Meersburg, Almanya’nın ünlü turistik rotalarından biri olan The German Timber-Frame Road (Deutsche Fachwerkstrasse) üzerinde yer alan şirin kasabalardan birisi. Elbe Nehri’nin kuzeyinden Constance Gölü’ne kadar uzayan bu yol üzerinde çok sayıda şehir ve kasaba yer alıyor.

Almanya’nın en güneyinde, Friedrichshafen şehri yakınlarındaki Ortaçağ kasabası atmosferine sahip Meersburg, sahip olduğu barok görüntüsünü Konstanz’ın genç piskoposlarına borçlu. Çünkü bu kişiler meşhur mimar Balthasar Neumann’ın büyük katkılarıyla görkemli kaleler inşa etmişler. Şu anda bile uzaktan bakıldığında halen Ortaçağ kentini anımsatan bir görüntüye sahip.

Meersburg
Meersburg’a giriş yapılan sokak

Meersburg’un en çekici yanlarından birisi de dik bir üzüm bağının eteğinde kurulmuş olması. yani bir yanda nefis göl manzarası, sırtında ise uzayıp giden üzüm bağlar yer alıyor.

Meersburg gezilecek yerler

Meersburg iki bölgeye ayrılmış; aşağı kasaba (Unterstadt) ve yukarı kasaba (Oberstadt). Dik merdivenli bir yokuş ile ikisi arasında yürüyebilirsiniz. Turist ofisi yukarı kasabada Kirchstrasse 4’te bulunuyor.

Meersburg, Almanya
Meersburg, Almanya

Altes Schloss (Eski Kale), şu an kullanılmayan en eski Alman kalelerinden biri ve Constance gölünün hemen yanında bulunuyor. “Burgmuseum”, yani Kale Müzesi’ne yapacağınız bir gezi sizi diğer bölgelerin yapamadığı şekilde yaşayan bir ortaçağ bölgesine, şövalyeler geçidine, askeri koğuşlara, dinlenme odalarına, kale zindanına, şapellere, nöbet tutulan kulelere, harika kale bahçesine ve kuzeydeki kale burcuna götürüyor.

Meersburg-Gezilecek-Yerler
Meersburg Altes Schloss (Eski Kale), Friedrichshafen

Neues Schloss (Yeni Kale),1712 ve 1760 yılları arasında piskoposların yaşaması için yapılmıştı. Kale piskoposlara sadece 50 yıl için hizmet verdi; sekülerleşme döneminden günümüze kadar çok farklı bir çok amaç için kullanıldı ve en sonunda 1996 ile 1999 yılları arasında restore edildi. İkinci katta yer alan müzede piskoposların odalarını görebiliyorsunuz. Muhteşem mobilyalar, lambri kaplamalar, sobalar, sayısız tablo ve eski avlu bir zamanların kraliyet dönemindeki o şaşalı zamanların kanıtı niteliğinde.

Bu yapıların hemen hemen hepsi günümüzde ziyaretçilere açık ve bunlar dışında harika yollar, göz alıcı meydanlar ve Meersburg’u panoramik olarak görebileceğiniz bir çok noktalar bulunuyor.

Meersburg, Friedrichshafen
Meersburg, Friedrichshafen

Zeplin Müzesi, uçuş tarihin konusunda Meersburg’un hikayesinin öğrenilebileceği bir yer. Zeplin konusunda Friedrichshafen şehri gibi en geniş kapsamlı koleksiyonlardan birine sahip. Üniformalar, teknik belgeler, mutfak eşyaları, mobilyalar ve zeplinlerle ilgili bir çok videoyu burada görebilirsiniz. Tüm hikaye Hindenburg kalesinin düşmesiyle başlıyor.

The Bible Gallery (Bibelgalerie Meersburg), sadece incile ait tarihi eşyaları değil aynı zamanda Guttenburg matbaasının ilk bastığı çıktıları da görmek mümkün.

Meersburg Müzesi‘nde Ortaçağ, Droste ve Barok dönemine ait bir çok tabloları görmek mümkün. Aralarında Meersburg Dokuma Sanat Müzesi, Droste Müzesi, Kasaba Müzesi ve Şarap Müzesi gibi ilginç yerleri de dileyenler ziyaret edebilir. Benim fırsatım olamamıştı. Özellikle şarap Meersburg için çok önemli bir yere sahip.

Meersburg, Friedrichshafen
Meersburg, Friedrichshafen

Meesburg’un şifalı ve sağlıklı sularına sahip termal kaplıcalar ile üzüm bağları ve şehrin tarihi bölgesinin hemen aşağısında Constance gölünün yanında yer alıyor.

Meersburg popülerliğini sadece sahip olduğu bu muhteşem görüntüsüne ve tarihi merkezine borçlu değil tabi ki. O kadar yoğun bir kültürel programa sahip ki bir çok müze ve kültür programları her yıl binlerce ziyaretçiyi akın ettiriyor. Avrupa şehirlerinin, kasabalarının ve dahi köylerinin böylesi programları beni kendilerine hayran bıraktırıyor.

Mersburg, Almanya
Mersburg, Almanya
Mersburg, Almanya
Mersburg, Almanya

Şehrin meydanı olan Marktplatz’da her Cuma sabah 8 ile öğlen saatleri arasında pazar kuruluyor. Denk gelirseniz kaçırmayın. Yerel “Weissherbst” şarabı denenebilir.

Meersburg ziyaretinizi daha uzun tutmanızı sağlayacak olan yerler ve şehirlerin hepsi bu gölün çok yakınlarında bulunuyor. Bir köy evi, geniş bir aile yada dost ziyareti, büyük bir villa. Aklınıza gelebilecek her türlü organizasyon yada ev seçeneklerini burada bulmak mümkün. Eğer otelde kalmak isterseniz hotelscombined.com sitesinden Meersburg otelleri şeklinde arattığınızda bir çok seçenek bulmak mümkün.

Meersburg Nerede
Meersburg sokakları

Meersburg’a nasıl gidilir

Arabalı vapur ile Constance şehrinden ulaşılabiliyor. Direk arabayla gelmek isterseniz şayet o zaman Überlingen yada Friedrichscafen’den E54 yolunuz izleyerek gidebilirsiniz. Münih’den yaklaşık 3 saat uzaklıkta yer alıyor. En yakın tren istasyonu ise 14 km kuzeybatısında ki Überlingen’de bulunan Basel-Lindau hattı.

Friedrichshafen havalimanı Meersburg’un 20 km doğusunda bulunuyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Friedrichshafen şehrine tarifeli seferler düzenliyor.

Azerbaycan

Meersburg, uzun vakit geçirmek isteyeceğiniz mekanlara ve muhteşem manzaralara sahip kafelere sahip. Çoğu önünde hiç bir engel olmaksızın Alplerin ve gölün harika bir manzarasına bakıyor. Hele hava da iyiyse Mersburg, tarihi dokusu, nefis manzarası, Ortaçağdan kalmış kaleleri, meydanları ve sokaklarıyla kusursuz bir tatil için nefis bir atmosfer sunuyor.

Önceki blog yazısıAvrupa’nın En Eski Kafelerinden: Arap Kahve Ağacı, Leipzig
Sonraki blog yazısıAltes Schloss, Meersburg, Almanya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

37 YORUM

 1. İnternette araştırma yaparken sayfanıza rastladım. Meersburg’u sayenizde listemize ekledik ve de iyi ki dedik:) Gerçekten muhteşemdi, çok teşekkür ederiz. Bu bölgeyi şiddetle tavsiye ediyoruz, mutlaka gezilip görülüp, o atmosfer yaşanmalı diyoruz.

 2. fotoğraflar resmen karpostal gibi duruyor. Harika bi’ yer. Almanya rotamızı resmen bu siteye göre ayarlıyoruz. Zeplin müzesi olmazsa olmaz gibi duruyor. Çok sıradışı rotalar oldu harikasınız.

 3. Merhaba Kemal Bey, blogunuzdan görüp rotamıza Meersburg’a ekledik bile. 🙂 Haziran’ın ilk haftası Güney Almanya’da gezeceğiz. Bodensee etrafında mutlaka şu kasaba ve köyleri de görün diyebileceğiniz yerler var mıdır? Teşekkürler. 🙂

 4. Nasıl bir gerçek anlamadım . Almanyada varmı böyle bir gerçek . Almanyaya tekrar gider isem görmek isterim doğrusu çok çok güzel

 5. Merhaba,
  yazılarınız aracılığıyla Kasım ayında Friedrichshafen gitmek için bilet aldık. Konaklamayı Meersburgta yapmak istiyoruz ama bazı soru işaretleri nedeniyle karar veremedik. Meersburgta rezervasyon yaptırdığımız takdirde, havaalanına gidiş geliş, münih’e günübirlik gezi gibi toplu ulaşım araçlarına kolaylıkla ulaşabilir miyiz acaba. Sizin tavsiyeniz nedir.

  • Ben Münih’e gitmedim, ama Almanya’da ulaşım ağının gayet iyi olduğunu biliyoruz. Havalimanından önce Friedrichshafen sonra Meersburg’a gitmeniz gerekiyordur sanırım

 6. Ah Almanya..çok güzel tarihi ve medeniyeti yüksek bir ülke..Çok fazla turistik yönü tanıtılmamış olsada görülecek gezilecek çok güzel yerleri vardır..Size benim 6 yıl kaldığım Almanyanin kuzeyinde Koruma altında olan Lübeck e uğramaniźı ve 1300 lü yıllardan kalma yapıları kuleleri ve kiliseleri nolel için hazırlanan Noel bayram yerlerini görmenizi tavsiye ederim..

 7. muhteşem görüntüler.bir an için roman okurken gözümde canlandırdığım görüntülere bakıyormuşum gibi geldi. 🙂

 8. konstanz gölü çevresindeki bu küçük şehirleri mutlaka görmenizi öneririm..rüya gibi herbirtarafı..ayrıca gölün çevresini üç ülke çevrelemiş..

 9. Friedrichshafen küçük bir şehir. Ama çevresinde gezecek görecek çok yer var. Ben en çok Linadu ve Mainau Adalarını sevdim. Konstanz da şirin bir şehir.

  • Ben ordayken bir festival vardı ve her yerde ortaçağ kıyafetleriyle gezen insanlar vardı. Film seti gibiydi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın