Phuket Adası’nın güneyini önceki gün keşfetmiştim. Bugün ise yönümü kuzeye çevirdim. Amacım Phuket şehrinin 22 km kuzeyinde olan Khao Phra Thaeo National Park ve oradaki Bang Pae şelalesini görmek. Henüz şehir merkezinden çıkmamıştım ki yol üzerinde gözüme çarpan bir tapınağı ziyaret ettim. Hemen yakındaki kalabalığın nedenini merak edip oraya gittiğimde bir cenaze merasimi olduğunu fark ettim. Kalabalık içeride sandalyelerde oturmuşken, cenaze yüksekçe inşa edilmiş tapınak benzeri, etrafı açık bir kulede çiçekler içerisindeydi.

Khao Phra Thaeo National Park Phuket’in geride kalan tek yağmur ormanını barındırıyor. Havalimanının da yakınında bulunuyor. Phuket Adası’nı ana karaya bağlayan otoyol üzerinden ulaşıyorsunuz. Trafik kalabalık ama sürüş için güvenli olduğunu söyleyebilirim. Giriş ücretini (200THB, 12TL) ödedikten sonra hemen girişin yakınındaki otoparka motosikleti bıraktım.

Otoparktan yaklaşık 10 dakika ormanın içlerine giden patikayı takip ettiğinizde şelaleye ulaşıyorsunuz. 15 metre yüksekliğinde kayaların arasından akan şelale beklediğimden daha da zayıf akıyordu. Ne de olsa kuru mevsimdeydik. Kayalar üzerine tırmanıp manzarayı seyretmek keyifli. Aslında tırmanıp yukarıya çıkıp oradan şelalenin havuzuna atlayabiliyorsunuz. Hem yalnız hem de derinlik konusunda emin olmadığından atlamadım tabi. Suyu soğuk ve gri renkte görünüyor.

Şelalenin aktığı tepeye kadar giden bir patika var. Bu patika ormanın içlerine kadar ilerliyor. Burada trekkingden dönen gençlerden oluşan bir İngiliz grubuyla karşılaştım. Tepenin diğer tarafında ise Ton Sai şelalesi bulunuyor. Good Morning Vietnam filminin bazı bölümleri burada çekilmiş. Şelaleyi ziyaret eden Taylandlı ve çoğunluğu Rus olan turist grupları vardı. Köpekleri ile şelaleye gelen 2 Rus çiftle konuşmak istedim ama İngilizce bilmiyorlardı.

Parkın hemen girişimde The Gibbon Rehabilitation Project adlı bir organizasyona da ev sahipliği yapıyor. Doğal ortamlarından alınıp evcil hayvan olarak beslenen veya yerel halk tarafından turistlerle fotoğraf çektirip para kazanmak için kullanılan gibbonlar kurtarılıp, burada doğal ortamlarına adapte edilmeye çalışılıyor. Projede çalışan biri hala kaçak avcılarla sorunları olduklarını söyledi. Park girişinde kesilen giriş ücreti de bu projeye aktarılıyormuş.

Park girişindeki gölet çevresinde çok sayıda Taylandlı öğrenci grubu bulunuyordu. Cıvıl cıvıllar hani. Karşılaştığım ikisiyle tanıştığımda akıllarındaki birkaç klasik İngilizce soruyu, benden cevabını bile dinlemeden art arda sormaya başladılar.

Trekking yapmayacaksanız bu park, o kadar yol yapıp sırf şelaleyi görmeye değecek bir yer değil. Zamanım var ve amacım çevreyi keşfetmek olduğundan benim sorun değil. Khao Phra Thaeo National Park’tan ana yola çıkışta bir fil safari çiftliği bulunuyor. Fil safarisi yapmak isterseniz burası güzel bir seçim olabilir.

Day 534: Tayland:23, Phuket, 19 Ocak 2012

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here