Gili Adaları, haritalarda 3 nokta şeklinde görülen; Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air adlı 3 adadan oluşuyor. Bembeyaz kumsalları, türkuaz denizi, rengarenk mercanları, deniz kaplumbağaları ve zengin deniz altı yaşamı ile tam bir tatil cenneti. Scuba diving ve şnorkelle yüzmek için mükemmel bir yer, aynı zamanda eğlenceli ve aktif bir gece hayatına da sahip.

Polisin olmadığı bu adalarda güvenlik, etkili ailelerce seçilmiş kişilerce sağlanıyor. Endonezya’da uyuşturucu kullananlar çok ağır cezalara çarptırılmasına rağmen burada hemen her yerde özgürce satılıyor, hatta tabelalar görmek bile mümkün.

Bazı turistlerin zaten adaya gelme amacı da bu. 60lı yılların hippi ruhu burada tam gaz sürüyor. Ada yerlilerine baksanız sanki her biri bir Bob Marley görünümünde; saçlar, küpeler, takılar, her yerden reggae tarzı müzik sesleri yükseliyor. İlginç bir yer bu Gili Adaları.

Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya

Amed’te dalış kursunu birlikte aldığımız Belçikalı çift Niko ve Eyfi ile dün Gili Trawangan’da sokakta karşılaştık. Beraber tekne kiralayıp şnorkelle dalmaya karar vermiştik. Şnorkelle dalış turları 30-40 kişilik teknelerle yapılıyor (75.000 Rupiah, 14 TL). Çoğunlukla limitin üzerinde turistle yapılan böylesi aktivitelerde, balıkların kaçırtma ihtimali yüksek olduğundan farklı bir şeyler yapmak istedik. Amed’ten Gili Adasına geldiğimiz Made’nin teknesini kiralamayı arkadaşlara önerdim. Made henüz adadan ayrılmamıştı ve geceyi sahilde teknesinde uyuyarak geçirmişti.

Kahvaltı sonrası şnorkel kiralayıp teknemize atladık. Gili Adalarını oluşturan; Gili Trawangan, Gili Meno ve Gili Air çevresinde görülmeye değer mercan resiflerinin yerlerini gösteren haritayı alıp açıldık.

Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya_Dalış_Şnorkel
Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya_Dalış_Şnorkel
Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya_Dalış_Şnorkel

Teknemizle önce Gili T. Adası’nın hemen 15-20 metre açıklığında, kendimizi kristal berraklığında suya atmamızla, deniz altının o inanılmaz güzelliğini görmemiz bir oldu. Kıyıdan 20 metreye yakın kısmında deniz tabanındaki mercanları ve deniz altı hayatının zenginliğini görebiliyorsunuz, o noktadan sonra dik deniz altı uçurumları ile deniz aniden onlarca metre derinleşiyor ve görebildiğiniz sadece masmavi bir renk oluyor. Balıkları izlemeye henüz dalmıştık ki, hemen yanımdan bir deniz kaplumbağası geçti. Deniz altı yaşamının bu en güzel aktörlerinin fotoğraf çekememek ne kadar üzücü. Kollarınızı kavuşturduğunuzda saramayacağınız büyüklükteki kaplumbağayı kısa bir süre takip edip, birlikte yüzdükten sonra onu rahat bıraktım.

Malta

Daha sonra Gili Meno adasının yakınlarında daldık. Gili Air adasının yakınlarında dalıştan sonra öğle yemeği için karaya çıktık. Gili Air adasında yemek için çok sayıda alternatif yer var ve fiyatları Gili T. Adasına göre daha makul. Son olarak yemek sonrası Gili Air adasının doğusunda daldık. Bu bölgede bizden başka dalan yoktu. En olağanüstü deniz altı yaşamını gördüğümüz yer burası oldu. Rengarenk balıklar, deniz yılanları ve kaplumbağalar, deniz altı zeminini rengarenk bir bahçeye dönüştüren mercanlar olağanüstüydü. Siyah beyaz halkaları olan deniz yılanı en çok dikkatimizi çeken deniz altı canlısı oldu. Deniz suyu daha soğuk ve yer yer akıntılar var. Sabah 10’da başlayan tekne ile şnorkel gezimizi akşam 4’te kaldığımız Gili T. Adasına dönerek sonlandırdık. Hiç kuşkusuz Gili Adaları dünyanın en iyi şnorkel ile dalış yerlerinden biri

Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya

Her 3 adada da herhangi bir motorlu kara taşıtı bulunmuyor. Cidomo adı verilen at arabaları kullanılıyor. Her adanın birbirinden uzaklığı tekne ile 5 dakika sürmüyor. Her bütçeye uygun çok sayıda konaklama seçeneği var. İsteyen resort tarzında lüks otellerde kalabilirken, isteyen basit bungalov veya misafir evlerinde kalabiliyor. Gece hayatı da canlı olan Gili Trawangan Adası, tatilcilerin en çok ilgi gösterdiği ada. Sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyen, kum, güneş ve denizin keyfine düşkün olanlar için, misafirleri daha çok orta yaş üstü olan Gili Meno ideal. Gili Air ise iki adanın karışımı gibi.

İçme suyunun adaya teknelerle getiriliyor. Otel odalarında bulunan duşlar da deniz suyu kullanılıyor. Tatlı su kullanan otellerin oda fiyatları 2 kat pahalı. Gece hayatının oldukça canlı olduğu Gili T’de, en ilgi gören bar Irish Pub. Gün batımına kadar bir restoran gibi olan bar, gece tam bir açık hava diskosuna dönüşüyor.

Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya
Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya
Gili Trawangan_Lombok_Gili Adaları_Endonezya

Fiji’deki şnorkel dalışım gibi burası da en keyif alarak dalış yaptığım bir yer oldu. Mekanların salaş, insanların sıcak ve samimi olduğu küçük adalarda, ekonomik bir bütçe ile medeniyetten uzak güzel bir tatil yapmak isteyenlar, mutlaka Gili Adalarını listelerine not etmeliler.

Day 357, Endonezya:15 Gili Trawangan, Lombok. 27 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıBalıkçı Yelkenlisiyle Denizde 40 km
Sonraki blog yazısıGili Adalarından Senggigi’ye
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Merhaba bizde sizin gibi tekneyi kendimiz kiralamak istiyoruz. Bu tür seçenekler bulunuyor mu yoksa genel olarak hep kalabalık grup turlarımı oluyor? Eğer çok bulunmuyorsa Made’yi nerede bulabililiriz 🙂 Ve siz kiraladağınız süre için yaklaşık ne kadar ödemiştiniz? Çok teşekkür ederim umarım yorumumu görürsünüz.

    • Benim yaptığım istisna bir şeydi. Tekneyi Bali Adasının Amed kasabasında kiralayıp Gili’ye gitmiştik. Teknelerle görüşüp anlaşırsanız götürebilirler belki. Fiyatı anımsamıyorum. Orada aynı isimde çok kimse var, bulabilmeniz imkansız gibi.

  2. Bu dalış turunu nereden aldınız ve şnorkel dalışı için herhangi bir sertifikaya gerek var mı ? Konaklamayı adalardan hangisinde yaptınız ?

    Teşekkürler 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın