, geçeceğiniz köprü, kıyı şeridi ve sahil yolunun güzelliğine bence değer. En iyisi bisiklet kiralayarak şehre gitmek ve dönmek. otobüs veya trenle gidecekseniz toplu taşıma kartını biz büfeden alın 3,22$. Kartın içerisine de kaç kere kullanacaksanız her kullanım için 1$ ekletin.

Skadarska‘dan (Skadarlija) 95 numaralı otobüsü kullanın. Novi Beograd’da yer alan Sava Centar’da inin ve orada sizi Zemun’un kalbine götürecek olan 88 numaralı otobüsü bekleyin. Süre yaklaşık 27 dakika. Bilet fiyatı 0,92$.

Tuna’nın iki yakasını birleştiren Pančevo Köprüsünden, Batajnica’ya giden ‘BG Voz’ trenine binip altı durak sonra Zemun’da inin. Pancevacki istasyonuna gitmek için 16, 23, 48, 33, 95, 96, 27e veya 48 numaralı otobüslerden birini kullanıp ‘Aleksandar Nikolic’ adlı istasyonda inin. Süre 50 dakika. Bilet fiyatı 0,92$.

Muhakkak ulaşım rotasını, otobüs veya tren hat numarasını, ücretleri veya diğer bilgileri otelinizden veya kart aldığınız büfeden teyit ettirin. Otobüs duraklarında seferler ile ilgili bilgiler ve saatler yer alıyor ama bu bilgilerin güncel olmayabileceği de aklınızda bulunsun.

Belgrad 118’i kent merkezi içinde 300’ü banliyölerde olmak üzere 418 otobüs hattı, 12 tramvay ve 8 troleybüs hattı ile geniş bir toplu taşıma ağına sahip. BeoVoz olarak adlandırılan bir banliyö treni hattının da bulunduğu Belgrad’daki ana tren garı kentin Sırbistan’ın diğer kasabaları ve diğer Avrupa başkentleri ile ulaşımını sağlıyor.

ZEMUN NEREDE KALINIR
Apartment La Bombonera, Hotel Theater Belgrade, Garni Hotel Jugoslavija ve Garni Hotel D10 Zemun’da konaklayabileceğiniz otellerden bazıları. Burada lüks bir otelde kalmak herhangi bir Batı Avrupa ülkesinde kalmaktan daha ucuz! Villa Akacija, Zemun’un merkezinde ve Tuna kıyısına 300 metre uzaklıkta yer alan bir otel.

Tuna Nehri kenarında, nehir üstündeki ilginç hostellerde de kalabilirsiniz. ArkaBarka Floating Hostel, San Art Floating Hostel ve Green House Hostel bunların en iyileri. Belgrad merkezde kalacaksanız Kopernikus Hotel Prag veya tasarım oteli Jump Inn şahane seçim olur. NapPARK Hostel ise Belgrad’ın en iyi hostellerinden biri.

ZEMUN’DA NEREDE YENİR
🥘 Zemun’da kaldığım birkaç gün boyunca Reka Restoran, tüm öğünlerim boyunca takıldığım yer oldu. Gordos Kulesinden Sahile indiğinizde göreceğiniz Reka Restaurant, içerinin ambiyansı, muhteşem canlı müzik performansları, leziz hem yerel hem de deniz ürünleri menüsüyle dört dörtlük bir restoran. Memnun kalmak garanti. ☎️ +381 11 2611625.

Zemun Gezilecek Yerler 📌

Zemun, yürüyerek gezilmesi keyifli bir şehir. Meydanlara açılan dar sokakları, sevimli binaları ve hoş manzarasıyla güzel bir kasaba. Birkaç saat içerisinde kolayca dolaşabilirsiniz. Gardoš, Zemun’un en önemli tarihi simgesi. Kule, Tuna Nehri üzerinde mükemmel bir manzara sunan bir tepenin etrafına inşa edilmiş. Zemun da bu kulenin çevresinde büyümüş.

Veliki Meydanı, Zemun Pazarı, Aziz Nicholas Kilisesi (Hram Svetog Oca Nikolaja), Zemun’daki en eski ev olan ‘Beli medved/Beyaz Ayı’, Godspodska Caddesi ve Karamata Family House görebileceğiniz önemli yerler. Tuna Nehri kıyısından sizi Savamala’ya götürecek köprüye kadar uzanan şahane yürüyüş yolunda muhakkak yürüyün.

Tarihi Spirta Evinde hizmet veren Zemun Müzesi açıksa ziyaret edebilirsiniz. Dubrovačka Caddesine bakan, neredeyse iki asırlık Güneş Saatli Ev, Jovo Karamat’ın yazlık evi, Icko’nun evi, Orta çağ kalesinin kalıntıları, Gardos Millenium Kulesi ve eski imparatorluk binası Zemun’un en gözde mimari yapılardan.

Gardoš Kulesi, Zemun’un görsel ve tarihi sembolü olan bir kule. Aynı zamanda Sibinjanin Janko Kulesi veya Bin Yıl Kulesi olarak da biliniyor. Sibinjanin Janko ismiyle de tanınan Sırp kahramanından ismini alan kule, tarihçilere göre bu olaydan 440 yıl sonra inşa edilmiş. Kulenin en kabul gören ismi ise Milenyum Kulesi.

Macarlar tarafından inşa edilen kulenin inşası 5 Ağustos 1896’da tamamlanış. Macarların Avrupa’ya yerleştiği 896’dan tam bin yıl sonra tamamlanan kulenin Macarların Avrupa’daki bininci yılını simgelediği düşünülüyor. Kule taş ve tuğladan yapılmış. Yüksekliği 36 metreyi buluyor.

Efsaneye göre Osmanlı askerlerine karşı direnişte meşhur olan Macar kahramanı Janoš Hunyadi bu kulede ölmüş. Kulenin tepesindeki manzara muhteşem. Zemun, Eski Belgrad, Yeni Belgrad ve Tuna Nehrinin şahane manzarasını görebileceğiniz kule, şehirdeki en iyi manzara noktalarından biri.

Magistrate Meydanı (Yargıçlar Meydanı), adını ünlü Magistrates Binasından almış. Sırbistan hükümetince kültürel bir anıt olarak sınıflandırılan bina, Zemun’un eski mimarisindeki en saf örneği. 1751’de yapılmış bina, 1755 yılında kasabanın ilk belediye binası olmuş. 1832’ye kadar sulh hakimliği binası olarak hizmet vermiş.

Zemun Pošta (Zemun Postanesi), 1896 yılında inşa edilmiş. Zemun şehir merkezinin tarihi ve kentsel karakterini belirleyen en önemli kamu yapılarından birini temsil ediyor.

Zemunski Kej /Zemun iskelesi, Tuna Nehri boyunca uzanan yürüyüş yoluna ve karşısındaki adaya verilen isim. Aslında mahallenin adı. Zemun’daki en popüler yerlerden biri olan muhteşem bir gezinti yoluna sahip. Tuna Nehri kıyısına paralel yaklaşık 10 km uzunluğundaki yol, gerçekten yürüyüşe değer.

Güzel verandaları ve terasları olan çok sayıda restoran, kafeler ve tavernalar Tuna boyunca sıralanmış. Sokakların Bohem ruhunu yansıtan mekanların pek çoğu deniz ürünleri konusunda uzman. Yürürken balık yemeklerinin kokularını hissedebiliyorsunuz. Yine çokça yerel lezzetler sunan restoranlar da yer alıyor.

Zemun Mezarlığı, Gardos Kulesinden çok uzakta olmayan, farklı dinlerden insanların aynı toprağa nasıl gömüldüğünü görebileceğiniz bir yer. O kadar çok eski mezar taşı var ki, ne kadar süredir orada olduğunu Allah bilir.

Zemun, aynı zamanda Uluslararası Mono Drama ve Pandomim Festivali, Uluslararası Karikatür Festivali başta olmak üzere yıl boyunca zengin kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan canlı bir bölge. Hayatımda yediğim en taze çilekleri satan şehirdeki tek açık hava pazarını kesinlikle atlamayın.

Zemun, Avusturya-Macaristan tarzı mimarisi ile cazibesini korumuş köklü bir şehir. Belgrad’ın merkezinin telaşlı koşuşturmacasından uzakta bir dünyada hissettiriyor. Sadece günübirlik değil, konaklamalı gidilebilecek kadar cazip bir şehir.

5 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz