Almanya‘nın güneyinde, Bavyera Eyaletine bağlı olan Lindau Adası, Friedrichshafen‘in güneydoğusunda, Bodensee olarak bilinen Konstanz Gölü’nün doğusunda yer alıyor. Karaya biri demiryolu köprüsü olmak üzere iki köprüyle bağlı olan Lindau, Bodensee’nin en büyük adası. Çok az yer Lindau’nun Eski Kenti ile kıyaslanabilir.

Eski ve büyüleyici Lindau Adası’nı keşfetmenin en iyi yolu yürümek. Kendinizi yüzlerce yıllık evlerin çevrelediği küçük sokaklarda ve patikalarda kaybetmeye hazırlayın Limana doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan muhteşem manzaralar, kıyı şeridi ile Avusturya dağlarına kadar uzanan müthiş bir görüntü. Yalnızca on üç kilometre uzaklıktaki bu dağlar İsviçre dağlarından daha yakında bulunuyor.

lindau gezilecek yerler

Konstanz Gölü’nün Bavyera kıyılarındaki en büyük kasaba olan pitoresk Lindau, bir ada ile anakara yamaçları arasında bölünmüş. Lindau’da Altstadt denen tarihi şehir; Insel Lindau denen adada yer alıyor. Lindau ve Insel Lindau yaya ve araba trafiğine açık bir köprü ile birleşiyor. Ayrıca bir de demiryolu köprüsü var. Zaten Hauptbahnhof denilen merkez istasyon da adada.

Lindau’da yapılacak en eğlenceli şey Eski Kent’i (Altstadt) keşfetmek olsun. Bu tarihi şehir merkezinin çoğu artık sadece yayalara açık. Çok güzel korunmuş Gotik, Rönesans ve Barok evlere sahip. Gösterişli aristokrat evleri, uzayıp giden tarihi pasajlar, çeşmeler, oteller ve kafeleriyle ana cadde Maximilianstrasse özellikle çekici.

Malta

Maximillianstrasse cıvıl cıvıl. Burası bir alışveriş caddesi olmakla birlikte, araç trafiğine kapalı bir yaya bölgesi. Şirin kafeler, küçük dükkânlar, tarihi binalar ve neşeyle gezen turistlerle dolu.

1275’te Roma İmparatorluğu tarafında ‘Özgür İmparatorluk Şehri’ ilan edilen Lindau, ilk başlarda balıkçı kasabası olarak geliştiyse de sonraları Swabia ve İtalya gibi iki zengin toprak arasındaki bir ticaret merkezine dönüşmüş.

lindau gezi rehberi

Lindauer Bote, Almanya ile İtalya arasında on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıllarda çalışmış olan bir seyahat servisi merkezi burada bulunuyor. Goethe 1788’de İtalya’ya ilk gidişinde bu firmanın servislerini kullanmış. Bir kaç yıl önce bu firma tekrar canlandı ve on üç günlük İtalya seyahatleri düzenlemeye başladı. Çok sık yapılmayan bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız turist ofislerini ziyaret etmenizde fayda var.

On sekizinci yüzyılda Alman imparatorluğu Napolyon’un devrimci askerleri tarafından işgal edildiğinde, Lindau da politik grupların kurbanı oldu. 1805’te Bavyera kontrolüne geçene kadar Avusturya İmparatorluğu tarafından kontrol ediliyordu. Limanı ise 1856’da baştan yapıldı.

Linadu Gezilecek Yerler 📌

1. Altes Rathaus

lindau almanya

Lindau’nun en güzel ve en nadide tarihi binası olan Altes Rathaus (Eski Belediye Binası), 1422 ila 1436 yılları arasında, bir üzüm bağının tam ortasına inşa edilmiş. Yüz elli yıl sonra, 1496’da İmparator Maximillan tarafından, güney cephesine imparatorluğu simgeleyen bir fresk yaptırılarak çehresi değişen bir yapı halini almış. Günümüzde ofislere ev sahipliği yapan bina, kamuya kapalı.

2. Marktplatz

lindau nerede

Eski olmasına rağmen sağlamlığıyla halen ayakta duran, oldukça ilgi çekici yapıların sıralandığı Marktplatz, St. Stephen Kilisesi ve St. Mary Kilisesi gibi önemli kiliselere ev sahipliği yapıyor.

Gotik St. Stephen Kilisesi sade dekore edilmiş bir Lutheran tapınağı. Tarihi on ikinci yüzyıla dek uzanan, günümüze kadar çok kez onarımdan geçirilen yapının en ilgi çekici özelliklerinden biri yeşil renkli tavan süslemeleri. Hemen kilisenin yanında bulunan St. Mary Kilisesi de olağanüstü barok mimarisi ile ziyaretçilerini büyülüyor.

3. Barfüsserkirche

Yapımı 1241’den 1270’e dek süren Barfüsserkirche (Çıplak Ayaklı Hacıların Kilisesi), günümüzde tiyatro olarak hizmet veriyor. Aynı zamanda Lindauer Marionettenoper olarak adlandırılan Kukla Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapan kilisede düzenlenen gösterilerinin biletleri hemen yanındaki gişeden alınabiliyor.

4. Mangturm

lindau nasil gidilir

Gölün en eski yapılarından biri olan Mangturm, on üçüncü yüzyıla ait eski bir fener kulesi. Lindau Limanı’nın tam köşesinde yer alan bina eski olmasına rağmen canlı renklere sahip çatısı, 1970’te düşen bir yıldırım sonrası tümüyle onarılarak güzel bir görünüme sahip olmuş.

5. Lindau Deniz Feneri

almanya lindau

Almanya’nın en güneyindeki deniz feneri Bavarya Aslanıyla birlikte limanda adeta bir bekçi gibi bekliyor. Otuz üç metre yükseklikteki Lindau Deniz Feneri (Neuer Leuchtturm), Constance Gölü’ne bakıyor. Yapımı 1856’da tamamlanan fener, önceleri petrolün yakılması ile aydınlatılıyormuş.

1936′dan itibaren elektrik ile aydınlatılmaya başlanan feneri, diğerlerinden ayıran özellik ise dış cephesine yerleştirilmiş devasa saat. Fotoğrafçıların istedikleri kareyi yakalamak için birbiriyle yarıştığı fener tüm ihtişamıyla adanın en zarif yapılarından biri.

6. Der Bayerische Löwe

Lindau’nun gurur duyduğu en çarpıcı simgelerinden olan Der Bayerische Löwe (Bavyera Aslanı), Bavyera mermerinden yapılmış on metrelik devasa bir aslan heykeli. Kaidenin üzerinden görkemli bir şekilde göle bakan heykel Lindau Limanı’nın girişinde yer alıyor.

7. Haus Zum Cavazzen

lindau gezilecek yerler blog

Tarihi 1728’e dek uzanan ve zengin bir tüccarın evi olan Haus Zum Cavazzen (Lindau Kent Müzesi), günümüzde Bodensee Bölgesi’nin en güzel yapılarından biri olarak kabul ediliyor.

İçerisindeki zengin dekora ve fresklere bakıldığında pek de şaşırtıcı olamayan yapı, yerel bir tarihi müze olarak hizmet veriyor. Son beş yüzyıla ait cam ve kurşundan yapılmış eşyalar, tablolar ve mobilyaların dışında pek çok sergiye de ev sahipliği yapan müze, Bavyera kent merkezinde yer alıyor.

8. St. Peter Kilisesi

lindau görülecek yerler

Onuncu yüzyıla ait bu muazzam Romanesk yapının, Bodensee Bölgesinin en eski kiliselerinden biri olduğu düşünülüyor. St. Peter Kilisesi’nin (Peterskirche) kuzey duvarının iç tarafında bulunan ve St. Peter’in hayatından kesitlerle Auschwitz’te hayatını kaybedenlerin resmedildiği freskler, Hans Holbein tarafından 1465-1524 yılları arasında yapılmış.

Lindau gezilecek yerler listesindeki kilisenin günümüzde bir çömlek imalathanesi olarak kullanılan bölümü ise geçmişte çan dökümhanesi görevi görüyormuş. Kilisenin hemen yanında bulunan masalsı Diebstrum’u da mutlaka görülecekler listesine ekleyin. Yakından baktığınızda Rapunzel’in altın saçlarının on üçüncü yüzyıla ait kuleden aşağıya sarkmış, onu kurtaracak olan prensi beklediğini görebilirsiniz. Kulenin arkasındaki tarihi şehir duvarını takip ettiğinizde de çan yapımında çalışan kişilerin yaşadığı bölgeye ulaşabilirsiniz.

9. Wasserburg

Wasserburg

Su kalesi anlamına gelen Wasserburg, Lindau’nun altı kilometre batısında, bir zamanların savunma kalesi olan bir ada kasabası. St. Gallen Manastırı tarafından 924’te yaptırılarak sahipleri olan Montfort zu Tettnang kontları tarafından Augsburg’lu Fugger ailesine satılmış. Zincirli köprü yaptırmaya gücü yetmeyen Fugger ailesi ise onun yerine basit bir yol yaptırmış.

On dokuzuncu yüzyılda Habsburg’ların eline geçen kaleye 1805’te Bavarya hükümeti tarafından el konulmuş. Yapı, Wasserburg Bodensee’de en çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olarak biliniyor: Kilisenin ileri gelenlerinin kullandığı sarı merdiven; balıkçı aziz Georg Kirche ve kubbesi; küçük Malhaus Müzesi ve elbette arka planda kalan Schloss Wasserburg, fotoğraftan çok yağlıboya bir tabloyu andırıyor.

Adanın en hareketli caddesi olan Maximillianstrasse’de, pek çok restoran, kafe ve bar yer alıyor. Aynı zamanda hediyelik eşya dükkanlarının da bulunduğu caddede hem yemek yiyebilir, hem de alışveriş yapabilirsiniz.

lindau gezilecek yerler

Lindau Adasına nasıl gidilir

Lindau’ya gitmek için, Türk Hava Yolları’nın haftanın her günü düzenli uçuş seferlerinin bulunduğu Friedrichshafen’a uçuyor, buradan Lindau’ya geçiyorsunuz. Bir köprü ile şehre bağlanan adadan, yaya olarak, feribotla veya kara yoluyla ulaşım da mümkün. Özellikle haziran, temmuz ve ağustos aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilen adaya bu yoğun dönemde seyahat etmeyi düşünüyorsanız, otel rezervasyonunuzu birkaç ay önce yapmayı ihmal etmeyin.

Yemyeşil doğası ve bir yağlıboya tabloyu andıran manzarasıyla kendine hayran bırakan Lindau Adası, Almanya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri. Konstanz Gölü‘nün kıyısında bulunan bu şirin ada, kesinlikle görülmesi gereken bir destinasyon.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz