Alp Dağları’nın eteklerinde yer alan Salzburg, masalsı atmosferi ile Avusturya’nın en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarından. Ünlü Besteci Mozart’ın doğduğu ve birçok bestesine imza attığı kent, başkent Viyana, Graz ve Linz’in ardından ülkenin en büyük dördüncü şehri.

Salzburg’ta UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alan Tarihi Kent Merkezi’nin en hareketli caddesi olan Getreidegasse, eşsiz cazibesi, rengarenk mağazaları ve tarihi yapılarının yanı sıra Mozart’ın doğduğu eve de ev sahipliği yapması nedeniyle büyük önem taşıyor.

getreidegasse
Getreidegasse Sokağı

Getreidegasse, Salzburg

Salzach Nehri ile Mönchsberg dağlık bölgesi arasına kurulan Salzburg, dünya genelinde Mozart’ın doğduğu şehir olarak tanınıyor. Mimarisi, atmosferi ve özgün dokusuyla Avrupa’nın en karakteristik şehirlerinden biri olan Salzburg’un kalbinin attığı merkez Getreidegasse Sokağı.

1997 yılında UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne giren Salzburg’un Eski Şehir bölgesinde yer alan Getreidegasse, uluslararası markaların sıralandığı, kafeleri, restoranları, şık dükkanları ve tarihi yapılarıyla öne çıkıyor. Getreidegasse Caddesi’nin bu denli hareketli olmasında Mozart’ın da payı büyük. Mozart’ın 1756 yılında doğduğu Geburtshaus, ‘Mozart’ın Doğduğu Ev’ ismiyle müzeye dönüştürülmüş durumda.

Malta

Kendine has bir mimariye sahip olan Getreidegasse’de bulunan evler birinci kattan itibaren giderek küçülen pencereleriyle tanınıyor. Birçok evin tarihinin 1700’lü yıllara uzandığı caddede yürürken zamanda yolculuk hissine kapılıyorsunuz.

Salzburg’un belediye yönetimi hem UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesinde yer alması hem de kent tarihinde önemli bir yere sahip olması nedeniyle Getreidegasse Sokağı’ndaki görünümün korunması ve zarar görmemesi için çok katı kurallar belirlemiş durumda. Sokak üzerinde yer alan dükkanların tamamının tabelaları önceden ölçüleri belirlenmiş demir ferforje malzemeden oluşuyor.

Şemsiye satan mağazanın üzerinde şemsiye objesi, giyim mağazalarının üzerinde ise kadın-erkek figürü yer alıyor. Bu tabelalar geçmişte şehrin okuma yazma oranı düşük olan bölgesindeki insanların rahatlıkla alışveriş yapabilmesi için tasarlanmış ve bu gelenek günümüzde de sürdürülüyor.

getreidegasse salzburg
salzburg getreidegasse
Getreidegasse, Salzburg
getreidegasse street

Şehrin en hareketli alışveriş sokağı olan Getreidegasse’de yer alan Zara, Mc Donalds ve H&M gibi uluslararası firmalar da tabela konusundaki kısıtlamalara uygun tasarımlarıyla sokağa uyum sağlamış. Binaları birbirine bağlayan pasajlar ise sokaklara kendilerine özgü romantik bir hava katıyor. Duvarlarda yer alan grafitiler ve resimler ise Salzburg’un sanat ruhunu yansıtıyor.

Getreidegasse Sokağı’nı Salzburg’a gelen ziyaretçiler için benzersiz kılan bir başka özellik Mozart’ın doğduğu evin bu caddede yer alıyor oluşu. Getreidegasse Caddesi No:9’da yer alan Geburtshaus‘da doğan Mozart’ın evi günümüzde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzede ünlü müzisyenin dört yaşında çalmaya başladığı piyanosundan kişisel eşyalarına kadar çok sayıda obje bulunuyor.

Müzisyenin ne kadar hızlı beste yapabildiğinin kanıtı olan, notaların gelişigüzel yazıldığı kağıtlar ve bu notaların müzisyenin öğrencileri tarafından saatlerce süren çalışmayla temize geçirilmiş halleri müzenin en ilginç eserlerinden. Müzeye giriş ücreti 12,5€.

salzburg tabela
salzburg getreidegasse street

Getreidegasse nerede

Getreidegasse Sokağı, Salzburg’un en popüler turistik merkezlerine de yürüme mesafesinde. Cadde üzerinde yer alan Mozart’ın Doğduğu Ev dışında Avrupa’da günümüze kadar tam haliyle ulaşabilmiş en büyük Orta Çağ kalesi unvanını taşıyan Hohensalzburg Kalesi (Salzburg Kalesi), Mozart’ın vaftiz töreninin de yapıldığı barok katedral Salzburg Katedrali ve 17. yüzyıldan günümüze ulaşan Hellbrunn Sarayı da görülmeye değer.

Salzburg, UNESCO Dünya Mirası Listesine 1997’de dahil olan Tarihi Kent Merkezi’nin yanı sıra yakın çevresinde de görülecek onlarca kasaba ve köye sahip. Enerji içeceği firması Red Bull’un havacılık, kültür ve gastronomiyi tek çatı altında bir araya getirdiği Red Bull Hangar 7 Müzesi, dünyanın en iyi korunmuş orta çağ kalelerinden Hohensalzburg, Salzkammergut bölgesindeki Wolfgangsee Gölü ve dünyanın en güzel kasabalarından Hallstatt, Salzburg’a kadar gelmişken ziyaret edebileceğiniz duraklar arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz