Marmottan-Monet Müzesi (Musée Marmottan Monet), Fransız Empresyonist Ressam Claude Monet’in eserlerinin sergilendiği Fransa‘nın başkenti Paris‘te bulunan en önemli sanat müzelerinden biri. Orta çağ ve Rönesans döneminden çok sayıda yağlı boya tabloya sahip olan müzenin koleksiyonunda halı, portre, mobilya ve bronz objeler de bulunuyor.

‘Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum’ sözünün sahibi Ressam Monet’in eserlerinin yanı sıra Berthe Morisot, Edgar Degas, Édouard Manet, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Paul Gauguin, Paul Signac, Pierre-Auguste Renoir gibi sanatçıların yağlı boya tablolarını da görebileceğiniz müze, yemyeşil bir bahçe içerisinde yer alıyor.

Marmottan Monet Müzesi

Marmottan Monet Müzesi

Marmottan Monet Müzesi (Marmottan – Monet Museum), şehrin 16. bölgesinde Louis Boilly Caddesinde yer alıyor. Ünlü Ressam Monet’in hayatı boyunca imza attığı 300’den fazla empresyonist ve post-empresyonist tabloya sahip olan müze, sanatçının eserlerinin yer aldığı dünyanın en büyük koleksiyonu olarak biliniyor.

Marmottan Müzesi’nin dünyaca ünlü hale gelmesinde en büyük pay Claude’un ikinci oğlu ve tek varisi Michel Monet’e ait. Michel Monet’in dünyanın farklı yerlerine yaptığı seyahatlerinde satın aldığı kişisel koleksiyonunu bağışladığı müzede Berthe Morisot, Edgar Degas, Édouard Manet, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Paul Gauguin, Paul Signac, Pierre-Auguste Renoir gibi ünlü ressamların eserleri de sergileniyor.

Malta

Müzede yağlı boya tabloların yanı sıra el yazmaları, Wildenstein koleksiyonu, Napolyon dönemi sanat ve mobilyaları Jules ve Paul Marmottan koleksiyonu ile sanat severler için tam anlamıyla bir cennet. Geçmişte Valmy Dükü’ne ait bir av köşkü olan müze binası 1882 yılında Jules Marmottan tarafından satın alındı ​​ve daha sonra oğlu Paul Marmottan’a bırakıldı.

Babasından miras kalan eve yerleşen Paul Marmottan, Napolyon Dönemi’ne ilgi duyarak babasının resim, mobilya ve bronz koleksiyonunu genişletti. Evi ve koleksiyonu Académie des Beaux-Arts’a bırakan Paul’un isteğiyle ev 1934’te müze olarak ziyarete açıldı. 1966’da Claude Monet’in ikinci oğlu Michel Monet, müzeye babasının çalışmalarını içeren kendi koleksiyonunu bıraktı ve böylece dünyanın en büyük Monet resimleri koleksiyonu ortaya çıktı.

Müzenin küratörü Jacque Carlu, müzenin alt katında Monet koleksiyonu için özel bir sergi alanı inşa etti. Orangerie Müzesi’nde bulunan Monet’in Nilüfer duvar resimleri için tasarlanan salondan esinlenen geniş, açık oda, ziyaretçilerin Monet’in çalışmalarının ilerlemesini görmelerini ve tuvallerini yakından ve uzaktan görmelerini sağlıyor.

Marmottan-Monet Paris

Müzedeki en önemli parçalardan biri, izlenimci hareketin adını aldığı Monet’in İzlenim, Gündoğumu (Soleil Levant) adlı eseri. Resim 1985’te Musée Marmottan’dan çalındı, ancak beş yıl sonra bulunarak 1991’de kalıcı sergiye döndü. 1975 yılından bu yana müzede her yıl bir kişiye ya da koleksiyonuna adanan geçici iki farklı sergi düzenleniyor.

2003 yılında Sakıp Sabancı Müzesi, Marmottan Monet Müzesi işbirliğiyle, sanatçının çiçek ve doğa temalı tabloların yer aldığı sergiyi Türkiye’ye getirmişti.

Marmottan Monet Müzesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: 2 Rue Louis Boilly, 75016 Paris, Fransa
📲 www.marmottan.fr ☎️+33 1 44 96 50 33
🕘 Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Perşembe günleri 21.30’da kapanıyor.
💶Marmottan Monet Müzesi bilet ücreti: Marmottan Monet Müzesi giriş ücreti 12€. 18 yaşın altındakiler, 25 yaşın altındaki öğrenciler ve öğretmenler 8.5€’ya indirimli bilet alabiliyor.
🚌 Ulaşım: En yakın metro istasyonu 9 numaralı hattaki La Muette.

Sanat severlerin Paris’te mutlaka ziyaret etmesi gereken müzelerden biri olan Marmottan Monet Müzesi, zengin yağlı boya tablo, bronz obje, halı ve mobilya koleksiyonu ile zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz