Dünya tarihini etkileyen önemli olaylara ev sahipliği yapan Fransa‘nın başkenti Paris, Avrupa’nın en önemli turizm destinasyonlarından. Dünya kültür mirasının görkemli tarihi yapılarıyla bezeli şehir, kültür, tarih ve doğa tutkunlarını kendine hayran bırakan müzeleriyle şehri ziyaret edenler için sayısız alternatif sunuyor.

Tarih boyunca sanatsal birikimiyle Avrupa’nın kültürel gelişimine öncülük eden Paris, mutlaka görülmesi gereken sanat müzeleriyle dünyanın sayılı şehirlerinden. Dünyanın dört bir yanından getirilen, ünlü sanatçıların eserlerinin sergilendiği Paris müzelerinin tadını çıkararak keşfedebilmek için Paris gezisinde yalnızca müzelere en az bir hafta ayırmak gerekiyor.

Görmeniz Gereken Paris Müzeleri

1. Louvre Müzesi

paris müzeleri

Fransa’nın ilk devlet müzesi olan le Louvre Müzesi (Musée du Louvre) Fransız Devrimini takip eden 1793’te halkın ziyaretine açıldığı günden bu yana, gerek yapılan fiziki eklemeler ve gerekse de mevcut sanat koleksiyonlarının yenileriyle birleştirilerek zenginleştirilmesi ve sınıflandırılmasıyla yılda 10 milyondan fazla kişi ile dünyada en çok ziyaret edilen sanat müzesi.

Dünyanın en büyük müzesi olarak da bilinen Louvre Müzesi, 73 bin metrekarelik bir alanda, 350 binden fazla esere ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenen her bir eseri 1 dakika inceleyerek gezmek istediğinizde müzenin tamamını gezmek için 73 güne ihtiyacınız oluyor. Da Vinci’nin Mona Lisa adlı eseriyle bilinen müzede Raphael Rosso, Primaticcio gibi ünlü sanatçıların eserleri müzenin resim koleksiyonunda sergileniyor.

Malta

Adres: Rue de Rivoli, 75001 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı günü hariç haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Çarşamba ve cuma günleri ise 09.00-21.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Louvre Müzesi giriş ücreti 15€. Online bilet satışı yapılmıyor.

2. Orsay Müzesi

paris gezilecek müzeler

Empresyonizmin mabedi de diyebileceğimiz, 6 özel koleksiyon ve süreli sergileriyle Orsay Müzesi, Louvre ve Centre Pompidou’dan sonra en çok ziyaret edilen üçüncü, dünya sıralamasına göre ise onuncu müze olma niteliğinde. Seine Nehri’nin sol yakasında bulunan ve eski bir tren garı olan Orsay Müzesi binası, 1848-1915 yılları arası Fransız sanat eserlerinin sergilendiği; geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınıyor.

Her biri birer başyapıt olan eserlerden bu döneme ait heykel, resim, mobilya ve fotoğrafların yer aldığı müzede empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarının temsilcilerinden Edouard Manet, Claude Monet, Degas, Paul Cezanne gibi ressamların eserleri mevcut. Müzenin en önemli eserleri ise Rodin’in Cehennem Kapıları, Manet’in Kırda Yemek, Paul Gauguin’in La Belle Angele ve Claude Monet’in Mavi Nilüferler adlı eserleri

Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Perşembe günleri 09.00-21.45 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Orsay Müzesi giriş ücreti 14€. Online bilet satışı mevcut.

3. Versay Sarayı

Paris Versailles

Versay Sarayı , Fransa’nın politik merkezi olarak kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtıyor. Saraylar ve köşkler topluluğundan oluşan Avrupa’nın en büyük sarayı. Fransa tarihi boyunca önemli rol oynamış ve bir Paris gezisi listesine dâhil edilmesi gereken önemli noktalardan biri.

Paris’in 20 kilometre güneyindeki sarayın oda sayısı binden fazla, hakkını vererek gezmek için bir tam gün gerekiyor. Barok dönemin sonu ve klasik üslubun başlangıcı olarak kabul edilen saray, kraliyet döneminin tüm özelliklerini yansıtıyor. Olağanüstü boyutlardaki bahçesi, inanılmaz güzellikteki iç dekorları ve yetmiş beş metre uzunluğundaki 4 yüz ayna ile kaplı olan Aynalı Galerisi muhteşem.

4. Marmottan Monet Müzesi

paris gezilecek müzeleri

‘Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum’ sözlerinin sahibi empresyonist ressam Claude Monet’in eserlerinin sergilendiği Marmottan Monet Müzesi, sanatçının dünyadaki en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müzede, ‘Monet’in Bahçesi’nin yanı sıra Pissarro, Renoir, Manet ve Degas gibi diğer empresyonist sanatçıların eserlerini de görebiliyorsunuz.

İki kat ve bir bodrum kattan oluşan müzenin bodrum katında Claude Monet’in eserleri bulunuyor. Müzenin en popüler eseri olan Impression, Soleil Levant (İzlenim, Gün Doğumu) tablosu da bu salonda yer alıyor. Müzenin giriş katında yer alan museum shop’ta sanat eserlerinin hayat verdiği hediyelik eşya çeşitleri bulunuyor.

Adres: 2 Rue Louis Boilly, 75016 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. Perşembe günleri 20.30’da kapanıyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Marmottan Monet Müzesi giriş ücreti 12€.

5. Bourdelle Müzesi

paris görülecek müzeler

Bourdelle Müzesi (Musée Bourdelle), bir dönem Rodin’in asistanlığını da yapmış olan ünlü heykeltıraş Antoine Bourdelle’nin eserlerinin sergilendiği, geçmişte sanatçının hem evi hem de atölyesi olarak kullandığı yapı içerisinde yer alıyor. Müzede 500’ü aşkın heykel sergilenirken haftanın belli günlerinde heykel atölyeleri veriliyor.

Yıllarca ustası Rodin’i taklit ettiğini ancak bir noktadan sonra kendi tarzında eserler üretmeye başladığını söyleyen Bourdelle, hayatı boyunca 500’den fazla öğrenciyle çalışmış. Atina’dan eğitime gelen Cleopatre Sevasto çırak olarak başladığı eğitiminde Bourdelle’in en büyük destekçisi olmuş. Kısa süre içerisinde evlilikle taçlanan bu ilişkide Bourdelle’in müze-ev fikrini sanatçının ölümünden sonra eşi hayata geçirmiş.

Adres: 18 Rue Antoine Bourdelle, 75015 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Bourdelle Müzesi giriş ücreti 9€.

6. Jacquemart-Andre Müzesi

paris en güzel müzeler

Jacquemart-Andre Müzesi (Musée Jacquemart-André), birer koleksiyoncu olan Edouard Andre ve eşi Nelie Jacquemart’ın hayatları boyunca dünyanın farklı yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği müze olan Musée Jacquemart aynı zamanda Andre ailesinin yaşadığı evmiş.

Müzede Élisabeth-Louise Vigée Le Brun, Bellini, Botticini, Luca Signorelli, Cima da Conegliano, Pietro Perugino, Neri di Bicci, Vittore Crivelli, Luca della Robbia, Paolo Uccello, Canaletto, Jean-Marc Nattier, Alfred Boucher, Quentin Massys, Rembrandt, Anthony van Dyck, Frans Hals, Giovanni Battista Tiepolo, Jacques-Louis David gibi ünlü sanatçıların yağlı boya tabloları bulunuyor.

Adres: 158 Boulevard Haussmann, 75008 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazartesi günleri 20.30’da kapanıyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Jacquemart Müzesi giriş ücreti 15€.

7. Dali Müzesi

paris müzeleri dali müzesi

Paris‘in merkezinde bulunan Dali Müzesi (Espace Salvador Dali), Salvador Dali’nin ölümüne kadar yaşadığı ev olup, ölümünden sonra sürrealist sanatçıya adanmış. Müzede, Dali’ye ait birçok çizim, karikatür, heykel, gravür ve resimler sergileniyor.

300’den fazla eserin sergilendiği, Fransa’daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahip olan müze Butte Montmartre’nin tam tepesinde bulunuyor. İki katında ise Dali’nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgilerin bulunduğu bölümle ev seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanı sıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılıyor.

Adres: 11 Rue Poulbot, 75018 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Haftanın 7 günü 10.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Rodin Müzesi giriş ücreti 12€.

8. Centre Pompidou

Centre Pompidou, Kültür ve sanat merkezi olarak hizmet veren, mimar Richard Rogers tarafından hayata geçirilmiş, tasarım ödüllü bir yapı. Gerçekten de akılları baştan alan bir mimarisi ve her rengin bir anlam ifade ettiği dış cephesi var. 1960 öncesi ve sonrası olarak iki kat halinde ayrılan müzede, modern ve çağdaş sanatçıların eserlerinden oluşan değerli bir koleksiyon sergileniyor.

Müzede, pek çok çağdaş sanata, modernist, sürrealist, kübist eserlere tanık oluyorsunuz. Beş binden fazla sanatçının 60 binden fazla eserine ev sahipliği yapan merkezin en ünlü eserleri ise Henri Matisse’in Penceredeki Kemancı, Georges Braque’un La Duo, Dix’in Gazeteci Sylvia von Harden’in Portresi, Duchamp-Villon’in Le Cheval Majeur.

Modern sanatlara ilgi duyanlar Avrupa’nın en geniş modern sanat koleksiyonuna sahip Pompidou Sanat Merkezi’nin altını üstüne getirebilir. Kültür ve sanat merkezi olarak tasarlanan yer aynı zamanda kütüphane olarak da hizmet veriyor.

Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı günü hariç haftanın 6 günü 11.00-21.00 saatleri arasında ziyarete açık. Pazartesi ve çarşamba günleri 22.00’de kapanıyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Centre Georges Pompidou giriş ücreti 12€. Online bilet satışı mevcut.

9. Rodin Müzesi

paris müzeleri rodin müzesi

Rodin Müzesi (Musée Rodin), 1919’dan bu yana Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin sergilendiği müze olarak varlığını sürdürüyor. Rodin’in Düşünen Adam ve Öpücük gibi en bilinen eserlerini görmek mümkün. Binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlayan heykeltıraş 1908’den itibaren Hotel Biron’da yaşamaya başlamış.

Bağışlanan eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir’a ait resimler ile Camille Claudel’in eserlerinin bulunduğu özel bir oda da bulunuyor. Minik bir şato görünümündeki müze, etkileyici mimari yapısıyla bile görülmeye değer. Yemyeşil, havuzlu ve heykellerle bezeli bir bahçede yer alan yapının yanı başında bir atölye de bulunuyor.

Adres: 77 Rue de Varenne, 75007 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü 10.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı. Kasım, aralık, ocak, şubat ve mart aylarının ilk pazar günleri ücretsiz.
Giriş Ücreti: Rodin Müzesi giriş ücreti 5€.

10. Montparnasse Müzesi

Fotoğraf sanatçısı Marc Veux tarafından 1952’de, eskiden Marcel Gromaire ve Despierre’in idare ettiği Ressam Akademisi’nin (Academy of Painting) yer aldığı pasajın sonundaki alanda yaratılan Montparnasse Müzesi, ziyaretçilerine dostça bir ortam sunuyor.Montparnasse, 21. yüzyılda ideal bir müzenin tüm dünya kültürlerine daha açık olması gereği ile doğmuş. Paris’te sanatçıların bir araya geldiği bir dayanışma lokaline dönüşen müze 2015’te kalıcı olarak kapandı.

Adres: Villa Marie Vassilieff, Chemin du Montparnasse, 21 avenue du Maine, 75015 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Müze 2015’te kalıcı olarak kapandı.

11. Arap Dünya Enstitüsü

paris arap dünyası müzesi

Arap Dünya Enstitüsü (Institut du Monde Arabe), 1987’de Sen Nehri kıyısında Jean Nouvel and Architecture Studio tarafından kurulmuş. İslam kültüründen esinlenerek 1987’de Fransız mimar Jean Nouvel tarafından yapılmış. Müzede, Ortadoğu sanatı ve arkeolojik buluntuların sergilendiği bir bölüm de yer alıyor.

Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanan bir müze. Müze içinde, Arap medeniyetilerini bazen bütün olarak ortaya koyan, bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen geçici sergiler sunuluyor.

Adres: 1 Rue des Fossés Saint-Bernard, 75005 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Arap Dünya Enstitüsü giriş ücreti 6€.

12. Orangerie Müzesi

Orangerie Müzesi, eski Tuileries Sarayı’nın limonluğunda, limon ağaçlarıyla bezeli yemyeşil bir bahçede 1857’de inşa edilen ve 1927’den beri de müze olarak kullanılan bir sanat müzesi. Orangerie Müzesi’nin (Musée de l’Orangerie) zemin katında ise geçici sergiler yer alıyor.

Müzede izlenimcilik, ard izlenimcilik ve Paris Okulu akımlarına ait yağlı boya tablolar sergileniyor. Müzede eserleri bulunan ünlü isimler arasında Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo bulunuyor.

Adres: Jardin Tuileries, 75001 Paris, Fransa
Ziyaret Saatleri: Salı günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta tamamen kapalı.
Giriş Ücreti: Orangerie Müzesi giriş ücreti 6.50€.

Görülmeye değer diğer müzeleri de bu alt paragraflara ekledim. Quai Branley Müzesi, Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya’dan eserlere ev sahipliği yapıyor. Mimarlık ve Mimarlık Mirası Müzesi ise ‘dünyanın en büyük mimari müzesi’ olmak amacıyla açılan ve 12. yüzyıldan günümüze mimarinin tarihini sergileyerek modern fikirleri de göz ardı etmeyen bir müze.

Moyen Çağı Müzesi, dünyanın en güzel ve eşsiz Orta çağ koleksiyonlarını bünyesinde saklıyor. Roma hamamları, el dokumaları, Orta çağ dönemine ait vitraylar ve muhteşem mücevherleri burada görmeniz mümkün.Carnavalet Müzesi, tek bir kuruş harcamadan Paris’in tarihine yolculuğa çıkabileceğiniz bir müze. Chemin Vert ve Saint Paul metro istasyonları yakınındaki barok yapıda yer alıyor.

Modern Sanatlar Müzesi (Paris Museum of Modern Art), Braque’den Matisse’e sanatın keyfine varmak için ziyaret listesine eklenebilir. Heykeltıraş Brancusi’nin eserlerinin bulunduğu Brancusi Atölyesi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilen yerler arasında. Fransız entelektüel yaşamının merkezi Lucernaire Tiyatrosu, devamlı değişen ve ücretsiz olarak ziyaret edilebilen fotoğraf sergileri için en doğru adres.

Paris müzeleri, başlı başına Paris’e gitmeye değecek kadar zengin ve etkileyici. Mimari şaheser olarak göze çarpan birçok şaheser de var Paris’te.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz