Rodin Müzesi (Musée Rodin), Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin’in eserleri ve çalışmalarından parçaların sergilendiği şehrin en popüler müzelerinden. Fransa‘nın başkenti Paris‘te 1919 yılında açılan, Paris kent merkezinin dışında Hauts-de-Seine Meudon semtinde yer alan müze, ünlü heykeltıraşın evi ve atölyesi olarak kullandığı yapı içerisinde yer alıyor.

Binanın müzeye dönüştürülmesi karşılığında tüm eserlerini Fransa Hükümetine bağışlayan heykeltıraş 1908’den itibaren Hotel Biron’da yaşamaya başlamış. Müzeye bağışlanan eserler arasında Vincent van Gogh ve Pierre-Auguste Renoir’a ait resimler ile Camille Claudel’in eserleri de bulunuyor. Bu eserler müzede ayrı bir odada sergileniyor.

Musee Rodin

Rodin Müzesi

Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin‘in eserlerinin ve hayatından kesitler sunan belgelerin sergilendiği Rodin Müzesi (Musée Rodin), 1919 yılından bu yana ziyarete açık. Paris’in kent merkezinin dışında, heykeltıraşın yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hauts-de-Seine Meudon semtindeki evinde yer alan müze koleksiyonunda 6 bin 600 heykel, 8 bin çizim, 25 bin eski fotoğraf ve 7 bin obje bulunuyor. Yılda 700 bini aşkın kişinin ziyaret ettiği müze Paris’in en önemli sanat müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Günümüzde Rodin Müzesi’ne dönüştürülen Villa des Brillants’ta yaşarken 1908 yılında Hotel Biron’a taşınan ve eski evini yalnızca heykel çalışmaları için atölye olarak kullanan Rodin, tüm heykel koleksiyonunu, Vincent van Gogh, Claude Monet ve Pierre-Auguste Renoir gibi isimlerden topladığı yağlı boya resimleri de içeren zengin sanat koleksiyonunu Fransız Devletine binayı müze yapılması şartıyla bağışladı.

Malta

Düşünür, Öpücük ve Cehennemin Kapıları gibi birçok ünlü Rodin eserine ev sahipliği yapan müzede heykellerin çoğu müzenin geniş bahçesinde sergileniyor. Türkiye’de ‘Düşünen Adam Heykeli’ olarak da bilinen ‘Düşünür’ genellikle felsefi düşünceyi ifade eden bir sembol olarak tüm dünyanın kabul ettiği bir ikon haline gelmiş. Düşünen Adam Heykeli’nin orijinali bronz ve mermer karışımından üretilmiş. Eserin bir kopyası ise 13 Haziran – 3 Eylül 2006 tarihleri arasında İstanbul’da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmişti.

Rodin’in eserlerinde, pasif kadın vücutlarının değil; istekli, uyanık ve şehvetli kadın bedenleri anlatılıyor. Sanat tarihçilerine göre, ‘Öpücük Heykeli’nin kitleler tarafından bu denli biliniyor oluşu, erotizm ve terbiyeyi aynı tarakta dokumuş olmasından kaynaklanıyor. Eser, erkeğin şefkatli, kadınınsa arzulu, ancak gönüllü bir teslimiyet içerisinde olduğu anlatıyor.

19. yüzyıl burjuva kültürünün yalnızca cinsel nesne olarak gördüğü kadın vücudu, kadın ve erkek bedenlerinin yakınlaşmaları, sert erkek kasları ile yuvarlak kadın hatlarının ‘öpücük’ teması ile anlatıldığı eserde çiftin konumları, cinslerin tezatlarla dolu uyumunu sergiliyor. Müze binasının geniş bahçesinde küçük bir göl ve hoş bir atmosfere sahip olan restoran yer alıyor. Müzenin yakınındaki Varenne Metro İstasyonu’nda da Rodin’in bazı heykelleri sergileniyor.

Rodin Müzesi bölümleri

Çizimler: Rodin Müzesi’nin grafik koleksiyonu 7 bine yakın çizimden oluşuyor. Çizimler farklı stil ve dönemlerle bağlantılı. Manzara çalışmaları, Dante veya Baudelaire’den esinlenen fantezi eserleri, çok sayıda erotik ve çıplak portre çalışmaları çizim bölümünde görebileceğiniz eserlerden.

Fotoğrafçılık: Rodin Müzesi’nin 25 bin fotoğraflık geniş bir koleksiyonu var. Bu fotoğrafların 7 bini bizzat Rodin tarafından toplanan parçalardan oluşuyor. Eugène Druet, Jacques-Ernest Bulloz, Adolphe Braun veya Edward Steichen gibi birçok fotoğrafçı ile işbirliği yapan heykeltıraş fotoğraf sanatına büyük önem veriyordu.

Müzede Rodin’in kişisel albümleri sanatçının ilgi alanlarını ve sanatsal birikimini ortaya koyarken, portreler ve gazete fotoğraf çalışmaları ise meslek hayatından kesitler sunuyor. Müze, Rodin’in ölümüne kadar geçen sürede sanatçının yaşamına tanık olmak için benzersiz bir kaynağa sahip.

rodin müzesi

Camille Claudel Odası: Rodin’in öğrencisi ve modeli olan Camille Claudel, 1884’ten 1890’lı yılların başına kadar heykeltıraşla birlikte çalıştı. Bir dönem aşk yaşayan ikili birbirinden güzel heykellere hayat verdi. Müzede yer alan Camille Claudel Odası, ikilinin birlikte yaşadığı dönemde Camille Claudel’in imza attığı heykellere ev sahipliği yapıyor. Odada görülebilecek heykeller arasında The Age Age (1898), The Wave (1897), Sakountala (1905) ve 1892 Rodin Büstü bulunuyor.

Rodin Müzesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: 19 avenue Auguste Rodin 92190 Meudon
📲 www.musee-rodin.fr ☎️ +33 (0) 1 41 14 35 00
🕘 Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç her gün 10.00-18.30 saatleri arasında ziyarete açık. Bilet gişesi 17.45’te kapanıyor.
💶 Rodin Müzesi giriş ücreti: 5€, 1 Ekim-31 Mart tarihleri arasında her ayın ilk pazar günü ücretsiz. 18 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.
🚌 Ulaşım: En yakın metro durağı (RER) Meudon ve Val-Fleury, 169, 190 ve 290 numaralı otobüsler

Fransa’nın başkenti Paris’in en popüler sanat müzelerinden biri olan Rodin Müzesi (Musée Rodin), kentin sanat ve kültür yaşamında büyük izlere sahip olan Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin’in sanat yaşamına tanık olmak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir adres. Müzenin muhteşem, huzurlu bahçesi de en az müzenin sergi salonları kadar görkemli.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz