Salzburg, Alp Dağları’nın eteğinde, Salzach Irmağı kıyılarında, zarafeti ve masalsı atmosferiyle adı Mozart ile anılan Avusturya’nın dördüncü büyük kenti. Benim belki de Avrupa‘da en sevdiğim yerlerden oldu bu güzel coğrafya. THY ile İstanbul’dan direk uçtuğum Salzburg şehrinin eski kent merkezi 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Ortaçağ’dan kalmış tarihi dokusu, zarif meydanları, görkemli kale ve katedralleri, Mozart çikolataları ve daracık sokaklarda gezinen şık insanlarıyla burası keyifli bir Avrupa kenti.

Avusturya’nın turistik şehri Salzburg, Mozart’ın doğum yeri aynı zamanda. Mozart’ın tınıları sanki hep kulaklarınızda çınlarken Hohensalzburg Kalesi’nden canlı bir sanat tarihi dersi sunan manzarayı izlemenin keyfi paha biçilemez. Alpler’in kuzeyinde Mönchsberg dağlık bölgesiyle hem doğanın hem de tarihin nimetlerini ayağınıza seriyor.

salzburg gezi rehberi

Salzburg Gezi Rehberi

Çevresinde tuz madeninin çıkarıldığı Salzburg’un ismi tuzdan kale anlamına gelen Almanca tuz (Salz) ve kale (Burg) kelimelerinin birleşiminden almış. Dağlarla çevrili şirin bir kente ilk yerleşenler Keltler olmuş. 789’da Başpiskoposluk (Fürst Erzbistum Salzburg) ilan edilen Salzburg’un etkisi bugünkü Hırvatistan ve Macaristan’a kadar uzanmış.

Zengin tuz yatakları sayesinde ekonomik olarak gelişen Salzburg, günümüz Avusturya eyaletleri içinde bir başpiskopos-prens tarafından bağımsız olarak yönetilmiş tek bölge. Kendisi ile aynı adı paylaşan eyaletin de merkezi olma özelliğini taşıyan ve Alplerin Kuzey ucunda yer alan Salzburg‘un nüfusu ise 150,000. Şehir, Viyana, Graz ve Linz şehirlerinden sonra Avusturya’nın 4. büyük kenti.

Makedonya Tatil

Almanya’nın Münih şehrine ise 150 km. uzaklıkta bulunuyor. Almanya sınırına yakın, başkent Viyana’nın 320 kilometre batısında yer alıyor. Almanya Bavyera Eyalet sınırı ile komşu olan Salzburg, başkent Viyana’nın 270 km. batısında yer alıyor.

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Salzburg, 1996’da UNESCO’nun Dünya Miras Listesine dâhil ettiği tarihi kent merkeziyle, daracık sokakları, birbirine açılan meydanları, içinden geçen nehri ve çevresini saran dağlarıyla gezilip görülmesi gereken pek çok yere sahip.

Salzburg, klasik müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğup büyüdüğü, besteleriyle tüm dünyayı bambaşka diyarlara götürdüğü kent. Salzburg bu yüzden Mozart’ın şehri olarak anılıyor.

salzburg blog

Salzburg Gezilecek Yerler

Tarih kokan eski binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile UNESCO Mirası Listesinde yer alan Salzburger Altstadt, Salzburg gezilecek yerler listesinin başında yer alması gereken bir bölge. Aşağıdaki gezilecek yerler listesinde yer alan şeylerin hemen hepsi bu bölgede yer alıyor.

Başta Mozart’ın müze haline getirilen doğduğu ve yaşadığı evler olmak üzere, bir Barok katedrali olan Salzburger Katedrali, Avrupa’nın en büyük Ortaçağ kalelerinden biri olan Hohensalzburg Kalesi, Hellbrunn Hellbrunn Palace ve Kalesi, Leopolsdkron, Johannes, Fransis, Arenberg Sarayları, St. Peter ve St. Sebastian Kiliseleri ziyaret edilmesi gereken diğer yerler arasında yer alıyor.

1. Getreidegasse Caddesi

Salzburg görülecek yerler

Getreidegasse Caddesi, Salzburg’un kalbi ve en güzel caddesi. St. Blasius Kilisesi’nin başında yer aldığı Getreidegasse Caddesinin en önemli özelliği markaların tabelaların hepsinin ferforje olarak tasarlanmış olması. Kentin en turistik yeri olan Getreidegasse Caddesi cıvıl cıvıl kafelerin, pasajların ve dükkânların bulunduğu rengârenk bir bölge.

2. Mozart’s Geburtshaus (Mozat’ın Doğduğu Ev)

mozart evi salzburg

Getreidegasse Caddesi üzerinde yer alan ve Mozart’ın doğduğu ev olan Mozart’s Geburtshaus, Getreidegasse 9 numaradaki bina. Müze olarak kullanılan binada yer alan ve önceleri Mozart ailesinin yaşadığı, küçük Wolfgang’ın doğduğu daireyi ziyaret etmeniz mümkün.

Müze, haftanın 7 günü 09.00-17.30 (Son giriş 17.00), Temmuz-Ağustos 08.30-19.00 (Son giriş 18.30), 24 Aralık’ta 09.00-15.00, 31 Aralık’ta 09.00-17.30, 1 Ocak’ta ise 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Mozart’s Geburtshaus giriş ücreti 2€. (Kombine bilet: 18,50€. Bu biletle Mozart’ın Yaşadığı Ev’e de girilebiliyor)

3. Mozartplatz (Mozart Meydanı)

Mozart Wohnhaus

Mozart anıtının bulunduğu Mozartplatz, tarihi bir çeşmenin ve hemen yakınlarında Residenzplatz’ın yer aldığı bir meydan. Salzburg şehrinin ortasında bulunan ve önemini Ludwig von Schwanthaler tarafından yapılan Mozart anıtından alan meydan günün her saati turistlerle dolu. Salzburg gezisinde görmeniz gereken yerlerden Salzburg Müzesi, Mozartplatz’da yer alıyor.

4. Salzburg Katedrali (Dom)

Salzburg Katedrali

Barok yapısı olan Salzburger Katedrali, Mozart’ın vaftiz edildiği bir 17. yüzyıl katedrali. Slazburg’un en güzel katedrali olarak gösterilen yapı heykelleri, freskleri ve kubbesiyle şehrin önemli sembollerinden biri. Residenzplatz’in yanında yer alan yapı, çeşitli yangınlardan dolayı zarar görmüş olsa da aslına uygun şekilde restore edilmiş.

Katedral, mart, nisan, ekim ve aralık aylarında 08.00-18.00, mayıstan eylüle kadar 08.00-19.00, kasım ayında ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Katedral, pazar günleri saat 13.00’te açılıyor. Salzburger Katedrali’ne giriş ücretsiz.

5. Residenzplatz ve Kapitelplatz

kapitelplatz salzburg turu

Residenzplatz meydanı Mozartplatz’ın hemen sağında, yakınında. Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg), barok tarzda inşa edilen hükümet konutu DomQuartier Salzburg bu meydanda yer alıyor. DomQuartier’in önünden kalkan faytonlara Salzburg turu keyifli olabilir.

Gofret seviyorsanız meydandaki Manner dükkanına uğrayın. Hemen yakında yer alan ve ortasında altın bir küre üzerinde adam figürünün olduğu Kapitelplatz‘a da uğrayın. Meydanda yer alan ve panoramik Salzburg görüntüsü sunan Panorama Müzesi ise oldukça yaratıcı.

6. St Peter’s Manastırı

Salzburg'da gezilecek yerler

St Peter’s Manastırı (The old monastery of Saint Peter) veya Almanca adıyla Stiftskirche Sankt Peter Salzburg’u mutlaka görün. Almanca konuşulan bu coğrafyada kurulmuş en eski manastır burası. tarihi 969 yılına kadar uzuyor. Saint Peter’e adanmış Roma mimarisi tarzı manastırın kilisesi gezilecek yerler listesinde. Hemen girişinde yer alan Salzburg’un en eski mezarlığı Petersfriedhof da görülesi. Hohensalzburg Kalesi’ne çıkmadan burayı görün.

Manastır, mayıstan eylüle kadar olan dönemde 10.00-12.30, 13.00-18.00, ekimden nisana kadar olan dönemde ise 10.00-12.30, 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 1 Ocak, 24-26 Aralık ve 31 Aralık’ta kapalı. St Peter’s Manastırı giriş ücreti 2€, indirimli bilet 1,50€.

7. Hohensalzburg Kalesi

hohensalzburg salzburg gezisi

Avrupa’nın en büyük ortaçağ kalelerinden biri olan Hohensalzburg Kalesi (Fortress Hohensalzburg), prens-başpiskoposlar için inşa edilen, Alp Dağlarının ve kentin pitoresk manzarasına nazır bir yer. Bu noktadan nehrin diğer tarafında bulunan Mirabell Sarayı’nı da görmek mümkün.

Makedonya Tatil

Çok büyük bir kale olduğu için gezmenin hayli zaman aldığı yapının içerisinde bir de kukla müzesi de bulunuyor. 900 yıllık kaleyi gezmek için tarihi teleferikle yukarı çıkıyorsunuz. Kale

Kale, ocak – nisan ve kasım – aralık aylarında 09.00-17.00, mayıstan eylüle kadar olan dönemde ise 08.30-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 24 Aralık’ta saat 14.00’te kapanıyor. Hohensalzburg Kalesi giriş ücreti 12,90€, indirimli bilet ise 7,40€.

8. Mirabell Sarayı ve Bahçesi

Kent merkezindeki önemli yapılardan biri olan ve İtalyan ile Fransız mimari modellerinden esinlenerek Barok tarzında inşa edilen Mirabell Sarayı (Schloss Mirabell), kendinden meşhur bahçesiyle anılıyor. Göz alıcı bir peyzaja sahip olan Mirabell Bahçesi Salzburg’un tek büyük parkı. Yan tarafında yer alan cüce heykellerin sergilendiği Mirabell Dwarf Garden‘i de görün.

Mirabell Sarayı ve Melek Merdiveni haftanın 7 günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Mermer Salon, pazartesi, çarşamba, perşembe 08.00-16.00; salı ve cuma günlerinde ise 13.00-16.00 saatleri arasında ziyarete açık. Sarayın diğer odaları belediye meclisine ev sahipliği yaptığından bu odalar halka açık değil. Mirabell Bahçesi ise her gün 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Mirabell Sarayı ve Bahçesi ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

9. Mozart Wohnhaus (Mozart’ın Yaşadığı Ev)

Mozart Wohnhaus

Makartplatz’de yer alan Mozart Wohnhaus, Mozart’ın yaşadığı ev. Mozart’ın çaldığı müzik aletleri, nota sehpası, kullandığı eşyalar ve o döneme ait objelerin sergilendiği evde Mozart besteleri eşliğinde dolaşmak keyifli olduğu kadar dönemi hissetmenize de yardımcı oluyor.Müze, haftanın 7 günü 09.00-17.30 (Son giriş 17.00) saatlerinde ziyarete açık. Temmuz ve ağustos aylarında 08.30-19.00 (Son giriş 18.30), 24 Aralık’ta 09.00-15.00, 31 Aralık’ta 09.00-17.30, 1 Ocak’ta ise 09.00-17.30 ziyaret edilebiliyor. Mozart Wohnhaus giriş ücreti 12€, kombine bilet ise 18,50€. Bu biletle Mozart’ın Doğduğu Ev’e de girilebiliyor. Müzeyi dolaşmak yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

10. Hangar-7

hangar-7

Hangar-7, Salzburg havalimanından şehir merkezine geçerken gördüğüm ilk yer oldu. Red Bull’a ait Hangar-7 Müzesi II. Dünya Savaşından kalma uçaklara, özel ve gösteri uçaklarına, helikopterlere, motosikletlere ve Formula 1 araçları gibi eşine az rastlanan sergiye sahip olmasıyla ünlü.

Salzburg gezilecek yerler listenize almanızı önerdiğim Hangar-7, ünlü atlayışı yapan Felix Baumgartner’ın atlayışta kullandığı kapsül ve kostüm de sergileniyor. Hangar-7, haftanın 7 günü 09.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Hangar-7’ye giriş ücreti alınmıyor.

Salzburg’a daha çok vakit ayırabilenler için Hellbrunn Palace & Trick Fountains, Toy Museum, Museum of Natural History, Salzburg Zoo, güzel Salzburg manzarasıyla Modern Sanat Müzesi, Doğa Tarihi ve Teknoloji Müzesi, Arenburg Sarayı, The Franciscan ve The University Kiliseleri görülecek diğer yerlerden bazıları.

Salzburg’da yeme ve içme

Salzburg’da, haşlanmış bir et yemeği olan ‘tafelspitz’, patates köftesi olan ‘knödel’, bir çeşit un kurabiyesi ‘vanillekipferl’, elmalı kurabiye çeşidi ‘strudel’ ve elbette bira, en çok tüketilen lezzetler arasında. Kentin kekleri de çok lezzetli.

Benim favori yerim ise memlekette yediğim daha lezzetli menülere sahip Sofra Restoranı oldu. Rainerstraße 23 sokağında, Salzburg Tren istasyonunun tam karşısında şahane Anadolu lezzetleri sunuyor.

 Pasa Restaurant, Salzburg

Salzburg’un en iyi gurme restoranlarından biri olan Döllerer Restaurant’ta yerel tatlar üzerine uzmanlaşmış, buraya özgü mutfak kültürünü tanımak isteyenler için birebir. Goldene Kugel restoranın şnitzeli oldukça meşhur Salzburg’da. K+K Restaurant Holzmeisterstube ise geleneksel Avusturya mutfağını denemek isteyenlerin gözdesi.

Et yemeği olan tafelspitz ve göl balıklarıyla yapılan topfenknödeli deneyin. Bir diğer mekan Triangel, en iyi lezzetleri ise organik etleri, goulash denen Macar çorbası ve çikolatalı suflesi sunuyor.

Daha sakin bir yer düşünenler Andreas Hofer Weinstrube geleneksel mutfağı ile sizi bekliyor. Avrupa’nın en eski restoranlarından biri olan St. Peter Stiftskeller de yine Avusturya’nın özel lezzetlerini buluşturuyor. Kafe tercihinizi Afrikalı tasarımcılar tarafından yapılan Afro Café, Cafe Mozart, 220 Grad, Kaffee Alchemie, Cafe Bazar, Cafe Sacher ve Cafe Tomaselli’yi tercih edebilirsiniz.

Salzburg alışveriş

salzburg alisveris

Alışverişten pek anlamasam da Salzburg gezi rehberi yazıma dahil ettim. Benim pek sevdiğim Getreidegasse Caddesi Salzburg’un alışveriş merkezi. Her bir mağazaya girmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok sevdim bu caddede. Eski şehir merkezinin dar sokaklara sahip ana alışveriş bölgesinde pek çok ünlü mağaza, hediyelik eşya dükkânları, pasajlar, marketler, restoran ve kafeler var.

Daha yerel seçenek isteyenler Residenzplatz’da bulunan Jahn-Markl’da Salzburg’a özel geleneksel kıyafetler ve en önemlisi de bu bölgede eski dönemlerde sıkça tercih edilen; deri kayışlarla tutturulan kısa deri şortlardan oluşan geleneksel Alman kıyafeti lederhosen’i alabilir.

Ben genelde çikolata dışında hiçbir şey almayı tercih ettim. Salzburg’un çikolatası pek bir meşhur ne de olsa. Salzburg’a özgü alınabilecekler arasında ilk sırada Mozart çikolatası ve Mozart likörü gelir bana göre. Dünyaca ünlü Mirabell markasının ürünlerini buradaki her yerde.

Salzburg meydanlarında kurulmuş minik pazarları gezerek tezgâhları karıştırmak da keyifli. Gelmişken alışveriş merkezi tarzında bir yerler de göreyim derseniz, 140’tan fazla mağazaya ev sahipliği yapan Designer Outlet Center’a gidin.

Salzburg’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanından haftanın her günü, yaklaşık iki buçuk saatlik direkt uçuşlarla Salzburg Havalimanında tarifeli seferler düzenliyor. Şehir merkezinden on iki kilometre uzaklıkta olan Salzburg Havalimanından taksiyle ortalama 15 dakikada merkezde oluyorsunuz.

Bir başka alternatif de havalimanından hareket eden 2 numaralı otobüslerle yirmi dakikada Salzburg Hauptbahnhof Tren İstasyonuna ulaşmak. Tren istasyonunda ise tarihi şehir bölümüne yürümek 15 dakika sürüyor. Salzburg’a nasıl gidilir blog yazımda detaylı bilgiler paylaştım.

Avusturya’nın Salzburg şehrini pek bir sevdim ben. Sadece şehir merkeziyle değil çevresindeki Salzkammergut Göller Bölgesine ait Wolfgangsee, Fushlsee ve Hallstatt ile St Gilgen gibi kasabaları görmek için en az 3 gün ayırmanız gereken bir yer burası. Tyrol Bölgesindeki Innsbruck yakınlarındaki Achensee de görmeye değer. Salzburg, Innsbruck, Lihtenştayn, Friedrichshafen ve Konstanz’ı kapsayan rota 1 haftalık tatil için enfes olur.

Önceki blog yazısıZamanın Durduğu Yer: St. Catherine Manastırı
Sonraki blog yazısıDünyanın En Eski Kumulları: Benzersiz Namib Çölü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

 1. Güzel yazı olmuş elinize sağlık. Ben de otel.avrupafirsatlari.com’u tavsiye ederim. Avrupa’da ucuz hostel bulma konusunda her zaman ilk tercihiniz olabilir belki.

 2. Merhaba,
  Salzburgda kalacak yer bilgisi verebilir misiniz? Bir de Salzburg da kalıp günübirlik belirtmiş olduğunuz Hallstatt, İnnsbruck v.b yerlere gidilebilir mi? Teşekkürler

  • Merhaba Sibel Hanım,
   Salzburg’da kalacak misafirler için yer ayarlayabilirim. Salzburg’da şehrin göbeğinde Altstadt da yaşıyorum. Uygun Otel veya Airbnb ayarlanabilir. İsteyenler Salzburg veya Avusturya için danışabilir. Elimizden gelen yardımı esirgemeyiz. Whatsapp: +43 660 1111 400

 3. Ne güzel yerler abi, içim gidiyor. Hiç pasaportum yok, çıkartırsam nereye giderim diye seni hep okuyorum. Nereyi okusam oraya gidesim geliyor. 🙂 Ama Salzburg sanki çok etkiledi seni abi?

 4. Son zamanlarda online bilet pazarı da rekabet kaliteli hizmet sunmaya başladı. Bu amaçla sektöre giren actbilet.com uçuz uçak biletinin yanında otel rezervasyonu hizmetiyle sektörde yerini aldı. Bilgi vermek istedim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın