Paris‘in merkezinde bulunan Dali Müzesi (Espace Salvador Dali), Salvador Dali’nin ölümüne kadar yaşadığı ev olup ölümünden sonra sürrealist sanatçıya adanmış. Müzede, Dali’ye ait birçok çizim, karikatür, heykel, gravür ve resimler sergileniyor. Müzede yaklaşık 300 orijinal sanat eseri var.

Fransa’daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahip olan müze Butte Montmartre’nin tam tepesinde bulunuyor. İki katında ise Dali’nin en iyi eserlerinin, yaratım süreçlerine dair detaylı bilgilerin bulunduğu bölümle ev seminer, toplantı ve basın konferanslarının yanı sıra; akşam yemekleri, gala ve kokteyl partiler, özendirici programlar, atölye çalışmaları ve iş-sanat terapileri gibi etkinlikler için de kullanılıyor.

Espace Salvador Dali

Dali Müzesi

Semt, Kübizmin doğduğu yer oldu adeta. Kübizmin doğrultusunda önemli rol oynayan Picasso ve J. Gris gibi ünlü sanatçıları içeren ve 1908 ile 1914 yılları arasında Paris’te etkin olan ünlü Bateau Lavoir (1907) gibi sanatçı atölyeleri ortaya çıktı. Çamaşır Teknesi anlamına gelen Le Bateau Lavoir’da Picasso birçok başka ressamla birlikte çalıştı ve aralarında Leo Stein’ın da bulunduğu eleştirmen, yazar ve sanatçılar onu bu atölyede ziyarete geldi.

Paris gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz Salvador Dali de bu dönemde, Paul Eluard’ın 1929’da Gala için kurduğu Becquerel 7. Sokak’taki bir dairede yaşamaya başladı. Kasım 1956’da Jean Baptiste Clement’de, Don Kişot serisinin ilk gravürlerini gerçekleştiren ünlü ressam, bu işlem sırasında iki gergedan boynuzu ve mürekkebe daldırılmış tahıllar kullanmıştı.

Malta

Bu gravürlerin yapım aşamalarını anlatan bir de kısa film çekildi. Bu ayinsel anın gizemini ve seyircinin kattığı manevi gücü anlatan film de burada izlenebilmekte.

Espace Salvador Dali
Paris Espace Salvador Dali

Espace Salvador Dali nerede

Espace Salvador Dali ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: 11 Rue Poulbot, 75018 Paris, Fransa
📲 www.daliparis.com ☎️ +33 (0)1 42 64 40 10
🕘 Ziyaret Saatleri: Haftanın her günü 10.00-18.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.
💶 Espace Salvador Dali giriş ücreti: Espace Salvador Dali giriş ücreti 12€.
🚌 Ulaşım: En yakın metro istasyonu Anvers (line 2), Abbesses or Lamarck-Caulaincourt (line 12). 54 veya 80 numaralı Montmartrobus ile de gidilebilir.

Sanat severlerin Paris’te ziyaret etmesi edebilecekleri müzelerden biri olan Espace Salvador Dali Müzesi, Paris’in ünlü Montmartre bölgesinde yer alıyor. Görkemli Sacre-Coeur Bazilikası, Paris eğlence hayatına yer vermiş şovlarıyla ünlü Moulin Rouge, Montmartre’nin Ressamlar Tepesi yakıştırmasına en uygun nokta Place du Tertre Meydanı, Ressamlar Tepesi’nin en ilginç noktalarından biri de Sevgi Duvarı (Le Mur des Je T’aime) görülmesi gereken diğer yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz