Avusturya’nın Orta Çağ izlerini taşıyan masalsı kenti Salzburg, tarihi yapılara ev sahipliği yapan daracık sokakları, görkemli katedralleri, orta çağ kaleleri, şirin dükkanları, köprüleri ile her yıl 5 milyondan fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Avusturya’da 150 bin nüfusla dördüncü en büyük şehir olan Salzburg, aynı zamanda dünyaca ünlü besteci Mozart’ın doğum yeri.

1756’da Salzburg’ta doğan ve birçok bestesine bu kentte imza atan müzisyenin doğduğu ev günümüzde Mozart’s Geburtshaus (Mozart’ın Doğduğu Ev) ismiyle müze ev olarak ziyaret edilebiliyor. Müze evde Mozart’ın özel yaşamından müzik tutkusuna kadar birçok detay belge, fotoğraf ve objelerle anlatılıyor.

Mozart’s Geburtshaus

Mozart’ın Doğduğu Ev: Mozart’s Geburtshaus, Salzburg

Görkemli Alp Dağları’nın eteklerinde, Avusturya-Almanya sınırında yer alan Salzburg, Klasik Batı Müziği’nde Klasik dönemin en etkili ve üretken bestecilerinden biri olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğum yeri. 35 yıl yaşamasına rağmen 626 esere imza atan ünlü bestecinin izlerini Salzburg’un dört bir yanında görmek mümkün.

UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Salzburg’un Eski Şehir Bölgesi’ndeki Getreidegasse Sokağı No:9’da 27 Ocak 1756’da dünyaya gelen Mozart, 1773’e kadar bu evde yaşadı. Kentin eski burjuva evleri ve dar sokaklarıyla Orta Çağ günlerini yansıtan bölgesinde saray bestecisi ve orkestra şef yardımcısı olan Leopold Mozart ve eşi Anna Maria Pertl’in oğlu olarak dünyaya gelen Mozart’ın müzik yaşamına bu evin katkısı büyük.

Malta

Mozart’ın ebeveynleri Leopold ve Anna Maria ve kız kardeşi Nannerl ile 7 yaşına kadar yaşadığı ev Uluslararası Mozarteum Vakfı tarafından müzeye dönüştürüldü. Salzburg’a gelen yabancı turistlerin ve Mozart hayranlarının uğrak noktalarından biri olan müze, yaklaşık 1 saat gibi bir sürede gezilebiliyor.

18. yüzyıldan kalma mobilyalarla döşeli dairede Mozart’ın günlük yaşamını yansıtan eşyalar bulunuyor. Orijinal sertifikalar, mektuplar, hatıratlar Mozart’ın Salzburg’taki yaşamını belgeliyor. Mozart’ın biberonu, beşiği, piyanosu, kıyafetleri, kemanı, klavikordu, portre koleksiyonunu da içeren müzenin birinci katında dönemsel sergiler düzenleniyor.

Mozart’ın 7 yaşındayken taşındığı ve Salzach Nehri’nin öte yakasında bulunan Mozart Wohnhaus (Mozart’ın Yaşadığı Ev) ise Mozart’ın yaşamından kesitler sunan bir müze olarak ziyaret edilebiliyor. Mozart’s Geburtshaus ile kombine bilet alarak her iki müzeyi de tek biletle ziyaret etme şansınız var.

Mozart’ın doğduğu evin bulunduğu Getreidegasse Sokağı’nın sonunda Mozart’ın adını taşıyan ve bir de heykelinin yer aldığı Mozartplatz (Mozart Meydanı) bulunuyor. Meydandan yukarıya çıktığınızda ise şehrin sembollerinden biri olan ve Mozart’ın da vaftiz edildiği Salzburg Katedrali (Domkirche St. Rupert) ile karşılaşıyorsunuz. Meydanda yer alan Cafe Mozart, enfes Avusturya kahvesi melangeyi denemek ve soluklanmak için uğranması gereken bir durak.

mozart geburtshaus
mozart evi

Mozart Geburtshaus ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Getreidegasse 9 A-5020 Salzburg | Tel: +43 (0) 662 84 43 13
Giriş Ücreti: 12€. (Kombine bilet: 18,50€. Bu biletle Mozart’ın Yaşadığı Ev’e de girilebiliyor)
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.30 (Son giriş 17.00), Temmuz-Ağustos 08.30-19.00 (Son giriş 18.30)
Noel Tatili (24 Aralık): 09.00-15.00, 31 Aralık: 09.00-17.30, 1 Ocak: 09.00-17.30
Müzeyi dolaşmak yaklaşık 1 saat sürüyor.

Yılda 5 milyondan fazla turist ağırlayan Salzburg, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 1997’de dahil olan Tarihi Kent Merkezi’nin yanı sıra yakın çevresinde de görülecek onlarca kasaba ve köye sahip. enerji içeceği firması Red Bull’un havacılık, kültür ve gastronomiyi tek çatı altında bir araya getirdiği Red Bull Hangar 7 Müzesi, dünyanın en iyi korunmuş orta çağ kalelerinden Hohensalzburg, Salzkammergut bölgesindeki Wolfgangsee Gölü ve dünyanın en güzel kasabalarından Hallstatt, Salzburg’a kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz duraklar arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz