Yeryüzünün cennet köşelerinden Phuket, güney Tayland’da Andaman Denizi kıyısında, anakaraya küçük bir köprü ile bağlı cennet bir ada. Birbiriyle bağlantılı 15 büyük plajla çevrilen Phuket’in cennet sahillerinin yanı sıra, her zevke hitap eden hareketli gece hayatı, cıvıl cıvıl rengarenk pazarları ve ve derin felsefeye sahip Budist tapınakları da ziyaretçileri büyülüyor.

Khao Phra Thaeo National Park, Phuket’in geride kalan tek yağmur ormanını barındırıyor. Havalimanının da yakınında bulunuyor. Phuket Adası’nı ana karaya bağlayan otoyol üzerinden ulaşıyorsunuz. Trafik kalabalık ama sürüş için güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Phuket Adasının güneyini önceki gün keşfetmiştim. Bugün ise yönümü kuzeye çevirdim. Amacım Phuket şehrinin 22 km kuzeyinde olan Khao Phra Thaeo National Park ve oradaki Bang Pae şelalesini görmek. Henüz şehir merkezinden çıkmamıştım ki yol üzerinde gözüme çarpan bir tapınağı ziyaret ettim.

Khao Phra Thaeo National Park, Phuket

Hemen yakındaki kalabalığın nedenini merak edip oraya gittiğimde bir cenaze merasimi olduğunu fark ettim. Kalabalık içeride sandalyelerde oturmuşken, cenaze yüksekçe inşa edilmiş tapınak benzeri, etrafı açık bir kulede çiçekler içerisindeydi.

Giriş ücretini (200THB, 12TL) ödedikten sonra hemen girişin yakınındaki otoparka motosikleti bıraktım. Otoparktan yaklaşık 10 dakika ormanın içlerine giden patikayı takip ettiğinizde şelaleye ulaşıyorsunuz. 15 metre yüksekliğinde kayaların arasından akan şelale beklediğimden daha da zayıf akıyordu.

Ne de olsa kuru mevsimdeydik. Kayalar üzerine tırmanıp manzarayı seyretmek keyifli. Aslında tırmanıp yukarıya çıkıp oradan şelalenin havuzuna atlayabiliyorsunuz. Hem yalnız hem de derinlik konusunda emin olmadığından atlamadım tabi. Suyu soğuk ve gri renkte görünüyor.

Malta

Şelalenin aktığı tepeye kadar giden bir patika var. Bu patika ormanın içlerine kadar ilerliyor. Burada trekkingden dönen gençlerden oluşan bir İngiliz grubuyla karşılaştım. Tepenin diğer tarafında ise Ton Sai şelalesi bulunuyor. Good Morning Vietnam filminin bazı bölümleri burada çekilmiş.

Şelaleyi ziyaret eden Taylandlı ve çoğunluğu Rus olan turist grupları vardı. Köpekleri ile şelaleye gelen 2 Rus çiftle konuşmak istedim ama İngilizce bilmiyorlardı. Parkın hemen girişinde The Gibbon Rehabilitation Project adlı bir organizasyona da ev sahipliği yapıyor.

Doğal ortamlarından alınıp evcil hayvan olarak beslenen veya yerel halk tarafından turistlerle fotoğraf çektirip para kazanmak için kullanılan gibbonlar kurtarılıp, burada doğal ortamlarına adapte edilmeye çalışılıyor.

Projede çalışan biri hala kaçak avcılarla sorunları olduklarını söyledi. Park girişinde kesilen giriş ücreti de bu projeye aktarılıyormuş.

Park girişindeki gölet çevresinde çok sayıda Taylandlı öğrenci grubu bulunuyordu. Cıvıl cıvıllar hani. Karşılaştığım ikisiyle tanıştığımda akıllarındaki birkaç klasik İngilizce soruyu, benden cevabını bile dinlemeden art arda sormaya başladılar.

Trekking yapmayacaksanız bu park, o kadar yol yapıp sırf şelaleyi görmeye değecek bir yer değil. Zamanım var ve amacım çevreyi keşfetmek olduğundan benim sorun değil. Khao Phra Thaeo National Park’tan ana yola çıkışta bir fil safari çiftliği bulunuyor. Fil safarisi yapmak isterseniz burası güzel bir seçim olabilir.

Phuket’in turistik cazibe merkezleri beyaz kumlu plajlar, mavi lagünler ve su sporları aktivitelerinin yapıldığı koylardan oluşuyor. Olağanüstü güzellikteki plajlarıyla Tayland’ın en zengin bölgesi olan Phuket, ülkenin en büyük ikinci havalimanına da sahip.

Tatil köyleri, oteller, mağazalar, restoranlar ve canlı gece hayatı ile Patong Plajı adanın en popüler plajı. Phang Nga Koyu, çarpıcı manzarası, kelebek bahçeleri ve orman safarileri ile unutulmaz bir yer. Phuket ayrıca sahilde masaj çadırlarından kaplıcalara kadar uzanan çok sayıdaki seçeneği bir arada sunuyor.

Day 534: Tayland:23, Phuket, 19 Ocak 2012

Önceki blog yazısıPhuket: Lat-Yai Hostel
Sonraki blog yazısıPhuket’in Gerçek Yüzü: Phuket Old Town
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Phuket Patong’da otel safety boxlar güvenli mi? Tereddütte kalıyorum. Eşya güvenliği hakkında cevaplarsanız.

    • Dünyanın diğer yerleri nasılsa burası da öyledir diye düşünüyorum. Otelde eğer güvenlik kasaları varsa, kasalar digital şifreli ve şifresini siz biliyorsunuz. Otel odanıza girilmesini istemiyorsanız, oda kapısına rahatsız etmeyin uyarısı asabilirsiniz.

      Bunun dışında Asya, dünyanın bir çok yerinden daha güvenlir, özellikle Tayland güvenli bir ülke. Yine de değerli eşyalarınızı yanınıza alabilrisiniz, çantanızın özel bir bölmesinde saklayabilirsiniz. Ben hostellerde kalmama rağmen başıma bir şey gelmedi.

    • Patonog’da Bangla Road’a 100m mesafede Tiger Inn diye bir otelde kaldım zaten o bölgede tiger grubu ünlüdür. Oldukça memnun kaldım otelden kahvaltı dahil fiyatı sanıyorum şu sıralar 60tl olabilir booking ten bakabilirsin. Ayrıca resepsiyondan aldığın Tiger diskolarına giriş biletiyle de bedava giriş elde edersin. Fazla lüks aramıyorsan bu oteli öneririm.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın