Fransa‘nın başkenti Paris‘in en önemli yeşil alanlarından olan Tuileries Bahçesi’nde yer alan Orangerie Müzesi (Musée de l’Orangerie) dünyanın müzeler başkenti olan Paris’in değerli sanat müzelerinden biri. Müzede, izlenimcilik ve art izlenimcilik akımlarına ait eserlerle Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo gibi ünlü sanatçıların çalışmaları yer alıyor.

Tuileries Sarayı’nın eski limonluğu olan Orangerie Müzesi, Seine Nehri kenarında, Tuileries Bahçesi’nin Concorde Meydanı’ndaki güneybatı girişinde yer alıyor. Bahçenin kuzeybatı girişindeki tenis kortu binasında ise, çağdaş sanat müzesi olarak kullanılmakta olan Galerie Nationale du Jeu de Paume bulunuyor.

Orangerie Müzesi

Orangerie Müzesi

Fransa’nın başkenti Paris, sahip olduğu müzeleriyle kültür ve sanat dünyasının kalbinin attığı en önemli şehirlerden biri. İzlenimcilik, ard izlenimcilik ve Paris Okulu akımlarına ait zengin koleksiyonu ile öne çıkan Orangerie Müzesi’nin (Musée de l’Orangerie) isminin tam Türkçe karşılığı Limonluk Müzesi.

Özgün planlarının Fransız mimar Firmin Bourgeois tarafından çizildiği yapı, Louis Visconti’nin liderliğindeki bir ekip tarafından 1852’de tamamlanarak Tuileries Bahçesi limonluğu olarak kullanılmaya başlanmış. Bir süre depo, konser, sergi ve spor salonu olarak kullanılan müze binası 1921’de karşısında yer alan jeu de paume salonuyla birlikte güzel sanatlar idaresine devredilerek Musée du Luxembourgisimli bir çağdaş sanat müzesi açılması planlanmış.

Malta

Musée de L’Orangerie koleksiyondaki en bilinen eserler Claude Monet’nin Nilüferler serisine ait değerli tabloları. 1927’de Claude Monet‘in “Nilüferler” serisine ait 8 büyük tablosunu, bu binada sergilenmek üzere Fransa devletine hediye etmesiyle birlikte binanın içindeki iki oval odada sergilenmeye başlanmış.

1950’lerde Musée Claude Monet adıyla da anılan sergi alanının binadaki yarısını kaplıyor, diğer yarısında ise geçici sergiler düzenleniyormuş. 1959 ile 1963 yılları arasında, Jean Walter ve Paul Guillaume Koleksiyonu müzenin mülkiyetine geçerek koleksiyonda bulunan 144 tablonun sergilenebilmesi için 1960 ile 1965 yılları arasında binada büyük çaplı bir renovasyon çalışması yapılmış.

İki kat haline getirilen müze binasındaki Monet tabloları daha önce bulundukları yerde bırakılarak ışıklandırılmış ve Walter-Guillaume Koleksiyonu ise yeni yapılan ikinci katta sergilenmeye başlanmış.

2000 ile 2006 yılları arasındaki süreçte anıt değeri taşıyan binaya kapsamlı bir yenileme ve genişletme çalışması daha yapılarak Monet’nin ‘Nilüferler’ serisinin yeniden gün ışığına kavuşturulması için ara tavan kaldırılıp binanın yan tarafına yeraltı salonu inşa edilmiş. Bu ek bina için yapılan kazı çalışmaları sırasında ise XIII. Louis zamanından kalma 400 yıllık surlar keşfedilerek kalıntıların bir bölümü müzenin alt katında sergilenmeye başlanmış.

Orangerie Müzesi koleksiyonu

Yüksekliği iki metre olan ve uzunluğu 17 metreyi bulan bu tabloların haricinde, Monet’in 20. yüzyıl başlarında çizdiği bu tabloların haricinde, Walter-Guillaume Koleksiyonuna ait her ressama ait geniş eser grupları bulunuyor.

Tuileries Bahçeleri’nde bulunan müze, 1984’ten beri Devlete çok cömert şartlarla satılan Jean Walter ve Paul Guillaume koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Bu koleksiyon 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın ilk yarısına ait 144 tabloyu bir araya getiriyor (Cézanne, Renoir, Matisse, Picasso, Derain, Soutine, Modigliani, Utrillo, le Douanier Rousseau…).

Koleksiyonda 20’den fazla eseri bulunan Pierre-Auguste Renoir’un çeşitli natürmort ve kadın tasvirlerinin yanı sıra, ‘Palyaço Kılığında Claude Renoir’ ve ‘Piyano Başında Genç Kızlar’ tabloları da burada yer alırken Alfred Sisley’ye ait bir manzara resmi ile müzenin İzlenimci bölümü sona eriyor.

Musee de l'Orangerie

Müzede sergilenen eserler arasında Paul Gauguin’in Güney Denizleri’ne ait bir manzara resmi, Paul Cézanne’ın 13 çalışması, Henri Rousseau’nun 9 tablosu ile ‘Evlilik ve Juniet Baba’nın Arabaları’ isimli eseri bulunuyor.

Walter-Guillaume Koleksiyonu’nun bir başka odak noktasını, 20. yüzyılın başlarında eserler veren ressamlardan André Derain, Chaim Soutine, Maurice Utrillo, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani, Henri Matisse, Marie Laurencin ve Kees van Dongen’ın çalışmaları oluşturuyor. 1857’de inşa edilerek 1927’den bu yana müze olarak kullanılan Orangerie Müzesi’nin zemin katında geçici sergiler yer alıyor.

Orangerie Müzesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: Jardin Tuileries, 75001 Paris, Fransa
📲 www.musee-orangerie.fr ☎️+33 (0)1 44 77 80 07
🕘 Ziyaret saatleri: Salı günleri hariç haftanın 6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı.
💶 Orangerie Müzesi bilet ücreti: Orangerie Müzesi giriş ücreti 6,50€. Müzeyi her ayın ilk pazar günü ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.
🚌 Ulaşım: Metronun 1, 8, 12 numaralı hatlarını kullanarak Concorde istasyonunda inerek müzeye ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz