Toulouse, Fransa‘nın güneybatısında, Haute-Garonne Departmanı ve Midi-Pyrénées Bölgesinin merkezi. Ülkenin üçüncü en yüksek gayri safi milli hasılasını üreten önemli bir sanayi kenti. Avrupa havacılık sanayinin en önemli merkezlerinden biri olan Toulouse, Airbus firmasının son montaj tesisleri ile çok sayıda kişiye istihdam sağlıyor.

Kiremit çatılı evlerinin gün içerisinde güneşin konumuna göre renk geçişleriyle muhteşem manzaralara sahip olan Toulouse ‘Pembe Şehir’ olarak da adlandırılıyor. Ferforjeli, sülü küçük balkonları, rengarenk dış cepheli binaların yer aldığı daracık sokakları, zengin tarihi ve kültürel geçmişi ve binlerce öğrenciyi ağırlayan üniversiteleri ile şehir yılın her dönemi cıvıl cıvıl.

toulouse nerede

Toulouse hakkında kısa bilgiler 🇫🇷

Toulouse, resmi adı Fransa Cumhuriyeti olan Fransa’nın güneybatısında konumlanan şehri. ‘Pembe Şehir’ olarak da bilinen kent, Avrupa havacılık endüstrisinin merkezi konumunda. Fransa’nın dördüncü en büyük metropolü olan Toulouse, Avrupa’nın en büyük kanser araştırma merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Pembe rengin hakim olduğu şehir planı ile dikkat çeken şehir kırmızı kiremitli tarihi yapıların sıralandığı sokaklar, hareketli meydanlar, dünyanın birçok ülkesinden öğrencileri ağırlayan üniversiteler, yıl boyu devam eden kültürel etkinlikler ve konserler ve endüstri tesisleri ile farklı alanları bir araya getiren devasa bir metropol.

Malta

Toulouse’de Fransa’nın resmi dili Fransızca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Fransa para birimi Euro. Toulouse, Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 1.1 milyon, yüzölçümü ise 118,30 km².

Toulouse’e gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Toulouse tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Toulouse nerede 📍

Toulouse, Avrupa kıtasında bulunan Fransa’nın bir şehri. Fransa aynı zamanda bir Batı Avrupa ülkesi. Fransa’nın güneybatısında yer alan Toulouse, Haute-Garonne departmani ve Midi-Pyrénées bölgesinin merkezi. Garonne Nehri’nin iki yakasına kurulu olan şehir, güneydeki İspanya ve Andorra sınırına 160 km uzaklıkta.

Toulouse’e nasıl gidilir ✈️

Toulouse’a hava yoluyla ulaşım: Toulouse’a Türkiye’den en hızlı ve en kolay ulaşım yöntemi hava yolu yolculuğu. Türk Hava Yolları’nın Toulouse’a İstanbul Havalimanı’ndan her gün düzenli direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Toulouse uçuş süresi 3 saat 50 dakika. Toulouse’a Budapeşte, Paris, Atina gibi şehirlerden aktarmalı uçuşlar da bulunuyor. Direkt uçuşlara göre daha ekonomik olan bu seçenekte yolculuk süresi ortalama 6-8 saat arasında değişiyor.

Toulouse Uluslararası Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Toulouse’un 10 km kuzeybatısında bulunan Toulouse Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs, tramvay, taksi, shuttle, özel transfer aracı ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

66 numaralı belediye otobüsü havalimanı ile şehir merkezi arasında sefer yapıyor. Otobüs durağı havalimanının B3 kapısı önünde yer alıyor. Belediye otobüsüyle şehir merkezine ulaşım yaklaşık 50 dakika sürüyor. Şehirde çok vakit geçirecekseniz ve toplu ulaşım araçlarını kullanacaksanız 3 günlük ya da 10 binişlik biletleri alabilirsiniz. Bu biletler tüm ulaşım araçlarında kullanılıyor.

Havalimanından şehir merkezine ulaşım için bir başka toplu taşıma aracı ise tramvay. T2 tramvay hattı her 15 dakikada bir havalimanından şehir merkezine hareket ediyor. Tramvayla kent merkezine ulaşım 30 dakika sürüyor.

toulouse nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Bölgeye özgü tuğlalar ve çatı kiremitleri Toulouse mimarisinin en dikkat çekici özelliğini oluşturuyor. Güneyin sıcaklığını her bir köşesinde hissettiğiniz kent İspanya’nın tatlı esintileriyle yoğrulan, Fransa’nın en canlı ve sempatik şehirlerinden biri. Kente özgü tuğlalarla inşa edilen Saint Sernin Bazilikası şehrin ziyaretçilerinin ilk durağı. Le Capitol Meydanı, Ulusal Tiyatro Binası kentin kültürel kimliğinin somut yansımaları.

Toulouse’un simgesi olan Capitole de Toulouse, şehri korumak adına inşa edilen kule Donjon du Capitole, Jacobins Kilisesi, Carmélites Şapeli, tarihi geçmişi MS 1. yüzyıla dayanan Roma anıtı amfi tiyatro, Saint-Raymond Müzesi, çağdaş sanat müzesi olan Musée Abattoirs görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Basacle, Gronne Irmağı üzerine ilk köprünün yapıldığı yer. Kente elektrik sağlamak üzere 1890 yılında kurulan hidroelektrik santral yine burada bulunuyor. Bugün çalışır durumdaki santral, ziyarete açık bir gezi alanına dönüştürülmüş.

Henri Gaussen Botanik Bahçesi hafta içi ve özellikle sıcak günlerde halka açık bir yeşil alan. Bahçede 5 binden çok bitki türü bulunuyor. Bitkiler yenilebilir, endüstriyel ve tıbbi olmak üzere üç bölüme ayrılıyor. Bahçe; Tuluz Doğa Tarihi Müzesinin bir bölümü olarak, Paul Sabatier Üniversitesi tarafından idare ediliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz