Ana Sayfa Fransa Paris Empresyonizmin Mabedi: Orsay Müzesi, Paris

Empresyonizmin Mabedi: Orsay Müzesi, Paris

1595
0

Sanatseverlerin adını duyduklarında bile dizlerini titreten Orsay Müzesi (Musée d’Orsay), 1848-1915 yılları arasında inşa edilmiş. Empresyonist sanatçıların tablo ve heykellerini görmek isteyenlerin ziyaret ettiği müze eski bir tren istasyonunda bulunuyor. Renoir, Monet, Van Gogh, Manet, Degas ve birçok sanatçının en güzel çalışmalarına ev sahipliği yapan müzenin sergilediği eserler gibi kendisi de olağanüstü güzellikte bir yapı olan Belle Epoque tren istasyonunda bulunuyor.

Empresyonizmin mabedi de diyebileceğimiz, 6 özel koleksiyon ve süreli sergileriyle Orsay Müzesi, Louvre ve Centre Pompidou’dan sonra Fransa‘nın başkenti Paris‘te en çok ziyaret edilen üçüncü, dünya sıralamasına göre ise onuncu müze olma niteliğinde. Ustaları tarafından yapılmış olağanüstü empresyonist resimleri, eşyaları, fotoğrafları ve 19. yüzyıl heykel ve antikalarının dışında, d’Orsay müzesi başlı başına mimari mucize.

Orsay Müzesi

Orsay Müzesi, Paris

Fransa’nın başkenti Paris’te, dünyanın sayılı sanat müzelerinden biri olan Orsay Müzesi (Musée d’Orsay), Seine Nehri’nin sol yakasında yer alıyor. Eski bir tren garının içerisinde yer alan müze binası 1898-1900 yılları arasında inşa edildi. Gae Aulenti, Victor Laloux ve Émile Bénard’ın imzasını taşıyan binanın 1970’li yıllarda yıkımı gündeme gelse de restore edilerek 1977’de Orsay Müzesine dönüştürüldü.

Yapı, müzeye dönüştürülmüş olmasına rağmen Laloux’un mimari görüntüsünü kaybetmemiş ve binanın yeni faaliyet alanıyla da birleşmiş. Muhteşem cam güneşlik müzenin girişi haline getirildi. Müzeye 1980’lerde büyük sanat eserlerini koyabilmek için bir kat daha eklendi.

Malta

1848-1915 dönemi Fransız sanat eserlerinin sergilendiği müze, geniş izlenimci koleksiyonu ile öne çıkıyor. Her biri birer başyapıt olan eserlerden bu döneme ait heykel, resim, mobilya ve fotoğrafların yer aldığı müzede empresyonizm ve post-empresyonizm akımlarının temsilcilerinden Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserleri mevcut. Bu eserlerin birçoğu Orsay’ın açılmasından önce Galerie nationale du Jeu de Paume‘de tutulmuş.

Orsay Müzesi günümüzde binlerce sanat eserini dünyanın her yerinden akın eden ziyaretçilerine sergiliyor. Müzede tamamı camdan yapılmış ve orijinal tren istasyonunun bir parçası olan geçit ile restoran, oditoryum, kitapçı ve hediyelik eşya bölümü de bulunuyor.

Müzenin iç dizaynı, İtalyan tasarımcı Gae Aulenti’nin öncülük ettiği, karşıtlık temaları barındırıyor. Bazı eleştirmenler müzenin ‘mussolinian’ özelliklerini barındıran bazı kısımlarını acımasız şekilde eleştirmişler.

Orsay Müzesinde 2 binden fazla resim ve 600’den fazla heykel bulunuyor. Louvre Müzesi ile arasında bir köprü ve yalnızca 900 metre bulunan Orsay, 183 metre boyunca Seine Nehri kenarında uzanan, sanki müze binası olarak tasarlanmışçasına şu anki görevine yakışan bir yapı.

Musee d’Orsay, sembolizm, realizm, natüralizm ve empresyonizme dair eserlerle 19. yüzyılın sahnelendiği modernizmin başlangıcını simgeleyen bir müze olarak, içerideyken vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız, sergilenen eserler bakımından tam sanat şöleni, Paris açısından ise şehrin en özel sanat mekanlarından biri.

orsay müzesi eserler

Orsay Müzesinde görülecek eserler: Oryantalizm bölümünde Osman Hamdi Bey’in de bir eserinin ve Courbet’nin Dünyanın Merkezi adlı tablosunun da bulunduğu müzede sergilenen ünlü eserler arasında Cehennem Kapıları (Rodin), Kırda Yemek (Manet), Moulin de la Galette’te Dans (Renoir), Mavi Nilüferler (Claude Monet) ve La Belle Angele (Paul Gauguin) yer alıyor.

Müzede eserlerini görebileceğiniz heykeltıraşlar arasında ise François Rude, Jules Cavelier, Jean-Baptiste Carpeaux, Auguste Rodin, Paul Gauguin, Camille Claudel ve Honoré Daumier bulunuyor. Dünyanın en büyük sanatçılarının eserlerini hızlıca görüp geçmek mümkün olmadığından, 3 katlı müzeyi gezmek, tablo, heykel ve antik mobilyaları görmek için en az yarım gününüzü ayırmanız şart. Müzenin Seine Nehrinin panoramik manzaralı bir restoranında unutulmaz bir yemekle günü sonlandırabilirsiniz.

Orsay Müzesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: 1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paris, Fransa
📲 www.musee-orsay.fr ☎️ +33 1 40 49 48 14
🕘 Ziyaret Saatleri: Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 09.30-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Perşembe günleri 21.45’te kapanıyor. 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı.
💶 Orsay Müzesi giriş ücreti: Orsay Müzesi giriş ücreti 14€. 18 yaşın altındakiler, 25 yaşın altındaki öğrenciler ve öğretmenler 12€’ya indirimli bilet alabiliyor.
🚌 Ulaşım: Solferino metro durağı ya da Musee d’Orsay RER durağını kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.

Paris’in en önemli müzelerinden biri olan Orsay Müzesi‘nde gerçekçi imgelerden uzaklaşan, keskin sınırları belirsizleştiren Parisli ressamların izlenimcilik (empresyonizm) akımının temsilcisi eserlerinden oluşan zengin koleksiyonunu görmeden şehirden ayrılmayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz