Yurtdışında ilk araç kiralamayı Tazmanya’da yapmıştım ve direksiyon terstendi. Daha sonra Tazmanya’da karavan kiralayarak epey yol yapmıştım. Avustralya Alice Springs’te de karavan kiralayarak 1500 km yol boyunca kuzeye gitmiştim. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda da küçük bir araç kullandım, yine Paros Adası‘nda da. Almanya’nın nerdeyse üçte birini kiralık araç ile gezdim.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama hızla yaygınlaşıyor. Eğer aracınız varsa seyahat süresince daha çok zaman kazanabiliyorsunuz ve seyahatinizi daha pratik hale getiriyor. Hem bazı coğrafyalarda araç kullanmak gerçekten çok keyifli. Örneğin Kapadokya‘da veya Datça’da.

Araç kiralama
Tazmanya’da kiraladığım karavan

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Firma araştırın

Araç kiralarken yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede pek çok özel teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha uygun bir şekilde yapmak mümkün. Bir firmaya gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemli. Gitmeden önce de iyi bir araştırma yapmak gerekiyor tabi.

Enuygun.com gibi araç kiralama karşılaştırması yapan siteler birçok firmanın kiralık araçlarını tek ekranda size sunacağı için zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Malta

2. Küçük araç kiralayın

Araç kiralamada küçük araçların fiyat avantajı her zaman karşınıza çıkar. Özellikle internetten yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yaparak, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var.

Hem kullanması kolay hem de park sorunu daha az oluyor. Yakıt tüketimi de daha az. O yüzden Tazmanya gezimde Hyundai Getz tercih etmiştim. Kiralık araç erken iade edildiğinde herhangi bir ücret iadesi yapılmadığını bilin.

3. Yakıt durumunu kontrol edin

Arac Kiralama yakıt
Hem aracı teslim alırken hem de yoldayken yakıt durumunu kontrol edin. Yoksa bizim gibi yolda kalırsınız.

Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden hemen önce yine tam dolu götürmeniz gerekiyor. Ülkemizde çoğunlukla çeyrek depo altında size kiralanıyor. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse başlangıçta buna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin.

Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan daha fazla doldurulup size daha fazlaya mal olma ihtimali var. Bunun da ücretinin sizden alındığını unutmayın. Eğer fazla yakıtla dönerseniz de bunun ücreti size ödenmez.

4. Sigortayı ihmal etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığı. Kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak sizin sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunduğu sigortalardan yararlanmak da mümkün. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan siz sorumlusunuz.

Avustralya’daki ilk karavanımın 3 metre yüksekliğini iyi kestiremediğimden bir yerlere sürtmüştüm ve bana 1,000 AU$’a mal olmuştu. Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar bulunduğunu unutmayın. Sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekiyor.

5. Sözleşmeye dikkat edin

Oto Kiralama
Avustralya’da kiraladığım araba

Araç kiralamak çok kolay olsa da kafa karıştırıcı şeylerle önünüze gelebiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemli. Sözleşmeyi imzalamadan önce merak edilen her şeyi sormakta da hiçbir sakınca yok. Ancak eğer bu konuda tedirginlik hissediliyorsa, kiralamadan önce esasları araştırmak, bilen biriyle gitmek ve güzel bir pazarlık yapmak oldukça faydalı.

6. Kişi sayısına uygun araç kiralayın

Arac Kiralama nasıl yapılır
Plomari yollarında, Midilli Adası, Yunanistan

Yol kısa da olsa, araca binecek her kişi için bir koltuk olduğundan ve yeterli bagaj alanı olduğundan emin olmak gerekiyor. Kısa diye çıkılan bir yol, uzun saatler de sürebileceği için hiç kimsenin zorda kalmasına gerek yok. Ayrıca, yapılan anlaşmada araçta bulunacak herkesin bir listesinin de bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir çok ülkede araçtaki koltuk sayısından fazla kişinin araca bindirilmesinin yasak olduğunu aklınızda tutun.

7. Erken rezervasyon ve bilgilendirme

Araç kiralamak
Kiralık aracımın penceresinden Milos Adası, Yunanistan

Havaalanından oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirmek şart.

Diyelim Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama yaptınız ve uçağınızın tarihi değişti yahut rötar yaptı. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olur. Uçak bileti, tatil ve restoranlar için sıkça kullanılan erken rezervasyon, bazı web sitelerinde araç kiralamada da geçerli. Eğer kullanacağınız firmanın böyle bir seçeneği varsa bu seyahatini erken planlayanlar için avantajlı olabilir.

Önceden aracın modelini, kaç gün kiralama yapılacağını ve tarihleri belirtmek kiralamada karşılaşılacak sorunları ortadan kaldırıyor. Erken rezervasyon sistemini tatil için genel anlamda hayatımıza yerleştirmemiz şart. Aksi halde seyahatlerimize daha çok para ödemek durumunda kalıyoruz.

8. Sadakat programları

Araç kiralamada aynı firmayı tercih edenler için uygun fiyatlı kiralama imkanı yaratan sadakat programlarının avantajları arasında ücretsiz model yükseltme, daha düşük fiyatla araç kiralama veya ücretsiz ekstra gün seçenekleri bulunuyor.

Örneğin otorento.com.tr sitesine üye olduğunuzda her kiralamadan %3 puan kazanıyorsunuz. Ayrıca, aynı fiyatlarla daha üst sınıf araç almada üye olmayanlara göre geçiş üstünlüğü sunuyorlar.

9. Uluslararası sınırlar

Yurt içinde pek bir sorunla karşılaşılmasa da farklı bir ülkede araç kiralamak sanıldığı kadar rahat olmayabiliyor. Gidilen ülkeye göre araba kullanmanın ve ehliyet geçerliliğinin şartları değişebiliyor. Bu nedenle bir yere gidilmeden önce tüm şartları öğrenmek oldukça önemli. Gidilen yerde araç kiralamadan önce her şeyin uygun olduğuna dair yazılı onay almakta fayda var. Uluslararası ehliyet sahibi olmayanlar herhangi bir ülkede polis isterse ceza yemekle karşı karşıya. Bildiğimden söylüyorum.

10. Hasar tespitine dikkat edin

Oto kiralama hakkinda
Kassel, Almanya

Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmek oldukça önemli. Bu en iyi koruma şekillerinden biri olarak biliniyor.

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin araç kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar benzerlik gösteriyor. Araç kiralamadan önce hasar tespiti yapmak, anlaşma maddelerini gözden geçirmek gibi detaylar sorunla karşılaşmadan keyifle araç kiralamaya yardımcı oluyor.

İster kısa süreli olsun ister uzun süreli, son dönemlerde araç kiralamak oldukça yaygın. Yolculuk sırasında ve teslimde bir sorunla karşılaşmamak, iyi bir araç kiralamak kadar önemli. Deneyimlerim ölçüsünden araç kiralama hakkında bilgilerimi paylaştım. Düzenli kiralama, tamir durumları ve bunun gibi ihtiyaç olacak bilgilerin akılda tutulmasında fayda var.

40 Yorumlar

 1. Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekilenler:

  1- Açık senet vermeyin, mutlaka senette bir fiyat ve aracın plakası yazsın. alacaklı kısımında mutlaka araç kiralama firmasının ismi yazsın
  2- Mutlaka araç kiralarken fatura alın faturaya aracın alış tarih saatini plakasını yazdırın
  3- Aracın o firmaya ait oldugunu mutlaka öğrenin dışarıdan araç kiralayıp size verebilirler
  4- Aracın muayene tarihine bakınız geçmemiş olması gerekir,
  5- Aracın sigorta tarihine bakınız
  6- Araçta kasko var ise kaskoyu görmek isteyiniz
  7- Her hangi bir kaza durumunda serviste kaldığı süre ödenecek midir sorunuz
  8- Kaza durumunda yedek araç veriliyor mu sorunuz
  9- Cam far lastik sigortası ekstra mıdır? Eger odedıysenız bunun sıgortaya bıldırıp bıldırmedıklerını sorunuz
  10- Kasko muafiyeti ne kadar sorunuz
  11- Aracı kiraladığınız yerde araç kiralama derneği ve ticaret odası var ise oralara kayıtlımıdır bu firma sorunuz.
  12- Merdiven altı yerlerden kiralama yapmayınız 5 kuruş fazla olsun yasal firmalardan araç kiralama yapınız.
  13- Mutlaka sözleşmeyi saklayınız.
  14- Aracın etrafında çizik göcük darbe var ise sözleşmeye yazınız.

 2. Günümüzde rent a car firmaları oldukça artmıştır karlı bir yatırım oldugunu düşünen çoğu yatırımcı bu sektöre yönelmiştir çıtasını yükseltmiştir hizmet sektörü olarak bilinen bu iş tatile gittiğiniz veya iş için gittiğiniz veya tatile araçla gitmeyi düşündüğünüzde kafanızdaki alternatiflerden biri olmuştur. Bu makalemizde tüketicinin nelere dikkat etmesi gerektiğini tecrübelerimizle ele aldık. Aklınıza takılan bir soru oldugunda sitemizdeki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz

  Öncelikle rent a car sektörü bir hizmet sektörü. Bu sektörde her sektörde olduğu gibi büyük çaplı küçük çaplı firmalar mevcut, kurumlsal bir firmadan araç kiralayım başım ağrımaz diyorsanız bu makaleyi dikkatlice okuyun.

  Araç kiralalarken öncelikte rent a car firmasından gelen personel elinde bir sözleşme mukavelesi ile gelir sizin ehliyet kimlik varsa pasaport bilgilerinizi ve kredi kartınızı isterler. Formu doldurarak sizler imza atarsınız ancak bu imza attığınız formda ne yazdığını %99 müşterimiz okumuyor diyebiliriz. birbirinden karışık maddeler okunacak olursa 15 dakikanızı alır ama size tavsiyemiz iyice okuyun ilerleyen dönemlerde icra borcu ile karşılaşmanız an meselesi olabilir.
  Kontrat imzalarken nelere dikkat etmelisiniz :

  1. Yazı boyutu 16 punto olması gerekli (çoğu firmanın yazı fontu ve puntosu 10 dan daha düşüktür) gözlük kullanan bir kişi tamamen itiraz etme hakkı doğar ve mahkemeyi kazanır diyelim öncelikle.
  2. Sıralı maddeleri dikkatlice okuyun firmalar kendilerini güvene alacak maddeler sizlere büyük zararlar getirebilir. imza attığınızda okudum kabul ettim anlamına gelmektedir.
  3. Maddeleri okurken kötüsünü düşünerek hareket edin işinize gelmeyen madde varsa yetkiliden üstüne iptal yazısı çekerek yanına imzasını atmasını isteyin kabul etmiyorlarsa gerekirse kiralama yapmayın.
  4. Sözleşmenin bir nüshasını mutlaka alın birebir aynı olduğuna dikkat ediniz.
  5. Sözleşme haricinde extra size sunulan hiçbir belge imzalamayınız taahhütname, senet, mailorder formu (max 500 TL üstü) aksi taktirde karşı dava bile açamayacak duruma gelirsiniz caiz fiyatlarla hacizlik olabilirsiniz.
  6. aracı kiralarken mutlaka 4 tarafından resimlerini telefonunuzla çekiniz küçük darbe ve çizikler üstünüze kalabilir bu sizi bu suçlamadan kurtaracaktır.
  7. Sracın kaskosunu sorunuz sigorta ve kasko fiyatları artması sebebiyle bazı rent a car firmaları bu riski göze alıp kasko yaptırmamaktadır. bazıları ise şahsi kullanım amaçlı olan kasko yaptırmaktadır. bununda sonradan büyük sorunlar çıkarması an meselesidir. Kıralayacağınız araçta rent a car kaskosu olup olmadıgını sorunuz gerekse sözleşmeye not düşürün ve yanına taahhüt imzası alınız. hiçbir rent a car firmasında kasko evrakları araç içinde bulunmaz.
  8. Araca bindiğiniz gibi ruhsatı kontrol ediniz sigorta ve muayenesine dikkat ediniz aksi taktirde tatiliniz veya işiniz aksayabilir.
  9. Periyodik bakım defterini kontrol ediniz.mekanik arızalar kasko dahilinde değildir aracın bir önceki müşteri tarafından veya kilometresinden dolayı mekanik arızalar çıkabilir rent a car firması bu bedelleri sizlerden talep etmek isteyebilir. bakım kartını isteyin bu sizin en doğal hakkınız
  10. Araç marka modeli farketmez gösterge panosunda araç çalışırken dahili bir ışık yanmaması gerekir. Olasi gördüğünüz arıza ışığı varsa rent a car firmasıyla hemen paylaşın (Yağyağ lambaları, ünlem işaretleri, fren lambaları, far ampul lambaları, airbag, abs, asr vs) lambalar size sonrasında sorun yaratabilir.
  11. Erken rezervasyon: Hepimiz kendimizi garantiye almak isteriz bu sebepten günler hatta aylar önce rezervasyon yaptırmak isteriz. fakat kiralama günü gelip çattığında başka marka model araçla karşılaşabilirsiniz. Bunu da garantilemek için mutlaka rezervasyon yaptırdığınız firmadan confirme mail yada fax yoluyla alınız ödeme yaparken ilk rezervasyonda tamamını ödemeyiniz.

 3. Özellikle yaz aylarında otomobil kiralama konusunda merdiven altı şirketler ortaya çıkıyor. Bazıları farklı isim altında yeni firmaymış gibi gazetelere internete abartılı yanıltıcı ilan vererek vatandaşları dolandırıyor. Bu tür dolandırıcılara karşı uyanık olun ve firmanın TOKKDER (Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) üyesi olmasına dikkat edin. Önünüze uzatılan sözleşmenin okunaklı olmasına dikkat edin ve mutlaka okuyun.

  Sizden istenen teminat senedini imzalamayın, Senet devri çoktan kapandı. Senet konusunda ısrar ediyorlarsa firmanın merdiven altı olma olasılığı yüksek. Artık birçok firma Kredi Kartınıza provizyon çekiyor ve siz aracı iade ettiğinizde kredi kartınıza geri yükleniyor. Eğer seneti imzalayacaksanız mutlaka ama mutlaka senedin arkasına araç pilakasını yazın senedin teminat senedi olduğunu sadece bu araç için kullanacağını belirtin. Aracı teslim ettikten sonra sözleşmenin bir kopyasını, imzalamışsanız teminat senedini ve karşı taraftan borcu yoktur, araç sorunsuz teslim alınmıştır yazısını almayı unutmayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz