Salzburg, bugüne kadar iyi korunmuş oldukça güzel bir Orta Avrupa kenti. Avusturya’nın Salzburg şehrine, arabayla yarım saat uzaklıktaki Göller bölgesi olarak bilinen Salzkammergut, olağanüstü kelimesinin tam olarak anlamını bulduğu bir yer. Salzburg’un çevresi en az Salzburg kadar güzel, öyle ki kendimi Yeni Zelanda’ya ışınlanmış gibi hissettim.

Görkemli Alp Dağları manzarasına bakan, balkonlarından çiçeklerin sarktığı şirin evler ve oteller, bakınca gözleri ayırmanın zor olduğu büyüleyici göller, bunu çevreleyen Heidi’nin köyleri ve orman içerisinde kıvrılarak giden yollar ve bu yollarda karşınıza çıkan ceylanlar… Hayal edin…

wolfgangsee avusturya

Wolfgangsee Gölü

Burası olağanüstü güzellikte küçük bir göl olan Wolfgangsee ve çevresinde küçük bir yerleşim yerler St. Wolfgan, St. Gilgen ve Strobl kasabalarından ibaret. Her mevsim ziyaret edilebilen bu küçük bölgede 400’den fazla otel ve 200’e yakın restoran var. Yürüyüş, bisiklet, su sporları, kano, kayak ya da dağ turizmi bölgenin aktiviteleri arasında.

Salzkammergut’un en büyük ikinci gölü olan Wolfgang Gölü, 11 km uzunluğa sahip. Salzburg eyaletinin en büyük gölü ve suyu içilebilir nitelikte tertemiz.

Malta

Doğaya, yeşile meraklıysanız insanın ruhunu arındıracak kadar güzel ve etkileyici. Bunun güzelliklerin farkına varmış Avusturyalılar, Almanların yanında Arap ve Asyalı turistler de çevrede çokça göze çarpıyor.

wolfgangsee austria
Hotel Fürberg, Wolfgangsee, Austria

Büyüleyici göl Wolfgangsee, sonbaharın rengarenk tüm güzelliğini bana yaşattı. İğne yapraklı ağaçlar, ayaklarımın altında hışırdayan yapraklar, nefis güneş, tertemiz hava ve dingin bir göl…

Sonbahar mevsiminin sonunda olmamıza rağmen, pırıl pırıl güneş de buralara âşık olmamda çok önemli bir neden. Doğanın bütün renklerini ve canlılığını tüm hücrelerimde hissetmeme neden oldu.

wolfgangsee nerede
wolfgangsee nasıl gidilir
St. Gilgen-Hotel Fürberg arasındaki yürüyüş yolu

St. Gilgen Brunnwinkl 7’den başlayan ve 300 yıllık Hotel Fürberg‘e kadar uzayan 20 dakikalık bir yürüyüş yolunu, ancak 1 saatte yürüyebildim. Yol boyunca kurulu banklarda sık sık oturdum, yorulduğumdan değil; şahane manzarayı hissetmek, içinde olmak, fotoğraf ve video çekmek için…

Evet mutluluktan uçuyordum, ruhsuz binaların arasında ömür çürütüyoruz. Sonbaharda yolunuz buraya düşerse, hava da güzelse bu yolu yürüyün.

St. Wolfgang Kasabası

Wolfgangsee

Küçük bir kasaba olan St. Wolfgang, Hallstatt’ın 36 kilometre kuzeybatısında, Wolfgangsee’nin kuzeydoğu tarafında yer alan bir kasaba. Müthiş manzaralı Wolfgangsee Gölü’nün kenarında, Salzkammergut Sıradağları ile çevrili St. Wolfgang hayal edebildiğimiz tüm güzellikleri bir arada sunan küçük bir kasaba.

Evlerin çoğu 2 katlı, hemen hepsinin balkonundan çiçekler sarkıyor. Kasabanın ünlü gotik Hac Kilisesi St. Wolfgang (Pfarrkirche St. Wolfgang), 15. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş. 17 yüzyıl sonlarında Barok tarzında boyanmış bir kuleye sahip.

Kasabada Schafberg Dağı’na giden 6 kilometrelik bir dağ tren yolu olan Schafberg Demiryolunun (Schafbergbahn) ana istasyonu var. Buharlı lokomotifler ile 1783 metre yüksekliğindeki zirveye çıktığınızda bölgenin büyüleyici güzelliği ayaklarınızın altına seriliyor. Mayıs-Eylül arasında yapılan tren yolculuğu yapılabiliyor. Tepede Avusturya’nın en eski otellerinden biri var.

Wolfgang Gölü aktivitelerinden diğer biri de 1500 metre yüksekliğindeki Zwollerhorn Dağı’na teleferik ile çıkmak. 15 dakikada zirveye ulaşıyorsunuz. Salzkammergut bölgesi dağlarının muhteşem manzaralarını ayaklar altına seriyor.

St. Gilgen’den St. Wolfgang’a giden teknelerle coğrafyanın güzelliğini bir de gölün üzerinden izlemek gerek. Yaklaşık 45 dakika sürüyor.St. Gilgen ile diğer kasaba Strobl arasında da tekneler var.

St. Gilgen Kasabası

st. gilgen wolfgangsee
st. gilgen wolfgangsee
salzburg wolfgangsee

Wolfgangsee Gölü’nün kenarında yer alan diğer kasaba ise St. Gilgen. Salzburg tarafından geldiğinizde ilk göreceğiniz yer bu kasaba. 19. yüzyılda turistik bir yer olmaya başlayan St Gilgen’e Viyana’nın varlıklı sakinlerinin yazlık evleri var. St Gilgen’in Mozart ile bir bağlantısı var. Mozart kendisi hiç ziyaret etmemiş olsa da burası annesinin doğduğu ve akrabalarının yaşadığı yer.

Salzburg eyaletinin en büyük gölü Wolfgang Gölü kadar güzel çevrede çok sayıda başka göller de var. Fuschl am See, Zell am See, Mondsee ve daha kuzeydeki Attersee ve Traunsee diğer adını duyurabilmiş yerler.

Wolfgangsee nasıl gidilir

Salzburg-Wolfgangsee arasndaki yol da muhteşem manzaralara sahip. Fırsatınız varsa araç kiralayarak gezin buraları. Salzburg’dan buraya gelmek yarım saat sürüyor. Salzburg Hofwirt durağından her 30 dakikada bir kalkan 150 nolu otobüslerle 40 dakikada da gidilebilir.

St. Wolfgang’dan önce St. Gilgen’e uğruyor. Orası da çok güzeldir. Salzburg’dan başlayarak Fuschl am See, St. Gilgen, Wolfgangsee, St. Wolfgangsee, Hallstatt ve arada başka köylere uğradığım günübirlik bir rota yapmıştım. Avusturya kırsalında pastoral bir gezi için enfes rota.

2 Yorumlar

  1. Nefis, enfes, şahane fotoğraflar bunlar! Yeşil aşığı biri olarak Wolfgansee ve Achense’ye özellikle bayıldım. Sizi ne kadar kıskandığımı tahmin bile edemezsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz