Fransa‘nın başkenti Paris, zengin kültürel ve tarihi geçmişi ile dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan turizm destinasyonlarından. Dünya tarihini değiştiren birçok olaya ev sahipliği yapan Paris, dünya modası ve gastronomisine yön verirken şehrin etkileyici koleksiyonlarıyla öne çıkan müzeleri ise şehrin ziyaretçileri için onlarca alternatif sunuyor.

Paris’in en önemli sanat müzeleri arasında yer alan Musée Jacquemart-André ve Musée Bourdelle, dünyanın farklı bölgelerinden yüzlerce yağlı boya tablo ve heykel koleksiyonu ile sanat severlerin Paris seyahatindeki uğrak noktalarından. Paris’in 8. bölgesinde 158 Bulvarı Haussmann’da bulunan özel bir müze burası.

Musée Jacquemart-André
Musée Jacquemart-André

Musée Jacquemart-André

Musée Jacquemart-André, hayatları boyunca topladıkları sanat eserlerini sergilemek isteyen koleksiyoner Édouard André (1833-1894) ve Nélie Jacquemart’ın (1841-1912) bir dönem yaşadıkları evlerinde yer alıyor. Birer koleksiyoncu olan Edouard Andre ve eşi Nelie Jacquemart’ın hayatları boyunca dünyanın farklı yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği müze olan Musée Jacquemart-André, 1913’te Fransız Enstitüsü tarafından ziyarete açıldı.

Protestan bankacı bir ailenin çocuğu Édouard André , büyük servetini sanat eserleri satın almaya adadı. Topladığı eserleri mimar Henri Parent tarafından 1869 yılında inşa edilen malikanesinde sergilemeye başladı. 1875’te, bu tarihten 10 yıl önce portresini çizen tanınmış bir toplum ressamı Nélie Jacquemart ile evlendi. Çift, her yıl İtalya’ya seyahat ederek Fransa’daki İtalyan sanatının en iyi koleksiyonlarından birini topladı.

Malta

Edouard André öldüğünde, Nélie Jacquemart İtalyan Müzesi’nin dekorasyonunu tamamladı ve koleksiyona daha değerli eserler eklemek için doğuya gitti. Kocasıyla anlaşılan plana sadık kalarak, malikaneyi ve koleksiyonlarını bir müze olarak Institut de France’a miras bıraktı ve müze 1913’te halka açıldı.

Beş ana bölüme ayrılan müzede Devlet Daireleri, Gayrı resmi Daireler, Kış Bahçesi, İtalyan Müzesi ve Özel Daireler bölümleri bulunuyor. Devlet Daireleri bölümü Andres tarafından en resmi resepsiyonlar için hazırlanan bölüm. Bu bölümde Fransız resim okulu ve 18. yüzyıl dekoratif sanatına olan ilgilerinin yansıması eserler bulunuyor.

Gayrı resmi daireler bölümü Andres’in iş ilişkilerini yürüttüğü bir mekanı yansıtıyor. Koleksiyoncu olarak yeteneklerini ifade eden sade bir tasarıma sahip. Kış Bahçesi bölümünde Opéra Garnier’in kurucusu Charles Garnier’i aşmaya çalışan mimar Henri Parent’in sanatsal yeteneği sergileniyor.

İtalyan müzesi Heykel Galerisi, Francesco Laurana, Donatello, Luca Della Robbia ve ünlü heykeltıraşların başyapıtlarıyla 15. ve 16. yüzyıl İtalyan heykel koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Florentine Galerisi, hem dini temalar, koro tezgahları, reredos ve mezar anıtları hem de Botticelli, Botticini ve Perugino’nun ve Ucello’nun ünlü St George’un eserleriyle Floransa okuluna odaklanan bir resim galerisi içeren bir ibadet yeri.

Müzenin zemin katında yer alan Özel Daireler ise Andrés’in özel yaşamından kesitler sunan bir dekorasyona sahip. Müzede eserleri sergilenen sanatçılar arasında Élisabeth-Louise Vigée Le Brun, Bellini, Botticini, Luca Signorelli, Cima da Conegliano, Pietro Perugino, Neri di Bicci, Vittore Crivelli, Luca della Robbia, Paolo Uccello, Canaletto, Jean-Marc Nattier, Alfred Boucher, Quentin Massys, Rembrandt, Winterhalter, Thomas Lawrence, Joshua Reynolds, Thomas Gainsborough, Gian Lorenzo Bernini, Sandro Botticelli, Andrea Mantegna, Jean-Honoré Fragonard ve Jean-Baptiste-Siméon Chardin bulunuyor.

🗺 Adres: 158 Boulevard Haussmann, 75008 Paris, Fransa
📲 www.musee-jacquemart-andre.com ☎️ +33 1 45 62 11 59
🕘 Ziyaret saatleri: Musée Jacquemart-André, haftanın 7 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müze pazartesi günleri 20.30’da kapanıyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta kapalı.
💶 Musée Jacquemart-André Müzesi giriş ücreti: Musée Jacquemart-André giriş ücreti yetişkinler için 15€, öğrenciler için ise 12€.

Musée Bourdelle

Bir dönem Rodin’in asistanlığını da yapmış olan Heykeltıraş Antoine Bourdelle’nin (1861-1929) eserlerini barındıran Musée Bourdelle, sanatçının hem evi hem de atölyesiymiş. 1922 yılında çalışma stüdyosunu müzeye dönüştürmeyi planlayan heykeltıraşın ölümünün ardından Gabriel Cognacq stüdyoyu satın alarak kalan eserler ve atölyenin yok olmasını engelleyerek müze yolunda ilk adımı attı.

Müze 1949’da açıldı ve 1961’de mimar Henri Gautruche ve 1992’de ise Christian de Portzamparc’ın katkılarıyla genişletildi. Beethoven’ın farklı ruh hallerindeki heykellerini yapmasıyla bilinen ve dünyada farklı ülkelerdeki büyük meydanlarda anıt heykelleri bulunan Bourdelle; Henri Matisse, Aristide Maillol ve Alberto Giacometti gibi büyük sanatçılar yetiştirmiş.

Musée Bourdelle
bourdelle müzesi
Bourdelle Müzesi

Bourdelle Müzesi’nde sanatçının eskizleri, taslakları ve kullandığı kalıpların da orijinal hallerinin bulunduğu yaklaşık 500 eseri sergileniyor. Champs Elysées Tiyatrosu’nun (Théâtre des Champs-Elysées) ana cephe rölyefleri olmak üzere pek çok heykelinde imzası olan Bourdelle’in ilk taslakları da müzede bulunan pek çok çalışmadan bir tanesi.

🗺 Adres: 18 Rue Antoine Bourdelle, 75015 Paris, Fransa
📲 www.bourdelle.paris.fr ☎️ +33 1 49 54 73 73
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta kapalı.
💶 Bourdelle Müzesi giriş ücreti: Musée Bourdelle yetişkinler için 9€, öğrenciler için ise 7€.
🚌 Ulaşım: Paris metrosunun Montparnasse – Bienvenüe durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz. 28, 48, 58, 88, 89, 91, 92, 94, 95, 96 numaralı otobüsler de müze önünden geçiyor.

1 Yorum

  1. Merhaba, yaz ortasinda yalnizca 24 saatlik vaktim olacak Paris icin fakat Lourve haricinde hem kolay gezilen hem de iyi bir koleksiyonu olan bir muze onerir misiniz?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz