Eyfel Kulesi veya bilinen adıyla Eiffel Tower dünyanın en meşhur ikonlarından biri ve Fransa’nın Paris şehrinde Seine Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Paris’in halkının sıkça çimlerinde oturup şaraplarını yudumladıkları, halka açık yeşil alanı Champ de Mars üzerine inşa edilmiş bu görkemli yapı, tamamen demirden yapıldı. İnşa edildiği yıllarda ilginç tasarımıyla gören kişileri hayretler içinde bırakmıştı.

Fransa‘nın ünlü kulesi Eiffel Tower, adını kendisini inşa eden mühendisten alıyor ve şehrin en yüksek yapısı olma unvanını da elinde bulunduruyor. 1889’da yapıldığı günden bu yana dünya çapında yılda 200 milyondan fazla ziyaretçi alabilen çok ender yapılardan biri olmanın yanı sıra, dünya üzerindeki en fazla gelir getiren eser bu gördüğünüz demir yığını. Eyfel Kulesi hakkında ilginç bilgileri yazının son kısmında okuyabilirsiniz.

paris eifel kulesi

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgiler

Eyfel Kulesi nerede

Eyfel Kulesi, Paris’te Seine Nehri kıyısında, Champ de Mars’da yapılan dünyanın en çok tanınan yapılarından biri. Eyfel kulesi yüksekliği tam 320 metre ve yükseklikle dünyanın en yüksek yapısı olarak 41 yıl boyunca adından söz ettirdi. Amerika’nın New York şehrinde inşası tamamlanan Chrysler Binası sonrası bu birinciliğini kaptırdı.

Eyfel Kulesi günümüzde ise Fransa’nın en yüksek 5. yapısı konumunda. Bugün yılda 7 milyon turist çeken Eyfel Kulesi, dünyanın parayla en çok ziyaret edilen anıtı ünvanına sahip.

Malta

Eyfel Kulesi ne amaçla yapıldı

Paris Kulesi olarak da bilinen Eyfel, Fransız devriminin 100. yıldönümünde düzenlenen dünya fuarı için tasarlandı. İlk önce Barcelona’da 1888 Dünya Fuarı için yapılması planlanan kule, bu fikrin reddedilmesi nedeniyle, Paris fuarının giriş kapısı olarak inşasına 1887’de başlanarak 1889’de tamamlandı.

Eyfel Kulesi’nin 1909’da sökülmesi planlanıyordu. Ancak kule iletişim için çok uygun yükseklikte olduğundan radyo anteni olarak kullanılmasına karar verildi.

eyfel kulesi nerede

Yılda 7 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen anıtı ve dünyanın en çok fotoğraflanan yerlerinden olan Eyfel, isim babası da olan Gustave Eiffel’in bir projesi. Kulenin mimarı ise yaygın kanının aksine Gustave Eiffel değil, İsviçreli Maurice Koechli’in siparişi üzerine tasarlayan Stephen Sauvestre. Yine bir mimar olan Emile Nouguier ile beraber Stephen Sauvestre ilk tasarımları yaptı.

Yapımında çalışan mühendisler deney yaptıkları ve tam olarak ne olacağını bilmedikleri konusunda suçlamalara maruz kalmış olsalar da kendilerine güveniyorlardı ve ne yaptıkları konusunda kararlı ve emindiler. 3 bin işçi 26 ay boyunca 18.038 adet demir parçayı 2,5 milyon perçinle bir araya getirdi. Hiç ölüm vakası yaşanmamış olması, o günün şartlarında şaşırtıcı bir durum.

Eyfel Kulesi’nin inşası 3 yılda bitti ve 300 metre yüksekliğinde, 24 metrelik bir antene sahip tam 7,900 ton ağırlığında devasa bir yapı ortaya çıktı ve Paris’in o zamanki en büyük yapısı olarak tarihteki yerini almış oldu. Radyo vericileri ile birlikte Eyfel Kulesi 327 metre yüksekliğe sahip.

Kulenin 7.739.401 Frank 31 Sent tutan inşaat masrafları, Gustave Eiffel’in tahminlerinin 1 milyon Frank üstünde çıktı, ancak kule daha başından kazanç sağlamaya başlamıştı. 1889’daki açılış tarihinden önceki 5 ayda kuleyi 1,9 milyon kişi ziyaret edince masrafın 3/4’ü yıl sonuna kadar çıkmıştı. Eyfel Kulesi günümüzde inşa edilmiş olsaydı, yaklaşık 31 milyon Dolara mal olurdu.

paris eyfel kulesi

Tüm ses getiren gösterişine rağmen, onu bir utanç lekesi olarak gören bir kısım Paris halkı tepkilerini dile getirdiler. Bazı sanatçılar devasa bir sokak lambasına benzetirken, bir fabrika bacası gibi Paris’in görsel itibarını zedeleyeceğini ileri sürenler oldu. Dönemin sanat ve edebiyat çevresinde kampanyalar yapılarak ünlü sanatçıların imzaladığı bildiriler dağıtıldı.

Yazar Guy de Maupassant sürekli Eiffel Kulesi’nden nefret ettiğini dile getirip, her gün kulenin içinde yer alan kafeye gidiyor, nedeni sorulduğunda ise “Paris’te Eiffel’in görülmediği tek yer burası.” diyormuş. Gerçekten de doğru, Fransa’nın başkentinde adeta bir kuzey yıldızı gibi Eiffel Kulesi.

Paris Eyfel Kulesi kaç basamak

Bilet gişesine kadarki 9 basamağın ardından, kulenin birinci katına 328 basamak, ikinci katına 340 basamak ve asansör alanına ulaşmak için 18 basamak bulunuyor. Merdivenler aracılığıyla Eyfel Kulesinin tepesine ulaşmak için ise toplamda 1665 adet basamağı tırmanmanız gerekiyor. Eyfel Kulesine tırmanma ciddi emek istese de ziyaretçiler için asansörler var.

eyfel kulesi kaç basamak

Kulenin ziyaretçileri üç farklı asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşıyor. Kulenin ilk katında Gustave Eiffel ve 1889’deki sergiden görüntülerin izlenebileceği bir kısa film gösteriliyor. Ayrıca Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunuyor. İlk ve ikinci katlarda lokanta ve kafeler mevcut.

Üçüncü kattaki en üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapıp ve başka bir asansöre geçiyor. 3. katta Gustave Eiffel’in nefes kesici Paris manzarasına sahip özel dairesi bulunuyor.

Kulenin ikinci katına kadar merdivenle çıkmak 7 €, asansörle çıkmak ise 11 €. Eğer en yukarı kata çıkmak istenirse 17 € ödemek gerekiyor. 4 yaşın altındaki çocuklar için ücret talep edilmiyor. 4-11 ve 12-24 yaş arasına indirim uygulanıyor. Kuyrukta beklemek istemeyenler için biletler online olarak da satın alınabiliyor.

Eyfel Kulesi hakkında ilginç bilgiler

Eyfel Kulesi Paris

Eyfel Kulesi’nin şahane ışıklandırma sistemi 1985’te mühendis Pierre Bideau tarafından yapıldı. Devasa kulenin düzenlenen ilk ışıklandırılmasında 352 adet sodyum sarı ve turuncu lambalar yerleştirilmişti. Işıklandırma sistemi sayesinde geceleri Eyfel Kulesi’nin manzarasını görmek isteyenlerin sayısı arttı. Günümüzde ışıklandırma sisteminde 20 binden fazla lamba kullanılıyor.

Eyfel Kulesi yasa gereği her 7 yılda bir, 60 ton boya ile yeniden boyanıyor. Toplam 25 boyacının kuleyi tamamen boyaması 15 gün sürüyor. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon Avro tutuyor. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden günümüzdeki bronz tonuna dönüştürüldü.

Kule her katı birbirinden farklı 3 renk tonunda boyanıyor. En açık renk zirvede kullanılırken, en koyusu zeminde kullanılıyor. Dünyada 30’dan fazla kopyası olan Eyfel Kulesinin yüksekliği sıcaklık değişiklilerine bağlı olarak 15 cm değişiyor.

Yılbaşı döneminde, 1 Aralık – 31 Ocak tarihleri arasında kulenin 1. katında, Paris’in 57 metre yukarısında, 190 metrekarelik bir buz pateni pisti kuruluyor.

Kulede zaman zaman intihar olayları da yaşanıyor ve şimdiye kadar kayıtlara geçen 400 intihar vakası gerçekleşti. İntiharların önüne geçmek için platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yapıldı.

22 Temmuz 2003’te elektrik tesisatındaki bir kısa devre sonucu kulenin zirvesinde, hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıktı. Yangın 1 saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürüldü.

Franz Reichelt kendi tasarladığı paraşütü Eyfel Kulesi’nin ilk güvertesinden 60 m. yükseklikten denedi ve düşerek hayatını kaybetti.

Paris Eyfel Kulesi, dolandırıcı Victor Lustig tarafından hurda ticareti yapan kişiye satılmayı başardı. Bakım ve onarımı yüksek maliyet sebebiyle yapılamayan ve o günlerde sökülerek satılması gündemde olan Eyfel Kulesi ile ilgili bir yazı gazetede yayınlandığında fırsatı gören Victor Lustig Eyfel Kulesi’ni açgözlü ama saf bir işadamına hurda olarak sattı. Bu ilginç Eyfel Kulesi hikayesini şu linkten merak ediyorsanız okuyun.

4 Yorumlar

  1. Hem verdiğiniz bilgiler doyurucu hem de verdiğiniz linkteki dolandırıcılık öyküsü gerçekten inanılmaz. İki yazıyı da gerçekten keyifle okudum. Kaleminize sağlık…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz