Yurtdışında ilk araç kiralamayı Tazmanya’da yapmıştım ve direksiyon terstendi. Daha sonra Tazmanya’da karavan kiralayarak epey yol yapmıştım. Avustralya Alice Springs’te de karavan kiralayarak 1500 km yol boyunca kuzeye gitmiştim. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda da küçük bir araç kullandım, yine Paros Adası‘nda da. Almanya’nın nerdeyse üçte birini kiralık araç ile gezdim.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama hızla yaygınlaşıyor. Eğer aracınız varsa seyahat süresince daha çok zaman kazanabiliyorsunuz ve seyahatinizi daha pratik hale getiriyor. Hem bazı coğrafyalarda araç kullanmak gerçekten çok keyifli. Örneğin Kapadokya’da veya Datça’da.

Araç kiralama
Tazmanya’da kiraladığım karavan

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Firma araştırın

Araç kiralarken yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede pek çok özel teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha uygun bir şekilde yapmak mümkün. Bir firmaya gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemli. Gitmeden önce de iyi bir araştırma yapmak gerekiyor tabi.

2. Küçük araç kiralayın

Araç kiralamada küçük araçların fiyat avantajı her zaman karşınıza çıkar. Özellikle internetten yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yaparak, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var. Hem kullanması kolay hem de park sorunu daha az oluyor. Yakıt tüketimi de daha az. O yüzden Tazmanya gezimde Hyundai Getz tercih etmiştim. Kiralık araç erken iade edildiğinde herhangi bir ücret iadesi yapılmadığını bilin.

Oto Kiralama
Avustralya’da kiraladığım araba

3. Yakıt durumunu kontrol edin

Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden hemen önce yine tam dolu götürmeniz gerekiyor. Ülkemizde çoğunlukla çeyrek depo altında size kiralanıyor. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse başlangıçta buna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin. Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan daha fazla doldurulup size daha fazlaya mal olma ihtimali var. Bunun da ücretinin sizden alındığını unutmayın. Eğer fazla yakıtla dönerseniz de bunun ücreti size ödenmez.

4. Sigortayı ihmal etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığı. Kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak sizin sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunduğu sigortalardan yararlanmak da mümkün. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan siz sorumlusunuz. Avustralya’daki ilk karavanımın 3 metre yüksekliğini iyi kestiremediğimden bir yerlere sürtmüştüm ve bana 1,000 AU$’a mal olmuştu. Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar bulunduğunu unutmayın. Sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekiyor.

Arac Kiralama yakıt
Hem aracı teslim alırken hem de yoldayken yakıt durumunu kontrol edin. Yoksa bizim gibi yolda kalırsınız.

5. Sözleşmeye dikkat edin

Araç kiralamak çok kolay olsa da kafa karıştırıcı şeylerle önünüze gelebiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemli. Sözleşmeyi imzalamadan önce merak edilen her şeyi sormakta da hiçbir sakınca yok. Ancak eğer bu konuda tedirginlik hissediliyorsa, kiralamadan önce esasları araştırmak, bilen biriyle gitmek ve güzel bir pazarlık yapmak oldukça faydalı.

6. Kişi sayısına uygun araç kiralayın

Yol kısa da olsa, araca binecek her kişi için bir koltuk olduğundan ve yeterli bagaj alanı olduğundan emin olmak gerekiyor. Kısa diye çıkılan bir yol, uzun saatler de sürebileceği için hiç kimsenin zorda kalmasına gerek yok. Ayrıca, yapılan anlaşmada araçta bulunacak herkesin bir listesinin de bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir çok ülkede araçtaki koltuk sayısından fazla kişinin araca bindirilmesinin yasak olduğunu aklınızda tutun.

Arac Kiralama nasıl yapılır
Plomari yollarında, Midilli Adası, Yunanistan

7. Erken rezervasyon ve bilgilendirme

Havaalanından oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirmek şart. Diyelim Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama yaptınız ve uçağınızın tarihi değişti yahut rötar yaptı. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olur.

Uçak bileti, tatil ve restoranlar için sıkça kullanılan erken rezervasyon, bazı web sitelerinde araç kiralamada da geçerli. Eğer kullanacağınız firmanın böyle bir seçeneği varsa bu seyahatini erken planlayanlar için avantajlı olabilir. Önceden aracın modelini, kaç gün kiralama yapılacağını ve tarihleri belirtmek kiralamada karşılaşılacak sorunları ortadan kaldırıyor. Erken rezervasyon sistemini tatil için genel anlamda hayatımıza yerleştirmemiz şart. Aksi halde seyahatlerimize daha çok para ödemek durumunda kalıyoruz.

Araç kiralamak
Kiralık aracımın penceresinden Milos Adası, Yunanistan

8. Sadakat programları

Araç kiralamada aynı firmayı tercih edenler için uygun fiyatlı kiralama imkanı yaratan sadakat programlarının avantajları arasında ücretsiz model yükseltme, daha düşük fiyatla araç kiralama veya ücretsiz ekstra gün seçenekleri bulunuyor. Örneğin otorento.com.tr sitesine üye olduğunuzda her kiralamadan %3 puan kazanıyorsunuz. Ayrıca, aynı fiyatlarla daha üst sınıf araç almada üye olmayanlara göre geçiş üstünlüğü sunuyorlar.

9. Uluslararası sınırlar

Yurt içinde pek bir sorunla karşılaşılmasa da farklı bir ülkede araç kiralamak sanıldığı kadar rahat olmayabiliyor. Gidilen ülkeye göre araba kullanmanın ve ehliyet geçerliliğinin şartları değişebiliyor. Bu nedenle bir yere gidilmeden önce tüm şartları öğrenmek oldukça önemli. Gidilen yerde araç kiralamadan önce her şeyin uygun olduğuna dair yazılı onay almakta fayda var. Uluslararası ehliyet sahibi olmayanlar herhangi bir ülkede polis isterse ceza yemekle karşı karşıya. Bildiğimden söylüyorum.

10. Hasar tespitine dikkat edin

Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmek oldukça önemli. Bu en iyi koruma şekillerinden biri olarak biliniyor.

Oto kiralama hakkinda
Kassel, Almanya

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin araç kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar benzerlik gösteriyor. Araç kiralamadan önce hasar tespiti yapmak, anlaşma maddelerini gözden geçirmek gibi detaylar sorunla karşılaşmadan keyifle araç kiralamaya yardımcı oluyor.

İster kısa süreli olsun ister uzun süreli, son dönemlerde araç kiralamak oldukça yaygın. Yolculuk sırasında ve teslimde bir sorunla karşılaşmamak, iyi bir araç kiralamak kadar önemli. Deneyimlerim ölçüsünden araç kiralama hakkında bilgilerimi paylaştım. Düzenli kiralama, tamir durumları ve bunun gibi ihtiyaç olacak bilgilerin akılda tutulmasında fayda var.

18 YORUMLAR

 1. Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekilenler:

  1- Açık senet vermeyin, mutlaka senette bir fiyat ve aracın plakası yazsın. alacaklı kısımında mutlaka araç kiralama firmasının ismi yazsın
  2- Mutlaka araç kiralarken fatura alın faturaya aracın alış tarih saatini plakasını yazdırın
  3- Aracın o firmaya ait oldugunu mutlaka öğrenin dışarıdan araç kiralayıp size verebilirler
  4- Aracın muayene tarihine bakınız geçmemiş olması gerekir,
  5- Aracın sigorta tarihine bakınız
  6- Araçta kasko var ise kaskoyu görmek isteyiniz
  7- Her hangi bir kaza durumunda serviste kaldığı süre ödenecek midir sorunuz
  8- Kaza durumunda yedek araç veriliyor mu sorunuz
  9- Cam far lastik sigortası ekstra mıdır? Eger odedıysenız bunun sıgortaya bıldırıp bıldırmedıklerını sorunuz
  10- Kasko muafiyeti ne kadar sorunuz
  11- Aracı kiraladığınız yerde araç kiralama derneği ve ticaret odası var ise oralara kayıtlımıdır bu firma sorunuz.
  12- Merdiven altı yerlerden kiralama yapmayınız 5 kuruş fazla olsun yasal firmalardan araç kiralama yapınız.
  13- Mutlaka sözleşmeyi saklayınız.
  14- Aracın etrafında çizik göcük darbe var ise sözleşmeye yazınız.

 2. Kiraladığınız Aracı Teslim Alırken Yapmanız Gereken Kontroller

  Kiralama sözleşmesini hazırlayan personel, aracın dış ve iç kısmında (kaporta, camlar, lastikler, farlar, stop lambaları, ile koltuklar, tavan ve taban döşemeleri, kapı iç kısımları ve ön konsol) gerekli kontrolleri yapacak ve hasar/sorun olan bölgeleri sözleşmedeki araç hasarlarının belirtildiği şemaya işaretleme yapacaktır.
  Bu kontroller yapılırken, siz de, kiralama sözleşmesinde bulunan araç hasar şemasına işaretlenen hasarlı/sorunlu bölgeleri kontrol etmelisiniz.
  Dilerseniz, aracın hasarlı/sorunlu bölgelerinin fotoğrafını çekebilirsiniz.
  Kira süresinin bitiminde, personel tarafından, sözleşmedeki araç hasar şeması esas alınarak, aracın iç ve dış kısımları, tekrar kontrol edilmektedir.

 3. Çok açıklayıcı bir blog yazısı olmuş. Keyifle okudum ve kafamdaki soruların cevaplarını başka hiçbir yere bakmadan bulabildim.

 4. KKTC’de araç kiralama hizmeti alırken soldan trafik olması nedeniyle özellikle kurallara uyulmalı ve sigorta şartları irdelenmelidir. Kendinize güvenmemeniz durumunda kesinlikle transfer tercihi Kıbrıs için daha uygun bir seçenek olacaktır.

 5. Küçük araba en iyi arabadır araç kiralarken, hem bence kaza riski az hem daha az yakıt masrafı demek. Zaten sonuçta 2-3 günlük bir gezi için kiralıyorsanız bunlar daha önemli. Yok balayında araç kiralıyorsanız istediğinizi kiralayın, size kalmış! 🙂

 6. Yurtdisindan Turkiye ye geldigimde yillardir ayni firma ve bana bakan ayni insanla calisiyorum.
  Bir tlf la arabam havalimaninda hazir,simdiye kadar hic bir aksaklik olmadi.

 7. Boston’da daha 10 gün önce araç kiraladık, park yasaklarını, kuralları çoook iyi okuyun öğrenin, sonra araba çekilince araba? araba gitmiş laaynn?!! diye kafayı yiyip üstüne $100 ceza yemeyin 😀

 8. Öğreten Adam…
  Tecrübelerini yüreklice paylaşan Adam
  Büyükbaba gibi sıkmadan bunaltmadan..
  Yüce bir otorite dili gibi dikte edip irite etmeden…
  Sıcak naif eşitlikçi ve bazan nükteli bir dil ile öğreterek anlatmak…
  Kemal’e münhasıran meziyettir bu:)
  İyiki varsın! iyiki yazıyorsun…
  Selamlar
  Ergüç

 9. Arkadaşlarla Thasos Adası’nda araba kiralayarak dolaştık.

  Adada otomatik vitesli araba olmadığı bilgisini vermek istedim.

 10. Araç kiralamada(oto ve motosiklet) özellikle ezik, göçük çizik, yedek lastik, aksesuar gibi şeylere dikkat etmek çok önemli. Teslimde ciddi problemler çıkartabiliyorlar ve hele uçağa, feribota vb yetişmeniz gerekiyorsa fazla boğuşmadan ilgili parayı tıpış tıpış ödüyorsunuz. Ben genellikle cep telefonu ile arabanın etraflıca fotoğrafını çekiyorum ve belgeye not aldırıyorum. Ayrıca motosiklet, atv, Jet-ski gibi kısa süreli aksiyon, eğlence araçlarının kiralamasında da turistlerden para kopartmak amaçlı sorun çıkartıyorlar, bu durumlara karşı da uyanık olmak lazım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here