Makedonya Tatil

Red Bull’a ait Hangar 7 Müzesi, Avusturya’nın Salzburg şehrinde bulunuyor. Gördüğüm en ilginç, en yaratıcı ve en güzel müzelerden biri. Klasik müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu şehirdeki müze, Red Bull’un havacılık, kültür ve yüksek kalitede sunulan gastronomiyi tek bir çatı altında bir araya getirdiği oldukça havalı bir yer.

Salzburg, Avusturya‘nın batısında, bir yanda Alp Dağlarına nazır, Salzach Nehrinin iki yanına kurulmuş pek de güzel bir şehir. UNESCO Mirası Listesinde yer alan Salzburger Altstadt, Salzburg gezilecek yerler listesinin başında. Salzburg Havalimanın karşısında yer alan Red Bull’a ait Hangar 7’de ya şehre giderken, ya da şehirden dönerken görülmesi gereken yerlerden.

hangar-7-nerede

Red Bull Hangar-7, Salzburg

II. Dünya Savaşından kalma savaş uçakları, motosikletler, helikopterler, gösteri uçakları ve Formula-1 otomobillerinin sergilendiği Hangar-7, tam anlamıyla modern bir uçak hangarı görünümünde.

Salzburglu mimar Volkmar Burgstaller’ın yenilikçi mimari anlayışıyla tasarlanan binada ilk göze çarpan, bir uçağı anımsatan çelik kanatlar ve cam. Devasa kompleks 1,200 ton çelik ve 280 ton özel cam kullanılarak 3,700 metrekarelik bir alan üzerine inşaa edilmiş.

salzburg-hangar-7
hangar7-salzburg

Flying Bulls koleksiyonunu oluşturan jetler, bir deniz uçağı, 1940’lar ve sonrasından kalma eski savaş uçakları var.Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Tito’ya bir DC-B6 onarılarak koleksiyona katılmış.

Hangar-7’de sergilenen ilginç objeler arasında astronot Felix Baumgartner’in geçen yıl stratosferden atlarken giydiği basınçlı kıyafeti ve Red Bull Stratos kapsülü de yer alıyor.

hangar-7-salzburg
hangar-7-museum

Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan direk İstanbul’dan uçtuğum Salzburg’a varır varmaz ilk işim havalimanının yanındaki müzeye gitmek oldu. Ağustos 2003’te açılan Hangar-7 her gün sabah 09:00 ile gece 22:00 arası ziyarete açık ve giriş ücretsiz. Web sitesi www.hangar-7.com.

Hangar-7 sadece bir müze değil, aynı zamanda Ikarus adlı restoranında en üst kalitede yemeklerin de servis edildiği bir gastronomi merkezi. Roland Tretti’nin daimi şefliğini yaptığı restoranda her ay Michelin yıldızlı usta şeflerin hazırladığı menüler misafirlerine sunuluyor. Öğle yemeği için 12.00-14.00, akşam için ise 19.00-22.00 arasında hizmet veriyor.Carpe Diem Lounge-Café’nin elle yenen yemekler sunuyor. Ayrıca 2 adet de hoş bara sahip.

flyista
hangar-7-muzesi
hangar 7

Bu etkileyici müze, Salzburglu ünlü milyarder Dietrich Mateschitz, tarafından yaratıcılık ve teknolojinin sentezleneceği bir mekân olarak tasarlanmış. Salzburg’da yaşayan Pilot lisanslı Mateschitz’in Falcon 900 ve Piper Super Cub’la uçmaktan keyif aldığı biliniyor. Forbes Ailesi’nden 7 milyon dolara satın aldığı, Fiji’deki Laucala Adası’nın da aynı zamanda sahibi. Bu adadaki lüks yazlığı ve misafirleri için 7 milyon dolara yatırdığı denizaltı DeepFlight Super Falcon ile medyada kendine uzunca zaman yer edinmişti.

Mateschitz parası ve neler yaptığı bizi çok ilgilendirmez ama böylesi yaratıcı zekaların ortaya çıkardığı Hangar-7 gibi hem havacılık teknolojisini hem de sanatı bünyesinde gurme lezzetlerle birlikte sunan bu şahane müzeye uğrayın derim.

Ortaçağ’dan kalma yapıları, barok mimarili binaların süslediği irili ufaklı meydanları, Hohensalzburg Kalesinin görkemli surları ve Altstadt denen tarihi kent merkezi ile Salzburg gidilesi görülesi bir kent.

Önceki blog yazısıAshikaga Flower Park, Japonya
Sonraki blog yazısıİstanbul’da Planlı Kentleşmenin Yeni Yüzü: Beylikdüzü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın