Phuket, güney Tayland’da Andaman Denizi kıyısında, anakaraya küçük bir köprü ile bağlı cennet bir ada. Birbiriyle bağlantılı 15 büyük plajla çevrilen Phuket’in cennet sahillerinin yanı sıra enfes yağmur ormanları da çekici. Khao Phra Thaeo National Park, adada enfes trekking rotalarına sahip.

Egzotik milli parklarla çevrili Phuket’te yer alan Khao Phra Thaeo Wildlife Sanctuary, Phuket’in geride kalan tek yağmur ormanını barındırıyor. Havalimanının da yakınında bulunuyor. Phuket Adası’nı ana karaya bağlayan otoyol üzerinden ulaşıyorsunuz. Trafik kalabalık ama sürüş için güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Khao Phra Thaeo National Park
Khao Phra Thaeo National Park

🧭 Phuket Adası’nı motosikletle keşfettim. Adayı özgürce gezmenin en kolay yolu motor kiralamak. Bir günlük kiralama için (200THB, 12TL) ödemiştim. Yollar oldukça iyi, hem Taylandlı sürücüler oldukça dikkatli ve saygılı araç kullanıyorlar.

Phuket Adasının güneyini önceki gün keşfetmiştim. Bugün ise yönümü kuzeye çevirdim. Amacım Phuket şehrinin 22 km kuzeyinde olan Khao Phra Thaeo National Park ve oradaki Bang Pae şelalesini görmek.

Malta

Khao Phra Thaeo Ulusal Parkı’na gitmek için, Phuket Şehri’nden Thepkasattri Yolu üzerinde kuzeye doğru ilerleyin, Thalang’daki kavşağa ulaşana kadar yaklaşık 20 km, sonra sağa dönün, Tonsai şelalesinin işaretlerini göreceksiniz.

Khao Phra Thaeo Wildlife Sanctuary, Phuket

Khao Phra Thaeo Wildlife Sanctuary (Khao Phra Thaeo Doğal Hayatı Koruma Alanı), Phuket Old Town’ın 22 km kuzeyinde yer alan yağmur ormanlarının arasında şelaleleri ile ünlü bir doğal rezerv alanı. Phuket adasındaki tek bakir, el değmemiş yağmur ormanı burası. Dünyada onun gibi sadece birkaç alandan biri.

Gibbon Rehabilitasyon Merkezi ve kolayca erişilebilen birkaç küçük şelale ve yürüyüş rotalarıyla tanınıyor. En yüksek noktası 442 metre yükseklikteki Khao Phra Dağı. Aynı zamanda çevre araştırmaları için bir merkezdir ve orman bitki örtüsü muhteşem.

Phuket’teki Khao Phra Thaeo Doğal Hayatı Koruma Alanı, ormanların yok edilmesinden ve kentsel yayılmanın ormanların neredeyse yok olmasından önce Tayland’ın nasıl olduğuna dair bir fikir veriyor. Phuket’in içme suyu buradan sağlanıyor.

Yağışlı mevsim Mayıs-Ekim arasında ve en çok yağış Mayıs, Eylül ve Ekim aylarında. Yılın geri kalanı yağışlı mevsim ayları civarında nemli veya kurak.

Zengin flora ve faunasıyla muhteşem dev ağaçların arasında yaban domuzu, kirpi, langurlar, havlayan geyikler, maymun, kobra, piton, kertenkele, tilki, sincap ve birçok kuş türünü şanslıysanız görebilirsiniz. Alandan yaklaşık 80 kuş türü kaydedilmiş.

Good Morning Vietnam filminin bazı bölümleri burada çekilmiş. Milli park alanı içerisinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, şelaleler çevresinde güzel zaman geçirebileceğiniz işaretlenmiş alanlar var. Ton Sai veya Bang Pae şelalelerinde yüzüp rahatlayabiliyorsunuz.

Giriş ücretini (200THB, 12TL) ödedikten sonra hemen girişin yakınındaki otoparka motosikleti bıraktım.

Ton Sai Waterfall

Ton Sai Waterfall Phuket
Ton Sai Waterfall, Phuket

Ton Sai Şelalesi, koruma altındaki alanın headquarters bölgesinde küçük bir şelale. Dere boyunca oluşmuş göletlerde yüzebiliyorsunuz. Headquars yakınında sade bir restoran var.

Ton Sai Şelalesinde yürüyebileceğiniz, 600 metre, 2 km ve 4 km uzunluğunda çeşitli trekking rotaları var. Doğuda Bang Pae Şelalesi’nde biten 4.2 km uzunluğundaki Ton Sai – Bang Pae Trail‘i yürümek için rehber gerekiyor.

Khao Phra Theao Ulusal Parkı’nın en popüler parkurlarından biri. Genellikle kolay bir rota olarak kabul ediliyor. Patika çoğunlukla düz ve yürümesi kolay, ancak Sizi kolayca tökezletebilecek ağaç köklerine dikkat edin. Aşırı sıcak ve nemli olduğu için su aldığınızdan emin olun.

Parkurun ilk kısmı oldukça dik ve kaygan. Bazen patikayı takip etmek özellikle derelerin bir kısmını geçtiğinizde oldukça zor. İkinci yarı, çoğunlukla hafif bir yokuş aşağı olduğu için nispeten kolay. Tamamlanması ortalama 3 saat sürüyor.

Ton Sai Şelalesinin yanındaki ziyaretçi merkezinde rehber ayarlanabilir. Parkuru yürümek için en iyi zamanlar Kasım-Haziran arası. Aşırı yağış görülen Temmuz-Ekim ayları arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilmiyor.

Bang Pae Waterfall

Bangpae Waterfall
Bangpae Waterfall, Phuket
Phuket Bangpae Waterfall

Bang Pae Şelalesi, otoparktan yaklaşık 10 dakika ormanın içlerine giden patikayı takip ettiğinizde ulaşabildiğiniz küçük bir şelale. 15 metre yüksekliğinde kayaların arasından akan şelale beklediğimden daha da zayıf akıyordu. Şelaleyi ziyaret eden Taylandlı ve çoğunluğu Rus olan turist grupları vardı.

Ne de olsa kuru mevsimdeydik. Kayalar üzerine tırmanıp manzarayı seyretmek keyifli. Aslında tırmanıp yukarıya çıkıp oradan şelalenin havuzuna atlayabiliyorsunuz. Hem yalnız hem de derinlik konusunda emin olmadığından atlamadım tabi. Suyu soğuk ve gri renkte görünüyor.

Şelalenin aktığı tepeye kadar giden bir patika var. Bu patika ormanın içlerine kadar ilerliyor. Burada trekkingden dönen gençlerden oluşan bir İngiliz grubuyla karşılaştım. Tepenin diğer tarafında ise Ton Sai şelalesi bulunuyor

Dere boyunca bazı göletlerde yüzmek mümkün. Girişte restoranlar var. Park girişindeki gölet çevresinde çok sayıda Taylandlı öğrenci grubu bulunuyordu. Cıvıl cıvıllar hani. Karşılaştığım ikisiyle tanıştığımda akıllarındaki birkaç klasik İngilizce soruyu, benden cevabını bile dinlemeden art arda sormaya başladılar.

Şelaleler boyut veya görünüm olarak o kadar etkileyici olmasa da gerçek bir tropik yağmur ormanı görme, ormanda yürüyüş yapma ve hatta biraz şansla bazı hayvanları görme şansınız var. Phuket Gibbon Rehabilitasyon Merkezi şelalenin yakınında yer alıyor.

The Gibbon Rehabilitation Project

The Gibbon Rehabilitation Project
The Gibbon Rehabilitation Project

The Gibbon Rehabilitation Project, koruma alanının hemen girişinde yer alan bir organizasyon. Rehabilitasyon merkezi kutsal alan tarafından yönetilmiyor, teknik olarak onun bir parçası değil.

Doğal ortamlarından alınıp evcil hayvan olarak beslenen veya yerel halk tarafından turistlerle fotoğraf çektirip para kazanmak için kullanılan gibonlar kurtarılıp, burada doğal ortamlarına adapte edilmeye çalışılıyor.

Gibbon Rehabilitasyon Merkezi, tüm yıl boyunca her gün 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık. Projede çalışan biri hala kaçak avcılarla sorunları olduklarını söyledi. Park girişinde kesilen giriş ücreti de bu projeye aktarılıyor.

Proje kısmen merkezde çalışan gönüllüler tarafından yürütülüyor. Gönüllüler gibonları besliyor, binayı temizliyor ve diğer günlük işlerde çalışıyor.

Trekking yapmayacaksanız bu park, o kadar yol yapıp sırf şelaleyi görmeye değecek bir yer değil. Zamanım var ve amacım çevreyi keşfetmek olduğundan benim sorun değil. Khao Phra Thaeo Wildlife Sanctuary’den ana yola çıkışta bir fil safari çiftliği bulunuyor. Fil safarisi yapmak isterseniz burası güzel bir seçim olabilir.

Phuket’in turistik cazibe merkezleri beyaz kumlu plajlar, mavi lagünler ve su sporları aktivitelerinin yapıldığı koylardan oluşuyor. Olağanüstü güzellikteki plajlarıyla Tayland’ın en zengin bölgesi olan Phuket, ülkenin en büyük ikinci havalimanına da sahip.

Tatil köyleri, oteller, mağazalar, restoranlar ve canlı gece hayatı ile Patong Plajı adanın en popüler plajı. Phang Nga Koyu, çarpıcı manzarası, kelebek bahçeleri ve orman safarileri ile unutulmaz bir yer. Phuket ayrıca sahilde masaj çadırlarından kaplıcalara kadar uzanan çok sayıdaki seçeneği bir arada sunuyor.

Day 534: Tayland:23, Phuket, 19 Ocak 20124 Yorumlar

    • Dünyanın diğer yerleri nasılsa burası da öyledir diye düşünüyorum. Otelde eğer güvenlik kasaları varsa, kasalar digital şifreli ve şifresini siz biliyorsunuz. Otel odanıza girilmesini istemiyorsanız, oda kapısına rahatsız etmeyin uyarısı asabilirsiniz.

      Bunun dışında Asya, dünyanın bir çok yerinden daha güvenlir, özellikle Tayland güvenli bir ülke. Yine de değerli eşyalarınızı yanınıza alabilrisiniz, çantanızın özel bir bölmesinde saklayabilirsiniz. Ben hostellerde kalmama rağmen başıma bir şey gelmedi.

    • Patonog’da Bangla Road’a 100m mesafede Tiger Inn diye bir otelde kaldım zaten o bölgede tiger grubu ünlüdür. Oldukça memnun kaldım otelden kahvaltı dahil fiyatı sanıyorum şu sıralar 60tl olabilir booking ten bakabilirsin. Ayrıca resepsiyondan aldığın Tiger diskolarına giriş biletiyle de bedava giriş elde edersin. Fazla lüks aramıyorsan bu oteli öneririm.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz