Fransa‘nın başkenti Paris‘in 20 km güneybatısında konumlanan Versay Sarayı (Le château de Versailles), ülkenin en ünlü tarihi yapılarından biri. Yapımına 1661’de başlanılan saray ilerleyen yıllar boyunca genişletilerek son halini aldı. Günümüzde müze olarak kullanılan Fransız krallarının eski evi olan bu yer eski Avrupa kraliyetinin zarafetinin bir örneği.

Tarihte Roma İmparatorluğu’ndan sonra ilk kez bir sarayda bu denli büyük ölçüler kullanılırken, yapı mimari özellikleriyle tipik Fransız izleri taşıyor. Yapımında tuvalet ya da banyonun düşünülmediği sarayda 1768’e kadar işleyen herhangi bir tuvalet yoktu. Avrupa’da Versay Sarayı’nın kokusuna ithafen söylenen ‘Avrupa’daki tüm saraylardan eşsiz’ sözü sarayda asillerin dilediği yerde ihtiyacını gidermesine gönderme yapıyor.

versay sarayı

Versay Sarayı, Paris

Fransa’nın en büyük ve en ünlü sarayı olan Versay Sarayı (Palace of Versailles), XIV. Louis döneminde 1668 yılında tamamlanarak kraliyet ailesinin ikametgahı olarak kullanılmaya başlandı. Aynı anda 20 binden fazla kişiyi ağırlayabilen saray, bu kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük sarayları arasında yer alıyor. Yapı, mimar Louis La Vau ve Jules Hardouin-Mansart’ın imzasını taşırken iç dekorasyonda Charles le Brun, en az saray kadar görkemli olan Versay Sarayı Bahçeleri ise peyzaj mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlandı.

Versay, 1789’a kadar Fransız kraliyetinin merkez üssü olarak kaldı. Ta ki çoğunlukla kadınlardan oluşan devrimci bir grup saraya saldırıp Louis XVI ile kraliçesi Marie-Antoinette’i dışarı atana kadar. Bu grubun kraliyet çiftini Paris’e geri göndermesiyle başlayan kraliyet çiftinin yolculukları boyunlarının vurulmasıyla son buldu

Malta

Versay’ın mimari özellikleri

Fransa’nın önemli mimari yapılarından biri olan saray, ilk defa 1624 yılında -barok tarzdaki İtalyan villalarından esinlenerek- bir av köşkü olarak inşa edildi. 1631 yılında Louis XIII tarafından yeniden yaptırılan bu mimari yapı, sonraki dönemlerin siyasilerince de giderek genişletilmiş. Saray günümüzdeki şeklini mimar Louis Le Vau, iç dekoratör Charles Le Brun ve peyzaj tasarımcısı Andre Le Notre sayesinde almış.

versay sarayı kısa bilgi
versay sarayı bilgi

Toplamda 110 bin metrekarelik bir alanı kaplayan sarayda 700 oda, 67 merdiven ve 200’den fazla pencere bulunuyor. İç tasarımı altın kumaşlar, ağır yıldızlı alçı kaplama ve ebru ile yapılmış sarayın içinde farklı yüzyıllardan kalma sayısız el yapımı heykel, resim, eşya ve mobilyalar yer alıyor.

Sarayın göze çarpan yerleri ise Aynalar Salonu ve Gran Kanalı. Versailles Sarayı’nın merkez galerisi ve dünyadaki en ünlü salonlardan biri olan Aynalar Salonu, bahçelere bakan ve 17 ayaklı pencereyi yansıtan 17 aynalı kemer serisiyle dikkat çekiyor. Aynalar Salonu ayrıca 1919 yılının Haziran ayında, İtilaf Devleri ve Almanya arasında imzalanan ve I. Dünya Savaşını bitiren Versay Barış Antlaşması’nın yapıldığı yer olarak da tarihi öneme sahip.

Göz alıcı bahçelerin arasından geçen Gran Kanal ise Venedik’teki Grand Kanal’dan esinlenerek tasarlanmış. Zamanında Venedik’ten alınan yatlar, gondollar ve gondolcuların hizmet ettiği bu yapay kanal sarayın turistler tarafından büyük ilgi gören önemli yerlerinden.

Ortasında XIV. Louis’in heykeli bulunan görkemli mermer salonu Salon de Venus, beyaz ve sarı altın kaplamalı ahşap eşyalarıyla Kraliçe’nin Yatak Odası ve XIV. Louis’in taht odası olan Salon d’Apollon da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

versay sarayı içerisi

Versay Bahçeleri

Versay Sarayı’ndaki bahçeler tarihin en gösterişli tasarımlarından. Andre Le Notre öncülüğünde düzenlenen bahçeler yaklaşık 2 bin dönümlük araziden oluşuyor. Fransız bahçe stilindeki titizlikle bakılan çimenler, çeşit çeşit çiçekler, sayısız çeşme ve heykeller ile süslü bu bahçeler devasa sarayla muhteşem bir uyum içinde. Siz de saray içine girmeden sadece bahçelerinde gezip çeşmeleri ve çiçekleri gezerek bile çok keyifli bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.

Louis XIV zamanında Versay’da hayatın bir başka parçası olan bir diğer bölüm de Grand Trianon. 17. yüzyılda yapılan bu yer, inanılmaz güzellikte pembe mermer binalardan ve büyüleyici bahçelerden oluşuyor. Yapıldıktan sonra Napolyon’un sık sık kaldığı yerlerden biri olan Grand Trianon’un kuzey bölümünü Charles de Gaulle ise resmi başkanlık konutu haline getirmiş. Günümüzde bu bölüm Fransa başbakanının misafirlerini ağırlamak üzere kullanılıyor.

19. yüzyılın başlarında ise muhteşem sarayın bazı kısımları Fransız halkı için Fransız Tarih Müzesi olmak üzere ayrılmış. Artık krallık olmasa da Versay halen ülkenin hükumeti adına önemli bir yere sahip. Fransız yasama organları düzenli olarak burada toplanıyor.

versay sarayı bahçe
versay sarayı bahçesi

Versay Sarayı ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

🗺 Adres: Place d’Armes, 78000 Versailles, Fransa | 📲 www.chateauversailles.fr ☎️ +33 1 30837800
🕘 Ziyaret saatleri: Pazartesi hariç haftanın 6 günü 09.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı.
💶 Versay Sarayı giriş ücreti: Versay Sarayı’nın Müzikal Bahçeleri ve Müzikal Çeşme Gösterileri dışındaki kısımları 18 yaşın altındaki tüm gençlere ve 26 yaşın altındaki tüm Avrupa Birliği sakinlerine ücretsiz. Onun dışındaki kişiler saraya, Trianon’un mülkiyetine, geçici sergilere, bahçeler ve parklara, Müzikal Çeşme Gösterileri veya Müzik Bahçelerine 20€ karşılığında girebiliyor. Kasım ayından mart ayına kadar her ayın ilk pazar günü turlar için, Devlet Daireleri ve Ayna Salonu, fuarlar, Dauphin ve Dauphine’nin daireleri, Mesdames’in Daireleri, Koridor Odası, Battles Galerisi, 1830 oda, Marie-Antoinette’in Büyük Trianon ve Malikanesi kısımlarına ücretsiz giriş imkanı sunuluyor. Ayrıca tüm ziyaretçiler için Audioguide da ücretsiz.
🚌 Ulaşım: RER hattını kullanarak Versailles Rive Gauche durağında inerek saraya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Versay Sarayı, yılın her dönemi ziyaret etmeye uygun. Bahçe ve park sürekli açık ancak Versay’ın binaları pazartesi günleri kapalı. Geniş bahçelerinin en güzel zamanları ise bahar ve yaz ayları. Versay her yıl 3 milyondan fazla insan tarafından ziyaret ediliyor.

Kalabalığa kalmamak isterseniz sabah saat 09.00’da, yani açılmasından hemen sonra sarayı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca unutmamak fayda var; pazar ve salı gibi bazı günler Louvre ve birkaç müzenin kapalı olması dolayısıyla Versay diğerlerinden daha kalabalık oluyor. Bu yüzden ziyaret etmek için başka günleri tercih edebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz