Fransa‘nın başkenti Paris‘in mimari ikonlarından biri olan Centre Georges Pompidou (Georges Pompidou Merkezi), kentin en önemli kültür sanat merkezleri arasında. Yıl boyunca sayısız etkinliğe, sergiye ve organizasyona ev sahipliği yapan merkez yalnızca ev sahipliği yaptığı etkinliklerle değil aynı zamanda yenilikçi mimari anlayışa sahip tasarımı ile de dikkat çekici bir yapı.

70’li yıllarda, kariyerlerinin henüz başında olan mimarlar Renzo Piano ve Richard Rogers’ın ortak tasarımı olan yapı, dünyanın farklı noktalarından gelen çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği devasa bir sergi merkezi. 1971’de dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’nun isteğiyle açılan uluslararası yarışmayı kazanan mimar Piano ve Rogers’ın projesi 1977’de tamamlanarak ziyarete açıldı.

Centre Georges Pompidou

Paris’in Kültür ve Sanat Merkezi: Centre Georges Pompidou

Fransa’nın başkenti Paris, dünyanın en zengin kültür sanat yaşamına sahip kentlerinden biri. Şehirde yüzlerce müze, sanat galerisi, etkinlik merkezi ve kültür sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan onlarca mekan bulunuyor. Paris kültür sanat yaşamının sembol yapılarından Centre Georges Pompidou (Georges Pompidou Merkezi), çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği, kalıcı ve geçici sergileriyle kültür sanat tutkunlarının buluşma noktası.

1971’de dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Georges Pompidou’nun şehre yeni bir kültür sanat merkezi kazandırmak için açtığı uluslararası yarışmayı kazanan mimarlar Renzo Piano ve Richard Rogers’ın ortak projesi 1977’de tamamlanarak ziyarete açıldı. Gelişen mekansal diyagram olarak tasarlanan yapının yeni teknikleri içeren karakteristik özellikleri mimarlık dünyasında heyecanla karşılanmış.

Malta

Mimaride çığır açan bir yaklaşım olarak da adlandırılan yapı, 20. yüzyılda inşa edilen yapılar arasında farklı özellikleriyle öne çıkıyor. 7 katı yerin üzerinde, toplam 10 kattan oluşan yapının tamamında çelik malzeme kullanılmış. 48 metrelik devasa açıklığa sahip olan yapının bu bölümünde kolon kullanılmamış olması büyük esneklik sağlıyor.

Beaubourg Platosu adını taşıyan 2 hektarlık bir alan üzerinde yer alan proje için Paris’in daha çok varoş olarak tabir edilen ve dönüşüm ihtiyacı hisseden bir yer seçilmiş. 2 hektarlık alanın yarısını kaplayan yapının girişine doğru alçalan geniş meydan kısa süre içerisinde Paris’in en çok kullanılan meydanlarından birine dönüşmüş.

Centre Georges Pompidou koleksiyonu

Picasso, Kandinsky, De Lempicka, Bauhaus, Duchamp, Dali, Man Ray gibi sanatçıların eserleri; kübizm, dadaizm, minimalizm, sürrealizm gibi 20 yüzyılın ilk yarsına yön vermiş tüm akımların en nadide örneklerinin bulunduğu müzenin her katı ayrı bir konsepte sahip. İlk katta, fuaye-giriş alanı, kafe, hediyelik eşya dükkânı, kitapçı gibi yerler bulunuyor.

20. ve 21. yüzyıl sanat koleksiyonları ile uluslarası bir üne sahip olan Centre Georges Pompidou’da ikonik sanatçıların eserleri kronolojik olarak iki bölümde sergileniyor. 1905’ten 1960’a kadar olan modern dönem (Matisse, Picasso, Dubuffet, vb.) ve 1960’tan günümüze kadar olan çağdaş dönem (Andy Warhol, Niki de Saint Phalle , Anish Kapoor, vb.).

Merkezin kalıcı koleksiyonlarına ek olarak her yıl en üst katta ziyaretçilerin Paris’in nefes kesen manzarasının tadını çıkarabileceği uluslararası ünlü sergiler düzenleniyor. 20. yüzyıla ait çalışmaların sergilendiği ve içeride yalnızca Picasso’nun kendisine ait bir müzesinin bulunduğu merkezin metrekare bazında en büyük alanını kaplayan devasa kütüphanesinde, 2 binin üzerinde periyodik yayın ve 100 binden fazla eser mevcut.

paris pompidou

Centre Georges Pompidou ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Place Georges-Pompidou, 75004 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 44 78 12 33
Web: centrepompidou.fr
Ulaşım: Rambuteau, Chatelet, Hotel de Ville metro durakları veya Chatelet-Les-Halles RER durağı

Geçici sergiler: Çarşamba-Pazartesi 11.00 ile 21.00 arası.
Kütüphane: Çarşamba-Pazartesi 11.00 ile 22.00 arası (Cumartesi, Pazartesi ve resmi tatillerde 11.00 ile 22.00 arası).
Atelier Brancusi: Çarşamba-Pazartesi 14.00 ile 18.00 arası.
Salı günleri, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı.
💶 Centre Georges Pompidou giriş ücreti: 14€, indirimli bilet 11€. Her ayın ilk pazar günü ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Centre Georges Pompidou‘yu tam anlamıyla keşfedebilmek için en az yarım gün ayırmak gerekiyor. Merkezde bulunan Le Georges Restaurant, bir şeyler yiyip içmek ve dinlenmek için harika bir seçenek. Paris gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz