Afrika Sanatı Müzesi (Muzej Afričke Umetnosti), Afrika’ya ilgi duyuyorsanız Belgrad’da görmekten hoşlanacağınız bir müze. Vizesiz ülkeler arasında yer alan yakın ülke Sırbistan‘ın, Afrika ile ilgili tek müzesi olan Afrika Sanatı Müzesi koleksiyonunun büyük bölümünü Batı Afrika’dan gelen objelerden oluşuyor. Belgrad’ın en iyi müzelerinden biri olmaya aday.

Müze, Afrika’nın geleneksel kültürünü yansıtan folklor, müzik ve eğitsel çalışmalar ile Afrika halkının yaşamakta olan Afrika sanatını, geleneklerini ve tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Batı Afrika sanatının klasik ifadesi olarak kabul edilen ahşap maske ve heykellerin yanı sıra yine ahşap ve bronzdan yapılmış el sanatları ürünleri, kumaş, seramik ve özellikle de çekici müzik aletleri yer alıyor.

Afrika Sanatı Müzesi

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad, benim Balkanlar’da sevdiğim şehirlerden birisi. Bu güzel şehri şimdiye kadar birkaç defa ziyaret etme fırsatım oldu. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği olan hoş bir manzaraya sahip; ferah, yeşil, aydınlık ve huzurlu bir kent.

Afrika Sanatı Müzesi, Belgrad

Belgrad Afrika Sanatı Müzesi (Sırpça: Музеј Афричке Уметности / Muzej Afričke Umetnosti), Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti zamanında uzun yıllar Afrika’da büyükelçilik görevi yürüten Hırvat diplomat Veda Zagorac ve Dr. Zdravko Pečar çiftinin özel koleksiyonuyla kurulmuş. 1977’de açılan müze, zamanla kişisel eşyaların yanı sıra eklenen pek çok obje ile zenginleştirilmiş.

Malta

Belgradlıları ve ülke halkını Afrika gelenekleriyle tanıştırmayı hedefleyen dinamik bir bilimsel ve eğitim kurumu olarak tasarlanan müze, Bambara, Dogon, Kisi, Baga, Marka, Malinka, Bobo, Dan, Gere, Guro, Senufo, Asanti, Havva, Baule, Fon, Yoruba, Bamileke gibi bölümler ile toplam 800 m2’lik yüzölçümüne sahip bir alana yayılıyor.

Müzenin kurucuları Veda Zagorac ve Dr. Zdravko Pečar’ın oluşturduğu koleksiyondan seçilmiş nesneleri içeriyor. Günümüzde Mali, Senegal, Gine, Burkina Faso, Benin, Gana, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Togo, Kamerun ve Kongo gibi Afrika ülkelerinden getirilen 1700 orijinal sanat eserinin yer aldığı Afrika Sanatı Müzesi’nin oldukça çeşitli bir koleksiyonu bulunuyor.

Afrika Sanatı Müzesi, kalıcı sergilerin yanı sıra Afrika sanatı, kitap sunuları, filmler ve video projeksiyonları, performanslar, çeşitli dersler ve sanat atölyeleri konularında tematik sergiler, konserler ve konferanslar düzenliyor. Koleksiyonlarının kalitesine ve sanatsal değerine göre, Afrika Sanatı Müzesi, Avrupa’daki türünün en önemli kurumlarından biri.

AFRİKA SANATI MÜZESİ, BELGRAD

Zbirka Vede i dr Zdravka Pečara Andre Nikolića 14, Belgrad www.museumofafricanart.org
Haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

BELGRAD’DA NEREDE KALINIR
ⓘ Konaklamanızı Stari Grad bölgesinde seçin. Konaklamanızı buraya yakın bir noktada seçin Savamala bölgesinde yer alan, üç gece kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli dizayn tasarımı ile tercih edilebilir. Son gezimde kaldığım Kopernikus Hotel Prag (4*) de gayet iyi bir otel, güvenerek kalabilirsiniz.

NapPARK Hostel ise Belgrad’ın en iyi hostellerinden biri. Tuna Nehri kenarında, nehir üstündeki ilginç hostellerde de kalabilirsiniz. ArkaBarka Floating Hostel, San Art Floating Hostel ve Green House Hostel bunların en iyileri.

Eğer müze ve sanatsever biriyseniz Belgrad’da görülecek yerler listenize Belgrad Şehir Müzesi, Nikola Tesla Müzesi, Etnografya Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesini de ekleyin.

Belgrad’ın ana caddesi olan Knez Mihailova, samimi ve keyifli bir yaya yolu. Avrupa’nın en güzel yaya alanlarından biri. Şahane cafeleri soğuk günlerde tam bir sığınak. Aziz Sava Katedrali, Aziz Mihail Katedrali ve Aziz Mark Kilisesi görülmeye değer mabedler.

Belgrad’ın hoş köşesi Skadarlija, geleneksel kafana restoranları ve süslü çiçekleriyle hem güzünüze hem de midenize hitap eden özel bir bölge. Kalemegdan ve Tasmajdan Park, yeşile doyacağınız, huzurlu geniş bahçeler. Özellikle Kalemegdan’a birkaç saat ayırmanız gerekecek.

Belgrad’daki en sevdiğim yer, bir dönem Osmanlı ve Avusturya imparatorlukları arasında sınır şehri olan, kozmopolit Zemun oldu. Çoğu kişi Zemun’u görmeden şehirden ayrılıyor ama mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Belgrad yakın, vizesiz ve uygun fiyatlı bir ülke. Ucuz uçak bileti kampanyalarını takip edip keşfe çıkın.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz