Hohensalzburg Kalesi, gördüğüm en güzel kalelerden biri. Dünyanın en iyi korunmuş şatolarından Salzburg‘un bu ünlü kalesi Hohensalzburg, tepeden tüm kente hükmediyor. Avusturya‘nın Almanya sınırına yakın Salzburg şehrinde, 1077’de inşa edilen kale, yaşadığı savaşlara rağmen ele geçirilemeyip zarar görmeden günümüze ulaşmış. Nefis bir manzarası var. 360 derece şehri ve hemen arkada yükselen enfes Alpler manzarasına hâkim. Gördüğüm en güzel kalelerden biri.

250 uzunluğunda ve 150 m genişliğiyle Avrupa’nın en büyük ortaçağ kalelerinden, Salzburg’un görkemli kalesi Hohensalzburg, Festunberg zirvesinden kentin pek güzel olan manzarasını ayaklar altına seriyor. Bir yanda zirvesi karlı Alplerin görkemi, diğer yanda yemyeşil vadiler ve hemen önünüzde de Salzburger Altstadt ve Salzach Nehri.

hohensalzburg kalesi

Hohensalzburg Kalesi

Salzburg’a hâkim bir tepede, nereden baksanız görebileceğiniz bir konumda harika bir yapı. Hohensalzburg, ‘Yüksek Salzburg’ anlamına geliyor. Ortaçağ yapısı olan Hohensalzburg’a 19’uncu yüzyıldan kalma ve hala aktif olan fünikülerle çıkılıyor.

Başpiskopos Gebhard tarafından yaptırılan ve Orta Avrupa’nın en büyük, günümüze kadar tam olarak muhafaza edilmiş tek kalesi olan kale, 1525’te 30 Yıl Savaşları’nda da kentin korunması için güçlendirilmiş, kapılar ve top atış noktaları ilave edilmiş. I. Dünya Savaşında İtalyan mahkûmlar kullanılan kale, 1930’da da Naziler tarafından hapishane görevi görmüş.

Malta

Salzburg Hohensalzburg Castle
sazlburg city hohensalzburg

Kalenin içerisi aslında oldukça geniş ve çok sayıda bölüm var. Küçük dükkanlar, kafeler, büfeler, şapel, müzeler, zindanlar ve işkence odaları var. Kalenin en ürkütücü bölümü demir tekerlekler, işkence aletleri, kelepçeler, ortada üstü demir parmaklıkla kapalı bir kuyunun olduğu ‘işkence odası’.

Avlusunda muazzam Alp Dağları manzarası bulunan kalenin içerisinde bir de Kukla Müzesi (Marionette Museum) de yer alıyor. Kuklaların sergilendiği her bir vitrin aslında bir tiyatro sahnesi. Rembrandt, Brueghel ve Rubens gibi birçok ünlü sanatçının eserleri bulunduğu, Residenz Sanat Galerisi de Hohensalzburg Kalesi içinde sergileniyor.

Hohensalzburg Kalesi
Salzburg Hohensalzburg
Hohensalzburg Salzburg
Fortress Museum Salzburg
Hohensalzburg Castle
sazlburg gezilecek yerler Hohensalzburg
Hohensalzburg Castle Salzburg
sazlburg gezilecek yerler Hohensalzburg Kalesi

Müzeyi 9:30-17.00 arasında gezebiliyorsunuz. On kişiden fazla ziyaretçi olduğunda rehberle birlikte ücretsiz tur yapılıyor. En az 1-2 hafta önceden yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Kaleye çıkan füniküler dahil kaleye giriş ücreti, Fortress Müzesi, Rainer RegimentMüzesi, Marionette Müzesini kapsayacak şekilde alırsanız 12€ tutuyor. Çocuklar için ise bunun yarısı alınıyor. SalzburgCard aldıysanız giriş ücretsiz.

Bir film setini andıran Salzburg Hohensalzburg Kalesinin çok büyük bir yer olduğunu aklınızda tutun. Kaleyi gezmek için en az 2 saat ayırın, hatta daha fazla. Tüm şehri gören muhteşem manzaranın ve Alp Dağları görkeminin keyfini çıkarın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz