Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanan bir müze, araştırma merkezi ve eğitim kurumu olan Arap Dünya Enstitüsü (Institut du Monde Arabe, IMA), 1987’de Sen Nehri kıyısında Jean Nouvel and Architecture Studio tarafından kurulmuş. Yapı içinde, Arap medeniyetlerini bazen bütün olarak ortaya koyan; bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen sergiler sunuluyor.

Fransa‘nın başkenti Paris‘in sembol yapılarından birine dönüşen ve Jean Nouvel tarafından tasarlanan Arap Dünya Enstitüsü binası, şehrin Rue des Fossés Saint Bernard bölgesinde yer alıyor. Tasarımı ile Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan yapıda enstitü çalışmaları için ayrılan bölümlerin yanı sıra bir müze, kütüphane, restoran ve ofisler bulunuyor.

Arap Dünya Enstitüsü

Arap Dünya Enstitüsü: Institut du Monde Arabe, Paris

Arap Dünya Enstitüsü (Institut du Monde Arabe veya IMA), Fransa’nın başkenti Paris’te 18 Arap ülkesinin Fransa devleti ile yaptığı anlaşmanın ardından kurulan bir organizasyon. Arap dünyası arasında bilgi alışverişinin sağlanması, Fransa’da Arapça ve Arap kültürel değerleri hakkında yapılabilecek araştırmaları teşvik etme gibi amaçları olan organizasyon Arap Dünyası ile Fransa arasında bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği sağlamayı da hedefliyor.

Arap Dünya Enstitüsü’nü Paris ziyaretçileri için ziyaret etmeye değer kılan bölüm ise enstitü içerisinde yer alan müzesi. Afrika ve Okyanusya Sanat Müzeleri, Dekoratif Sanatlar Müzesi ve Louvre Müzesi gibi Fransa’nın ulusal müzelerinden eser ve koleksiyonlara da yer verilen müzedeki koleksiyonlar, arkeolojik kazılardan elde edilmiş çeşitli illüstrasyonlardan oluşuyor. Mimarisiyle Aga Khan Ödülüne (Aga Khan Award for Architecture) sahip olan müze, aynı zamanda kütüphane, oditoryum, restoran ve ofis katlarıyla da hizmet veriyor.

Malta

Arap ülkelerinin de zaman zaman kendi koleksiyonlarını, uzun dönemler için IMA’ya ödünç verdikleri müzedeki her parça, asırlık medeniyetlerin buluştuğu bu bölgelerin geçirdiği süreçlere göre, kronolojik olarak sınıflandırılmış durumda. Suriye ve Tunus bu koleksiyonlara ilk katkıda bulunan ülkelerden.

Bu iki ülkenin eserleri, müzenin daimi bölümleri olan 4, 6 ve 7. katlarda, IMA’nın kalbi denilen alanda sergileniyor. Müze, taş aletler, çivi yazısı tabletler, silindirik mühür gibi tarih öncesi döneme ve Tunç Devri’ne ait eserlerin bulunduğu katlarda ziyaretçilere Suriye’nin insanlık tarihinde oynadığı önemli rolü gösteriyor.

Institut du Monde Arabe, Tunus’un 9. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasındaki eserleri ile Osmanlı dönemine kadar Tunus’taki İslami sanatın zenginliğini ve çeşitliliğini ortaya koyuyor. Bir zamanlar El Jem’in zengin asilzadesinin evini süsleyen; İmparator Lucius Verus’un büstü, Saturn’e adanan taş anıt ve çeşitli mozaikler de müzede bulunuyor.

Institut du Monde Arabe

Arap Dünya Enstitüsü’nde yer alan 3 restoran Arap coğrafyasının mutfağından seçkin lezzetler sunuyor. 9. katta yer alan Le Zyriab Restaurant her gün 12.00’den gece yarısına kadar, giriş katında bulunan Café littéraire 10.00’dan 19.30’a kadar, 9. katta yer alan Self Restaurant ise 12.00-15.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Binanın panoramik terası ise her gün 10.00-18.00 saatleri arasında muhteşem manzarasıyla bir şeyler yiyip içmek isteyenler için hoş bir mola yeri.

Institut du Monde Arabe ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: 1 Rue des Fossés Saint-Bernard, 75005 Paris, Fransa
📲 www.imarabe.org ☎️+33 (0) 1 40 51 38 38
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık. Perşembe, cumartesi ve pazar günleri 19.00’da kapanıyor.
💶 Giriş ücreti: Institut du Monde Arabe’in giriş ücreti 6€. 26 yaş altındaki öğrenciler öğrenci kartlarını göstererek 4€’ya giriş yapabiliyor. Dönemsel sergi ve özel etkinlikler için giriş ücreti değişiyor. Kütüphane ve restoranı kullanmak isteyenler ücret ödemeden binaya girebiliyor.
🚌 Ulaşım: Arap Dünya Enstitüsü’ne Paris metrosunun 7 numaralı hattıyla Jussieu durağında, 10 numaralı metro hattının ise Cardinal Lemoine istasyonunda inerek yürüyerek ulaşabiliyorsunuz. Enstitüye ulaşabileceğiniz otobüs hat numaraları ise 24, 63, 67, 86, 87, 89.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz