Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alan Belgrad, benim Balkanlar‘da sevdiğim şehirlerden birisi. Bu güzel şehri şimdiye kadar birkaç defa ziyaret etme fırsatım oldu. Sırbistan’ın başkenti Belgrad, nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği olan hoş bir manzaraya sahip; ferah, yeşil, aydınlık ve huzurlu bir kent. Belgrad gezilecek yerler arasında klişe yerlerin dışında az bilinen ilginç başka yerler de var. Bunlardan biri 1977’de açılan Afrika Sanatı Müzesi (Muzej Afričke Umetnosti), Afrika’ya ilgi duyuyorsanız Belgrad’ın en iyi müzelerinden biri olmaya aday sizin için.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan yakın ülke Sırbistan‘ın Afrika ile ilgili tek müzesi Afrika Sanatı Müzesi koleksiyonunun büyük bölümünü Batı Afrika’dan gelen objelerden oluşuyor. Müze Afrika’nın geleneksel kültürünü yansıtan folklor, müzik ve eğitsel çalışmalar ile Afrika halkının yaşamakta olan Afrika sanatını, geleneklerini ve tarihini ziyaretçilerine aktarıyor. Batı Afrika sanatının klasik ifadesi olarak kabul edilen ahşap maske ve heykellerin yanı sıra yine ahşap ve bronzdan yapılmış diğer dekoratif ürünler, kumaş, seramik, yumuşak taş figürleri (steatit) ve özellikle de çekici müzik aletleri yer alıyor.

Afrika Sanatı Müzesi, Belgrad

Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti zamanında uzun yıllar Afrika’da büyükelçilik görevi yürüten Hırvat diplomat Zdravko Pečar’ın özel koleksiyonuyla kurulan müze, zamanla kişisel eşyaların yanı sıra eklenen pek çok obje ile zenginleştirilmiş. Günümüzde Mali, Senegal, Gine, Burkina Faso, Benin, Gana, Fildişi Sahilleri, Nijerya, Togo, Kamerun ve Kongo gibi Afrika ülkelerinden getirilen 1700 orijinal sanat eserinin yer aldığı Afrika Sanatı Müzesi’nin oldukça çeşitli bir koleksiyonu bulunuyor.

Malta

Belgradlıları ve ülke halkını Afrika gelenekleriyle tanıştırmayı hedefleyen dinamik bir bilimsel ve eğitim kurumu olarak tasarlanan müze, Bambara, Dogon, Kisi, Baga, Marka, Malinka, Bobo, Dan, Gere, Guro, Senufo, Asanti, Havva, Baule, Fon, Yoruba, Bamileke gibi bölümler ile toplam 800 m2’lik yüzölçümüne sahip bir alana yayılıyor.

Afrika Sanatı Müzesi
Belgrade African Art Museum

Afrika Sanatı Müzesi, kalıcı sergilerin yanı sıra Afrika sanatı, kitap sunuları, filmler ve video projeksiyonları, performanslar, çeşitli dersler ve sanat atölyeleri konularında tematik sergiler, konserler ve konferanslar düzenliyor. Koleksiyonlarının kalitesine ve sanatsal değerine göre, Afrika Sanatı Müzesi, Avrupa’daki türünün en önemli kurumlarından biri.

African Art Belgrade
African Art Belgrad

Eğer müze ve sanatsever biriyseniz Belgrad’da görülecek yerler listenize Afrika Sanatı Müzesi dışında Belgrad Şehir Müzesi, Nikola Tesla Müzesi, Etnografya Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi, Vuk ve Dositej Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi,Sırbistan Tiyatro Sanatları Müzesi, Havacılık Müzesi, Askerî Müze, Yugoslav Tarihi Müzesi ve Demiryolu Müzesini de ekleyin.

Afrika Sanatı Müzesi, Belgrad

Zbirka Vede i dr Zdravka Pečara Andre Nikolića 14, Belgrad www.museumofafricanart.org
Haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Museum of African Art Belgrade

Ayrıca Aziz Sava Katedrali, Aziz Mihail Katedrali ve Aziz Mark Kilisesi görülmeye değer mimariye sahip Belgrad’ın en önemli kiliseleri. Şehrin en hareketli caddesi olan Knez Mihailova, şehrin en önemli noktalarından Kalemegdan ve Tasmajdan Park; Belgrad’ın köşesi Skadarlija; Belgrad tarihi bölgenin karşısında tatil kasabası havasındaki Zemun görmeniz gereken diğer yerler arasında. Belgrad yakın, vizesiz ve uygun fiyatlı bir ülke. Ucuz uçak bileti kampanyalarını takip edip keşfe çıkın.

Önceki blog yazısıSakız Adası Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAkdamar Adası, Van
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın