Macar Devlet Opera Binası, 19. yüzyılın sonlarında Kraliyet Operası olarak inşa edilmiş. Budapeşte’nin bu mücevher kadar güzel bir binası. Olağanüstü bina şehrin en prestijli bulvarı olan Andrassy ut’da bulunuyor. Opera Binası, Neo-Rönesans ve Barok mimari tarzında yapılmış oldukça ihtişamlı bir bina.

Dünyaca ünlü olan yapı, tasarım harikası ve başyapıt olarak kabul ediliyor. Avrupa’da bulunan en iyi akustiğe sahip bina olan yapıyı rehber eşliğinde gezmek mümkün. Andrassy Bulvarı üzerinde No. 22’de yer alan ve 1300 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan Opera Binası, kuşkusuz bulvarın en özel yapısı.

Macar Devlet Opera Binası

Macar Devlet Opera Binası, Budapeşte

Macar Devlet Opera Binası (Magyar Állami Operaház), Macaristan’ın 1000 yıllık tarihini onurlandırmak amacıyla 1896’da inşa edilmiş. Macaristan’ın en önemli mimarı olan Miklos Ybl bu binanın Paris, Viyana ve Dresden’de bulunan opera binalarının en büyük rakibi olması için tasarlamış.

Dev binanın tamamlanması neredeyse 10 yıl sürmüş. 1875’te başlayan çalışmalar ancak 1884 yılında tamamlanabilmiş. Neo-Rönesans tarzına sahip olan binada bolca Barok çizgilerine rastlamak mümkün. Budapeşte’nin sakinleri opera binasını şehrin en önemli tarihi binası olarak görüyorlar.

Malta

Pervazın üzerinde görebileceğiniz 16 büyük bestecinin heykelleri yer alıyor. Aralarında Beethoven, Mozart, Verdi, Bizet, Tchaikovsky ve Monteverdi gibi çok büyük isimler var, ancak en güzel heykeller Macaristan’ın en popüler bestekarlarına ayrılmış.

Giriş bölgesinin hemen sağında 19. yüzyılın en muhteşem besteci/piyanistlerinden Franz Liszt ve sol tarafta ise Macar Ulusal marşının bestecisi ve ilk operanın yazarı olan Ferenc Erkel’in heykelleri bulunuyor. İki heykel de çok meşhur Macar heykeltraş Alajos Strobl tarafından yapılmış.

Macar devlet operasının içerisi ise şu ana kadar görmüş olduklarımdan çok daha etkileyici. Ülkenin en önde gelen sanatçılarından olan Karoly Lotz, Bertalan Szekely ve Mor Than gibi isimlerin heykelleri ve freskleri olağanüstü bir atmosfer yaratıyor.

Muazzam oditoryumun yapımında ise tam 7 kilo altın kullanılmış! 3 ton ağırlığında dev bir avizeye sahip olan salonun tavanı ise Yunan tanrılarının tasvir edildiği freskler ile donatılmış. Fuaye ise mermer sütunlar, avizeler ve tavanda bulunan 9 tanrıça resimleriyle baştan çıkarıcı.

Devlet operası sürekli olarak çalışıyor ve biletler çok hızlı şekilde tükeniyor. Özellikle çok bilinen operaların biletleri çıktığı gün bitiyor. Bu yüzden eğer bir opera dinletisine gitmek istiyorsanız bunu çok önceden planlamanız gerekiyor. Opera binasını dolaşmak için ise turlar satılıyor ve binanın içinden bu turları satın alabilirsiniz.

🗺 Adres: Andrássy út 22, 1061 Budapest, Macaristan | 📲 www.opera.hu
🕘 Macar Devlet Opera Binası ziyaret saatleri: Haftaiçi 10.00- 17.00 arası açık.
💶 Macar Devlet Opera Binası giriş ücreti: Günlük saat 14.00, 15.00 ve 16.00’da rehberli turlar düzenleniyor. 2500 HUF.

Macar Devlet Opera Binasının yer aldığı Andrassy ut, geniş ve etrafı ağaçlarla çevrilmiş bir bulvar. Metro durağı Deak ter’den çok uzak olmayan şehrin en şık bulvarının çevresini inanılmaz güzel binalar süslüyor.

Eğer bir kaç saatiniz varsa, Budapeşte görülecek yerler listesinde yer alan Andrassy ut caddesini yürüyerek gezmek emin olun harcadığınız vakte değer. Eğer biraz dinlenmeye ihtiyacınız varsa Müvesz Kavehaz’da (Andrassy ut 29) yada eski Paris Alışveriş Merkezi olan Bookcafé’de (Andrassy ut 39) bir kahve içebilirsiniz.

Terör Evi (House of Terror), bulvar üzerinde yer alıyor. komünist ve Nazi rejimlerinde Macaristan’ın ne kadar acımasız bir zamandan geçtiğini çok kışkırtıcı bir şekilde sergileyen harika bir müze. Andrassy ut Bulvarı, Budapeşte şehir Parkı Varsoliget‘in olduğu yer olan Kahramanlar Meydanı‘nda bitiyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz