Salzburg, Alp Dağları’nın eteğinde, Salzach Irmağı kıyılarında, zarafeti ve masalsı atmosferiyle adı Mozart ile anılan Avusturya’nın dördüncü büyük kenti. Benim belki de Avrupa‘da en sevdiğim yerlerden oldu bu güzel coğrafya. THY ile İstanbul’dan direk uçtuğum Salzburg şehrinin eski kent merkezi 1996’dan bu yana UNESCO Dünya Mirasları listesinde. Ortaçağ’dan kalmış tarihi dokusu, zarif meydanları, görkemli kale ve katedralleri, Mozart çikolataları ve daracık sokaklarda gezinen şık insanlarıyla burası keyifli bir Avrupa kenti.

Avusturya’nın turistik şehri Salzburg, Mozart’ın doğum yeri aynı zamanda. Mozart’ın tınıları sanki hep kulaklarınızda çınlarken Hohensalzburg Kalesi’nden canlı bir sanat tarihi dersi sunan manzarayı izlemenin keyfi paha biçilemez. Alpler’in kuzeyinde Mönchsberg dağlık bölgesiyle hem doğanın hem de tarihin nimetlerini ayağınıza seriyor.

salzburg gezi rehberi

Salzburg Gezi Rehberi

Çevresinde tuz madeninin çıkarıldığı Salzburg’un ismi tuzdan kale anlamına gelen Almanca tuz (Salz) ve kale (Burg) kelimelerinin birleşiminden almış. Dağlarla çevrili şirin bir kente ilk yerleşenler Keltler olmuş. 789’da Başpiskoposluk (Fürst Erzbistum Salzburg) ilan edilen Salzburg’un etkisi bugünkü Hırvatistan ve Macaristan’a kadar uzanmış. Zengin tuz yatakları sayesinde ekonomik olarak gelişen Salzburg, günümüz Avusturya eyaletleri içinde bir başpiskopos-prens tarafından bağımsız olarak yönetilmiş tek bölge.

Kendisi ile aynı adı paylaşan eyaletin de merkezi olma özelliğini taşıyan ve Alplerin Kuzey ucunda yer alan Salzburg‘un nüfusu ise 150,000. Şehir, Viyana, Graz ve Linz şehirlerinden sonra Avusturya’nın 4. büyük kenti. Almanya’nın Münih şehrine ise 150 km. uzaklıkta bulunuyor. Almanya sınırına yakın, başkent Viyana’nın 320 kilometre batısında yer alıyor. Almanya Bavyera Eyalet sınırı ile komşu olan Salzburg, başkent Viyana’nın 270 km. batısında yer alıyor.

Her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Salzburg, 1996’da UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne dâhil ettiği tarihi kent merkeziyle, daracık sokakları, birbirine açılan meydanları, içinden geçen nehri ve çevresini saran dağlarıyla gezilip görülmesi gereken pek çok yere sahip.

salzburg blog

Salzburg, klasik müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğup büyüdüğü, besteleriyle tüm dünyayı bambaşka diyarlara götürdüğü kent. Salzburg bu yüzden Mozart’ın şehri olarak anılıyor.

Salzburg Gezilecek Yerler

Tarih kokan eski binaları, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile UNESCO Mirası Listesinde yer alan Salzburger Altstadt, Salzburg gezilecek yerler listesinin başında yer alması gereken bir bölge. Aşağıdaki gezilecek yerler listesinde yer alan şeylerin hemen hepsi bu bölgede yer alıyor.

Başta Mozart’ın müze haline getirilen doğduğu ve yaşadığı evler olmak üzere, bir Barok katedrali olan Salzburger Katedrali, Avrupa’nın en büyük Ortaçağ kalelerinden biri olan Hohensalzburg Kalesi, Hellbrunn Hellbrunn Palace ve Kalesi, Leopolsdkron, Johannes, Fransis, Arenberg Sarayları, St. Peter ve St. Sebastian Kiliseleri ziyaret edilmesi gereken diğer yerler arasında yer alıyor.

1. Getreidegasse Caddesi

getreidegasse salzburg gezilecek yerler

Getreidegasse Caddesi Salzburg’un kalbi ve en güzel caddesi. Mozartplatz Meydanı’nda şehir merkezine doğru eski şehir (Old Town Salzburg) bölgesinde birkaç kilometre uzayan Getreidegasse Caddesi’nde pek çok güzel ve renkli mağaza, hediyelik eşya dükkânları, marketler, restoran ve kafeler var. Günün hemen her saati bu cadde kalabalık. Kaldığım otel Hotel Goldener Hirsch, caddenin tam ortasında yer aldığından her gün Salzburg gezime buradan başladım. Mozart’ın doğduğu ev olan Mozarts Geburtshaus da bu caddede. Sokağı benzersiz yapan şey ise tüm mağaza ve dükkân tabelalarının ferforjeden olması. Öyle ki McDonald’s’ın ferforje tabelasını görmek çok ilginç. Getreidegasse’de, gece hayatı da renkli, ara sokaklarında çok şirin mekânlar var, dalın.

2. Mozart’s Geburtshaus 

mozart evi salzburg

Mozart’s Geburtshaus (Mozart’s Residence), Getreidegasse Caddesi No 9’da yer alan Mozart’ın doğduğu ve 1773’e kadar yaşadığı evin adı. Ortaçağ Salzburg’unda Saray bestecisi ve orkestra şef yardımcısı olan Leopold Mozart ve eşi Anna Maria Pertl’in oğlu olarak dünyaya gelen Mozart, ek çok sanatçı gibi dehası ölümünden sonra anlaşılmış bir besteci. Şimdilerde ise Salzburg’unda festivalinden, binasına, çikolatasından, havalimanı ve üniversitesine kadar her yerde Mozart’ın adı yaşatılıyor. Müzede Mozart’ın beşiğinden, biberonuna, piyanosundan kıyafetlerine kadar pek çok eşyası sergileniyor. Giriş 10€.

3. Mozartplatz 

Mozart Wohnhaus

Mozartplatz, adından da anlaşılacağı üzere Mozart’ın heykelinin yer aldığı hoş bir meydan. Birbirinden güzel kafelerin, cıvıl insanların, seyyar kütüphanelerin bulunduğu meydanda Mozart’ın ihtişamlı heykeli var. 1844’te yapılmış ve Mozart’ın oğlunun huzurunda bir törenle açılmış. Salzburg Müzesi, Mozartplatz’da yer alıyor. Alt katında Salzburg’a iz bırakmış önemli kişiler hakkında bilgiler sunulurken, üst katta şehrin tarihi gelişimi gözler önüne sunuluyor. Arkeolojik eserler de yine burada sergileniyor. Panorama Müzesinin de dahil olduğu kombine bilet alarak ikisini de gezin derim.

4. Salzburg Katedrali (Dom)

Salzburg Katedrali

Salzburg Katedrali, Mozart’ın vaftiz töreninin gerçekleştirildiği şahane bir dinsel yapı. Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan katedral, ilk olarak 774’te inşa edildi, çeşitli yangınlar nedeniyle 1614’te yenilendi ve halen ayakta. Dış cephe kabartmaları, heykelleri ve iç mekânı ile göz alıcı Salzburg Katedrali’nin kentin önemli sembollerinden. Giriş ücretsiz.

5. Residenzplatz ve Kapitelplatz

kapitelplatz salzburg turu

Residenzplatz meydanı Mozartplatz’ın hemen sağında, yakınında. Salzburg Katedrali (Dom zu Salzburg), barok tarzda inşa edilen hükümet konutu DomQuartier Salzburg bu meydanda yer alıyor. DomQuartier’in önünden kalkan faytonlara Salzburg turu keyifli olabilir. Gofret seviyorsanız meydandaki Manner dükkanına uğrayın. Hemen yakında yer alan ve ortasında altın bir küre üzerinde adam figürünün olduğu Kapitelplatz‘a da uğrayın. Meydanda yer alan ve panoramik Salzburg görüntüsü sunan Panorama Müzesi ise oldukça yaratıcı.

6. St Peter’s Manastırı

Salzburg'da gezilecek yerler

St Peter’s Manastırı (The old monastery of Saint Peter) veya Almanca adıyla Stiftskirche Sankt Peter Salzburg’u mutlaka görün. Almanca konuşulan bu coğrafyada kurulmuş en eski manastır burası. tarihi 969 yılına kadar uzuyor. Saint Peter’e adanmış Roma mimarisi tarzı manastırın kilisesi gezilecek yerler listesinde. Hemen girişinde yer alan Salzburg’un en eski mezarlığı Petersfriedhof da görülesi. Hohensalzburg Kalesi’ne çıkmadan burayı görün.

7. Hohensalzburg Kalesi

hohensalzburg salzburg gezisi

Hohensalzburg Kalesi (Fortress Hohensalzburg), gördüğüm en güzel kalelerden biri. Salzburg’un en önemli ve en gözde gezilesi yerlerinden 900 yıllık kale, yaşadığı savaşlara rağmen ele geçirilemeyip zarar görmeden günümüze ulaşmış. Salzburg’un bu görkemli kalesi, Festunberg zirvesinden kentin pek güzel olan manzarasını ayaklar altına seriyor. Bir yanda zirvesi karlı Alplerin görkemi, diğer yanda yemyeşil vadiler ve hemen önünüzde de Slazburg ve Salzach Nehri. Kaleye Kapitelplatz’dan kalkan 19’uncu yüzyıldan kalma fünikülerle çıkın. Avlusunda muazzam Alp Dağlarının fotoğraflarını çekin. Kaledeki müzeleri gezin. Giriş 12€.

8. Mirabell Sarayı ve Bahçesi

salzburg gezi notları

Mirabell Sarayı, 1606’da Avrupa’nın en güzel barok bahçelerinden biri olarak Mirabell Bahçesi’nin ortasında arzı endam ediyor. Burası nehrin diğer kıyısında yer alıyor. Ziyaretçilere açık olmayan sarayın bahçesinde Marble Hall denilen bölümde konserler düzenleniyor. Salzburg prensinin misafirleri için yaptırdığı bir saray olan Mirabell’in Bahçesinde, Papagena Çeşmesi, Reubens ve Bernini’nin resimleri, on yedinci yüzyıl tarihli Roma heykelleriyle Rönesans mimarisinin başyapıtları var. Hemen yakınında cüce heykellerin sergilendiği Mirabell Dwarf Garden de ziyaret etmeye değer.

9. Mozart Wohnhaus

Mozart Wohnhaus

Mozart Wohnhaus, Salzburg’un her santimetre karesinde yaşayan Mozart’ın doğduğu Getreidegasse Caddesi No:9’dan sonra yaşadığı yer. Mirabell Bahçesi’nin içinden yürüyüp sondaki kapısından çıktığınızda ulaşabileceğiniz Makartplatz’de yer alıyor. 1773’te Makart Meydanı No:8’de ikamet etmeye başlayan Mozart, altı yaşında başladığı konserleri, 35 yıllık ömründe dünyaya kazandırdığı 626 bestesiyle Salzburg’ta yaşamaya devam ediyor. Mozart Wohnhaus’da ünlü besteciyle ilgili sanat etkinliklerinin düzenlendiği, çaldığı müzik aletlerinin, eşyalarının ve kendisiyle ilgili pek çok objenin sergilendiği bir müze olarak düzenlenmiş. Mozart besteleri eşliğinde ve rehber anlatımıyla ziyaret edebileceğiniz müze, 1700’lerin Salzburg’una doğru bir yolculuğa çıkın. Giriş 10€.

10. Hangar-7

hangar-7

Hangar-7, Salzburg havalimanından şehir merkezine geçerken gördüğüm ilk yer oldu. Red Bull’a ait Hangar-7 Müzesi II. Dünya Savaşından kalma uçaklara, özel ve gösteri uçaklarına, helikopterlere, motosikletlere ve Formula 1 araçları gibi eşine az rastlanan sergiye sahip olmasıyla ünlü. Salzburg gezilecek yerler listenize almanızı önerdiğim Hangar-7, ünlü atlayışı yapan Felix Baumgartner’ın atlayışta kullandığı kapsül ve kostüm de sergileniyor.

Salzburg’a daha çok vakit ayırabilenler için Hellbrunn Palace & Trick Fountains, Toy Museum, Museum of Natural History, Salzburg Zoo, güzel Salzburg manzarasıyla Modern Sanat Müzesi, Doğa Tarihi ve Teknoloji Müzesi, Arenburg Sarayı, The Franciscan ve The University Kiliseleri görülecek diğer yerlerden bazıları.

Salzburg’da yeme ve içme

Salzburg’da, haşlanmış bir et yemeği olan “tafelspitz”, patates köftesi olan “knödel”, bir çeşit un kurabiyesi “vanillekipferl”, elmalı kurabiye çeşidi “strudel” ve elbette bira, en çok tüketilen lezzetler arasında. Kentin kekleri de çok lezzetli.

Benim favori yerim ise memlekette yediğim daha lezzetli menülere sahip Sofra Restoranı oldu. Rainerstraße 23 sokağında, Salzburg Tren istasyonunun tam karşısında şahane Anadolu lezzetleri sunuyor.

 Pasa Restaurant, Salzburg

Salzburg’un en iyi gurme restoranlarından biri olan Döllerer Restaurant’ta yerel tatlar üzerine uzmanlaşmış, buraya özgü mutfak kültürünü tanımak isteyenler için birebir. Goldene Kugel restoranın şnitzeli oldukça meşhur Salzburg’da. K+K Restaurant Holzmeisterstube ise geleneksel Avusturya mutfağını denemek isteyenlerin gözdesi. Et yemeği olan tafelspitz ve göl balıklarıyla yapılan topfenknödeli deneyin. Bir diğer mekan Triangel, en iyi lezzetleri ise organik etleri, goulash denen Macar çorbası ve çikolatalı suflesi sunuyor.

Daha sakin bir yer düşünenler Andreas Hofer Weinstrube geleneksel mutfağı ile sizi bekliyor. Avrupa’nın en eski restoranlarından biri olan St. Peter Stiftskeller de yine Avusturya’nın özel lezzetlerini buluşturuyor. Kafe tercihinizi Afrikalı tasarımcılar tarafından yapılan Afro Café, Cafe Mozart, 220 Grad, Kaffee Alchemie, Cafe Bazar, Cafe Sacher ve Cafe Tomaselli’yi tercih edebilirsiniz.

Salzburg alışveriş

salzburg alisveris

Alışverişten pek anlamasam da Salzburg gezi rehberi yazıma dahil ettim. Benim pek sevdiğim Getreidegasse Caddesi Salzburg’un alışveriş merkezi. Her bir mağazaya girmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok sevdim bu caddede. Eski şehir merkezinin dar sokaklara sahip ana alışveriş bölgesinde pek çok ünlü mağaza, hediyelik eşya dükkânları, pasajlar, marketler, restoran ve kafeler var. Daha yerel seçenek isteyenler Residenzplatz’da bulunan Jahn-Markl’da Salzburg’a özel geleneksel kıyafetler ve en önemlisi de bu bölgede eski dönemlerde sıkça tercih edilen; deri kayışlarla tutturulan kısa deri şortlardan oluşan geleneksel Alman kıyafeti lederhosen’i alabilir.

Ben genelde çikolata dışında hiçbir şey almayı tercih ettim. Salzburg’un çikolatası pek bir meşhur ne de olsa. Salzburg’a özgü alınabilecekler arasında ilk sırada Mozart çikolatası ve Mozart likörü gelir bana göre. Dünyaca ünlü Mirabell markasının ürünlerini buradaki her yerde.

salzburg gezisi

Salzburg meydanlarında kurulmuş minik pazarları gezerek tezgâhları karıştırmak da keyifli. Gelmişken alışveriş merkezi tarzında bir yerler de göreyim derseniz, 140’tan fazla mağazaya ev sahipliği yapan Designer Outlet Center’a gidin.

Salzburg’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanından haftanın her günü, yaklaşık iki buçuk saatlik direkt uçuşlarla Salzburg Havalimanı’nda tarifeli seferler düzenliyor. Şehir merkezinden on iki kilometre uzaklıkta olan Salzburg Havalimanından taksiyle ortalama 15 dakikada merkezde oluyorsunuz. Bir başka alternatif de havalimanından hareket eden 2 numaralı otobüslerle yirmi dakikada Salzburg Hauptbahnhof Tren İstasyonu’na ulaşmak. Tren istasyonunda ise tarihi şehir bölümüne yürümek 15 dakika sürüyor.

Avusturya’nın Salzburg şehrini pek bir sevdim ben. Sadece şehir merkeziyle değil çevresindeki Salzkammergut Göller Bölgesine ait Wolfgangsee, Fushlsee ve Hallstatt ile St Gilgen gibi kasabaları görmek için en az 3 gün ayırmanız gereken bir yer burası. Tyrol Bölgesindeki Innsbruck yakınlarındaki Achensee de görmeye değer. Salzburg, Innsbruck, LihtenştaynFriedrichshafen ve Konstanz’ı kapsayan rota 1 haftalık tatil için enfes olur.

4 YORUMLAR

  1. Ne güzel yerler abi, içim gidiyor. Hiç pasaportum yok, çıkartırsam nereye giderim diye seni hep okuyorum. Nereyi okusam oraya gidesim geliyor. 🙂 Ama Salzburg sanki çok etkiledi seni abi?

  2. Son zamanlarda online bilet pazarı da rekabet kaliteli hizmet sunmaya başladı. Bu amaçla sektöre giren actbilet.com uçuz uçak biletinin yanında otel rezervasyonu hizmetiyle sektörde yerini aldı. Bilgi vermek istedim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here